Koos Gouka speelt 25 jaar cricket bij Excelsior'20 Renners naar Duitsland DEZE WEEK IN SCHIEDAM HSV GROENOORD SCHIEDAM Onder de kop „Cricketters worden niet meer op straat gebo ren", wijdt de redaktie van het Excelsior-jubileum- boekwerk een groot stuk aan Koos Gouka. Terecht geeft deze vereniging aan dacht aan een sportman, die veel baanbrekend en propa gandistisch werk heeft ge daan voor zijn club. BOWLER NEDERLANDS ELFTAL CAPTAINCY CAPTAINCY TOEKOMST HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 19 VRIJDAG 27 JUNI 1980 De ballonnenwedstrijd die Schie dam voor haar jeugdleden heeft georganiseerd is nu definitief geëin digd. Het laatste kaartje dat deze week nog binnen kwam was gea dresseerd aan Tonny Goetgeluk, vanuit Drongen in België. Deze ballon kwam toch wel wat lenqte tekort om die van Marian van de Burg in te halen. Zij werd uiteindelijk de winnares omdat haar ballon in de omgeving van Pa rijs werd gevonden. De prijs, een mooi boek, wordt haar nog over handigd. Er hebben zich ook enkele enthou- siastellingen voor een score-cursus bij Schiedam gemeld. Wanneer er nog enkele bijkomen, zal door deze honkbalvereniging een verkorte cursus worden gegeven. Opgave dient te qeschieden bij de zomersport-commissieleden. SCHAAKSIMULTAAN BIJ SV SCHIEDAM Met de lange vakantieavonden voor de boeg organiseert de schaakver eniging Schiedam, beginnend op 7 juli, een schaaksimultaan-cyclus, verspreid over vier avonden. Deze simultaans, speciaal voor de huisschakers en jeugd, worden ver speeld in het clubgebouw van deze vereniging op het terrein van Wil- ton-Feijenoord, ingang Rubenslaan in Schiedam. De aanvang van de simultaans is voor de jeugd gesteld op 19.00 uur terwijl de senioren om 20.00 uur worden verwacht. De simultaange- ver zal een speler zijn van de SV Schiedam, Mario van Kleef. Voor de vier hoogst geeindigden na deze vier rondes, zijn er leuke prij zen beschikbaar gesteld. De speela vonden zijn op: 7 juli, 14 juli, 21 ju li,28 juli. Deelname is geheel gratis en geïnteresseerden kunnen zich nu al opgeven bij Dhr. F. Groeneweg, Bachplein 23, Schiedam, telefoon 701215. ZWEMMEN Voor het nieuwe seizoen heeft het Sportfondsenbad, aan de burg. Knappertlaan, heel wat aktiviteiten op hun programma staan. Nieuwe aktiviteiten die u in het komend sei zoen kunt verwachten zijn: Het familiezwemmen op de zater dagochtend waar u samen met uw kinderen kunt zwemmen en spelen. Op de dinsdagavond kan er onder deskundige leiding, op een speelse manier aan het „trimmen" worden gedaan. Ieder die de zwemkust meester is kan hieraan meedoen. Speciaal voor de jeugd is daar on der de kop Snorkelcursus, een nieuwe cursus die de zwemvaardig- heid moet verhogen alsmede het le ren omgaan met de snorkel, bril en zwemvliezen. Zowel op de maandagochtend als op de maandagmiddag zijn er spe ciale uren gereserveerd voor de ou deren. Na afloop kunt u dan nog even bij praten bij een kopje koffie. De ope ningstijden tijdens de vakantiepe riode zijn. Vanaf 30 juni t/m 9 au gustus. zwemles maandag t/m za terdag 8.30-10.45 uur. Les voor volwassenen maandag en vrijdag van 20.30-21.15 uur Sauna maandag en vrijdag vanaf 18.30- 22.00 uur. Vrijzwemmen: maandag t/m vrijdag 14.00-16.00 uur, 18.30- 20.30 uur, zaterdag 7.30-8.30 uur. NEDERLANDS HANDBAL VERBOND De afdeling Rotterdam van het NHV, welke voorheen gevestigd was aan de Berkelselaan 120 in Rot terdam, is verhuisd naar Schiedam. Het nieuwe adres is nu Burg. van Haarenlaan 778, 3119 GV Schie dam. Door het verlies van vorige week te gen SC Vlaardingen-Holy zijn de honkballers van Groenoord nu wel in een precaire stituatie beland. Het bezetten van de onderste plaats is ver beneden het kunnen van deze vereniging. Zondag kunnen de Groenoordspe- lers er al wat aan gaan doen om hun positie enigszins te verbeteren. Op het veld van Holy aan de Zwalu wenlaan komt het team van de Black Lions op bezoek. Met een juiste instelling en een sterke wil om te knokken, moet èen gunstig resultaat zeker haalbaar zijn. De ontmoeting begint zondag om 14.30 uur. Voor de ontmoeting van dinsdag 1 juli in het kader van de wedstrijde reeks om de Spaarbank Rotterdam Bokaal, treden de Schiedammers aan tegen het Rotterdamse Feije- noord. Dit zeker interessante duel begint aan de Zwaluwenlaan om 19.00 uur. VV OLYMPUS GEDUPEERD Door het verlies van een polstasje met daarin een flink aantal Lotto en Toto zegels met een zegelwaarde van 1.50 en 9.00 dreigt voor ED van Duuren van de voetbalvereni ging Olympus een grote schadep post de worden. De vinder van het tasje en of zegels worden vriendelijk verzocht, het verlorene terug te brengen bij Ed van Duuren, van Leeuwenhoek straat 13 in Schiedam. Ook kunt u terecht bij de toto commissie van Olumpus, MC Verhaeren, Dr. Kuy- perlaan 157, Schiedam. BOTH EN PARTNERS Alle leden van de volleybalvereni ging Both en Partners, worden door hun redaktie van het clubblad Time-Out, uitgenodiqd om een va kantiekaartje te sturen. De leukste, origineelste en ondeugendste kaar ten worden in een der uitgaven van hun clubblad gepubliceerd. Voor de inzender van de kaart ui de verst verwijderde plaats'en de in zending van de kaart uit de dichtst bijzij nde plaats, gezien vanuit het redactie-adres Rembrandtlaan ,88a, zijn er geweldige verrassingspakke ten te winnen. Enkele deelnemers aan de wielerwedstrijden in West-Duitsland VLAARDINGEN/SCHIEDAM - Enkele wielrenners uit het Rijn mondgebied hebben deze week deelgenomen aan wielerwedstrij den in West-Duitsland. Bij deze wedstrijden zijn de Vlaar- dingers René de Boer en John Meijer en de Schiedammers Ton Steens en Henk Vos plus de Rotter dammer André Rasenberg als ploeg gestart in „de nacht van Ful- dabück" bij Kassei, een avondcrite rium. Als beste eindigde hier René de Boer, die een derde plaats behaal de. Zijn ploeggenoot Ton Steens be haalde een zestiende plaats. John Meijer werd 19e, André Rasenberg 22e en Henk Vos 2^e. Met deze resultaten behaalden zij de ploegenprijs. In Baunatal is René de Boer op nieuw derde geworden tijdens de dinsdag gehouden wedstrijden. Nadat hij samen met André Rasen berg en nog twee Duitse rijders on geveer 50 kilometer vooruit had ge reden, en er één ronde voor de fi nish een noodweer losbrak, werden zij ingehaald door nog vier renners. In dit concours werd André Rasen berg 7e, Ton Steens 15e, John Meijer 16e en Henk Vos 22e. Koos Gouka is 37 jaar (waarvan haast 25 jaar beoefenaar van de cricketsport bij Excelsior'20), en heeft wanneer hij terug blikt op die jaren een niet te stuiten stof om iedere geïnteresseerde toehoorder lange tijd te laten luisteren. „Zo rond mijn twaalfde jaar ben ik al begonnen, me voor het cricketten te interesseren. Heel Schiedam was in die periode in de ban van-deze ty pische Engelse zomersport. Vele honderden toeschouwers op de Damlaan bij Hermes DVS was toen heel gewoon. Daarom begon je als kind al, met een plank voor een lantaarnpaal, datgene te imiteren wat je zondags op het veld had ge zien". „Wonende in de Slachthuisbuurt, waren we met een groot aantal jon gens veelvuldig te vinden in het Sterrebos, waar de gemeente een halve cricketpitch had aangelegd. Hier speelde ik mijn eerste wed strijden van straat tegen straat, of buurt tegen buurt", zegt Koos, met wat heimwee in zijn stem. De benodigde attributen werden toen door Ruud Baris verzorgd, omdat zijn vader lid was van de materiaaicommissie van Hermes. Lid geworden van Excelsior'20, bleek Koos naast het goed hanteren van het bat, ook als bowler een ge vreesde tegenstander. „Ik weet me nog goed te herinne ren, één van mijn eerste wedstrij den met de Excelsior-jeugd, tegen Hermes DVS. Als bowler zette ik toen met de cijfers 10 voor 1, heel Hermes aan de kant voor een totaal van 4 runs, waarvan er dan 3 runs als extra's waren genoteerd". De basiskennis van het criketten werd bij Excelsior verder uitge bouwd door international Jan Dries. „Deze man heeft aan de wieg gestaan van veel cricketters en was een enorme stimulator voor de jeugd". Zijn eerste grote kans om zijn kun nen waar te maken kreeg Koos in een wedstrijd tegen Sparta. „Wanneer je weet dat in die periode het bowlen werd gedragen door mannen als Koos Oosterholt en Jan Dries, en die nog niet veel zagen i,n een 14-jarig broekie", mocht Koos toen de grote mannen vermoeid wa ren geraakt, en Excelsior voor een tweede innings het veld in was ge stuurd, het bowlen overnemen. Hij pakte vijf wickets en had zijn vaste plaats daarmee in het eerste team veroverd. Regelmatig deed Koos als openingsbowler het zware werk en pakte met de regelmaat van de klok, per seizoen zo'n 50 wic kets, en vormde toen een berucht duo met Wim Bruning. Als talentvolle jongere werd hij door de Cricketbond uitverkoren om stage te gaan lopen in Enge land, om bij de Middlesex-County - cricketschool de eerste stappen te zetten richting Nederland Elftal. In 1967 bleek die uitverkiezing daar en mocht Koos met het Nationale elftal, op het Mekka van de cric ketsport, „The Lords" aantreden te gen de MCC. In 1968 speelde Koos met het Ne derlandse team tegen Worchester- hire Cricketteam, waar beroemde mannen als Basil d'Oliveira en Headly, als bowlers Flavell en Gif ford in speelden. „Ik heb daar ontzettend veel ge leerd. Het is eigenlijk nog steeds een hoogtepunt in mijn carrière". Het dieptepunt kwam hier al vrij snel na, toen een langdurige rug blessure hem dwong om wat gas te rug te nemen. Ruim twee jaar tobde hij met deze kwaal en is daarna nooit meer de oude geweest. „Misschien wel onbewust hou ik me bij het bowlen in, uit angst om die blessure weer terug te krijgen", zegt hij. Erg fijn vond deze ras-echte Excel- siorman, de derby's tegen Hermes DVS. „Bij deze ontmoetingen was er altijd wel iets aan de hand. Ik kan me nog goed herinneren, dat we drie maal een tie (gelijkspel) speelden. Een in deze sport toch wel uniek gebeuren om precies ge lijk op 212-212 en 98-98 te eindigen". Ook zijn daarbij de wedstrijden, die gewonnen worden op de laatste bal, die een onvergetelijke herinne ring zijn geworden. Koos heeft nooit verhuld, dat hij zijn taak als captain (aanvoerder) van een elftal, niet erg heeft geam bieerd. „Je bent in deze rol met zo veel dingen bezig, dat je eigen spel er onder gaat leiden maar nu dit door anderen wordt overgenomen, ga ik er toch steeds meer plezier in krijgen". Koos heeft nooit verhuld, dat hij zijn taak als captain (aanvoerder) van een elftal, niet erg heeft geam- Koos Gouka, van straatcricket tot international. bieerd. „Je bent in deze rol met zo veel dingen bezig, dat je eigen spel er onder gaat leiden maar nu dit door anderen wordt overgenomen, ga ik er toch steeds meer plezier in krijgen". Ook de jeugd neemt een grote plaats in bij deze speler. „We heb ben hier bij Excelsior'20 een goede jeugd, waaruit steeds meer wordt geput voor de selectie". Wat hem opvalt, is dat de jeugd mentaal een stuk minder is gewor den. Als oorzaak noemt hij de vele ontspanningsmogelijkheden die zij vandaag de dag hebben. „Het heilige moeten is er niet meer terwijl men het ook al geen eer meer vindt om in een eerste elftal te spelen". Het bijbrengen van deze feiten ziet Koos dan ook als een eer ste vereiste om elke sport levens vatbaar te maken. Prettig vindt Koos Gouka het, dat de toekomst bij zijn Excelsior er erg gezond uitziet. „Er wordt van alle kanten stimule rend gewerkt en als je heden ten dage op „Thurlede" bij een cricket wedstrijd aanwezig bent, zie je daar steeds meer vaders langs de lijn, met hun kinderen, die kennis ko men maken met deze sport. Zolang dit soort mensen nog willen komen, leeft de sport. „Nog steeds ondergaat Koos het cricket als iets boeiends en weet hij een sterkere tegenstander te waarderen. „Dit heeft te maken met liefde voor de sport waarbij de opgedane kennis van onschatbare waarde is geweest. Ook de sfeer en kontakten die in de cricketwereld voor veel vrienden zorgt is een niet weg te cijferen facet, die uniek zijn in het gehele sportgebeuren. Voorlopig denkt Koos Gouka nog niet aan een afscheid al heeft hij zich voor de toekomst ingedekt om door zijn zoons Dennis en Erik de grondbeginselen van het cricket te leren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 19