Toyota vernieuwde de Carina Datsun brengt nieuwe Bluebird Alfasud vernieuwd en met 1350en 1500 aangeduid Nieuw waarborgsysteem bij British Leyland Nu ook energie-besparende band Nieuwe Pirelli's onder Volvo en Renault fumr/u> totaal oplage Randstad-Edities YOQn 33 huis-aan-huis bladen £8fTfi$ 980 000 exemP,aren Door: Leo de Ruiter Alfa Romeo heeft twee nieu we, of beter gezegd ver nieuwde, modellen uitge bracht, de Alfa Romeo 1350 en Alfa Romeo 1500. Het is een Alfasud op nieuwe leest geschoeid en Alfa's importeur in Nederland heeft er direct een naamsverandering bij aangebracht. Men spreekt niet meer over Alfasud, maar over de 1350 of 1500. Een ieder zal echter toch onmis kenbaar de Alfasud erin terug vinden, temeer daar op de nieu we modellen ook nog de naam Alfasud prijkt. Het is dan ook een soort face-lift, modernise ring van het bestaande model. De wagen is zoals dat bij zovele andere merken ook het geval is, strakker geworden. Vooral de voor- en achterpartij zijn gewij zigd, waarbij vooral de bumpers opvallen en ook de lampunits, zowel vóór als achter. AUTO-TIPS Met de introductie van de nieu we Datsun Bluebird tijdens de Tokyo Motor Show in november j.l. heeft Nissan de aanval inge zet op de Europese middenklas se. De Bluebird is een voortzetting van de nieuwe lijn die, geheel aan gepast aan de Europese smaak, zijn intrede deed met de introductie van de huidige Datsun Cherry. Met de nieuwe Bluebird hoopt Nis san niet alleen in Nederland maar in-alle Europese landen het markt aandeel in de middenklasse aan zienlijk uit te breiden en de positie als best verkochte Japanse auto in Europa te verstevigen. Met de Bluebird is Nissan erin ge slaagd technisch raffinement te combineren met een ongekend comfort en een royale binnen ruimte bij compacte buitenafme tingen. Datsun Nederland verwacht dat de nieuwe Bluebird in mei aanstaan de leverbaar zal worden. Toyota heeft haar bekende mid denklasser, de Carina, door een groot aantal wijzigingen dusda nig gewijzigd en verfraaid dat van een totaal nieuwe wagen ge sproken kan worden. Het betreft hier wijzigingen die tot doel hadden: - het verbruik te verlagen - het comfort te verbeteren - en de veiligheid te vergroten. De bijzonder lage luchtweerstand wordt o.a. bereikt door een lange laag aflopende mototkap. waarbij het front met de zeer grote rech thoekige koplampen goed combi neert. Aan de voorzijde in de car rosserie .opgenomen vinden we verder de effectieve spoiler die on gewenste luchtwervelingen onder de auto voorkomt en daarmede bijdraagt aan een lager verbruik en een grote rechtuit stabiliteit. De verlening van de carrosserie met twaalf centimeter kwam naast een verbeterde luchtweerstand, voor een groot deel ten goede aan een langere kreukelzone aan de voor zijde. Elke moderne automobiel is van zelfsprekend voorzien van kreu- kelzones voor en achter. Bepalend voor de mate van veiligheid is echter hoe die kreukelzones de bij een aanrijding optredende krach ten absorberen. Bij de nieuwe Ca rina is de voorste kreukelzone te verdelen in een primair en secun dair gedeelte. Voordelen: een bete re opvang van de krachten en aanzienlijk mincter schade bij lich tere aanrijdingen. Uiteraard is de Toyota Carina verder voorzien van talloze andere veiligheidsas pecten die de veiligheid nog ver der completeren zoals, schokabsor- berend dashboard, samendrukbare stuurkolom, automatische drie puntsgordels, remdrukbegrenzer in de leiding naar de achterwielen etc. In het interieur valt direct de strakke en rustige layout van het dashboard op. Het instrumentari um bestaat uit onder alle omstan digheden goed afleesbare ronde Aan de garantiebepalingen heeft Alfa niets gewijzigd. Om duidelijk af te rekenen met de slechte naam in de beginjaren van de Sud, blijft men ook nu nog twee jaar lakga- rantie geven en twee jaar of 100.000 km motorgarantie. Verder is de garantie op de auto in engere zin gewoon 12 maanden. De nieu we Alfasud beperkt zich tot op he den tot de 1350- en 1500-modellen. De 1200 is gewoon blijven bestaan, wel met de diverse uitwendige moderniseringen, motorisch is hij gelijk gebleven De 1350 en 1500 hebben standaard 5 versnellingen. De gegevens zijn 1350 cc. 79 PK, top 160 km/u, acceleratie eerste kilometer in 34,2 sec., verbruik bij 90 km/u 6,7 liter op 100 km. De 1500, exact 1490 cc, 85 PK, top 165 km/u, acceleratie eerste kilometer in 33,6 sec., verbruik bij 90 km/u 6,6 liter op 100 km. Tenslotte is ook het interieur gewijzigd. Vooral achterin heeft men meer ruimte gecreëerd. De bank achter is ge heel vernieuwd, standaard is de middenarmsteun, de zijarmsteu- klokken. De standaard! (behalve de basis uitvoering) ingebouwde nieuwe AM radio is voorzien van een voorselectie van 5 stations en een apart in te schakelen „loud ness" voor een verbetering van de geluidskwaliteit óók bij lage luis terniveaus. De bekleding van stoelen en ban ken is van een nieuwe bijzonder luxueuze en sterke velours met een grote stroefheid voor meer zij delingse steun. Verder heeft Toyo ta het geluidsniveau in het inte rieur door tal van maatregelen nog verder omlaag weten te brengen. De uitrusting is zoals voor Toyota gebruikelijk bijzonder compleet en luxeus. In dit verband noemen wij slechts de verstelbare en afneem bare hoofdsteunen, intervalscha- keling, verlicht en afsluitbaar dashboardkastje, quartzklok, zon werend glas etc. nen, de tunnelconsole met asbak achter. Ook voorin is het één en ander gewijzigd, de stoelen zijn groter en comfortabeler geworden, er is meer bergruimte gekomen. De nieuwe prijzen zijn 1350 f 16.890,-, 1500 f 17.290,-. Bij BL Nederland staat de sterk vernieuwde Austin Serie III mo del voor een tot dusver bij de verkoop van personenauto's aan particulieren in Nederland niet of nauwelijks bekend systeem, waarbij de kosten voor onder houdsbeurten en reparaties per kilometer, gedurende de eerste twee jaar gewaarborgd worden. In het jaar van haar 10-jarig be staan, biedt BL Nederland via haar dealers alle kopers van een Austin 1100, 1300 of 1500 op schrift aan, dat de onderhoudskosten ge durende een periode van twee jaar (of 80.000 kilometer, wat zich het eerst voordoet) beneden de voor de betreffende prijsklasse alge meen geldende kosten zullen blij ven. Wordt deze norm overschre den, dan vergoedt BL de meerdere kosten. Voor dit systeem is de naam „Waarborg onderhoudskos ten" gekozen. Onder onderhouds kosten worden in dit verband ver staan: onderhoudsbeurten en repa raties. Niét de „cosmetica" voor de auto (poetsen etc.). Ook andere kosten, zoals benzine, schade etc. worden er niet toe gerekend. Alles staat zeer duidelijk omschreven in een zwart-op-wit contractje van één pagina, dat de koper desge wenst geheel gratis bij de afleve ring van de auto meekrijgt. ANWB-cijfers Als norm voor de onderhoudskos ten gelden de voorcalculatiecijfers, welke jaarlijks door de ANWB voor personenauto's in verschil lende prijsklassen worden gepubli ceerd. Ze zijn aan de balies van alle ANWB-kantoren in Neder land voor het publiek verkrijg baar. Garantie Vanzelfsprekend blijft de normale garantie op de auto, gedurende één Als eerste bandenfabrikant ter wereld is Pirelli er in geslaagd een nieuwe energie-besparende band te ontwikkelen, die betere prestaties en een groot rijcom- fort combineert met een zuini ger gebrüik van de steeds duur der wordende brandstof. De Pi relli P8 is een staalgordelradi- aalband, die is gebaseerd op de beproefde lage/brede banden formule (super-laag profiel con cept). Behalve de aërodynamica van de auto, zijn de banden, vooral bij snelheden van 60 tot 100 km/u, van grote invloed op het brand stofverbruik. Gebruik van de P8 levert de gemiddelde automobilist bij gelijk blijvend rijgedrag een besparing op van het brand stofverbruik, welke ca. 5 procent per jaar bedraagt. Door een nieuwe samenstelling van het loopvlak, waarvoor nieu we materialen worden gebruikt, is de band bij normale bandenspan ning in staat oneffenheden van het wegdek zeer soepel te volgen, waardoor minder energieverlies optreedt. De geringe hoogte van de P8 (de hoogte bedraagt slechts 65 procent van de breedte) garan deert de noodzakelijke stevigheid van de band. Door deze combina tie van het Plus 1 concept" (lage band op grote velg) en het flexibe le loopvlak is de rolweerstand aan zienlijk verlaagd zonder dat dit ten koste gaat van de veiligheid of het comfort. In eerste instantie zal de P8 war den gemonteerd op enkele Euro pese automodellen waarna de band vrijkomt voor de handel. Indien de meerderheid van de automobi listen op dergelijke zuinige banden zou rijden, levert dit een besparing op voor het Europese olie-verbruik van ruim 4 miljoen ton per jaar. jaar geldend, bestaan. Voor de Austin is deze Waarborg Onder houdskosten een aanvulling daar op. Aan het eind van de tweejarige periode kan de (eerste) eigenaar van de auto, die meent meer te hebben moeten betalen voor het onderhoud van zijn Austin dan door de ANWB-cijfers wordt aan gegeven, zich met zijn contractje en met de desbetreffende rekenin gen tot de BL-dealer wenden. Deze zal, als hij het met de cliënt eens is, zonder meer tot vergoe ding overgaan. Mocht de omstan digheid zich voordoen, dat cliënt en dealer van mening verschillen, dan kan de eerste zich tot BL Ne derland in Gouda wenden om be middeling. Mocht ook dit niet het gewenste resultaat opleveren, dan kan de cliënt zich uiteraard tot de automobilistenorganisatie wenden, waarvan hij lid is. Ook dit is in het contractje duidelijk omschreven. Het systeem gaat er vanuit, dat de Austin-koper de preventieve peri odieke onderhoudswerkzaamhe den laat uitvoeren, zoals deze door de fabrikant worden voorgeschre ven. Verder dienen de onder- houds- en reparatiewerkzaamhe den te worden uitgevoerd door de eigen dealer en slechts wanneer dit onmogelijk is door een andere officiële BL-dëaler. In geld uitge drukt dient echter niet meer dan 25 procent van de werkzaamheden door een andere dan de eigen dea ler te zijn uitgevoerd. De super laag-profiel Pirelli P6 radiaalband, voor het eerst „standaard" gemonteerd op een Franse auto, en de nieuw ont wikkelde energiebesparende P8, gekozen door Volvo, zijn als pri meur getoond op de autoten toonstelling 1980 in Genève.De P6 is gemonteerd als standaar duitrusting op een model van de nieuwe 2000 cc Renault Fuego GTX 2 2 „fastback" en zal naar keuze verkrijgbaar zijn op de TX-, GTS- en TS-modellen. Volvo gaf de voorkeur aan de P8 voor montage op_ zijn „pro jectwagen voor de jaren tach tig". Beide auto's maakten hun debuut op de tentoonstelling in Genève. Sinds de introductie van de P6 - ruim twee jaar geleden - is deze band goedgekeurd voor toepassing op meer dan 30 verschillende, in Europa geproduceerde auto's, waarvan als eerste de Fiat 132 2000. De P6 levert behalve een vermindering van de rolweerstand met 10%, een aanzienlijke verbete ring van de rij-eigenschappen op. De Pirelli P8 bespaart niet alleen benzine, maar heeft tevens betere rij-eigenschappen, meer laadver mogen en maximaal comfort. De P8 vermindert de rolweerstand met 20% t.o.v. de huidige staalgor- del radiaalbanden en met 40% t.o.v. diagonaalbanden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 22