Speel-o-theek „Ikkie" wil in september gaan uitlenen Griezelen en lachen bij feest op „De Tierelier" Prettige vakantie „Speelgoed rechtvaardig verdelen St. Radboud ONTWIKKELING DEGELIJK HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 8 VRIJDAG 27 JUNI 1980 .ballegooien. van geloven assurantiën b.v.^^ singel 92 b - Schiedam - telefoon 010-260546 Mevrouw.. Wennink overhandigt gulden ontwikkeling van een kind. Het geeft het kind belangrijke mogelijk heden tot oefenen, ontdekken, ex perimenteren en fantaseren. Ieder kind heeft daarom recht op speel goed. „Bij een Speel-o-theek", vinden de oprichters van „Ikkie", „is een rechtvaardige verdeling van speel goed mogelijk. Daarbij komt nog dat de samenleving steeds vijandi ger lijkt te staan tegenover spelen. Spelen en speelsheid lijken weinig op het kind gericht, wat onder an dere tot uitdrukking komt in de woningbouw en het verkeer". GEHANDICAPT Het uitlenen van speelgoed is de be langrijkste taak van de speel-o- theek. Het speelgoed en de hulp middelen worden in open kasten zo gerangschikt, dat ze overzichtelijk zijn voor ouders en kinderen, eigen lijk net zo als de boeken in de kas ten van een bibliotheek. In de meeste gevallen is dit speel goed bedoeld voor kinderen die op de een of andere manier en om uiteenlopende redenen belemmerd zijn in hun spelmogelijkheden. Voor geestelijk en lichamelijk ge handikapte kinderen is gewoon speelgoed vaak onbruikbaar. Voor hen bestaat speciaal aangepast speelgoed, dat uiteraard zeer duur is en dat ouders niet zomaar één- twee-drie aanschaffen, temeer om dat iedere ontwikkelingsfase eigen lijk weer ander speelgoed vereist. Voor geestelijk gehandikapte kin deren geldt dat meer het accent ge legd wordt op de begebegeleiding van het uitlenen, en op de uitleg van het gebruik. i Bastiaanse de cheque van 9000 taak die „Ikkie" zich ten doel heeft gesteld. In de toekomst willen de in itiatiefneemsters ook voorlichtings avonden gaan houden over de waarde van speelgoed, voorlichting geven over nieuw speelgoed en zelfs het terugbrengen van straats pelletjes die in de loop der tijd ver dwenen zijn, bevorderen. VRIJWILLLIGERS Bij al deze aktiviteiten kan de speel-o-theek rekenen op de hulp van een aantal vrijwilligers, die ook helpen bij het repareren, schoon maken en uitlenen van speelgoed. Het bestuur van de stichting, waarin Ati Bastiaanse wordt geas sisteerd door secretaresse M. Groe- newegen en penningmeester J. J. Timmers, denkt men uit te breiden met vertegenwoordigers uit de kin derpsychiatrie, ouders van gehan dikapte en niet-gehandikapte kin deren en een afgevaardigde van de speel-o-theek Rijnmond. Dit bestuur wil ook kontakten on derhouden met het landelijk over leg en met de speel-o-theken uit Vlaardingen, Rotterdam, Maassluis en Naaldwijk. Voor de toekomstige gebruikers zijn de volgende regels opgesteld. Speel-o-theek „Ikkie" richt zich op kinderen in de leeftijd van 0 tot 10 jaar en op geestelijk en lichame lijke gehandikapte kinderen, waar voor geen leeftijdsgrens is vastge steld. Het lidmaatschap zal 7,50 per ge zin per jaar gaan bedragen en per uitgeleend stuk speelgoed zal één tot drie kwartjes in rekening wor den gebracht (voor een periode van drie weken). Wij wensen u een prachtvakantie. Veel zon en zo, geen depressies of pech onderweg. En dat u bruin en tevreden mag terugkeren. Maar vertrek niet zonder zo'n onmisbare reisverzekering. Al vanaf f 1,- per persoon per dag verzekert u zich voor o.a. ongevallen, dokterskosten en bagage. Even een telefoontje en wij maken de polis voor u klaar. SCHIEDAM - Veel Nederlandse steden hebben de laatste jaren te maken gekregen met een nieuw verschijnsel: de speel-o-theek. Dat is in bet kort gezegd, een instelling die speelgoed uitleent. Ook in Schiedam wordt al geruime tijd geijverd voor een speel-o- theek. Een stichting genaamd „Speel-o-theek Ikkie" zette voor waarden, doelstelling en mogelijk heden op papier en klopte bij de gemeente aan om een geschikte ruimte. Dat duurde enige tijd. Nu is „Ik kie" verzekerd van onderdak in „De Blauwe Brug", het nieuwe wij- kontmoetingscentrum in Schiedam Noord, dat eind augustus van dit jaar geopend wordt. „Ikkie' wil in september beginnen met de uitlening. Een subsidie van achttienduizend gulden, verdeeld over giften van het Nationaal Jeugdfonds en het Comité Kinder postzegels heeft de verwezenlijking van He speel-o-theek nu zeer dicht bij gebracht. Woensdagmiddag kreeg men het eerste geld in handen: negendui-1 zend gulden van het comité Kinder postzegels, die in de kamer van bur gemeester en wethouders op het stadskantoor van eigenaar verwis selden. Wethouder Posthoorn keek goedkeurend toe hoe vertegenwoor digers van „Ikkie" het geld in ont vangst namen. Wat gaat de speel-o-theek nu eigen lijk precies doen?_En hoe zit die in stelling in elkaar? Ati Bastiaanse, kleuterleidster in Vlaardingen en oprichtster/voorzit ster van „Ikkie" formuleert het zo: „Een speel-o-theek brengt een groot aantal speelgoederen en spelmate rialen bijeen, die zoveel mogelijk worden uitgeleend op het juiste mo ment in de lichamelijke, geestelijke, emotionele en sociale ontwikkeling van het kind". Speelgoed is erg belangrijk voor de Ati Bastiaanse met voorbeelden van Geestelijk gehandicapte kinderen kunnen soms met hetzelfde speel goed overweg als niet-gehandikap- ten zij gebruiken dan het speel goed dat eigenlijk voor een jongere leeftijd is bestemd. Veel speelgoed in „Ikkie" zal dan ook voor deze groep bestemd zijn. „Ikkie" zal zich bij de aanschaf richten op speelgoed van een dege lijke contructie dat gecontroleerd is op gevaarlijke onderdelen en dat stevig en duurzaam moet zijn, ook al omdat het lang meemoet en vaak uitgeleend zal worden. Ouders en kinderen kunnen over igens het speelgoed eerst uitprobe ren voordat ze het mee naar huis nemen. In de speel-o-theek zullen verder ook puzzels en gezel schapsspelletjes te vinden zijn. Speelgoed uitlenen is weliswaar de belangrijkste, maar niet de enige speelgoed voor de speel-o-theek De bedoeling is dat de speel-o- theek zelf het speelgoed gaat aan schaffen. Daarnaast wordt ook (ge bruikt) speelgoed ingezameld. Speelgoed dat niet bruikbaar is voor „Ikkie" wordt op een speciale speelgoedmarkt voor symbolische bedragen verkocht. De opbrengst is voor de speel-o- theek, die er weer nieuwe materia len voor kan kopen. Wie speelgoed heeft aan te bieden kan kontakt opnemen met Ati Bas tiaanse, 's avonds telefoon 265229, overdag 352905. SCHIEDAM De harmonievereni ging St. Radboud uit Schiedam- Kethel zal bij goed weer op zondag 29 juni weer het jaarlijkse parkcon cert geven in het Beatrixpark, tegenover het theehuis. Het concert begint dan om half drie en de toegang is gratis. De daaropvolgende zondag, 6 juli, zal de harmonie van St. Radboud weer een koffieconcert geven op het plein Kerkweg 46 in Kethel, tegenover de Rooms-Katholieke Kerk. De aanvang van dit koffieconcert is twaalf uur en ook hier is de toegang gratis. SCHIEDAM Griezelen en lachen was het woensdag geblazen op kleuterschool „De Tierelier" aan de Dwarsstraat. 128 kinderen maakten daar het schoolfeest mee dat „De Tierelier" ieder jaar op de laatste woensdagmorgen van het seizoen organiseert. Meestal is de speelplaats daarvoor het geschiktste terrein, maar van wege het onbestendige weer van woensdag werd het feest dit keer in de school zelf gehouden. Dat gaf een hele drukte, want na tuurlijk wilden de kleuters geen at- traktie missen en zo liepen ze van het ene evenement naar het andere. De leidsters en ouders hadden er d.e handen meer dan vol aan. De kinderen verdrongen zich bij het ballegooien en bij de grabbel ton, waar de kreet „altijd prijs, alT tijd winnen" weerklonk, net als op een echte kermis. Het feest kostte de Tierelier over igens zelf erg weinig prijzengeld, omdat ruim van te voren een aantal bedrijven en instellingen waren aangeschreven met het verzoek re clamemateriaal af te staan, een oproep waaraan door velen vriendelijk gehoor werd gegeven. De prijzen en prijsjes bestonden dan ook voor een groot deel uit met reclame bedrukte portemonnees, vlaggetjes en kleurplaten, begeer lijke voorwerpen die elk kinderhart sneller deden kloppen. Eén van de hoogtepunten op de kin derkennis was het poffertjes eten. Twee moeders stonden met verhitte gezichten konstant aan de poffert jespan die zoete lekkernij in grote hoeveelheden aan te maken, want al die spelletjes maakten uiteraard erg hongerig. Tja, en dan was er natuurlijk ook nog het spookhuis, dat de kinderen heel eng vonden. Dit uit tafels opge bouwde griezelpaleis bood allerlei vreemde gewaarwordingen. „Durf jij er in", hadden de kinde ren elkaar al dagen tevoren ge vraagd. „Maar toen ze er v óór ston den maakte het zelfs op de dapper sten een diepe indruk", zei een kleuterleidster lachend. Want al die enge dingen boezemden de kleintjes toch wel angst in. Grie zelige maskers, rare draadjes, schimmige voorwerpen in het half duister...nee, sommige kinderen wilden bij nader inzien toch maar niet. De kinderkermis vermaakte trou wens niet alleen de kleuters van „De Tierelier". Leerlingen uit de vijfde klas van de aangrenzende basisschool „De Gorzen" die een oogje in het zeil hielden, hadden minstens zoveel plezier als hun jonge „collegaatjes". „Een mieters feest", zeiden ze na afloop allemaal.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 8