Collectie enorm uitgebreid Artotheek Rijnmond: kunst lenen zoals boeken in de bibliotheek Ook vestiging in Vlaardingen Opvisploeg haalt singels in Schiedam-Oost leeg „Zuid zit met houding van politieke partijen lelijk in de Schone gebouwen, een lust voor het oog Ook veel rommel boven water m VLAARDINGEN Een Artotheek is in ons culturele le ven nog een tamelijk onbekend verschijnsel. Toch is het principe eenvoudig: een artotheek leent kunst uit, zoals een bibliotheek boeken uitleent. Net als een bibliotheek wil ook de artotheek een zo breed mogelijk publiek berei ken, oftewel: kunst voor iedereen binnen handbereik. De Artotheek Rijnmond leent aan iedereen tegen een lage vergoeding en biedt daarnaast de gelegenheid kunst te ko pen. Sinds april 1980 zijn de Artotheek Rijnmond en de afde ling Kunstzaken van de gemeente Rotterdam samenge gaan. Die fusie betekende een doorbraak van het ver schijnsel „kunstuitlening". TEL mm Mi SS HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 10 WOENSDAG 9 JULI1980 De afdeling Kunstzaken is verant woordelijk voor het gemeentelijk kunstbezit en het uitlenen van kunst aan gemeentelijke instellin gen. In de gemeentelijke collectie be vindt zich veel werk dat is aange kocht via de BKR (Beeldende Kun stenaars Regeling). Door samenvoe ging met de Artotheek Rijnmond is nu een nieuwe collectie van ruim 17000 werken ontstaan. Terwijl de afdeling Kunstzaken vooral kunst uitleende aan ge meentelijke bedrijven, leende de Artotheek werk uit aan particulie ren, bedrijven en ook gemeente-in stellingen. De Artotheek Rijnmond de naam zegt het al beperkt zijn werkzaamheden niet tot de Maas stad alleen. Weliswaar heeft de Ar totheek Rijnmond twee vestigin gen in Rotterdam (Voorhaven 37, Delfshaven, en Briandplaats 21, Ommoord), maar ook in Vlaardin gen is een filiaal: de Artotheek aan de Oosthavenkade 8. TARIEVEN Door het samengaan met de afde ling Kunstzaken mag de collectie dan zijn uitgebreid, de beschikbare ruimte begint ondertussen een nij pend probleem te worden. De Ar totheek Rijnmond wil daarom gaan streven naar één centrale ruimte, liefst gelegen in het centrum van Rotterdam. Een geschikte accomo- datie heeft men overigens nog niet gevonden. Door het samengaan met de afde ling kunstzaken zijn de tarieven voor kunstuitlening met ingang van 1 juli verlaagd. Hieronder een over zicht, met tussen haakjes de tarie ven zoals die vóór 1 juli golden: Particulieren (alle prijzen incl. BTW) Abonnement 50,— 90,—) per jaar. Elk volgend abonnement 25, 90,—) per jaar. Abonnement met spaartegoed 180,— 180,—) per jaar. Dit lijkt onveranderd, maar van ditr bedrag wordt nu 130,gereser veerd als spaartegoed (was 72,—). Het spaartegoed kan op elk mo ment worden besteed voor een werk uit de collectie. Elk volgend abonnement: 25,— per jaar. De aanvullende huurver- goeding van 10% van de meer waarde voor kunstwerken waarvan de waarde hoger is dan 2500,— vervalt! CIJFERS Er wordt wel geklaagd over de traagheid van overheidsinstanties, maar er zijn ook uitzonderingen. Want de minister van CRM, vooruitlopend op de „Tijdelijke Rijksbijdrageregeling Kunstuit leen" heeft ook in 1979 weer een be drag aan de gemeenten Rotterdam en Vlaardingen ter beschikking ge steld. Doel van deze „doeluitkering": „Het aankopen en/of in huur ver werven van beeldende kunst, be stemd voor verhuur via de Artot heek Rijnmond". Grootte van het bedrag: 480.000, Wat heeft de Artotheek Rijnmond met dit bedrag gedaan? Allereerst: men kan nu een „stockvergoeding" betalen aan de kunstenaars die „vrij werk" inleveren. (Vroeger was er alleen sprake van betaling als het werk werd uitgeleend). In 1979 werd aan „stockvergoe ding" in totaal ƒ92.153,betaald. Van het resterende bedrag van on geveer 380.000,— werden 262 nieuwe werken van 188 kunste naars aangekocht: een fraaie aan vulling op het uitleenbestand. Een paar globale cijfers over 1979: Aantal kunstenaars dat werk inle verde 223 Aantal ingeleverde kunstwerken 768 Totale waarde ingeleverde kunst werken 1.257.610, Aantal kunstenaars waarvan werk is aangekocht 188 Aantal aangekochte werken 262 Totale waarde aangekochte werken .379.453,80. SCHOLEN Naast het uitlenen van kunst houdt de Artotheek zich ook bezig met edukatieve projecten. Eén daarvan is opgezet in samen werking met de Stichting Musische Vorming Rotterdam, is bestemd voor de hoogste klassen van de ba sisschool. Kinderen leren hier spelenderwijs beeldende kunst bekijken en hun eigen creativiteit gebruiken. Het project bestaat uit 4 lessen, ge koppeld aan een ouderavond of open dag, waar het vaak verras send „volwassen" werk van de kinderen te bezichtigen valt. Tijdens de lessen worden de kinde ren o.a. vertrouwd gemaakt met het begrip „Artotheek", maken ze ken nis met de geëxposeerde schilde rijen, gaan ze tekenen, maken ze een reliëf van piepschuim en bezoe ken ze het atelier van beeldhouwer Tom Waakop Reyers. Het succes van dit project, waar zo wel leerkrachten als ouders (en niet in het minst de kinderen zelf) even enthousiast over zijn, valt direct toe te schrijven aan de inzet van Henk en Froukina Noorlander, die zo ver klaart een schoolhoofd „de kinde ren uitstekend weten te bespelen; begrip weten te wekken voor kunst, maar ook voor eikaars uitingen". Ook de leerkrachten zelf leren van het project, al was het alleen al door de speelse manier waarop de Noorlanders met de kinderen om gaan. De confrontatie met de kunstenaar wordt door de kinderen precies op zijn juiste waarde geschat: „Een gewoon mens, met een gewoon huis en vrouw en kinderen, maar die wel interessante dingen maakt". BEDRIJVEN Bleef het kunstbezit bij bedrijven vroeger beperkt tot het portret van de oprichter in de direktiekamer, tegenwoordig kunnen medewer kers soms zelf uitzoeken wat ze aan de muur willen hebben. De gedachte, dat een ruimte waar je toch een aanzienlijk deel van je leven doorbrengt als het even kan best een beetje een gezellige ruimte li w» im UK mm WUUWI t SSgg jJHJ» H' HBMMt nnnnliïïiniti mrnnnrnn f mag zijn, wint steeds meer veld. Voor bedrijven is de Artotheek dan ook een uitkomst. Kantoren, kantines, gangen, trap penhuizen, wachtkamers, voor een bescheiden bedrag (dat bovendien nog aftrekbaar is ook) kunnen ze voorzien worden van goede beel dende kunst. De abonnementsprijs voor bedrij ven bedraagt met ingang van 1 juli a.s. 100,— per jaar, excl. BTW. Dit tarief geeft recht op de huur van één werkstuk per jaar, ongeacht de waarde. KOPEN De Artotheek Rijnmond streeft geen winst na. De collectie grafiek, die voortdurend wordt aangevuld, kent prijzen tussen de 50,— en 250,Er zijn abonnees die zo al een fraaie privécollectie hebben opgebouwd. Mooie etsen en litho's, maar ook tekeningen en zeefdruk ken. Er is veel belangstelling voor, wat ook wel blijkt uit de omzet: vorig jaar werd er voor meer dan 50.000,verkocht. Schiedam - Nu de dienst gemeente werken gaat beginnen met het uit baggeren van de singels/vijvers in de Schiedamse wijk-oost moesten de hierin voorkomende vissen wor den verwijderd. De hengelsportvereniging „Schie dam Omstreken" zette hiervoor een eigen opvisploeg in. Begonnen werd in de vijver van het gemaal in de Marconistraat, die met de zege werd afgevist. Heel wat flinke kar pers, snoeken en snoekbaarzen vormden hier de oogst aan vis, met verder het nodige kleingoed. Hierna was de beurt aan de singel plus waterpartij gelegen tussen de Van Swindensingel- en straat en de Swammerdamsingel. Buiten ver wachting zo groot was hier de vangst, inzonderlijk aan kroeskar per, waaronder flinke exemplaren. Er werden 550 exemplaren van deze attractieve sportvissen gevan gen, met hieronder 4 goudkleuri- gen, gelijk de gecultiveerde goud vissen. De visbuit van twee dagen is tijdelijk ondergebracht in het water aan de Buijs Ballotsingel en nabij de Dieselstraat. Als het baggerwerk is uitgevoerd, krijgen singel en vijver opnieuw een geselecteerde visbezetting. Hierbij zal regulerend tewerk wor den gegaan o.a. wat betreft het aan tal roofvissen. Rommel Het gebruik van de zege (sleepnet) voor het opvissen werd zeer be moeilijkt door allerlei rommel die :n het water is gedumpt. Stapels resten van rijwielen, autobanden en andere gebruiksartikelen enz. moesten uit het net worden verwij derd om het werk doorgang te doen vinden. „Onbegrijpelijk" noemde een van de vele omwpnenden deze manier van watervervuiling. „Twee keer per week komt de reinigingsdienst langs de huizen voor het ophalen van dergelijke spullen!" Er zal nog wel meer boven water komen als met het uitbaggeren wordt begon- rien. Een positief gegeven is echter dat de visstand in singels en vijver van deze wijk, als alles weer bij het oude is, optimaal zal zijn. Houders van „Singel en Vijverver gunningen" zullen dat wel ervaren. Het aantal uitgegeven vergunnin gen, verkrijgbaar bij de plaatse lijke hengelsportzaken, nadert al aardig de vijftienhonderd. Ze kos ten 2,50 per jaarkaart. Bij het gebruik hiervan is voor vol wassenen toch ook een z.g. „bijdra- gebewijs" nodig, af te halen aan het postkantoor. SCHIEDAM „Zuid dreigt de dupe te worden van partijpoli tiek". Onder deze kop in het kwar taalblad van de Bewonersvereni ging Schiedam Zuid beklaagt het BVSZ-bestuur zich over de opstel ling van sommige plaatselijke poli tieke partijen. „De bewonersvereniging is zo lang zamerhand in een uitermate merk waardige positie terecht gekomen", schrijft het bestuur van de BVSZ. „Enerzijds hebben veel bewoners in Zuid hun vertrouwen uitgesproken in de bewonersvereniging al meer dan 1500 leden en horen we ook dat ambtenaren van het stads kantoor die in onze wijk werken, ons erg waarderen". „De bijeenkomsten hier verlopen erg gezellig, iets wkt de ambtenaren in andere wijken niet zo meema ken. Het gevolg is dat ze meer reke ning gaan houden met de wensen van de bewoners", aldus het BVSZ bestuur, dat vervolgt: „Aan de andere kant merken wij als bewonersvereniging dat de meeste politieke partijen niets van ons moeten hebben",. „Op uitnodigingen van ons om met elkaar te overleggen om te voorko men dat er moeilijkheden tussen gemeente en bewoners ontstaan, wordt negatief gereageerd. Er is zelfs keihard gezegd dat over bepaalde zaken pas gepraat hoeft te worden als er moeilijkheden zijn. De enkele keer dat we dan geza menlijk om de tafel zitten levert dat meestal evenmin iets op". „Achteraf blijken afspraken niet te worden nagekomen. De bewo nersvereniging zit met deze toe stand lelijk in haar maag". Om het kontakt tussen politieke partijen en bewonersvereniging te verbeteren moest er volgens de BVSZ „van beide kanten alles aan gedaan worden; niet alleen de be wonersvereniging, maar ook de po litieke partijen zullen hun beste beentje moeten voorzetten". De laatste jaren is het verf-vandalisme sterk toegenomen. Tijdens officiële gebeurtenissen worden onmiddelijk gebouwen en standbeelden volge- kladders met allerlei teksten en kreten. Om dit te kunnen bestrijden heeft men in Engeland een afbijtmiddel ontwikkeld, waarmee de verf gemakkelijk kan worden verwilderd. Het is een gewone spuitbus die op ongeverfde maar ook geverfde muren ge bruikt kan worden. Vele gemeenten en bouwondernemingen in Neder land maken er al dankbaar gebruik van. De oorspronkelijke muurverf moet wel ouder zijn dan zes maanden en de te verwijderen verf of stift niet ouder dan 2 maanden. Het middel'is ook geschikt voor gebruik binnenshuis. Naar wij vernamen zal het binnenkort bij de drogist verkrijgbaar zijn. Met verf knoeiende kinderen zijn dus in de toekomst geen probleem meer. Even spuiten en de verf is zo verwijderd!

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 10