tien tips vooreen leuke vakantiefilm tien tips voor het iilmen van kinderen boeken: goede adviseurs voor filmers veel kindergeluk op kleine spoeltjes neem uw vakantie mee naar huis! mm* T"ütf Boeken over smalfilmen zijn eigenlijk niet nodig, want iedereen kan filmen. Wie echter meer wil weten van de mogelijkheden, wie zijn of haar kamera maximaal wil benutten en ook bij de afwerking van de film alles wil doen om er iets erg moois van te maken, die kan advies nodig hebben. Die goede raad geeft de fotovakman. En bij hem in de zaak vindt u ook een rijke keus aan boe ken, waar smalfilmers veel uit op kunnen steken. Hier is een selektie uit de vele titels, die in de fotozaak te vinden zijn. Een jeugd duurt kort. Een baby is snel peuter, wordt kleuter en schoolkind. Zo'n jaar of tien later is 't al 'n heel mens. Wie de jeugd van z'n kinderen filmt, kan ze zo klein blijven zien. De beelden en misschien zelfs de geluiden van al die stukjes geluk worden dan bewaard op die bescheiden filmspoeltjes. Smalfilmen... dat is: een jeugd van een kind vastleggen op de meest volmaak te wijze, die maar mogelijk is. Maanden lang leef je er naar toe.dan staan op een goe de dag de koffers klaar. De voordeur gaat op slot... een paar onbezorgde weken in eigen land, of ver weg begin nen. Maar die weken gaan snel voorbij... je zou de tijd dan stop willen zetten, of alles nog 's willen overdoen, om er zo lang mogelijk van te genieten. Wie filmt, kan een vakantie opnieuw beleven en er een leven lang van genieten. Want ergens in de koffer, die thuis wordt uit gepakt, zit een aantal filmkassettes met de mooiste mo menten van een gelukkige vakantie. 'JgfïjL sm mürW -r»-v- r Wie met de filmkamera de jeugd van z'n kind of kinderen vast wil leggen voor later, hoeft daar geen kapitalen voor uit te trek ken. Een geschikte kamera, een projektor en een scherm zijn sa men al te koop vanaf zo'n zes- a zevenhonderd gulden. En voor Bloemen plukken... ook een dankbaar onderwerp voor een kinderfilmpje. 1 Als u nog niet filmt: hoe eer der u begint, hoe kompleter en mooier de film van uw kind(eren) wordt. 2 Als u een filmkamera gaat ko pen, vertel uw fotohandelaar waarvoor u de kamera vooral zult gebruiken. Bij het filmen van kinderen kunt u met een een voudige kamera ook een uitste kende film maken. 3 Film kinderen vaak, want dan ziet u ze als het ware opgroeien. Dan is 't echt niet nodig er steeds een volle film aan te besteden, want ook in één of anderhalve minuut kunt u met de kamera véél vertellen. 4 Film kinderen liefst als ze het niet weten of als ze niet op de ka mera letten. Als u een poosje "doet alsof' vergeten ze u gauw 1 Wie een echte vakantie-film wil maken, doet er verstandig aan van te voren een klein plan netje te maken om een "ver haal" in z'n film te kunnen bou wen. 2 Wie wél z'n vakantie mee naar huis wil nemen maar niet een af gerond filmverhaal wil maken: film spontaan als er iets leuks ge beurt en ook uw film wordt een fijne herinnering aan die zorge loze weken. 3 Kijk wél van te voren even uw kamera na of laat dat door de vakman doen. Dan hebt u op uw vakantie-adres geen problemen met de lichtmeting en zijn er ook geen andere ongemakken. 4 Koop het aantal films, dat u denkt nodig te hebben bij uw fo- tohandel vóór u met vakantie gaat. Dan weet u zeker, dat de kwaliteit goed is en dat u kunt werken met de film waaraan u gewend bent. 5 Als u dit jaar voor 't eerst gaat en kunt u daarna uw gang gaan. 5 Een draaiboek is beslist niet nodig. Wel is 't leuk zo nu en dan in enkele scènes een kom pleet verhaaltje te maken, waar- Film niet alleen het kind, maar ook z'n omgeving, z'n ouders en grootouders, z'n vriendjes en niet te vergeten: de huisdieren filmen: koop uw kamera niet op 't laatste moment. Filmen is niet moeilijk, maar 't is wel ideaal als u vóór u met vakantie gaat, eerst een proeffilmpje maakt en het resultaat daarvan nog kunt be kijken voor u vertrekt. 6 Verken - als u op uw vakantie adres bent - de direkte omgeving en leg deze met de kamera vast. 't Hotel, de camping, uw vakan tiehuisje... vergeet ze niet te fil men. 7 Probeer voor de streek of het land karakteristieke dingen te fil men. Op een VVV-kantoor zal men u ongetwijfeld kunnen in formeren over wat er typerend Mooie landschappen verwerken in uw film? Dat kan maar - zo adviseert onze filmmedewerker - zorg als hel kan dan wel voor be weging. Zoals hier in beeld is ge bracht. is: markten en oude gebruiken, bezienswaardigheden en andere bijzondere onderwerpen. 8 Als u straks een afgeronde film wilt maken en zelfs als u al filmend alleen een bont verslag van uw vakantie wilt geven: zoek een grammofoonplaat of kasset- te-bandje met muziek uit die streek of dat land. Leuk om te laten horen bij de projektie. 9 Een mooi landschap filmen kan zinvol zijn. Maar zorg wel voor elementen, die zo'n scène verlevendigen, bijvoorbeeld door uw vakantie-reisgenoten in het beeld mee te nemen. 10 Een algemene tip: gebruik uw kamera niet als verrekijker. Probeer vaak in close up te wer ken, want dat maakt uw film le vensecht en boeiend. in één gebeurtenis in beeld wordt gebracht. 6 Wie kinderen filmt, moet wel 's door de knieën. Probeer het kind steeds van (kinder)oog- hoogte in beeld te krijgen. 7 Zoomen (het naar u toehalen van het beeld) kan met bijna ie dere kamera. Doe het tijdens 't filmen zo weinig mogelijk. Beter is de kamera te stoppen, dan het beeld naar u toe te halen en dan weer filmen. 8 Filmen is beweging weergeven. Maar beweeg de kamera zelf zo weinig mogelijk. 9 Probeer niet alleen het kind te filmen, maar vang ook de we reld, waarin het opgroeit: z'n huis, de vriendjes, de huisdieren en - niet te vergeten - z'n ouders en grootouders. 10 Een echte film maken van al die stukjes jeugd: het kan als u ze gaat monteren tot een boeiend geheel. Maar nodig is 't niet. De filmkamera is vergeten. Alle aandacht is gekoncentreerd op het schilderwerk. Op zo'n mo ment zijn kinderen in hun rol als filmster het beste. mogelijkheden, die er tegen woordig zijn op het gebied van de super 8-geluidssystemen. Geen eenvoudige kost, maar voor wie er -alles van wil weten een verhelderend en waardevol boek. Prijs 37,50. Smalfilmzakboek. Een handig boekje ook voor onderweg, dat alfabetisch gerangschikt, in be knopte vorm een overvloed aan gedegen informatie geeft. Geor ge Blitz stelde het samen. De prijs is 13,90. Elseviers grote boek voor de smalfilmer. Dit bijzonder mooi uitgevoerde filmboek van David Cheshire is dit voorjaar versche nen en is voor elke amateurfil mer een inspirerend kijk- en ideeënboek. Het bevat een over vloed aan illustratief materiaal. Prijs 69,50. Neem tijdens het filmen vooral ook opnamen van dichtbij. Dat levert levensechte scènes op. Goed filmen met super- en single 8. N. Bau is de schrijver van dit praktische boekje, dat ook de beginner veel goede en zinvolle informatie verschaft. Wie nog een kamera moet kopen, zal er bovendien in kunnen lezen welke kamera, projektor en accessoires voor zijn doel het meest geschikt zijn. Prijs 10,50. Filmtitels en trucfilms van Henk Brons. Wie z'n films wil voor zien van titels of wie wil experi menteren met poppen-en teken films kan hier erg veel opsteken van een man, die zijn verhaal met vele honderden tekeningen en foto's heeft geïllustreerd. Prijs 26,50 200 Filmtips. Een van die handi ge "200 tips"-boekjes, die in kompakte vorm een schat aan informatie geven. In dit geval over smalfilmen. De schrijvers (Emile Voogel en Peter Keyzer) geven algemene filmtips en ad viezen voor de opnamen, voor het werken met kunstlicht, titel en geluidstips en hoe men op de beste wijze kan projekteren. Prijs/8,60. Smalfilmhandboek. Ed Tietjens, een smalfilm-amateur, die een zeer bekwaam vakman is, geeft in dit handboek veel kennis, ook op technisch gebied. Prijs ƒ37,50. Geluidsfilmhandboek geschre ven door E. Paërl. Dit boek is ontstaan uit de behoefte om een goed overzicht te krijgen van de kommeren over de volgorde en of het één wel aansluit op het an der. Ook zo'n verhaal is boeiend en gezellig; het is als een moza ïek, kleurig en afwisselend. De afwerking "Ja maar", denken de mensen soms "dat filmen is leuk, maar je moet er wél een hele bolleboos voor zijn". Dat is - gelukkig - een misverstand. Vroeger, in de begintijd van het filmen, moest je wél aan van alles tegelijk den ken en zelf veel doen. Tot zelfs het opwinden van de veer om de film te transporteren. Kamera doet bijna alles De moderne kamera's zitten zo knap in elkaar, dat je nu geen technische knobbel meer hoeft te hebben. Zo'n kamera zorgt automatisch voor de belichting en hij waarschuwt als er te wei nig licht is om te filmen. Het in leggen van een film kén niet fout gaan en als de film bijna is afge lopen, wordt dat aangegeven. U hoeft eigenlijk alleen op de af stand te letten en de knop in te drukken. Niet kostbaar dat geld hebt u al een behoorlijke kwaliteit. Natuurlijk moet u dan geen kamera verwachten met al lerlei "toeters en bellen" er aan, maar dat hoeft ook niet. Een eenvoudige kamera heeft toch nog genoeg mogelijkheden om bijna elke situatie aan te kunnen. Zestig gulden per jaar Na die eenmalige aanschaf kost het filmen zelf ook geld. Maar ook die kosten vallen mee: voor een bedrag van rond zestig gul den per jaar schiet u al flink wat films vol. Zelfs zoveel, dat er een kompleet journaal van het leven van een kind ontstaat. Waarmee straks, over een aantal jaren zelfs een aardig filmprogramma kan worden gemaakt. Zinvol geschenk Al die films, van al die kinderja ren geven u straks de gelegenheid om, als de hoofdrolspeler van die film het huis uitgaat, een zin vol geschenk te geven. Want wat is er mooier, dan uit die spoeltjes de leukste gedeelten te kiezen en die samen te voegen tot een film van de jeugd van dat kind? En van de restanten blijft er nog ge noeg over voor uzelf of de ande re kinderen. Nu beginnen Daarom filmen zoveel ouders hun kinderen. Om zelf die jeugd te bewaren. Om 't geluk van een jeugd mee te geven aan hun kin deren. Elke dag, elk jaar dat u niet filmt, maakt dat het jeugd verhaal minder kompleet is. Als u ook het heden niet wilt missen, dan is 't verstandig om nu met filmen te beginnen. Drie van elke vier bezitters van een filmkamera maken vakantie films. Dat bleek bij een onder zoek, waarin werd gevraagd wel ke onderwerpen men filmde. De vakantie was het meest-gefilmde onderwerp, dat zelfs hoger scoorde dan het motief "kinde ren". Twee manieren Een vakantie kun je op twee ma nieren in filmbeelden vangen. De eerste: van te voren een plannetje maken en dat al filmend in de loop van de vakantie uitvoeren. De tweede manier is: gewoon spontaan de kamera pakken als er iets leuks gebeurt. En u niets aantrekken van een "rode draad", die volgens de echte fil mers door zo'n verhaal behoort te lopen. De eerste manier Die zal worden toegepast door mensen, die van plan zijn van Ijl hun vakantie een komplete en 11 afgeronde film te maken. Een film, die begint bij het vertrek van huis en waarin bijv. ook beelden van onderweg zijn ver werkt. Een film, die een zo kom pleet mogelijk verhaal vertelt over wat je in de vakantie alle maal hebt beleefd. De spontane manier De filmers, die de kamera-knop alleen indrukken op het mo ment, dat er iets leuks gebeurt, hebben het gemakkelijker. Ze filmen spontaan zonder te den ken aan later. Ze "schrijven" een verslag van hun vakantie belevenissen zonder zich te be- A r Straks, als de films terugkomen van de ontwikkelcentrale, zijn beide soorten filmers blij met het resultaat. De eerste groep gaat met het materiaal aan de slag, maakt er al monterend een goed lopend verhaal van met een be- I V - A V is*. Jf*' •or*. "<r A— y&T? gin en een eind, met leuke over gangen eli als 't even kan met ge luid: diaogen en passende mu ziek. De "spontane" filmers ver binden alleen de losse spoeltjes tot één geheel en maken zich geen zorgen over het "verhaal". Een titel... overgangen... passen de muziek en een pakkend slot.... het is voor deze filmers echt niet nodig. Erg tevreden En dat is het merkwaardige: de man of vrouw, die door montage Vakantie... een onderwerp vol filmmotieven. Als het mogelijk is neem dan ook eens een "lucht opname" - afwisseling van standpunt maakt een film levendig en plezierig om naar te kijken. Een fietser rijdt voorbij... 'n goed thema voor een film over een vakantie, die op de fiets is gemaakt. Zo'n motief kan een goed uitgangspunt zijn voor wie een afgeronde en komplete va kantiefilm wil maken. een echte film heeft gemaakt én de filmer, die z'n vakantie-herin nering niet tot een soepel lopend verhaal heeft omgebouwd, ze zijn beiden blij met het resultaat. De vakantie komt tot leven, alles wat je aan fijns en bijzonders hebt meegemaakt, wordt zicht baar. Familie en vrienden genie ten er van en zelf kun je, een le ven lang, opnieuw zien hoe fijn het toen was in die vakantie. Dat is mogelijk voor wie z'n vakan tie, dank zij de filmkamera, mee kan nemen naar huis.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 22