Rechtswinkel en HIM BV in conflict over huurwoningen Zaterdag 19juli gratis super pop met toppers ais The Golden Earring" Maliepop '80 belooft wat Haagse Maliepop „te goed gek" Men schrijft ons: ^*1111 WALD0-D0RZ0 AUTOVERHUUR HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 10 VRIJDAG 11 JULI 1980 SCHIEDAM Op woensdag 18 juni plaatste Het Nieuwe Stads blad een ingezonden brief van de Rechtswinkel Schiedam. Onder werp: klachten van huurders over hun huisbaas, de in Rotterdam ge vestigde HIM BV, wat staat voor Hollandse Investeringsmaatschap pij- Op woensdag 25 juni drukte Het Nieuwe Stadsblad de reactie van HIM BV op de brief van de Rechts winkel af. Volgens de Rechtswin kel een onjuist en niet erg terzake doend antwoord, omdat HIM BV scheen te denken dat het om huur ders in Botterdam ging, terwijl de bij de rechtswinkel ingediende klachten betrekking hadden op huizen in Schiedam. „Dat zijn," speclfieert de Rechts winkel* desgevraagd, tot nu toe drie harde klachten. Maar we ver moeden dat de HIM veel meer hui zen in Schiedam bezit, voorname lijk in Oost. Hieronder opnieuw een schrijven van de Rechtswinkel, als reactie op de brief van HIM BV van 25 juni en daaronder het antwoord van de HIM. Geachte redaktie Hierbij willen wij reageren op het artikel van H.I.M. B.V. in uw editie van 25 juni j.l. omdat daarin naar ons idee een volstrekt onjuiste voorstelling van zaken wordt gege ven van de door ons bedoelde pro blemen. De reaktie van H.I.M. op onze brief (opgenomen in uw editie van 18 juni j.L) is volgens ons niets anders dan een nieuwe poging op onte rechte gronden huurders te bewe gen toch een nieuwe huurovereen komst met H.I.M. aan te gaan. Of H.I.M. moet onze brief niet hele maal begrepen hebben. In de brief van H.I.M. wordt geprobeerd on- veerbare praktijken goed te praten door een heel ander onderwerp aan te snijden. Er wordt uitgegaan van problemen die in Rotterdam spelen en niet van de door ons bedoelde Schiedamse situatie. De H.I.M. stelt dat bewoners een zeer grote achterstand in huurbeta ling hebben en dat deze bewoners alleen hun woning niet hoeven te ontruimen als zij alsnog een nieuwe huurovereenkomst aangaan, mits uiteraard de achterstand wordt vol daan. De H.I.M. vergeet daarbij echter te vertellen waarom hun huurders weigeren huur te betalen en boven dien dat het gaat om huurders die ln het verleden ooit hun huur heb ben geweigerd te betalen en met wie al lang geleden daarover een regeling is getroffen. H.I.M. is één van die verhuurders die weinig doen aan het onderhoud van de meestal zeer oude huizen die ze bezitten. Aan klachten van huur ders wordt weinig of geen aandacht geschonken. De huur wordt maan delijks opgestreken, terwijl de wo ningen verder verkrotten. Als het achterstallig onderhoud te ernstig wordt komen bewoners er toe hun huur niet langer te betalen. Anderen weigeren de huurverho ging. Huurverhoging weigeren mag natuurlijk, maar door de hele huur te weigeren riskeert de huurder een procedure tot ontruiming bij de kantonrechter. Volgens de rechtspraak mag de huur niet worden geweigerd op grond van achterstallig onderhoud. De H.I.M. stapt in dergelijke geval len dus zeer snel naar de rechter om ontruiming te vorderen. Hetzelfde doet H.I.M. bij bewoners die tijdelijk in financiële moeilijk heden zitten en daarom de huur niet betalen. Andere verhuurders zijn vaak be reid in zulke gevallen een onder linge regeling te treffen waarbij de huurachterstand langzaam wordt ingelopen. Ook in een zaak, waarin de ver huurder voor de rechter eist dat de huurder de woning moet ontruimen wegens huurachterstand, wordt vaak alsnog onderling een regeling getroffen. De huurder betaalt dan stukje bij beetje de huurachter stand en mag in de woning blijven. In zaken van huurders van de H.I.M. die bij de rechtswinkel kwa men bleek dat ook de H.I.M. derge lijke regelingen treft. Maar de H.I.M. schrijft deze bewoners nu plotseling brieven dat zij alleen nog in hun woning mogen blijven als ze een schadevergoeding betalen, een nieuwe waarborgsom storten en ak koord gaan met de nieuwe huur prijs, inklusief de huurverhoging en het rioolrecht. Doen ze dat niet, dan moeten ze binnen vier weken hun woning verlaten. Dit is onzinnig. De H.I.M. heeft he lemaal niet het recht mensen die zich netjes aan de gemaakte afspra ken houden (soms werd al twee jaar geleden een regeling getroffen) onder druk te zetten om allerlei ex tra bedragen binnen te halen. De geëiste schadevergoeding loopt in bepaalde gevallen op tot meer dan 1.200,Over de oude, vroe ger betaalde waarborgsom wordt niets gezegd, kennelijk zijn de be woners die gewoon kwijt. De huurverhoging kunnenbewo- ners meestal weigeren, omdat er sprake is van veel achterstallig on derhoud. Het rioolrecht tenslotte moet volgens de verordening van de gemeente Schiedam door de ver huurder worden betaalden niet door de huurder. Kortom, redenen genoeg om de huurders van de H.I.M. die zo'n brief ontvangen op te roepen niet op de voorstellen in te gaan en kon- takt op te nemen met de rechtswin kel. Zelfs al heeft de H.I.M. in bepaalde gevallen wel een uitvoerbaar on- truimingsvonnis van de rechter, dan nog vinden wij de bepalingen waarmee zij de zwakke positie van de huurder wil uitbuiten veel te ver gaan. Dat heeft allemaal niets te maken met huurders in Rotterdam, waar tegen een rechtszaak loopt en waarin het Rotterdamse Advoka- tenkollektief optreedt voor de huur der. Dat heeft ook helemaal niets te maken met vorderingen op bewo ners die de gemeente Rotterdam zou overnemen. Het gaat ons om brieven van de H.I.M. aan bewoners van huizen in Schiedam, waarvan de heer v.d. Tang van de H.I.M. misschien nog nooit heeft gehoord. Wij blijven zeggen: trek u niets aan van dergelijke brieven van de H.I.M. en kom naar het spreekuur van de rechtswinkel (woensdagmid dag tussen 2 en 4 uur en donder dagavond van 6 tot 9 uur, Broers- veld 140, telefoon 730308). Hoogachtend, H. Schoenmakers en M. Zonneveld, medewerkers Rechtswinkel Schiedam. Naar aanleiding van bovenstaand schrijven van de Rechtswinkel ontving de redaktie van Het Nieuwe Stadsblad van de HIM B.V. te Rotterdam de volgende reaktie: Zoals aangekondigd, vinden de eer ste korte gedingen om tot ontrui ming te geraken plaats op 16-7-1980 a.s. De oorzaak dat de bewoners de brieven van H.I.M. B.V. hebben ge kregen is te wijten aan Het Advo- kantenkollektief. Deze hebben in alle procedures ont kend dat H.I.M. B.V. (eigenaresse van de panden) verhuurster is. Dit is een zo belangrijke ontken ning, dat H.I.M. B.V. daarop moet reageren. Het Advokatenkollektief treedt ook op voor bewoners van Schiedam zodat die ook de brieven krijgen. Teneinde jurisch juist de handelen heeft H.I.M. B.V. alsnog een huuro vereenkomst aangeboden. Diverse bewoners die een regeling hebben getroffen, komen deze niet na. Bewoners die de regeling wel nako men moesten uit juridisch oogpunt wel een nieuwe huurovereenkomst worden aangeboden, omdat zij on danks de regeling middels Het Ad- vokantenkollektief ontkennen een huurovereenkomst te hebben met H.I.M. B.V. Ook zij zijn dus in de gelegenheid gesteld om alsnog de huurovereen komst te sluiten. Ten aanzien van het onderhoud wordt het volgende gesteld: De eigen onderhoudsdiemst doet zoveel mogelijk. De panden in Schiedam zijn oud, zodat het nooit naar de zin van de bewoners gemaakt zal kunnen wor den. Hoe de gemeente Schiedam er zelf over denkt leest U uit een regel uit haar schrijven d.d. 7-2-1980 H.I.M. B.V. meent te voldoen aan de oud- heidseisen die aan dergelijke wo ningen kunnen gesteld worden. Wanneer de huur niet wordt be taald wordt vanzelfsprekend on truiming en betaling van de achter stand gevraagd. Wanneer er een vonnis is en de huurder wenst een regeling dan wordt daar altijd aan meegewerkt. Uiteraard moet die regeling worden nagekomen. De bewoners maken echter zelf een extra complicatie middels Het Ad- vokantenkollektief door te stellen: „ik ben geen huurder van HJ.M." De Stichting Rechtswinkel heeft verstand van juridische zaken; zij mag H.I.M. B.V. niet kwalijk nemen dat het ingewikkeld is geworden; dat hebben de bewoners aan Het Advokantenkollektief te danken. In alle zaken waarop de Stichting Rechtswinkel doelt, treedt Het Ad vokatenkollektief op, dus ook voor bewoners van Schiedam. H.I.M. B.V. ontzegt de bewoners vanzelfsprekend niet het recht tot het opnemen van kontakt met de Stichtings Rechtswinkel, maar dan moet de Stichting Rechtswinkel wel overeenkomstig „De Wet" hande len. Wanneer de Rechtswinkel vindt dat H.I.M. B.V.huurders uitbuit, als de Kantonrechters na het voeren van een procedure, dikwijls bezichti ging van het pand, comparities etc. de vordering aan H.I.M. B.V. toe wijzen, en de Rechtswinkel de be woners dan toch nog adviseert niet te betalen, dan handelt de Rechts winkel in strijd met de Wet. Bovendien worden de bewoners door dit advies gedupeerd, want er moet dan ontruiming volgens. Het is toegestaan het rioolrecht aan bewoners door te berekenen. H.I.M. B.V. heeft vele vonnissen hierom trent. H.I.M. B.V. nodgt de Stichting Rechtswinkel gaarne uit voor een bespreking. Uit de bijlagen van deze brief b blijkft dat de direkteur van ge meentewerken De Block renovatie van enkele panden in Schiedam Oost niet mogelijk acht. bij deze brief van de H.I.M. B.V. waren ook enkele fotocopieën van verrekende waarborgsommen ge voegd (red.) Als groots vervolg op de legendarische Haagse Beatnach wordt zaterdagavond 19 juli op het Haagse Malieveld een gratis toegankelijk daverend op enluchtconcert georganiseerd. Hoogte punt natuurlijk een volledig optreden van The Golden Earring. Het Algemeen Haags Comité, danig onder de indruk van de beat reïncar natie, heeft in het kader van de vakantie-bezigheden de organisatoren van de Beatnach verzocht het Maliepop-festival te organiseren. Vanaf 7 uur zullen op een groot over dekt podium talrijke zeer bekende for maties optreden. Gezien de tamelijk korte voorbereidingstijd wisten de ent housiaste organisatoren bij afsluiting van dit bericht nog niet het volledige programma op te lepelen. Wel staat vast dat The Golden Earring rond de klok van tien uur zullen optreden. Ze zullen tijdens^hun laatste nummers, omstreeks half elf, ook de laser-instal latie inschakelen. (Persoonlijk vinden wij dit geen must). Vóór The Earring komen o.a. op het podium Gruppo Sportivo en Meike Touw. Na de hoofd schotel onder meer als smaakvol toetje de New Adventures. De organisatoren gaan ervan uit, dat voor vertrek van laatste trams en trei nen Maliepop '80 tot een in alle op zichten welluidend einde moet zijn ge komen. De organisatoren noömen het spekta kel met opzet Maliepop '80. Bij welsla gen zal ook komende jaren een derge lijk vakantie popgebeuren worden georganiseerd. De drie jonge besnorden, die vol overgave het immer levendige etablis sement Pompernickel op nr. 27 van de zeer nabij sfeervolle Haagse Denneweg runnen, stralen bij voorbaat. Voor en na Maliepop zullen ze ondanks aanwe zige kraampjes op het Malieveld nok- vol zitten. Voor de waarschijnlijk weinige regio The Golden Earring zaterdag hoofdschotel tijdens gratis „Malie pop 180" ln Den Haag. bewoners die het Haagse Malieveld niet weten te vinden: vijf min. wandelen vanaf station Centraal waar ook de Gele bussen stoppen, of met tram 9 vanaf het Hollandsche Spoor. Inhakende op de wedergeboorte van de beat heeft platenmaatschappij Polydor eenderde Nederbeat elpee uit gebracht waarop een scala aan oude Haagse beatgroepen. Plat Haags praat ene Henkie hits van bijvoorbeeld Li- vin'Blues, the Haigs, Shoes en Hu and the Hiltops^ aaneen. (B.B.) Wanneer het weer een beetje mee zit, kan het free-festival „Maliepop '80", dat op zaterdag 19 juli tussen 1530 uur en middernacht op het Malieveld in Den Haag wordt ge houden, uitgroeien tot een schitte rend feest. Heel popminnend Nederland praat er al over en zelfs bij onze zuiderbu ren, de Belgen, hebben we verschil lende mensen al enthousiast over het gebeuren horen praten. Het definitieve programma van „Maliepop TIO" ziet er voor de po pliefhebber dan ook zeer aantrek kelijk uit: 1530 uur: Iquana; 16.15 uur: Dr. Pop; 17DO uur: The New Adventures; 18.15 uur: Tutti Frutti;. 1930 uur: Urban Heroes (nieuw ln het programmaü!); 21 DO uur: Gruppo Sportivo; 22D0 uur: Golden Earring. Er wordt gespeeld op een overdekt podium van 20x8 meter met een hoogte van 6 meter. Er wordt gebruik gemaakt van een Flashlight lichtinstallatie van 72DOO Watt en een geluidsappara tuur van 20DOO Watt. Stagemana ger: Maarten Baggerman. Pers dienst ter plaatse: Elli Schelling Leen Visser (dubbeldekkerbus). Het publiek wordt dringend ver zocht zoveel mogelijk met het op enbaar vervoer te komen. Het par keerprobleem in de omgeving van het Malieveld is zeer groot. Vanaf het Centraal Station is het slechts 5 minuten lopen naar het Malieveld. Degenen die per trein aankomen op het Hollands Spoor kunnen tram 9 (richting Scheve- nlngen) nemen. Eten en drinken is volop op het terrein verkrijgbaar. Toiletwagens en EHBO-post aan wezig. personen- ruime bestelwagens Schiedam 263705 Vlaardingen 353533.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 10