in vakantie niet zelden gevaarlijk GEBIT STUK? Voorkom ongevallen J. VERINGMEIER jpfc Reparatie klaar terwijl u wacht HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 17 VRIJDAG 11 JULI 1980 Ieder jaar opnieuw gebeuren er in de vakantietijd regelmatig ongelukken. Vaak als gevolg van het verkeerd gebruik van butaan of propaangas, dat over het alge meen in flessen wordt geleverd. De gevolgën kunnen ernstig zijn: niet zelden lichamelijk letsel en een verruineerde tent, boot of caravan. De ongevallen zijn vaak te wijten aan onachtzaamheid, onbekendheid met flesse- gas of het niet goed opvolgen van instructies voor bijvoorbeeld de verwisseling of aansluiting van flessegas. ge van slangen als vanwege toevoer van verse lucht voor de verbranding. In verband met de veiligheid is het noodzakelijk de gasslang tenminste el ke twee jaar te vernieuwen. Als gas slang mag alleen een gekeurde (bij voorbeeld GIVEG) en speciaal voor butaan- of propaangas geschikte gas slang gebruikt worden. Op een gekeurde slang dient altijd het fabricagejaar en de aanduiding „gasslang" vermeld te wprden. Daarnaast wordt ook nog wel eens het jaar vermeld waarin de slang vervan gen dient te worden. De slang mag nooit langer dan 1 meter zijn. Het spreekt voor zichzelf, dat de slang met daarvoor bestemde slang klemmen goed bevestigd dient te wor den aan de drukregelaar. Het is verder verstandig na gebruik en 's nachts de fleskraan dicht te doen. Butaan of propaan hebben hele andere eigenschappen dan het aardgas, dat thuis gebruikt wordt. Aan mensen van „Voorlichting Aardgas", een campagne van Vegin en Gasunie, wordt nog wel eens de vraag gesteld of een aardgas komfoor op een camping te gebruiken is. Dat is niet het gevaL De gasdruk, gas- samenstelling en de verbrandingsei genschappen van propaan en butaan wijken sterk af van die van aardgas. Voor flessegas is dan ook een ander toestel nodig. Eventueel zou een aardgastoestel via de fabrikant omgebouwd kunnen wor den. Meestal is het verstandiger en goedkoper om een speciaal butaantoe- stel te kopen. TWEE SOORTEN Er zijn twee soorten gasflessen: - een gasfles die direkt of via een redu ceerventiel met slang is aangesloten op bepaalde apparatuur (lamp, kookpit e.d.). Een reduceerventiel zorgt ervoor dat de gasdruk in de fles wordt terug gebracht tot de juiste druk van het ge bruikstoestel; - een (wegwerp) gaspatroon, die door gaans door middel van een pin aan het gebruikstoestel (vaak een lamp) wordt doorboord, waarna het gas via een in het gebruikstoestel aanwezig ventiel kan ontsnappen uit het gaspatroon. Voor beide soorten geldt, dat ze bij verkeerd gebruik uiterst explosief en/of brandbaar kunnen worden. Het is dan ook altijd van belang nauwgezet de gebruiksaanwijzing van de fabri kant op te volgen. Dat geldt met name voor het aanslui ten of verwisselen van de gasflessen en patronen. Dat mag bijvoorbeeld nooit gedaan worden in de tent, boot of cara van, maar dient altijd te gebeuren in de open lucht, zo ver mogelijk van ieder een vandaan. Overtuig u ervan dat de gebruikte pa troon werkelijk leeg is voordat u tot verwisselen overgaat. GASLEKKAGE Ook bij het aansluiten of of verwisselen van gasflessen bestaat kans op lekkage. Eén vingerhoedje vloeistof is al vol doende voor een explosief mengsel van ongeveer 40 liter. Voldoende om een caravan, tent of boot in de lucht te laten vliegen. Het is daarom goed verbindingen te controle ren op lekkage. Dat kan heel eenvou dig door met een kwastje vloeibaar af- wasmiddel op de verbindingen aan te brengen. Vormen zich hierin belletjes dan is dit een teken dat er gas ontsnapt. Contro leer lekkages nooit met lucifers of een aansteker, de gevolgen kunnen ramp zalig zijn. Zowel propaan als butaan zijn zwaar der dan lucht. Als er gas ontsnapt, zal dit altijd naar beneden zakken. Daaro- m mogen de flessen bijvoorbeeld nooit in of onder de caravan of bij boten- on derdeks geplaatst worden. Alleen door goed ventileren kan het gas verspreid worden. In caravans en boten is het ook van belang dat de ruimte waar gasapparaten branden goed wordt geventileerd. Zowel in verband met eventuele lekka- GASFLESSEN VULLEN Het vullen van gasflessen is niet zo maar iets dat overal en door iedereen kan gebeuren. Gas kan het beste ge kocht en bijgevuld worden bij een er kend gasleverancier of op de camping waar men verblijft. Het is niet toegestaan om een gasfles te vullen bij een L.P.G.-station. De con trole op de inhoud van een fles is dan weg. Bij een L.P.G.-station kan men nooit controleren of er te veel gas in de fles wordt gepompt. In de praktijk wordt de fles meestal overvuld. En dat levert een zeer gevaarlijke si tuatie op. Een geringe temperatuurver- hoging door bijvoorbeeld de zon is dan al voldoende om de fles te laten explo deren. In z'n algemeenheid geldt trouwens, dat gasflessen nooit bij een kachel of open vuur, zoals bijvoorbeeld een kampvuur, mogen worden geplaatst. Tot slot is het ook van belang te weten dat gasflessen rechtopstaand vervoerd en geplaatst moeten worden. Propaan- flessen mogen nooit binnen staan. Butaangasflessen bij voorkeur ook niet. Mocht butaan om een of andere reden niet buiten geplaatst kunnen worden, dan dient de fles bij voorkeur neergezet te worden in een kastje dat op de vloer goed geventileerd is en eventueel van buitenaf te openen is INFORMATIE Er komt dus nogal het een en ander kijken bij een veilig gebruik van flesse gas tijdens de vakantie. Een en ander is overzichtelijk op een rijtje gezet in de Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 telefoon 010-261417 In de nacht van woensdag op donderdag, om 12.10 uur, verloor een 39-ja- rige automobilist uit Coevorden op de Abtswoudseweg door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Zijn wagen kwam op de kop in de ondiepe sloot langs de weg terecht en a bleef gedeeltelijk boven water. De bestuurder zag kans op de achterkant te komen waar zich een luchtbel bevond. Gelukkig hadden omwonenden het ongeval gezien en deze waarschuwden de politie. Die kwam nog net op tijd om de man, die het niet lang meer zou hebben uitgehouden, te redden. Twee agenten begaven zich te water en bevrijd den de automobilist uit zijn benarde positie. De portieren konden zonder veel moeite geopend worden en de brand weer, die inmiddels ook ter plaatse was, kon zich beperken tot het optake len van de wagen. Het voertuig werd later per takelwagen afgevoerd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 17