Achterweg in Naaldwijk, een vrij laantje, gaf 'ie vol gas. Toen Jack 9 jaar was kon hij al autorijden, hij moest dan wel op een kussen gezet worden want anders zag 'ie niks. Wij moesten even denken aan onze jongensjaren, aan de blokken op de trappers van onze fiets; er is weinig veranderd; vroeger bouwden ze geen fietsen voor kleine jongens en nu geen auto's. Jack was bezeten van snelheid, al in zijn jeugd leverde hij prestaties van formaat, maar daarvoor hebben ze hem nooit op het stadhuis gehuldigd, integendeel. FLARDEN VAN ROEM We slaan een aantal jaren over. In 1973 begon Jack zijn motorcarrière, bij de „Zwarte Bond". In 1974 werd hij kam pioen in de 750 cc-klasse, 2e op de 500 cc en 3e op de 350 cc. In 1975 kwam hij bij de KNMV terecht en in dat jaar ging het fout. Een beenbreuk schakelde hem voor geruime tijd uit en pas in 1977 kon hij er weer volop tegenaan. Hij werd kam pioen van Nederland in 3 klassen: de 350, de 500 en de 750 cc. In 1978 lever de hij dezelfde prestatie. Maar dat nog maar „flarden van roem'!. Jack keek omhoog. Aan de top gaan de Grand Prix-rijders en daar richtte hij deed ervaring op in Assen, op de Nüburgring, op Silver- town, Karlskoga (Zweden) en Immola (Italië). Vorig jaar reed Jack Middelburg het hele jaar Grand Prix, in zijn eerste race werd hij 12e, daarna 4 keer 7e, vervol gens in Zweden 2e en in Finland 4e. Venezuela moest hij laten schieten, reis- en verblijfkosten gingen boven zijn begroting. De opgaande lijn werd zichtbaar maar domme pech in Engeland maakte voorlopig eed einde aan de illusies. Bij de training daar brak in de laatste ron de de krukas van Jack's motor en hij belandde in de hekken. Maar in Assen was hij weer present en in Tolbert ook. In laatstgenoemde plaats gebeurde het ongeluk, dat hem op een verbrijzeld been kwam te staan. Dit ongeluk wijt hij aan eigen onvoor zichtigheid. Zijn vader, die nu altijd meegaat, had hem gewaarschuwd maar wie heeft ooit een zoon gekend, die vaders wenken ter harte nam? Jack miste in 1979 drie Grand Prix-ra- ces (Engeland, Frankrijk en Venezue la) maar werd wel 7e in het wereld kampioenschap. Zeg maar even „U" tegen hem. Jack Middelburg(r) met zijn vader(m) en burgemeester De Bruin: 3 mannen, 3 halskettingen. waarom maar wel gedacht: „Hoe kan dat nou?"), in Spanje ging hij als laat ste weg maar werd toch 15e en in Frankrijk is hij gevallen. En die Jack, die gehandicapte Jack: die hoopte ondanks alles op succes in As sen. Wat een man... Die wou de 50e TT winnen, een mens houdt het niet voor mogelijk. En hij wón 'm, onvoorstelbaar! Hij is de eerste om toe te geven dat je om te winnen wat geluk nodig hebt, maar hij ging wel verschrikkelijk hard! Goed, dat was dat en als nou maar nie mand dacht dat hij ook de Grote Prijs van België zou pakken, want er zijn meer kapers op de kust. Zolder werd een flop, maar zonde met dat been, om het zo maar eens te zeggen, had Jack wel wat laten zien, wees daarom over tuigd. VOORLOPIG GEEN ZALIGE RUST Hij zou moeten rusten en niet alleen op zijn lauweren. Hij zou het genezing sproces in dat been moeten laten vor deren, dat zou hij moeten... Maar Jack rijdt dit siezoen nog een in ternationale race in Duitsland, een Grand Prix in Finland, net zoiets in Engeland op Silverstone, een Grand Prix op de Nürbergring, een interna- tionele wedstrijd in St. Joris in België. Het Nederlands kampioenschap? Een vraagteken. Er liggen ook nog uitnodi gingen, o.a. uit Italië. En dan, aan het eind van het seizoen, zal het er toch van moeten komen. Dan moet er geopereerd worden aan het been en dan zal geruime tijd rust ge houden dienen te worden. Dat moet dan maar, tenslotte wordt het toch weer voorjaar en dan is er weer wat te rijden in Zuid Afrika en Nieuw Zeeland. Naast .de deur! EEN LEEK MAG ALLES VRAGEN Wij zijn niet ingewijd in de geheimen van de motorsport. Wij mogen dus al les vragen. Wij zouden bijna zeggen: HOE KOMT JACK OVER? In een uurtje kijk je niet door iemand heen maar tijdens het gezellige onder houd, dat we met Jack Middelburg hadden, kregen we de indruk dat hij geen last meer heeft van wilde haren. Rustig, vriendelijk, zelfverzekerd, vast beraden, zo kwam hij op ons over. Hij lijdt heel wat pijn;ons liet hij niets mer ken, maar hij vertelde dat aan iemand, die hem behandelt en die hem tijdens ons onderhoud belde. Heel even gaf Jack zich bloot toen wij een opmerking maakten over de foto, waarop hij met burgemeester De Bruin van Naaldwijk en zijn vader voorkomt. De heren 3 dragen elk een ketting, de burgemeester zijn ambtsketen en Jack en zijn vader iets met een hangertje. „Wat hangt er aan jouw kettinkje?", vroegen wij: „een talisman?" Maar Jack is niet bijgelovig. „Dat is het eerste tandje van mijn zoon", zei hij en toen hij dat zei klonk een zekere ontroering in zijn stem door. Op dat moment maakte Jack Middel burg minstens zoveel indruk op ons als toen hij in Assen als eerste door de fi nish ging... AJ). En dan komen wij natuurlijk met een paar typische voetbalvragen: „Hoe staat het met de conditietraining, is de voeding aangepast, waar en hoe vaak wordt er getraind?" Jack heeft vóór zijn ongeluk wel wat aan de lichamelijke conditie gesleuteld, in een sportschooltje. Nu komt daar niets meer van. Wat de voeding betreft: motorrenners hebben geen speciale kok; overigens zou die p wedstrijddagen aan Jack niks kwijt kunnen, want Jack eet dan alleen na de races. Trainingsmogelijkheden zijn er niet veel, hij vertelt dat hij met een aantal collega's onlangs helemaal in Oosten rijk, in Salzburg, 2 dagen geoefend heeft. Elders was geen circuit vrij. Vóór een wedstrijd worden wel gedu rende 2 dagen trainingsritten gehou den, men komt dus niet aan de start zonder eerst eens flink aan de motor geroken te hebben. HOE BEGINT HET? „blijf leek. Dan leer je nogeens wat'. Vraag: „moet je tijdens een race veel schakelen?" Jack rekent even: „6 versnellingen.„16 ronden in Assen, 60 k 70 keer schake len per ronde..., meer dan duizend keer!" Vraag: „waar rijden jullie op? Moet je telkens tanken?" Jack: „je mag alleen maar op benzine rijden zoals je die aan iedere pomp krijgt. We hebben een tank van 25 1. en daarmee rijd je een race uit. Bij de trai ningsritten, die voor de plaatsing gel den, moet je niet meer in de tank doen dan nodig. Scheelt in gewicht. En dus in snelheid.." Vraag: „Snelheid vind je overal, ter land, ter zee en in de lucht. Zou je met een speedboot willen varen of met een straaljager willen vliegen?" Jack heeft liever vaste grond onder zijn voeten; andere sporten die hem inte resseren zijn de autosport, skelteren en trial rijden (met hindernissen). Voor motorcrossen heeft hij geen belangs telling. Er zijn altijd avonturiers, ontdekkings reizigers en waaghalzen geweest, sinds mensenheugenis. Er waren altijd men sen, die zo nodig moesten weten wat er achter de horizon lag en er zullen in de tijd van de Neanderthalers zeker nieuwsgierige jongens zijn geweest, die even moesten kijken of er nou echt een beer in dat hol zat. En hedentendage zijn er kleine men sen, die van een bromfiets dromen en graag zouden ervaren hoe hard je daarmee kunt rijden. Jack Middelburg kroop toen 'ie 8 jaar was al op een brommer en op de Kleine Het zal wel even duren voor Jack Mid delburg, de motorcoureur uit Honse- lersdijk, zijn zware 500 cc-Yamaha bij de start weer kan aanduwen» Want met het'been, dat vorig jaar bij een val in Tolbert bij Groningenver- brijzeld werd, gaat het nog lang niet naar wens. De ernstige blessure verhindert de win naar van de Grote Prijs van Assen niet om akelig snel te rijden, dat heeft hij op 29 juni, tijdens de 50e TT wel laten zien. Maar starten is een complete ramp! In Drente mocht hij, dankzij zijn formi dabele trainingstijd, uit eerste positie vertrekken. Hij ging als 22e wég- Zondag, bij de Grote Prijs van België, op het circuit van Zolder, moest hij zit tend starten en de motor aantrappen. Nu vertrok hij als voorlaatste en vanuit die ongunstige positie kon hij een bot sing met een voorlogger, die ten val kwam, niet vermijden. Ook Jack ging tegen de vlakte en voor hem was de ra ce over. T VIEL DIT KEER NOG MEE Het liep goed af, het enige letsel was een schaafwond aan de pink. Nou ja, toen hij zijn horloge om wilde doen bleek de hand ook aardig gezwollen. Maar wie zo nauw kijkt moet niet op een motor stappen. Tijdens het gesprek, dat wij maandag morgen met hem hadden, liet hij het pak, dat hij in Zolder droeg, zien. Het had de klap goed opgevangen, maar Jack kon het wel afschrijven. En zo'n kledingstukje kost 2000 gulden... „Hebben jullie een speciale valtechniek?", was onze vraag. „Niet zo zeer", was het antwoord van Jack en toen schoot hem een ietwat vermake lijk voorval in gedachten. In Gilze- Rijen kwam hij een bij een snelheid van 200 km. ten val en hij landde nogal gunstig. „Ik schoof op m'n kont over het wegdek", zegt Jack. Zijn zitvlak werd dusdanig verhit dat het gepaald hin derlijk werd. „Toen heb ik me op m'n zij gedraaid", zegt hij. Overigens was het niet zijn bedoeling om een grapje over vallen te maken, 't ging even om die techniek... ONVOORSTELBAAR Dit jaar behaalde de coureur uit Hon- selersdijk in de eerste 3 Grand Prix's geen punt. In Italiëkwam hij te laat aan de start (we hebben niet gevraagd

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 21