vakantie-foto's... wat doen we er mee? foto-collage de telelens: niet alleen een verte-lens smalfilmenis: geluk bewaren mam foto-avontuurdoor de seizoenen heen I «jfcf Q m'tép Gelukkig... niet alle plaatjes, die Nederlanders dit jaar in hun vakantie hebben gemaakt of nog zullen maken, zijn regenfoto's. Ook in Holland schijnt in de zomer soms de zon en ook bij een bewolkte lucht kun je goede foto's maken. De mensen, die hun vakantie-geluk buiten de grenzen hebben gezocht, komen ook met kleurige vakantie-herinneringen thuis. Reden genoeg dus om eens na te gaan wat u met uw vakantie-foto's en -dia's kunt doen of kunt gaan doen. De telelens is - zoals het woord al zegt - een verte-lens. Men denkt daarom wel eens dat zo'n lens alléén ge bruikt wordt door mensen, die in de vrije natuur leven de dieren fotograferen. Niets is minder waar! De groei ende populariteit van de telelens is vooral te danken aan het feit, dat je er fotografisch véél mee kunt doen. Je kunt er afstanden mee overbruggen - treffende portret ten mee maken en er een motief meer aksent mee geven. Nogal wiedes!zult u misschien zeggen. Niemand pakt een filmkamera als een mens in de narigheid zit. Filmen doe je als het leven vrolijk is, in de vakantietijd bijvoor beeld of als er leuke dingen gebeuren. Wie filmt, legt de zonnige kant van het leven vast. Akkoord... het is alle maal waar. Maar 't is toch wel eens goed je te realiseren, dat iemand, die filmt, eigenlijk bezig is met het "invrie zen" van alle gelukkige ogenblikken, die je als mens of als gezin meemaakt. We leven snel, maar de filmkamera bewaart voor later, wat mooi is. 4M 1^- WHtW/ifkw« 'j.> - even een paar duplikaten zodat u hen ook met enkele foto's blij kunt maken. Album samenstellen Als u nog lang van uw vakantie wilt nagenieten: waarom maakt u van de foto's geen persoonlijk beeldverslag in de vorm van een album? Dat kan heel simpel: met zo'n klein, op maat gesneden zakalbumpje waar u de mooiste foto's in tijdsvolgorde in op bergt. Een mooie foto om le vergroten en als wandversiering te gebrui ken als een fijne herinnering aan de vakantie. Journaal van een vakantie De tweede mogelijkheid is: een echt vakantie-album maken. Da's een leuk werkje voor de langer wordende avonden. Alle foto's bij elkaar, indelen in de goede volgorde en er dan een verhaal bij schrijven in de vorm van foto-onderschriften of een reisverslag. Misschien hebt u nog wat kleine souvenirs, bijvoor beeld toegangsbewijzen, folders en andere dingen. Zelfs een sui kerzakje vertelt iets over de belevenissen van uw gezin. Zo'n vakantie-album kunt u nog ver sieren met gekleurde ondergron den onder de foto's en plaklet- ters of knipsels. Een wandversiering Ook een mogelijkheid: kies een geslaagde vakantieplaat en laat er een vergroting van maken. Als u deze opplakt op zo'n handig zelfkleef-blok of hem inlijst, be schikt u over een originele, door uzelf gemaakte wandversiering die u steeds weer zal herinneren Een foto van een klompen markt... 'n leuke plaat voor uw vakantie-album. Eerst de foto's. Straks - of mis schien nu al - houdt u ze in han den: die zichtbare bewijzen van een heerlijke fietstocht in eigen land of een verre vliegvakantie naar een zonnig strand. Want dat is ons eerste advies: laat die film vooral niet in de kamera zit ten als u thuiskomt, maar breng hem spoedig naar de foto-vak- zaak om de film te laten ontwik kelen en afdrukken. Een belicht filmpje, dat enkele maanden in de kamera blijft zitten, wordt daar namelijk nooit mooier van; de kwaliteit van de kleur loopt snel terug. Belofte maakt schuld Nu u die foto's bekijkt: o ja, daar is het aardige stel, dat u in de vakantie hebt ontmoet en dat u een foto hebt beloofd. En dat zijn de ouders van het kind, dat zo leuk op de foto staat. Belofte maakt schuld: bestel meteen Edelherten in het wild.een foto uit het boek "De vier jaargetij den" van Fred Hazelhoff. aan dat mooie stukje van de we reld, dat u deze zomer hebt ge zien en in beeld gebracht. Voor de dia-makers Die zullen ongetwijfeld hun dia's na ontwikkeling met bijzondere aandacht bekijken op het witte scherm. De hele familie geniet weer van die boeiende ervarin gen. Een idee: maak er dit jaar iets bijzonders van. Dat kan als u van die dia's een klankdia-serie maakt. Een dia-print Laatste tip: bekijk eens of er tus sen uw dia's een paar heel ge slaagde zitten, die het waard zijn om er een foto-afdruk van te la ten maken. U kunt niet iedereen de serie dia's laten zien; als u van de meest treffende dia's een print laat maken, hebt u de hoogte punten van uw vakantie steeds bij de hand. Fred Hazelhoff, de bekende ne- derlandse natuurfotograaf, heeft een prachtig boek gemaakt. Een boek, waarin hij zijn lezers mee neemt door de seizoenen en in foto's en tekst de jaargetijden tot leven brengt. Het begin Dat beleven we in de bergen van IJsland, waar gletsjers en lava- vlakten een beeld geven van de •wereld, zoals hij er in het begin moet hebben uitgezien. In die woestenij van ijs ontdekken we de eerste plantjes en zelfs bloe men. lente en zomer Dit is uiteraard het meest kleuri ge deel van het boek met vele op namen uit eigen land. Jonge vo gels en bloemen, wild en prachti ge'landschappen... het bekijken van dit fotowerk alleen al is een genoegen. Terug naar het begin En dan komt de herfst, die ook in vaak zeer stemmige beelden wordt weergegeven. De natuur komt tot rust, de laatste bloemen bloeien, het wild bereidt zich voor op de lange winter... we ke ren terug tot het begin. De reis door de seizoenen in gezelschap van een begenadigd fotograaf is voltooid. Niet alleen kijkboek Voor mensen, die houden van boeiende natuuropnamen is dit boek vanzelfsprekend een ver rukkelijk kijkboek. Maar het is meer: Fred Hazelhoff vertelt bij iedere foto hoe de foto is ge maakt en waarom op deze wijze. Hij laat dus ook anderen profite ren van zijn grote kennis van de natuur. Kennis is - zegt hij ergens - de basis van het welslagen voor een natuurfotograaf. Wie dat wil worden of nog betere resultaten wil bereiken zal in "De vier jaar getijden" erg veel praktische in formatie vinden. Het boek is een uitgave van Focus Elsevier; het kost 55,- en is verkrijgbaar in de meeste fotozaken. een bladzij vol wetenswaardigheden en tips over fotograferen en filmen Eerst iets over de telelens zelf. Dit objektief bestaat uit een aan tal lenzen, die er met elkaar voor zorgen dat een onderwerp "dich terbij" wordt gehaald. Het ge volg daarvan is natuurlijk wel, dat er straks een kleiner deel van het beeld op de foto te zien zal zijn. De zoomlens Voor we enkele foto's zullen be- izo'n sportopname kun je het beste maken op een veilige af stand. Daar is de telelens goed spreken, die met een telelens zijn gemaakt, is het goed ook nog even de z.g. "zoomlens" te noe men. De zoomlens geeft de mo gelijkheid om een onderwerp zo in beeld te krijgen, dat het op z'n mooist wordt weergegeven. In de beste beelduitsnede dus. Met "Portret van een hond". Bij zonder geslaagd dank zij de tele lens. zo'n lens overbrug je als het ware vele afstanden. Dichterbij halen Het fotografisch resultaat van tele- of zoomlenzen is echter het zelfde: je'kunt het beeld dichter bij halen. De foto van de motor rijder laat dat zien. Het is theore tisch mogelijk om die motorrij der te fotograferen met een ge woon of standaardobjektief. Maar daarvoor sta je meestal te ver af. A Ideaal voor portretten Een telelens heeft een beperkt scherptegebied. Er is maar een betrekkelijk kleine zóne zuiver scherp te stellen. Alles, wat zich daarvoor en daarachter bevindt, is onscherp. Dat is bij het maken van een portret een voordeel, want met een telelens van bij voorbeeld 90 mm (een matig te- le-objektief) kan het gezicht scherp worden weergegeven en de voor- en achtergrond niet. Een duidelijk voorbeeld is het "portret van een hond", waarbij de fotograaf scherpgesteld heeft op de ogen van dit waakzame dier. De oren zijn al onscherp en zelfs het neuspuntje valt al iets buiten het scherptegebied. Selektieve seherpstelling, waar door alle aksent op de kinderen valt. maand hebben gedaan. Door de tijd heen "bederft" veel waarde vols, dat wegzakt in onze herin nering. Maar dan doet een smal- filmer de deur open van zijn "ftlmvriesvak". kreatief in uit kunt leven door er echt iets moois van te maken met goede overgangen, een titel, ge- luidseffekten enzovoort. Geluk bewaren In beide gevallen doe je hetzelf de: je bewaart alle vrolijke en bijzondere gebeurtenissen voor later. Dat monteren nu is echt niet belangrijk; het gaat om het vastleggen, waardoor u altijd zult kunnen zien wat u nu hebt beleefd en hoe het nu was. Geluk bewaren op smalle filmspoel- tjes... zó dat u ze later altijd gaaf uit de "diepvrieskast van de tijd" kunt halen om ze met veel plezier en misschien wat weemoed te be kijken... dat is weggelegd voor mensen, die nu aktief zijn met hun smalfilmkamera. Dat "invriezen" is eigenlijk een goede vergelijking als het over filmen gaat. Want hoe gaat het: we beleven met elkaar zoveel, dat we nauwelijks meer weten wat we vorige week of vorige Selektieve seherpstelling Je kunt met een telelens nog ver der gaan en streven naar een sterk aksent in de foto door het overige bewust onscherp af te beelden. Dat wordt op de foto met de twee kinderen duidelijk geïllustreerd. Vóór en achter de jongelui is alles onscherp; alleen die twee in tegenlicht genomen figuurtjes zijn duidelijk afge beeld en staan helemaal los van de omgeving. Wie foto's met een telelens maakt, zal ontdekken dat het maken van foto's steeds boeien der en interessanter wordt. ti Veel tijd? Alles goed en wel, maar al is fil men dan de mooiste manier om het leven in beeld te brengen, het zal wèl een boel tijd kosten. Het antwoord is: dat bepaalt u zelf. Filmers hebben de goede ge woonte om de kamera te pakken als er jets bijzonders gebeurt. Het filmen zelf doen ze letterlijk "tussen de bedrijven" door. Dan bergen ze de kamera weer op tot een volgende gelegenheid. Alleen bekijken Als de film vol is, wordt-ie opge stuurd naar de ontwikkelcentrale en na terugontvangst natuurlijk bekeken. Tot nu toe heeft het fil men nauwelijks tijd gekost en nu kun je twee dingen doen: je kunt het filmpje voorlopig rustig op bergen bij de andere opnamen en bewaren om later van alles, wat je hebt gefilmd, een grotere film te maken. Dat kan eens per jaar gebeuren of zelfs over een lange re periode. Direkl monteren Er zijn ook mensen, die van en kele filmpjes of een bepaald on-' derwerp meteen één geheel willen maken door al het beschikbare materiaal tot een echte film te monteren. Dat is trouwens leuk werk, waar je wel wat uurtjes mee bezig bent, maar waar je je De ftlmkamera zorgt er voor dat ook over vele tientallen jaren dit moment opnieuw beleefd kan worden. Geluk bewaren... een dagje uit met het gezin, waarbij de ftlmka mera niet wordt vergeten. t -

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 46