14 Toespraak gehouden bij gelegenheid van de pauselijke onderscheiding van Mevr. A. Geerdes-Jonker Roelants LOURDES Beste Pariochianen van de Singelkerk. GESCHIEDENIS VAN DE SINGELKERK Gedoopt 100 jarig bestaan Singelkerk Samenkomsten Week - end vieringen Dagelijke Missen 15 augustus, het feest van Maria Tenhemelopneming. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 28 VRIJDAG 1 b AUUUS.l Ub I3»u binnenstadsblad Maandelijkse uitgave voor de Rooms Katho lieke binnenstadsparo chie: St. Liduina - O. L. Vr. Rozenkrans. Schiedam. Redaktie-adres: Rotter- damsedijk 234b. Schie dam. Telefoon 263095 Aflevering 14. In 1906 vertoonde het dak van de kerk en de leibedekking van de toren ernstige manke menten en een belangrijke reparatie was noodzakelijk. De loodgieter Vermeulen onderzocht een en ander en hij schatte de reparatiekosten op. ongeveer f 1.000, Nu in 1980, dus 74 jaar later hebben we de zelfde problemen met het dak en de toren en thans is ook reparatie dringend gewenst. Alleen de reparatiekosten in 1980 bedragen een veelvoud van de kosten ten opzichte van 1906. Pastoor Langewen, de eerste pastoor van de Singelparochie, heeft in onze kerk de meeste van zijn ambtsjubilea gevierd: Zo herdacht hij op 28 oktober 1908 het feit, dat hij 25 jaar aan de Singelkerk was ver bonden. Op 25 maart 1910 vierde hij zijn 40 - jarig priesterfeest, dat op een grootse wijze door de parochie werd meebeleefd. Op 27 septeber 1914 herdacht hij het feit, dat hij 50 jaar geleden was ingetreden (dus in het jaar 1864) in de Orde der Dominica nen. Een pater Dominicaan vermeldt achter zijn naam altijd de letters O.P. (afkorting van Ord. Praed.) hetgeen vertaald betekent: de orde van de predikheren. Op 27 juni 1909 is er in de pastorie een ver gadering van het Kerkbestuur met de Com missie tot Stichting van een R.K. Zieken huis, welke is belegd om uiteen te zetten hoe de stand van zaken is. De pastoor deelt mede, dat hij in contact is gekomen met een Franse Congregatie van zusters, die niet alleen bereid is zusters voor de verpleging ter beschikking te stellen, maar ook bereid is de bouw en de kosten van een ziekenhuis op zich te willen nemen. Alleen de bisschop van Haarlem moest hiervoor nog zijn toestemming verlenen. Bij een bezoek van de moeder - overste van deze congregatie werd zelfs reeds gespro ken over de aankoop van 1 1/2 bunder ter rein (is 1 1/2 hectare). Over de redenen waarom deze plannen niet werden gerealiseerd en het pas tot 1928 duurde eer het Noletziekenhuis in gebruik kon worden genomen, hebben wij in de kro nieken van de Singelkerk niets kunnen vin den. In 1910 is in Schiedam een nieuwe burge meester benoemd. Het was de Heer M.L. Honnerlage Grete, geen onbekende van onze parochie. Hij was in het verleden nauw betrokken bij het herenkoor I.H.D. als direkteur/dirigent. De voorzitter van het kerkbestuur bood hem een vaste plaats in de kerk aan. Het was de eerste plaats in de mannenbanken. Hierdoor moesten de kerk meesters een plaats opschuiven. Pater Verhey O.P., die sedert juli 1900 als kapelaan aan de Singelkerk was verbon den, vertrok op 1 augustus 1912 naar een andere standplaats. Hij werd opgevolgd door pater Hyacinthus Baars O.P. Interessant is het wellicht voor onze oudere lezers om te vermelden, dat deze pater Ver hey van 1933 tot 1940 wederom kapelaan was aan onze kerk. Misschien zijn er nog parochianen, die zich hem kunnen herinne ren. C. H. van der Zant. In de voorbereiding van de herdenking van het 100 - jarig bestaan van onze binnenstads - parochiekerk in mei volgend jaar begint al tekening te komen, waarvan wij, als comité, u hierbij gaarne op de hoogte stellen. Wij hebben ons allereerst bezig gehouden met de binnenkerkelijke viering. Deze is thans in grote lijnen rond. Een vijftal fees telijke, speciale kerkdiensten zullen op evenzovele zondagen gespreid worden ge houden en wel op 15 februari, 15 maart, Palmzondag 12 april, 17 mei en 24 mei. De viering op Palmzondag is speciaal bedoeld voor de zieken en hun familieleden, de vie ring op 24 mei is helemaal gericht op de jeugd. Celebratie en feestpredikaties krijgen hier bij natuurlijk heel bijzondere aandacht, ter wijl, naast 2 gastkoren op 15 maart en 24 mei, de drie overige diensten door onze ei gen koren worden opgeluisterd, die zich nu reeds enthousiast hierop voorbereiden. Alle details van deze H. Mis - vieringen en over ige festiviteiten zullen t.z.t. in een pro gramma beschikbaar komen. Wellicht is het toch dienstig, dat U de genoemde daté reeds vastlegt. Het tweede facet waar wij ons mee bezig houden betreft buitenkerkelijke vieringen. Hierover is nog uiterst weinig definitief, zo dat concretere mededelingen pas later kun nen volgen. De gedachten gaan o.m. uit naar het organi seren van een tentoonstelling, waartoe het zeker niet onmogelijk is, dat hiertoe nog een beroep op U allen wordt gedaan. Daarnaast betreffen de plannen een feeste lijke avond en een afzonderlijk pro gramma voor de jeugd. Het derde facet van onze besprekingen vormen de financiën. Feestvieren kost natuurlijk geld. Het paro chiebestuur heeft al een aantal jaren hier toe wat gereserveerd, waardoor een aardig basisbedrag beschikbaar is. Echter lang niet voldoende voor alle plannen. Daarnaast is het toch ook gebruikelijk, dat een jarige, en zeker een 100 - jarige, waar wij zoveel banden mee hebben, een kado ontvangt. Ergo, daar moeten we bij U op te rug komen! Bij alle voorbereidingen heeft ons comité- veel steun ervaren bij de suggesties, die van alle kanten zijn ingebracht. Door dit 3e fa cet, de financiën, evenwel, heerste een stilzwijgen, althans tot heden. Goede ideeën zijn nog steeds van harte welkom. Dat zou geweldig zijn..! Elk jaar een of meerdere zieke of gehandicapte mede - pa rochiaan verrassen met een Lourdesreis. Als propagandist van uw parochie moet ik dat zien te realiseren. Maar dat kan ik helaas niet alleen. Ik geloof dat wij als een grote parochiegemeenschap dit met elkaar moeten kunnen waarmaken. Uit ervaring weet ik hoe zieken het buiten gewoon geweldig zouden vinden eens in hun leven naar Lourdes te kunnen gaan. Zij doen daar de kracht op om met opge wektheid hun kruis te dragen en met her nieuwde moed het leven aan te durven. Wij kunnen het hartsverlangen van deze mensen steunen! Ik kan u verzekeren dat dit geld tot op de laatste cent ten goede komt aan de zieke medeparochiaan. Achter in de kerk liggen gele inschrijffor mulieren voor u klaar, alsmede prospecti over de Lourdesreizen. Mocht u donateur willen worden, vul dan spoedig het formulier in en als u mij even belt kom ik het persoonlijk halen. U bij voorbaat dankend namens de zieken, J. van Dongen Mgr. Nolenslaan 648 3119 ES Schiedam. Tel. 70.12.05 In de kapel St. Liduina: Zat. 1,7.30 uur en zondag 10.45 uur. in de parochiekerk: zat. 19.00 uur en zondag 9.15, 12.00 en 17.30 uur. in de parochiekerk: 8.30 uur en 19.00 uur in de Kapel Heilige Familie aan de Warande: 9.15 uur. 6 juni Amber, dochter van Alfons Eiker bout en Marian en Wolde. 8 juni Jerven, zoon van William Gijsel en Anna Nijman 28 juni Martijn, zoon van Robert Strik en Margaretha van Rijswijk 28 j,uni Rudi, zoon van Gerhard van Rijs wijk en Johanna Olsthoorn 28 juni Walter, zoon van Theodoor van Rijswijk en Petronella Jansson 6 juli Gisela, dochter van Martha van Hees 12 juli Chun Hing, zoon van Kim Liu en Lai Yiu 3 aug. Patrick, zoon van Petrus Heuche- mer en Elisabeth Leliveld 9 aug. Daniël, zoon van Antonius Ekel en Bernadette Loch 10 aug. Richard, zoon van Pierre v.d. Pluym en Joke van Vught 10 aug. Wendy, dochter van Piet van Mil en Hanny Kruithof 10 aug. Monique, dochter van Hans Heu- chemer en Anneke Langelaan Hoewel ik mij als pastoor in een demissio naire situatie bevind, veroorloof ik mij wat lopende zaken af te handelen. De voornaamste daarvan wil ik vanavond afdoen. Er klinkt wat politieke taal dóór in deze aanhef. Er is dan ook een overeenkomst; er is ook verschil. In de kerkelijke taal heet een priester „Mi nister Dei", en zijn ambt wordt aangeduid met „Ministerium". Ik ben dus Minister van God geweest, of althans getracht dit te zijn. Ik ben nu een demissionaire Minister. Ik ben echter niet weggezonden. Ik ben als pastoor heengegaan op eigen verzoek; maar onder een happening van grote dankbaar heid op de avond van mijn 65e verjaardag. Ik was er blij mee. Dankbaarheid is het grootste geschenk wat je aan elkaar geven kunt. Dankbaarheid is het grootste geschenk wat je aan elkaar geven kunt. Dankbaarheid ontstaat, wanneer op welke wijze dan ook liefde zich heeft gemanifes teerd en is erkend en aangevoeld geworden. Liefde moet, van twee kanten komen en daarom de dankbaarheid als de mooiste vrucht van de liefde. Ons geloof vertaalt de dankbaarheid met het woord „gratia". Gratia is ook het woord voor genade; dank baarheid is een genade. In de wederkerigheid van dank ontvangen en dank geven, handel ik mijn laatste lo pende zaak af. Bij gelegenheid van het 12 1/2 jarig bestaan van onze nieuwe parochie en het koperen feest van uw overgebleven pastores, heb ik dank gezegd aan allen, die deze geloofsge meenschap een goed hart toedragen en er zich thuis voelen. Het is een zaak van geven en doen. Een belangrijk deel van onze parochianen kan niet meer doen dan geven. Zij geven hun hart aan de parochie en ze geven hun geldelijke bijdrage om deze ge meenschap in stand te houden. Deze groep vormt een peiler onder de kerk, het zijn onze ouderen, zieken en invaliden. Ook deze mensen doen mee, niet alleen met financiële steun, maar ze zijn ook betrok ken in de geestelijke activiteit binnen de pa rochie. In ons geloof kan lichaamelijke passiviteit leiden tot een geestelijke activiteit. Geven en doen. Bij ons koperen feest heb ik ook dank uitgesproken jegens al onze medewerksters en medewerkers in het parochieel gebeu ren. Het waren er velen, maar ik mocht mij ge rechtigd voelen een naam in het bijzonder te noemen. Dat was de naam van Mevrouw Geerdes - Jonker Roelants; als secretaresse van ons bestuur. Zij heeft met Uw pastores het koper ge haald. Ik heb namens het parochiebestuur mijn handtekening moeten geven: Het was één van de laatste als pastoor; het was ook één van de spontaanste. Op de gedenkdag van dit koperen feest heb ik in wat omfloerste taal verklaart; „Deze vrouw is ons goud waard". We wilden haar op die avond het kerkelijk goud aanbieden. Rome staat echter zijn goud niet gauw af. Het voordeel daarvan is, dat we op beschei den wijze nog wat kunnen nafeesten. Onze kerk houdt nu eenmaal van feesten, zowel in materieële als in geestelijke zin. We vieren hóógfeesten en zelfs de dood van onze heiligen maakt onze kerk tot een feest dag. Geven en doen. Mevrouw Geerdes; volgens de boeken bent U op 28 april 1967 toegetreden tot het be stuur van de voormalige Sint Liduina Paro chie. Sinds de samenvoeging van de 3 binnen stadsparochies bent u onze bekwame secre taresse geweest. Deken Boel Boelrijk heeft u indertijd binnengelokt met de verzekering dat u maandelijks maar 2 5 3 brieven be hoefde te schrijven. Het zijn er in de loop van de jaren honder den geworden en daarbij kwam het dikwijls aan op een zéér nauwkeurige formulering. Uw correspondentie ging uit naar hoge in stanties als bisdom, rijk, monumentenzorg, gemeente, dekenaat en al wat niet meer. Mevrouw Geerdes; toen U als vrouw in het kerkbestuur opgenomen werd veroorzaakte dit een klein schokeffect. Tegenwoordig zitten er aan de bestuursta fel evenveel vrouwen als mannen. En ik zou niet durven beweren, dat de kwa-— liteit van onze vergaderingen daarom ge daald is. Toen U, Mevrouw, overging van kerkbe stuur tot parochiebestuur was Uw aandeel in geestelijke zaken even belangrijk als in de materiële facetten van het beleid. Als ik deze toespraak plaatsen mag onder het motto van geven en doèn dan mag ik zeggen; U hebt veel gedaan, maar U hebt ook veel gegèven vanuit Uw hartelijke be trokkenheid met onze parochie. Mevrouw Geerdes, wij hadden U graag een onderscheiding willen geven, waarbij U als amazone op een ridderlijk paard geheven werd. Dit zou gemotiveerd zijn, omdat U in het stedelijk leven van Schiedam nog zoveel meer verdiensten heeft. Rome vindt de ruitersport voor vrouwen nog een te gevaarlijke sport. U moet blijven skieën. U krijgt van de hoogste kerkelijke overheid het goud. Maar goud geef je niet zomaar. Het geschenk van het goud moet zijn ka- raatswaarde mede bepalen door andere waarden. Goud.is altijd ook hét geschenk van liefde en dankbaarheid. Liefde en dankbaarheid wil men het liefst met goud betalen. Het edelste metaal krijgt dan nog zijn in nerlijke meerwaarde; het wordt puur goud. Ons parochiebestuur heeft o de eerste plaats deze meerwaarde aangebracht. Zij weten het bést, wat U voor de parochie betekend hebt. Ik hoop dat alle parochianen op ons woord van eer in deze waardering willen delen. Parochianen en gasten; wij gaan dadelijk mevrouw Geerdes de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" verle nen. J. A. L. Laurent, titulair pastoor. Misschien kunt u zich herinneren dat ik in oktober van het vorig jaar in uw kerk ge sproken heb over mijn uitzending naar Zambia. Ik vertelde u toen dat ik zou gaan werken op een middelbare school in dat land, die erg verwaarloosd was. Eerst zou ik enkele maanden naar Londen gaan om de Engelse taal wat bij te spijkeren. Welnu, in januari j.l. ontving ik in Londen een brief uit Zambia van de broeders al daar. Daarin stond dat de Zambiaanse Regering de voorschriften voor de toelating van bui tenlandse leerkrachten had verscherpt. Alle buitenlandse leerkrachten, ook missionaris sen, dienden in het bezit te zijn van een En gelse universitaire graad. Dit betekende dus dat ik dit jaar Zambia niet zou kunnen binnenkomen, daar ik al leen Nederlandse diploma's heb. U zult kunnen begrijpen dat dit voor mij, maar ook voor de broeders daar die op mijn komst gerekend hadden, een zware te leurstelling was. Desalniettemin heb ik toch „ja" gezegd op hun verzoek om zo'n Engelse graad te ha len. Dat betekent dat ik in september a.s. in Londen ga studeren op de Universiteit, wat drie jaren zal gaan duren. Met zo'n diploma kan ik dan ook in alle Engels sprekende ge bieden terecht. De broeders in Mansa, Zambia zullen dus nog drie jaar op me moeten wachten. Ik hoop dat u me in uw gebed zal gedenken. Het geld dat in oktober in uw kerk is opge haald is samen met het geld van de schoolaktie (ruim elf duizend gulden) on dertussen in Zambia aangekomen. De bouw van de nieuwe waterpomp is in volle gang. De mensen zijn u allen zeer dankbaar, en ook ik sluit mij bij deze dank graag aan. U zult mij dus de komende drie jaren nog wel eens tijdens vakanties in Schiedam zien rondlopen. Het ga u allen goed. br, Payl van ggppgyeld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 28