KRUISVERENIGING SCHIEDAM I i I I I I OPGAVE LIDMAATSCHAP Kruisvereniging Schiedam TTK1 BON VOOR DEELNAME: cursus voor aanstaande ouders I INGAANDE 1 4 SEPTEMBER 1980 I KRUISVERENIGING I SCHIEDAM I I W. J. Hengeveld voorzitter Sociaal-psychiatrische zorg binnen het kruiswerk Uniformen afschaffen? Cursus aanstaande ouders begint weer. Vanaf 4 september weer: Conditieverbetering voor mannen. Kruisvereniging Schiedam, van 18.30 -19.30 uur I ^an 19.30 - 20.30 uur van 20.30 - 21.30 uur I Naam: Adres:I Telefoon: Ik wens lid te worden MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN Redaktie-adres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 701936 - middagcursus J - avondcursus Naam: Adres: telefoon: aantal personen:I Doorhalen hetgeen niet van toepassing is. Zenden aan I ^Bachplein 588, 3122 JM Schiedam. j f IK NEEM DEEL AAN DE CIIRSÜS CONDITIE- VERBETERING MANNEN 1 OP DONDERDAGEN Deze bon zenden aan; Bachplein 588, 3122 JM Schiedam J Stuur deze bon in een open enveloppe zonder postzegel aan: van de Kruisvereniging Schiedam tegen contributie van 35.- (1980) Naam en voorletters: Adres: Telefoon: Korrespondentie over lidmaatschap: De La Marplein 2, Schiedam. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 36 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 1' i t e L iJj c r .1 liU i IK f A f i 5<M j I' I f TH I Als opvolger van de onlangs afgetreden voorzitter H. Roelfsema benoemde het bestuur van de Kruisvereniging Schiedam op 23 juni 1980 de heer W. J. Hengeveld. Wij verwelkomen vanaf deze plaats de nieuwe voorzitter en wensen hem een goede hand bij het besturen van de vereniging in de komende periode. Een periode die belooft boeiend maar niet gemakkelijk te worden. Wij denken daarbij onder meer aan de belangrijke beslissingen die moeten worden genomen over de gebouwen voor het kruiswerk, de noodzakelijke uitbreiding van de aktivitei- ten, de hoge eisen die dit aan alle medewerkenden stelt en de steeds meer professionele eisen die gesteld worden aan het besturen van een kruisvereniging als de Schiedamse. Sinds 1 mei j.l. beschikt onze vereniging niet meer over een sociaal-psychiatrisch verpleegkundige. Deze funktie werd, in het kader van een door de Kruisvereniging Schie dam opgezet experiment, vervuld door zuster Ineke Suur- De proef had ten doel om, in aansluiting op de hulp die de regionale stichting Geestelijke Gezondheidszorg biedt aan personen met psychische problemen, te voorzien in de be hoefte aan een meer direkte hulp binnen het plaatselijke kruiswerk, dat erg veel met deze problemen in aanraking komt Wijkverpleegkundigen zijn echter qua opleiding niet voldoende voor die taak berekend. Een sociaal-psychia trisch verpleegkundige kan hierin de wijkverpleegkundi gen met raad en daad bijstaan en kan in een aantal geval len aktieve zorg verlenen en waar nodig kontakt onder houden met de verder verwijderde instellingen op dit ter rein. In de twee proefjaren is gebleken dat deze opzet in een duidelijke behoefte voorzag en het bestuur van de vereni ging heeft dan ook om officiële erkenning en voortzetting van dit werk gevraagd. Helaas kon niet tijdig voldoende medewerking van de be trokken instanties worden verkregen om deze belangrijke tak van zorg binnen het plaatselijke kruiswerk voort te zetten. Er moeten nu eerst besluiten worden genomen over de wijze waarop hierin eventueel regionaal zal worden voorzien. Door deze omstandigheden heeft zuster Suurmond helaas haar werkzaamheden in Schiedam moeten beëindigen. Het bestuur en de ledenraad zijn over deze ontwikkeling ernstig bezorgd en kunnen slechts hopen dat spoedig als nog een vorm wordt gevonden waarin op bevredigende wijze hulp wordt geboden aan mensen in geestelijke nood; een hulp die men niet verder weg hoeft te zoeken dan no dig is. In onze aflevering van 13 juni plaatsten wij een artikeltje met als slotvraag: „moeten de uniformen afgeschaft wor den? "Dat er leden zijn die graag antwoord wilden geven op die vraag bleek uit het grote aantal reacties. Enkele van deze „signalen uit de wijk" die ons op papier bereikten ge ven wij hieronder verkort weer: „ik zou dat jammer vinden, hoewel ik mij kan voorstel- f len dat de „zusters" niet altijd herkenbaar willen zijn." „Het uniform is fris en hygiënisch en kan goed gewas sen worden." I „Mijn moeder en ik vinden het prettiger als het uniform afgeschaft zou worden, maar voor vieze karweitjes is een schort wel zinvol." „Wel nee, ze moeten blijven." Een uitgebreide, echter door ons wat ingekorte reactie volgt hieronder: „Mijns inziens kan bepaalde kleding nodig zijn: 1voor het soort werk 2. om de persoon herkenbaar te maken 3. als symbool van waarde Voor de wijkzuster geldt 3 niet. 2 Ook niet, want ze kan zich legitimeren of haar bezoek tevoren aankondigen. Per soonlijk voel ik wel iets voor het idee dat ieder herkenbaar is. Het zou wat meer afwisseling brengen in deze onper soonlijke wereld. Het werk van de wijkzuster brengt met zich mee dat ze een schone en frisse indruk moet maken. De kleding waarin ze werkt moet zeer geregeld gewassen worden. Een uniform is niet nodig, wel een schort. Ik geloof niet dat ze haar werk mag doen in een trui of wollen kleding, die niet bedekt is door goed wasbaar mate riaal. De wijkzuster kan een schort bij zich hebben en deze steeds aantrekken voor ze de patient gaat helpen. Het zal minder praktisch blijken te zijn. Daarom verdient het aan beveling werkkleding te dragen, die overigens niet voor ie der hetzelfde behoeft te zijn. Patiënten hebben er recht op dat er een goede controle-mogelijkheid bestaat op het .werk (en dus ook op de zindelijkheid) van de wijkzuster. Ieder die in zijn dienstverlenend beroep met mensen te maken heeft moet trachten voor zoveel mogelijk mensen acceptabel te zijn. Alles wat storend hierop werkt moet vermeden worden. I Dus geen zware make-up, sieraden, slordige of modieuze kleding. Het uiterlijk moet rustgevend zijn, net als het gedrag. Contacten met patiënten kunnen ook gelegd worden met werkkleding aan. Bovendien, werkkleding is eerlijker: de contacten worden aangegaan als onderdeel van het werk. conclusie: eenvoudige werkkleding die niet voor ieder hetzelfde hoeft te zijn." Wilt u ook reageren? Schrijft u aan Kruisvereniging Schiedam Bachplein 588 Schiedam Doel hiervan is: samen praten, vooral over de praktische voorbereiding op het ouderschap. Steeds meer nemen ook mannen deel aan deze cursus. U kunt kiezen tussen een avondcursus beginnend op dins dag 16 september om 20.00 uur, in het kruisgebouw Bach plein of een middagcursus, beginnend op donderdag 18 september om 14.00 uur, in het kruisgebouw aan de Wes terkade. De duur van de cursus is zes avonden of middagen en zij wordt afgesloten met een film over de bevalling. U kunt u aanmelden met de bon die op deze pagina is af gedrukt. De kosten zijn 15,— per persoon. Deze cursus, die al enkele jaren door de kruisvereniging wordt gegeven, is bedoeld voor mannen vanaf ongeveer 30 jaar, die de gevolgen willen bestrijden van een levenspa troon dat wordt gekenmerkt door: zittend werk, veel span ningen en slechte houding bij zitten en bewegen. Het is geen trimclub in de gebruikelijke betekenis maar een oefenprogramma van meestal 12 weken, één uur per week en geleid door een ervaren fysiotherapeute. Het gaat om vaardigheden die men ook buiten de cursustijden kan beoefenen ter verbetering van de conditie. Bepaalde li chamelijke klachten zouden aanleiding kunnen zijn om aan sommige zware oefeningen niet mee te doen. Dit kunt u altijd bespreken met de lerares; het hoeft niet bij voor baat een bezwaar te zijn om aan de cursus deel te nemen; in tegendeel. De groepsgrootte is 10 12 man. U kunt kiezen uit drie tij den op donderdag in de vooravond. Aanbevolen kleding: sporttenue of iets dat even makkelijk zit. De cursus kost 50,—, te voldoen bij de aanvang. Plaats van handeling is het kruisgebouw Bachplein. Degenen die eerder deel namen worden, behoudens tegen bericht, automatisch weer „opgesteld". Nieuwe deelnemers zijn welkom en kunnen zich opgeven door middel van de bon die op deze pagina is afgedrukt. r Gaarne neem ik deel aan de voor het eerst op 18 september 1980 om 14.00 uur Westerkade voor het eerst op 16 september 1980 om 20.00 uur Bachplein I Antwoordnummer 17, 3100 WB Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 36