„Onze Syrische gastheer had 4 vrouwen en 30 kinderen" KLACHTEN BEZORGING, Schiedam mag voorlopig geen crematorium bouwen Op reis rond de Middellandse Zee (III) VOORWERP^ SCHIEDAM Hieronder volgt het derde deel van het reisverslag dat Jan en Nel Bekkers, het jonge Schie- damse echtpaar dat vorig jaar in een door hen zelf verbouwde bestelbus stapte om een reis rond de Middel landse Zee te maken. De brief is gepost in Joego slavië en handelt over de nomaden in Syrië, de woes tijnen van Jordanië en het leven in de Islamitische wereld. Jan en Nel Bekkers maak ten ook nog een kort uit stapje naar Israël, dat in de Arabische wereld „bezet Palestina" heet. Bel uw klacht alleen door op maandag- en donderdag tussen 9.30-10.30,uur. Telefoon 732877 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 34 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 Rabrovo, 10 juli 1980. „Onze eerste kennismaking met Sy rië vond eigenlijk al plaats in ja nuari in Athene, waar een ambas sadedame ons afsnauwde en het ons zeer kwalijk nam dat we haar kostbare tijd in beslag kwamen ne men. Een toevallig in de ambassade aan wezige Syriër nam ons hierna mee naar zijn huis in Athene om ons het één en ander over zijn land te ver tellen en zodoende de scherpe kant jes van deze eerste kennismaking af te schaven. Tijdens ons verblijf in Syrië her haalde dit zich in zoverre, dat we steeds op gespannen voet stonden met allerlei overheidsdienaren. Vooral aan de grens hadden we het aan de stok met op geld beluste ambtenaren. Daartegenover stonden gelukkig vrolijker gebeurtenissen, zoals de gastvrijheid van een familie in Dja- blek aan de kust waar we gelogeerd hebben en de uitnodiging van een Iman Islampriester) voor een praatje in zijn kantoor in de oudste moskee van Damascus. Een prachtig gebouw, deze Om- ayade-moskee uit het jaar 705 v. Chr., waar alleen de eerbiedwaar dige grijze Iman zijn schoenen aan mocht houden, wat toch wel iets zegt over zijn gezag. Syrië bestaat uit een vruchtbare bergachtige strook land in het wes ten, terwijl het oostelijk deel geheel woestijn is. Daar ligt Palmyra, een Romeinse stad van zo'n 18 eeuwen oud samen met een oase,v omringd door zand en bergen en ruim 150 km. verwijderd van de volgende stad. Nog andere oases en ruïnes van „woestijnkastelen" staan in Oost-Sy- rié, en hier leven ook de Bedoeïe nen in hun tenten van geweven gei- tehaar. Deze mensen verhuizen minstens één maal per maand, maar meestal wekelijks, om nieuw gras voor hun schaapskuddes te zoeken. In het voorjaar is dat nog niet moeilijk, maar 's zomers wordt het gras schaars, vertelden ze ons, zelfs het harde droge gras waar de schapen genoegen mee nemen. In verschillende tenten zijn we uit genodigd en we werden er hartelijk ontvangen. We konden zo eens van dichtbij de Bedoeïenen kleder dracht bewonderen, vooral de vrou wen zien er heel mooi uit. Sommigen hadden figuurtjes in het gezicht getatoeëerd en een ringetje in de neusvleugel en ze waren gek leed in lange geborduurde zware jurken en hadden een soort punt muts op met een sluier eraan. We werden van tent naar tent ge sleept en omdat er meteen gekookt werd wanneer een gast zich aan dient, hebben we verschillende ke ren meegegeten. Het mooiste was die grote schaal rijst, waarop in het midden een complete schapekop prijkte! Die werd door de gastheer uit elkaar gerukt en verdeeld over de rijst en iedereen at uit deze schaal met zijn rechterhand als lepel. Nadat de heren klaar waren, ging diezelfde schaal naa de vrouwen en konden zij zich tegoed doen. Deze volgorde is gebruikelijk en geldt zé ker niet alleen bij de nomaden. Eén van onze gastheren had vier vrouwen en 30 kinderen, naar zijn eigen zeggen omdat hij zoveel ar beidskrachten nodig had voor de schaapskuddes. De tienduizenden nomaden in Syrië leven helemaal buiten de wet; ge boorte, huwelijk en overlijden wor den niet aangegeven en onenigheid wordt onderling uitgevochten. In Aleppo in het noorden van het land, staat op een heuvel in de stad de Citadel. Dit is een burcht die als militair bolwerk dienst deed tijdens oorlog en dreiging. Toen we dit bouwsel met zijn mos- keëen, troonzaal en ondergrondse gewelven wilden gaan bezichtigen, bleek de Citadel weer in zijn oude funktie hersteld: militairen hadden hem bezet en we kregen geen toe gang. Op onze verdere weg naar het zui den lag Jordanië, waar we welkom werden geheten door een vrachtwa genchauffeur, die speciaal stopte om ons twee eieren aan te bieden. Jordanië bestaat evenals Syrië voor een groot deel uit woestijn, maar ook hier bdie woestijn heel bijzon dere dingen, zoals een door 30 me ter hoge rotsen omringde stad, die alleen toegankelijk is via een pad van 4 km. lang en 2 meter breed, tussen de rotswanden door. Je kon ook paarden huren om die 4 km. af te leggen. De eigenaar kwam met zijn paard op afroep naar een betonnen trapje, waar de luie toe rist zich vanaf Icon laten zakken op de brede paarderug. En dan op weg, de eigenaar van het paard voorop, die liep diezelfde weg dus vele malen per dag. Het lo pen werd er voor de weinige wan delaars niet prettiger op, tussen de paarden en -keutels op dat 2 meter brede pad. De stad Petra, daterend uit onge veer 300 v. Chr. bleef gaaf bewaard omdat honderden jaren niemand van haar bestaan afwist; ze werd pas in 1812 „herontdekt". Nabateanen, een groep mensen uit Arabië, kerfden indertijd gevels in de rode rotsen en holden ze uit om in te wonen. Graven, een klooster en tempels zijn nog vrijwel intact. Een plezierig natuurverschijnsel zijn de warmwaterbronnen bij de Dode Zee. Soms zijn er complete ligbaden met douche ontstaan door het uitslijten van de rotsen door het als een waterval neerstortende warme water. Het water krijgt ook een genees krachtige werking toegeschreven en uit de omringende landen waren er baders, die hier hun kuur-vakan- tie doorbrachten. Het Stadsblad wordt 2x per week in een oplage van 37.625 door 65 bezorgers huis-aan-huis bezorgd. Wij zijn er trots op dat onze bezorgers zich inzetten om Het Stadsblad zo goed mogelijk te bezorgen Terecht, en daar zijn wij blij om, belt u ons kantoor als u Het Stadsblad niet hebt ontvangen. Bij zo'n enorme oplage kan dit voorkomen, daar zult u begrip voor hebben. VRIENDELIJK VERZOEK van ons: Wij kunnen u dan in alle rust te woord staan en een maximale aandacht aan uw klacht schenken Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. Minder warm was het water van de Rode Zee, maar wel erg helder, waardoor je het koraal en de kleu rige vissen goed kon zien. Aan de overkant van de golf van Aquaba,' een uitloper van de Rode Zee, kon den we Israël zien liggen, er was dan ook permanente militaire be waking op het strand. Israël heet in de Arabische landen „bezet Palestina" en in de Jor daanse hoofdstad Amman moesten we bij het ministerie van Binnen landse Zaken toestemming gaan vragen om de rivier de Jordaan via de Allenby-brug over te mogen ste ken en aldus de westelijke oever te bezoeken. De grensovergang bij de Allenby- brug is in het leven geroepen om fa miliebezoek vanuit Jordanië naar het bezette gebied mogelijk te ma ken maar dit is uitgegroeid tot een post waar ook toeristen kunnen passeren. Alleen privévoertuigen mogen de brug niet over, wat voor ons bete kende dat we de rugzak moesten pakken en de auto op het douane terrein achterlaten. Onze geveinsde verbazing en onwe tendheid, en herhaalde verzoeken om uitzondering hielpen hier niets; we waren ongetwijfeld één van de velen die dit spelletje probeerden te spelen en de douane had meer met dit bijltje gehakt. Zodoende zijn we maar elf dagen in Israël geweest, hebben we een kib boets en o.a. Jaffa bezocht, maar de meeste'tijd doorgebracht in Jerusa lem. We hadden het geluk in een feestweek aan te komen en er werd op straat en in openluchttheaters aan volksdansen gedaan. Buiten dat waren er vele histori sche en bijbelse plaatsen te bezoe ken, vele kerken en natuurlijk de in vieren gedeelde oude stad met de nauwe straatjes. In Aquaba aan de Rode Zee waren we precies op de helft van onze ge plande toer. Omdat Libië ons niet toeliet bleef hiervandaan als enige mogelijkheid over een driedubbele boottocht om onze reis in Tunesië voort te kunnen zetten. Hierop strandde het plan via Noord-Afrika verder te gaan en zo komt het dat we Jordanië, Syrië en Turkije in omgekeerde volgorde nogeens passeerden, wel langs an dere routes en steden. De verschillen tussen de Arabische en Europese landen zijn teveel om op te noemen. Je ziet er b.v. alleen heel kleine winkeltjes, en nooit een vrouw om te bedienen. De kleding van de mannen is goed afgestemd op de warmte: ze dragen vaak „lange jurken" van katoen en een hoofddoek tegen de zon: een „Kuffiyek" met een „Agal" zwart koord) erom. Je ziet hier vele variaties op: een jurk met een col bertjasje erover, of iemand in een spijkerbroek met zo'n sjaal om zijn hoofd. Dat ziet er wel grappig uit. Vooral in Syrië rijden heel oude au to's, zelfs van 30 jaar oud, omdat er helemaal geen nieuwe te krijgen zijn. Ook de ezel is „in" als vervoer middel en in de woestijn patrouil leert een speciaal korps woestijnpo- litie op kamelen. Behalve loslopende en „politie" ka melen zijn er ook foto-kamelen: toe rist erop, kuffiyek om en knip! weer een plaatje in het vakantie-al bum. Terwijl we steeds op de wegenkaart van het ministerie van toerisme re den zaten we toch een keer vast, toen een woestijnweg plotseling overging in los zand. Tot overmaat van ramp brak er toen een ventiel af waardoor er in die vreselijke hitte ook nog een wiel verwisseld moest worden. We kon den niet anders dan 70 km. over diezelfde weg terug om een andere te gaan proberen, de kaart zat er dus ook wel eens naast. We konden onmogelijk de Islam vergeten op onze reis door Turkije, Syrië en Jordanië. Niet alleen wordt er door de mensen veel over gepraat, ook omdat er vijf maal per dag van de bij de moskeeën ho rende minaretten tot het gebed op geroepen wordt. Dat gebeurt op zangerige toon en duurt per keer ongeveer een kwar tier, vooral in steden met meerdere moskeeën een oorverdovend ge heel. Wanneer het gebedstijd was, kon je buiten de stad biddende mensen langs de weg zien zitten, op hun knieën op een kleedje met hun gezicht naar het oosten. Melk konden we nauwelijks krijgen en andere zuivelprodukten komen o.a. uit Nederland: EEG roomboter in grote blikken voor een derde van de in Nederland gebruikelijke prijs. Koffie was er wel, «naar het is een speciale vrouwendrank en de man nen drinken liever thee. Broden wa ren er in de vorm van pannekoeken en worden rechtstreeks vanuit de oven erkocht. Dat betekent jongleren met je bro den of blaren op je vingers. We, ver volgen onze weg nu door enkele Oost-Eurpese landen, waarover een volgende maal. Vriendelijke groeten, Jan en Nel Bekkers". SCHIEDAM Voorlopig mag niet begonnen worden met de bouw van een crematorium in Schiedam. Hoewel de Schiedamse gemeenteraad in novem ber 1979 een krediet van bijna drie miljoen gulden voor dit doel beschik baar stelde, moet er thans worden ge wacht op de definitieve goedkeuring van de hogere overheid. E*n en ander is te wijten aan de forme le opstelling van deze hogere overhe den. Bij een Koninklijk besluit van juni 1980 wordt de bouw van het cremato rium geschorst tot 1 april 1981. Om dit te doorgronden is de volgende uitleg noodzakelijk. Gemeentelijke be sluiten zijn in veel gevallen onderwor pen aan de goedkeuring van het hoger gezag, dat wil zeggen: de gemeente mag een besluit pas uitvoeren als van hogerhand het sein op groen is bezet. Anderzijds heeft de Kroon (de Minis ters en de Koningin) de bevoegheid om gemeentelijke besluiten te schorsen of te vernietigen als deze ins strijd worden geacht met het algemeen belang. Hoewel dit slechts zelden voorkomt wordt Schiedam er in zake het crema torium wel mee geconfronteerd. Toen de gemeenteraad de drie miljoen be schikbaar stelde was er ook een begro tingswijziging noodzakelijk. Deze begrotingswijziging moet door Gedeputeerde Staten worden goedge keurd. Vooruitlopend op deze goed keuring hebben GS in januari ver klaard dat zij geen bezwaren hadden. De gemeente had dus kunnen bouwen, ware het niet dat GS het voorbehoud maakten dat de goedkeuring van de gemeentebegroting moest worden af gewacht. Bovendien heeft de Kroon ook de mo gelijkheid besluiten van provinciale besturen te schorsen ot te vernietigen. De verklaring van geen bezwaar die GS hadden afgelegd is nu door zich Ko ninklijk besluit geschorst, en wel tot 1 april 1981. In de periode tot dit tijdstip onder zoekt de Kroon de vraag of de verkla ring van Gedeputeerde Staten in strijd is met de Wet of-het algemeen belang. Zou dit het geval zijn, dan moet het be sluit worden vernietigd. Het komt er dus op neer dat het groene licht van GS nu weer door de Kroon op rood is gezet, en dat Schiedam met de bouw van het crematorium moet wach ten tot de Kroon een definitieve beslis sing heeft genomen. Gevonden voorwerpen af te halen op het hoofdbureau van Politie Schiedam, Lange Nieuwstraat 55, Schiedam, da gelijks van 08.30 uur tot 16.00 uur, be halve zaterdags en zondags: sleutel met sleutelhanger van muis; bruin etui met 10 sleutels en muske- tonhaak; lichtbruin etui met 3 sleutels; bruin hanger met 2 sleutels; zwarte hanger met 5 sleutels w.o. autosleutels; ring met 4 sleutels; 1 sleutel; 1 sleutel aan ring; ring met 3 lipssleutels; touwt je met klein sleuteltje; 1 loper; ring met 10 sleutels w.o. 1 loper; grote sleutel; ring met 4 autosleutels; 1 autosleutel; 1 klein sleuteltje; blauwe hanger met 4 autosleutels; musketonhaak met 6 sleutels en flesseopener; loper; fiets- sleuteltje; roodbruine herenbril; goud kleurig brilletje met halve glazen; don kerbruine herenleesbril; grijs kinder brilletje; damesbril met rond glazen; grote herenbril met gekleurde glazen; goudkleurig horloge met zwarte band; witte leren jongensschoen; beige da- mesvest met donkerbruine strepen; zwarte koker met donkerbruine bril; grijs herenvest; vuilniszak met auto hoezen. Gevonden voorwerpen af te halen by de vinders: Groen etui met autosleutels, Vermeu- leA, Mesdaglaan 24b, Schiedam. Geldbedrag, v. Dalsum, Roellstraat 26, Schiedam. Bruin etui met 3 sleutels en geldbe drag, Ooks, Rotterdamsedijk 30c, Schiedam. Geldbedrag, van de Dood, lohan Straussplein 178, Schiedam. Grijze herenbril in zwart etui, Lokker, Nw. Damlaan 695, Schiedam. Donkerbruin etui met 5 autosleutels en losgeld, v.d. Nagel, Hargsingel 23, Schiedam. Geldbedrag, Klaassen, Lekstraat 74b, Schiedam. Donkerbruine portm. met inhoud, Mi- kolaiczik, Dr. de Visserlaan 36, Schie dam. Ribfluwelen jack, beige met sleutels, Overheul, Mackaystraat 42, Schiedam. Paarse lap stof, Poot, Nassaulaan 51a, Schiedam. Paarse Sweather, Kool, Parkweg 98, Schiedam. Donkerbruine portm. met inhoud, De Ridder, Seringlaan 4, Schiedam. Zilveren armband met inscriptie, Kor- ster, Bosrand 10, Schiedam. Zilverkleurig dameshorloge, Donks, Van Swindenstraat 61, Schiedam. Bos met 8 sleutels, Hagen, Wielewaal straat 45, Vlaardingen. Geel regenpak, Pais, Italiaanse 33, Rotterdam. Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 34