Experimenten bewijzen een brandstofbesparing van 60% Infrarood-verwarming lijkt de oplossing tegen toenemende kosten in glastuinbouw m mm m Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen Begint de glastuinbouw aan een nieuw hoofdstuk in de Nederlandse geschie denis nu een belangrijk energiebespa rend experiment :net betrekking tot de verwarming van kassen wordt toege past? Volgens de eerste peilingen moet het mogelijk zijn met toepassing van infrarood-verwarming een brandstof besparing van niet minder dan 60% te bereiken. Deze uit Amerika afkomstige methode is door het bestuur van de Veiling vereniging Flora te Rijnsburg nader bestudeerd. De reakties over deze, voor de glastuinbouw wellicht „verlossende" vinding, zijn uitermate positief. Infra- roodverwarming kent legio voordelen en is in vergelijking met huidige ketel huizen zeer simpel te noemen. Tijdens de „Zomerflora" 1980 die van 15 tot en met 19 juli te Rijnsburg wordt gehou den kan men kennismaken met de infrarood-verwarming. ENERGIE-PROBLEMEN Eén van de allerbelangrijkste zaken die niet alleen ons land, maar ook vele an dere landen bezighoudt, is de doorlo pende aandacht voor het energiepro bleem. De huidige wereld, met al haar technisch vernuft en kunnen, verslindt op niet te verstane wijze enorme hoe veelheden energie; de industrie, het da gelijks huishouden. Er zijn al vele konferenties aan gewijd en de energiecrisis van een aantal jaren geleden drukte ons hard op de feiten. En dag in dag uit weten geleerden- ons té melden dat onze energiebronnen niet onuitsprekelijk zijn. En met de vinger omhoog wordt er op gewezen dat een volgende generatie wel eens met de brokken kan blijven zitten. Met andere woorden onze moderne wereld heeft vandaag zoveel energie nodig dat het beangstigende vormen gaat aannemen. De energiecrisis heeft er mede toegeleid dat de prijzen van produkten als benzine, olie en gas om hoog gesprongen zijn. Dit betreft niet alleen de konsument, maar vooral ook de industrie en andere bedrijven. Het gebruik van energie ver gt dermate bedragen, dat zo'n post loodzwaar op de bedrijfsvoering gaat drukken, met alle gevolgen van dien! GLASTUINBOUW Ook de glastuinbouw heeft de gevolgen hiervan ondervonden. Een niet onbe langrijke tak, goed voor een enorm stuk export, in grote mate ook de bin nenlandse markt voorziet en bovendien verantwoordelijk is voor een flink stuk werkgelegenheid in ons land. Zoals de zaken er nu voorstaan zit men in deze sektor eigenlijk tegen het plafond van financieel kunnen. Niet alleen de dure ketelinstallaties, maar ddk de prijs van het gas stelt de glastuinbouw voor enorme problemen. Of zoals iemand uit deze kring het on langs uitdrukte: „De financiële haal- elkaar in gesprek en het „ik verwarm met stralingswarmte, dat geeft 60% energiebesparing!" van êên van de Amerikanen werd bij het bestuur van de Veilingvereniging op tafel gebracht. In Rijpsburg nam men snel een besluit. Er werd een delegatie naar Amerika Het betekent dat de omgeving van het projekt rmer moet zijn dan het projekt zelf, dat scheelt bijna 4 graden. En dan te bedenken dat de gasprijs zo hoog is dat veel bedrijven het bijna niet meer kunnen betalen. Vandaar ook dat het proefprojekt in Rijnsburg zo belang rijk is! INPMViiM ÜM p elektromagnetische energie met ver schillende golflengtes en eigenschap pen. Het is ook niet zichtbaar voor het men selijk oog. Elk voorwerp, waarvan de temperatuur absoluut het O-graden punt (dat is -459 graden Fahrenheit of - 273 graden Celsius) overschrijdt, straalt infraroode energie uit. Hoe war mer het voorwerp, hoe meer straling het ontwikkelt. De zon bijvoorbeeld is de bron van de infrarode energie, die de aarde verwarmt. De energie van infrarood is recht streeks tot het een voorwerp ontmoet wat het absorbeert. Bij het ontmoeten van een absorberend voorwerp wordt het onmiddellijk omgezet in warmte. Het betekent dat de warmte van het ene objekt naar het andere kan worden overgebracht met een snelheid van het licht zonder dat de lucht die zich tus sen de twee objekten bevindt, ver warmd hoeft te worden. De apparatuur voor infrarood-verwar ming is zodanig ontworpen dat het zijn energie uitsluitend richt op die voor werpen die verwarmd moeten worden. In de glastuinbouw betekent dit de planten, de tableaux, de grond en de paden. Dus de lucht in de kassen wordt dan alleen indirekt verwarmd door het in kontakt komen met de warmte van de tableaux, paden enz. NADELEN WARMING HETELUCHTVER- baarheid neemt nijpende vormen aan". Het is met een voorbeeld te illustreren. Sommigen in de glastuinbouw praten al over een alternatief. Door het aanbrengen van dubbele beg lazing in de kassen, een erg dure ge schiedenis, maar het is tekenend voor de nood waarin men verkeert! Daarom is het infrarood verwarmingsexperi ment in Rijnsburg, dat aldaar geënt is op de glasbedrijven, een zaak die de volle aandacht verdient. WERKBEZOEK Hoe komt Rijnsburg aan dit experi ment? Het begon in februari van dit jaar. Het bestuur van de Veilingvereni ging ontving een groep Amerikanen voor een werkbezoek aan het veiling- komplex. De rondleiders raakten met (de staal Washington)gezonden om ter plekke kennis te nemen van de „Ame rikaanse methode". De delegatie kwam razend enthousiast terug in Holland. Vervolgens werd kontakt opgenomen met het IMAG in Wageningen en het VEG (Gasinstituut). De bedoeling van het bestuur van Veilingvereniging Flo ra was duidelijk: laten we op ons initia tief proeven laten nemen op niet-kom- merciële basis. De belangrijkheid van de proeven, dat enorme voordelen kan gaan bieden aan bedrijfstakken, staat voorop! Het voorstel van het Flora-bestuur werd.ook bij de Ministeries van Econo mische Zaken en Landbouw enthou siast ontvangen;er werd alle medewer king toegezegd. De stand van zaken nu. In de glastuinbouw werkt men met „konfektie-verwarming". Infra-roodverwarming zal een zeer belangrijke energiebesparing ople- WAT IS INFRAROOD-VERWAR MING? Voor de tuinbouw is het volkomen nieuw. Bij de grote industrie was er nog een studiestuk over. Maar hoe werd in de jaren vijftig gedacht: „Er is toch ge noeg energie!" Het principe van infrarood-verwarming verschilt totaal van het konventionele hete lucht syste em. Het basis verschil is dat voorwerpen die door infrarood verwarmd worden, dit verkrijgen via straling van een heater op afstand. Vervolgens verwarmt het de omgeving om zich heen; het is een kwestie van overbrengen. Infrarood-straling is een vorm van Als basis zijn de conventionele verwar- mingssystemen .Juchtverwarmers". Dat wil zeggen zij verwarmen de lucht en leveren die warme lucht aan de ge wenste plaats. Maar er zijn drie nade len aan hete luchtverwarming. Omdat warme lucht naar boven stijgt is het noodzakelijk om met behulp van venti latoren de circulatie van de lucht te be vorderen, om zodoende de lucht weer naar omlaag te kunnen brengen, teneinde planten, tableaux enz. te kun nen verwarmen. En dat vergt energie. Bovendien brengt het snel verplaatsen van warme lucht met behulp van ventilatoren deze hete lucht frekwenter in kontakt met koelere gedeelten van de kas: het frame en de buitenkant. Dus met name daar waar gewoonlijk warmte verloren gaat! En tenslotte dit. De benodigde temperaturen in een met hete lucht gestookt warenhuis moet 3 tot 4 graden warmer zijn als in door in frarood verwarmde gebouwen om de plantenweefsels dezelfde temperatuur Het nieuwe veilingkompleks van „Flora" te Rijnsburg is in aanbouw zoals uit deze fraaie opname over duidelijk blijkt. te geven. Intensieve luchtverplaatsin gen koelen de planten af door toename van de verdamping. Dit verlaagt de doelmatigheid van noodzakelijke hete luchtverwarming. Het gebruik van infraroodstralen als middel van warmteverplaatsing heft dit basisprobleem op. Planten worden direkt verwarmd en vragen geen warmte van de circulerende lucht! VOORDELEN We noemen enkele voordelen van in frarood verwarming, o.a. ingebouwde veiligheidssystemen reduceren het ge vaar van gaslekkage; zonneverwarming is mogelijk, zodat bijvoorbeeld niet de gehele kas verwarmd behoeft te wor den; de gelijkmatige warmte geeft rechtmatige groei van de planten; infrarood-verwarmers worden niet beï nvloed door zuiging van ventilatoren, tocht of wind; de vorm van verwarming is efficient en verlaagt wezenlijk de brandstofkosten! APPARATUUR Infrarood verwarmingsapparatuur kan simpel worden genoemd in vergelijk met de huidige ketelhuizen. Kort ge zegd ziet het er als volgt uit: in de nok van de kas loopt een buis, daarachter een reflector voor het verrichten van de straling. Op bepaalde afstanden in de buis branders die het werk doen. Er zijn op dit moment vier bedrijven in ons land die zich bezighouden met de materie en eveneens leveren. Er is nu al berekend dat bij het hanteren van de huidige norm van gebruik in de gla stuinbouw dat infraroodverwarming jaarlijks een besparing op kan leveren van maar liefst... één miljard kubieke meter gas! ZOMER FLORA 1980 De proefkas met infraroodverwarming maakt deel uit van de van 15 t/m 19 juli a^. te houden „Zomer Flora 1980", een unieke ekspositie van duizenden zomerbloemen en perkplanten op het nieuwbouwterrein van Flora (aan de Oegstgeesterweg) te Rijnsburg. Aldaar is ook een grote stand waar de fabri kanten van de infrarood-apparatuur uitgebreid voorlichting zullen geven. Eén ding staat vast: het op brede schaal invoeren van deze nieuwe ver warmingsmethode zal in de toekomst leiden tot een ongekend grote energie besparing!

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 53