Symbolisch plastiek voltooit Kivévaschooi Recent onderzoek toont aan: Onderscheid maken tussen Brandweerdag in teken soorten cholesterol van vrijwilligerswerving Kolonie schildpadden woont in stadscentrum Melken gezondheid Vrijwilligers gevraagd voor SH-expositie Ook vrouwen welkom VISJE VAN DE WEEK!! Labeo-bicolor Vuurstaartvisje Last van vlooien!!! Rubber- massageborstel RISICOFACTOREN CHOLESTEROL CONCLUSIES MELK EN GEZONDHEID HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 18 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 SCHIEDAM „De kleuterschool Ki- véva is af', riep vrijdagochtend een op getogen vertegenwoordiger van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs Schiedam, toen een plastiek op de schoolgevel door de kleuters zelf was onthuld. Onthullen is eigenlijk niet het juiste woord, omdat de wandversiering al lang te voren zichtbaar was en van het publiek nog slechts werd gescheiden door een hek met kippegaas, dat met kleurige linten was versierd. Negen kleuters van verschillende na tionaliteiten, en allen min of meer ge kleed naar de traditie van hun land, trokken dit hek opzij ten teken dat het kunstwerk definitief aan de school was overgedragen. Met het aanbrengen van deze plastiek is de Kivéva kleuterschool nu helemaal voltooid. Het kunstwerk, bestaande uit okerbruine tegels, is vervaardigd door een werknemer van de aardewerkfa briek De Porceleyne Fles uit Delft. De heer Tieman, de maker van het kunstwerk, dat geïnspireerd is op de bijbeltekst „Laat de kinderkens tot mij komen", was vrijdag aanwezig toen de heer B. M. Koppenol van de Vereni ging Tiemans schepping overdroeg aan het waarnemend hoofd van de Kivéva schooi (afkorting van Kinderen van Eén Vader), mevrouw Struijs. De plastiek is tevens een symbool van de verschillende nationaliteiten die de leerlingen van de Kivévaschooi verte genwoordigen. SCHIEDAM Op donderdagavond 4 september zal het Hervormd Jeugd koor „the young voices" uit Schiedam meewerken aan de tentencampagne „Kom naar huis". Deze tentencampagne wordt georgani seerd door diverse Schiedamse kerken van 30 augustus tot en met 4 septem ber in een tent aan het Schuttersveld. In die periode worden er avonddiens ten gehouden, die om 20.00 uur begin nen. Naast samenzang en toespraak zal het jeugdkoor op deze slotavond een groot aantal liederen zingen. Het koor is reeds vanaf kwart voor acht in de tent te beluisteren. Jongeren en ouderen zijn van harte welkom om te luisteren naar de muziek van dit koor. SCHIEDAM Voor de tentoonstel ling die speciaal is bestemd voor de slechthorende medemens en die op 7 en 8 oktober wordt gehouden in diens tencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan, zoekt de organisatie nog enkele vrijwillige medewerkers. Deze vrijwilligers zijn nodig om de stands en kraampjes voor de tentoon stelling in te richten. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij J. W. den Hoed, Ch. de Bourbonstraat 33, tele foon 265000. Normaal 10,50 Nu 3 voor Vanaf donderdagmiddag Wij hebben spray speciaal voor de vloerbedekking. Vlooienbanden, poeders, alterna tieve spuitbussen enz. enz. om uw hond of kat van de plaag geesten af te helpen. voor hond en kat van 5,95 nu Nieuw in de diepvries voor hond en kat. Eendagskuikens, lappen- pens, lamstartaar, lamsvlees. Capelle n/d IJssel: Koperwiek 99 Telefoon 010-503593 Schiedam: Broeraveat 19 Talefoon 010-732933 Ook in Zoetermeer. ^0 van cholesterol binnen hi Brandweerlieden Van Leeuwen en Van Doorn: op zoek naar bemanningen voor de lege brandweerauto's. SCHIEDAM De Schiedamse brandweer zit te springen om vrijwilli gers. Terwijl de organiek toegestane sterkte 50 vrijwilligers bedraagt heeft het korps momenteel de beschikking over niet meer dan 38 niet-beroeps brandweerlieden. Dat betekent dat de huidige vrijwilli gers een zwaardere taak hebben dan eigenlijk is bedoeld, een op den duur onhoudbare situatie. Van deze 38 vrijwilligers hebben er 33 een wachtdienstverplichting via een 4- ploegensysteem dat 1 maal per vier we ken paraatheid in het weekeinde ver eist. Nog afgezien van de grote aanspraak die dit systeem op het huidige aantal vrijwilligers doet wordt de situatie vooral in de vakantietijd precair. De brandweer wil dan ook binnen de kortste keren het gat in deze bezetting opvullen. Daarvoor moeten minstens vijftig sollicitanten komen opdraven, want hoewel men slechts 12 man nodig heeft is de selectie zo zwaar dat met een hoog percentage afvallers wordt rekening gehouden. Deze selectie begint al bij de voorwaar den waaraan de adspirant brandweer lieden moeten voldoen: tenminste LBO-opleiding, kunnen zwemmen, mi litaire dienst achter de rug hebben of daarvoor zijn vrijgesteld en een leeftijd tussen de 18 en 30 jaar. Verder moeten de sollicitanten in goe de conditie zijn, een medische keuring ondergaan, een persoonlijk gesprek doorstaan en een aantal praktische proeven met goed gevolg afleggen. Bij de brandweer maakt men overigens geen onderscheid tussen mannelijke en vrouwelijke sollicitanten. Ook vrouwen zijn bij het korps van harte welkom. BRANDWEERDAG De jaarlijkse brandweerdag, die dit keer wordt gehouden op 13 september, zal dan ook voornamelijk in het teken staan van de vrijwilligerswerving. Op de kazerne aan de Breedstraat worden die dag „instruktiedia's" ver toond en wordt een speciale wervings stand ingericht. Gegadigden kunnen zich die middag aanmelden en meteen een eerste informatief gesprekje heb ben. Verder biedt Brandweerdag 1980 een aantrekkelijk programma, ook voor het die niet dadelijk aktief willen wor den in het korps. De open dag begint om tien uur. elf tot twaalf geeft de brandweer een demon stratie in Schiedam Noord aan de Jozef Oreliosingel met ladderwagens en motorspuiten. 's Middags zijn er demonstraties op het kazerneterrein met onderdelen als „gevaarlijke stoffen", „adem- bescherming", „autoladder" en het spectaculaire schuimblussen. Voor de jeugd worden permanent films ver toond. Verder is er een expositie over alle brandweerwerkzaamheden.' beschik baar gesteld door de Inspectie voor het Brandweerwezen en is materiaal ver krijgbaar over brandpreventie. Brandweerdag zal nogmaals extra aandacht vestigen op het nieuwe alarmnummer van de Schiedamse brandweer: 735544. SCHIEDAM Een dezer dagen ontdekte het Rotterdamse echtpaar vxl. Schuit by toeval een kolonie schildpadden in het waterpartytje bij de ruïne Oud Mathenesse aan het einde van de Broersvest. By een nauwkeurige telling bleken het er acht te zijn. Het echtpaar meldde zhi ontdek king by onze redactie, er vanuit gaande dat hier een geval was waar voor de dierenbescherming zich diende te interesseren. Als het gaat winteren vriezen de dieren dood, zo was de gedachtengang het zou beter zyn als ze werden overgebracht naar een dierentuin. De goed gemeende bezorgdheid de zer dierenvrienden biykt echter on gegrond. Volgens personeel van de aangrenzende technische werk plaats van de Dienst Gemeentewer ken zitten de dieren vermoede- ïyk moerasschilpadden al jaren achtereen in dit voor hen ideale biothoopje. Ze beschikken over water met vege tatie met larven en insecten. Rond de waterparty is volop dekkings- groen voor schuiling en eventueel het ingraven om te kunnen over winteren. Het is bijna zeker dat enkele jon gens de schilpadden erg jong heb ben gekocht om ze onder te brengen in een terrarium. Toen ze bleven groeien wilden ze de dieren kenne- lyk liever kwyt en lieten ze los by de ruïne. Ze maken het hier overigens uitstekend en kunnen zich geheel zelf verzorgen. Er zullen weinig ste den zyn die kunnen bogen op een kolonie schildpadden midden in de stad. Iets voor onze plaatseiyke WV waar men bezig is onze stad meer onder de aandacht van toeris ten te plaatsen! Uit recent wetenschappelijk onder zoek blijkt dat cholesterol niet al tijd het risico op hart- en bloed- vaatziekten verhoogt. Nagegaan zal moeten worden welk deel van de cholesterol echt risico-verho gend is alvorens een behandeling te beginnen en voedingsadviezen te geven. Dit staat in de publikatie „Atheros clerose en lipoproteïnen" geschre ven door drs. C. van Gent, onder zoeker bij het Gaubius Instituut te Leiden, onderdeel van het TNO. In deze publicatie van Het Nederlands Zuivelbureau schrijft de heer Van Gent over nieuwe inzichten met be trekking tot cholesterol en lipopro teïnen. Atherosclerose doet zich voor als een plaatselijke verdikking van de slagaderwand, veroorzaakt door toeneming van het aantal cellen en van bindweefsel en door stapeling van vetten. De vernauwing geeft vooral problemen in de hartslaga ders, die zorgen voor de bloedvoor- ziening van het hart. Voor de medische wetenschap is het een groot probleem dat men nog steeds niet de oorzaak of de oorzaken kent van deze afwijking in de vaatwand. Hoewel er al meer dan twitig jaar onderzoek wordt verricht. Drs. Van Gent houdt zich, als che micus, al jarenlang bezig met het onderzoek op het gebied van lipi- den (vetten) in relatie tot hart- en vaatziekten. De voornaamste risicofactoren ten aanzien van hart- en vaatziekten zijn een verhoogde cholesterolcon- centratie in het bloed, verhoogde bloeddruk en roken. De heer Van Gent merkt op dat deze risicofactoren vaak als directe oorzaken worden gezien, zonder dat dit bewezen is. Wel is het zo dat verlaging van de bloeddruk en min der roken de kans op hart- en vaat ziekten verkleinen. Of dit ook geldt voor de verlaging van de hoeveelheid cholesterol is echter nog een omstreden zaak. al dus drs. Van Gent. Cholesterol is een vetachtige stof in het menselijk lichaam, die tal van functies vervult. Een deel ervan is reeds aanwezig, een ander deel komt binnen mei de voeding. Lipo proteïnen zorgen voor het vervoer van cholesterol binnen het lichaam, via het bloed naar de cellen. Er zijn verschillende soorten lipo proteïnen. Een ervan, het HDL (High Density Lipoproteïnen) is verantwoordelijk voor de afvoer van cholesterol. In de aanvoerfase van cholesterol spelen VLDL (Very Low Density Lipoproteïnen) en LDL (Low Density Lipoproteïnen) een rol. LDL is berucht, omdat een ver hoogde concentratie aan LDL duidelijk samengaat met een ver groot risico voor hart- en vaatziek ten. Een nieuwe ontdekking is dat dit ri sico afneemt naarmate de hoeveel heid HDL hoger is. Er wordt nu veel onderzoek verricht naar de manier waarop het HDL verhoogd kan worden en of dit zin heeft. Een duidelijke verhoging is vocfral gevonden bij matig gebruik van al cohol en bij hoge fysieke aktiviteit. Over de invloed van een dieet zijn geen duidelijke conclusies te trek ken. Duidelijk is nu, dat bij een te hoge concentratie van cholesterol in het bloed een onderscheid gemaakt moet worden tussen het HDL-cho- lesterol en de andere soorten. Een hoog gehalte aan HDL-choles- terol is gunstig gebleken, een laag HDL-gehalte ongunstig, vooral in kombinatie met een hoog LDL-cho- lesterol. Een andere conclusie van Drs. van Gent is, dat het individueel verla gen van de cholesterolconcentratie in discussie is door het voorkomen, in een kwart van de gevallen, van een hartinfarct bij personen met een normale of lage cholesterolcon centratie. De vraag of een algemeen voe dingsadvies voor de bevolking ge geven moet worden, dan wel voor de daarvoor in aanmerking ko mende personen een individueel voedingsadvies, hangt daar ten nauwste mee samen, aldus Drs. van Gent. De publicatie „Atherosclerose en lipoprotheinen verschijnt in de serie „Melk in relatie tot ge zondheid". Dit is een serie van driemaande lijkse wetenschappelijk notities op voedingsgebied. Dit nummer is het eerste van de zevende jaargang (1980). Exemplaren kunnen gratis wor den aangevraagd bij Het Neder lands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, 2280 AA Rijswijk, telefoon 070-985550 toestel 226. HERVORMD JEUGDKOOR

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 18