Gratis demonstratie kleurvergroten Dijkgraaf van den Berge bij eerste paai „Groote Lucht" Nieuwe Waterweg is over 2 1/2 jaar helemaal schoon! vergroten in kleur? Isupêrtoto vanaf negatief en dia Kinderlijk eenvoudig! De demonstraties worden gehouden in ons filiaal Hoogstraat 95b, Schiedam. Inlichtingen en reserveringen bij onze filiaal houder dhr. A. P. Schotman, telefoon 010-268814. DELFT LEIDEN SCHIEDAM HOOFDDORP Vergroten in kleur is veel eenvoudiger dan de meeste mensen denken. Zelfs wanneer u nog nooit een vergroting in zwart-wit gemaakt heeft, zult u zeer snel in staat zijn een goede vergro ting in kleur te maken. Om u dit te bewijzen, geven wij elke donderdag avond van 19.00-21.00 uur een Achterom 1 Levendaal 125 Hoogstraat 95b Winkelcentrum De Markthol Een opa of oma fiets, kost bij het tweewielerZuid maar 280,Wilhelmina- plein 6, Schiedam. Tel. 267916. Voor onderdelen Ya maha, Zundapp, Kreidler en alle rijwielonderdelen. J. Huis, Rotterdamsedijk 146. Tel. 269522. Yamaha RD te gek voor slechts 1850, Tweewieler-Zuid, Wilhelmi- naplein 6, Schiedam, tel 267916. Voor een Honda MT. Tweewieler-Zuid, Wilhelmi- naplein 6, Schiedam, tel. 267916. Te koop gevraagd boeken, pockets, strips, science fiction. Dam 38, Schiedam. Tel. 730846. Uitlaten, schokbrekers. Eddy's Autoshop. Raam 26. Tel. 265555, Schiedam. Te koop: electronisch orgel, merk Wurlithzer met ritmebox. Tel. 747116, Vlie landhoeve 45, Vlaardingen. Goedkoper autorijden! No-claim tot 50%, voorbeel den met max. no-claim, all- risk premie voor een auto van 10.000,— - 474,—; f 13.000,— - 573,—; f 16.000,— -ƒ671,—; W.A. premies v.a. 184,Bel nu Service West, Joh. Will. Fri- solaan 32, Vlaardingen. Tel. 010-750766. Antiek Bazar is de zaak waar u ook welkom bent om vrijblijvend rond te kijken, want vroeg of laat wordt u toch klant van ons door onze lage prijzen. Hoogstraat 120. Autorijschool Adrem kan weer leerlingen plaat sen. Tel. 157492 bgg. 376160. Heelt u al kolen be steld, nu kan het nog tegen voorjaarsprijzen. Kerkhof, Leliestraat 26. Tel. 266551 of 261231. Banden, uitlijn en ba- lanceerspecialist. Eddy's Autoshop, Raam 26. Tel. 265555, Schiedam. Fiets met versnelling en handremmen, slechts 289,—. Tweewieler-Zuid, Wilhelminaplein 6, Schie dam, tel. 267916. Een groot aantal belangstellenden kijkt toe vanaf het talud. De genodigden begeven zich naar de bouwplaats. Minister Tuijnman in de cabine. VLAARDINGEN/MAASSLUIS Via een boottocht op de „Pieter Ca- land", die vertrok van het Maassluisse Hoofd, heeft de minister van ver keer en waterstaat ir. D. S. Tuynman dinsdagmorgen de eerste paal gesla gen voor de zuiveringsinstallatie „De Groote Lucht". Deze zuiveringsinstallatie ligt op het grondgebied van de gemeente Vlaardingen pdl tegen het in wor ding zijnde recreatiegebied „De Lickebaert". Kosten van het totale project: 150 miljoen gulden, terwijl het hele pro ject im 27 maanden zal worden ge bouwd. Minister Tuynman had dinsdag morgen aan de zonovergoten wal kant van de druk bevaren Nieuwe Waterweg assistentie van de heer A. P. van den Berge en W. A. Kie- boom. Eerstgenoemde omdat hij dijkgraaf is van het Hoogheemraadschap Delfland en dus verantwoordelijk voor de hele waterhuishouding in het gebied en laatstgenoemde om dat „De Groote Lucht" wordt ge bouwd op Vlaardings grondgebied en Willem Kieboom, zoals bekend, burgemeester van Vlaardingen is. Burgemeester Kieboom zorgde tij dens de presentatie aan de „Pieter Caland" nog voor enige opwinding. Hij kwam namelijk ter plekke aan met de gemeentelijke bouwvergun ning compleet met gironummer voor de leges... Nu is het overigens niet onge bruikelijk dat de bouwvergunning pas uit de ambtelijke molen komt rollen als de eerste paal wordt ge slagen of het bouwwerk in gebruik wordt genomen. Toch zijn de gemeenten Vlaardin gen en Maassluis maar zeer belang stellende toeschouwers langs de waterkant. Opdrachtgever voor de bouw is namelijk het Hoogheem raadschap van Delfland. De Groote Lucht gaat het afvalwa ter van industriële en van huis houdelijke herkomst uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en De Lier zuiveren. De installatie wordt de eerste van vier die gezamenlijk een eind moe ten maken aan de vuil-waterlozin- een in de gehele Rotterdamse agg- nOKA Ftt-M lomeratie en de Waterweggemeen ten. Dit gebied strekt zich uit over 9 gemeenten en heeft 800.000 inwo ners; samen met de industrie goed voor 1.200.000 vervuilingseenhe den. Vrijwel al het afvalwater uit dit gebied wordt nu nog ongezui verd op de Rijnmonding (Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg) ge loosd. SCHONE RIJN Het ministeriel startteken voor de bouw van de Groote Lucht bete kent nogal wat voor de inwoners van de Rijnmond regio. Dijkgraaf mr. A. P. van den Berge beloofde namelijk dat er voor wat het gebied langs de Nieuwe Water weg over uiterlijk 2 1/2 jaar schoon in plaats van vuil water geloosd gaat worden. Steun van het rijk is hierbij onont beerlijk aldus de heer van den Berge. De Groote Lucht wordt de eerste van vier openbare installa ties die samen het vuilwaterpro- bleem in de hele Rotterdamse agg lomeratie en de Waterweggemeen ten gaan saneren. Een gebied dat zich uitstrekt over 9 geme/+ /eenten en waarin 800.000 memsen wonem, samen met de industrie goed voor ruim 1.200.000 vervuilingseenhe den. Bij gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor De Groote Lucht pleitte mr. A. P. van den Berge voor oprichting van een In ternationaal Bestuurslichaam voor de schoonmaak van het water van de Rijn. Dit internationale lichaam te ver gelijken met een grensoverschrij dend waterschap dat alle Rijnoe- verstaten zou moeten omvatten, zou eigen bevoegdheden kunnen krij gen voor bijvoorbeeld het openbaar maken van ongewenste vuillozin- gen en het vaststellen van uniforme regels voor het verlenen van lo zingsvergunningen en het toezicht daarop. Het ontwerp voor de installatie De Groote Lucht is van DHV Raadge vend Ingenieursbureau b.v., Amersfoort, die ook de directie voert. Het werk zal worden uitge voerd door aannemerscombinatie KOBOR, bestaande uit: Holland- sche Beton Mij, Rijswijk, Neder- horst Bouw Gouda en Aannemings mij W. C. van Dijk, Hardinxveld- Giessendam. LANGE VOORBEREIDING Gebruikte de heer van den Berge bij het begin van zijn toespraak het woord eindelijk, ook minister Tyynman sprak over de lange tijd van voorbereiding. „Het heeft nogal de nodige voeten in de aarde ge- hacf', aldus de heer Tuynman. „In het overleg tussen provincie, waterschappen en gemeenten zijn de belangrijkste hindernissen uit de weg geruimd. Ik neem dan ook aan, dat nu op de voortvarende wijze het Rijnmondgebied eigen, niet alleen de bouw van déze, maar ook die van naburige installaties ter hand zal worden genonjen. Van "de zijde van het departement zal hieraan alle medewerking worden verleend; aldus de beer Tuynman. „Uiteraard gaat het in het Rijn mondgebied niet alleen om de sane ring van huishoudelijk afvalwater. Ook lozingen van andere stoffen moeten onze aandacht hebben, en die krijgen ze ook. Het beleid is er op gericht lozingen van zgn. zwarte lijst stoffen de meest gevaarlijke tegen te gaan rhet toepassing van de best beschikbare technieken. Hierdoor moeten we zo dicht moge lijk bij het nulniveau van lozing zien te komen; in voorkomende ge vallen kan ook tot een lozingsver bod worden besloten. Wat de zgn. grijze lijst stoffen betreft de iets minder gevaarlijke verbindingen spelen twee factoren een rol: de wa terkwaliteitsnormen die voor het betreffende gebied gelden,én de best uitvoerbare technieken die op de lozingen van deze stoffen kun nen worden toegepast. Op vorenge- schetste wijze kunnen de gehaltes in het op pervlaktewater van andere dan zuurstofbindende stoffen worden teruggedrongen". Inzake een internationaal bestuur slichaam voor de schoonmaak van de Rijn merkte de heer Tuynman tot slot op dat de deelnemende lan den nog een heel eind tot elkaar moeten groeien voordat het zover is. „De gedachte is echter boeiend", aldus minister Tuynman. Ontscheping van de Pieter Caland. CURSUSSEN SCHIEDAM Als vanouds organi seert het NIVON (Nederlands Insti tuut voor Volksontwikkeling) het ko mende najaar weer een aantal kursus- sen. Voor het seizoen 1980/1981 staan de volgende kursussen op het pro gramma: Engels (beginners en gevorderden) 12 avonden. Frans (beginners en gevorderden) 12 avonden. Spaans (beginners en gevorderden) 12 avonden. Voor vrijwilligers(sters) die aktief zijn binnen buurt/bewonersorganisaties, kluphuizen, verenigingen, vakbonden, aktiegroepen etc. worden de volgende kursussen georganiseerd. Beter Drukwerk 10 avonden. Diskussie en vergadertechniek 10 avonden. School voor vrijwilligers 15 avonden. Spoedkursus Buurtwerk 10 avonden. Een uitgebreide kursusfolder ver schijnt begin september. U kunt deze folder bestellen door even te bellen naar het Nivon, tel. 118824. Nieuw dit jaar is de Mondiale Aktie Kursus bedoeld voor mensen die aktief zijn, liefst in groepsverband, met de problematiek van de Derde Wereld. De kursus duurt 10 avonden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 43