José Fashion Toon Hermans maakte strip over het leven Sympathiebetuiging Bloemenhulde volkstuinders. ANWB-cursus Pechonderweg ZAKEN- VIZIER „Waar ben je?" een heilzaam boekje Onze krant mikt vandaag op: SCHIEDAM Deze we ken wordt er gecollec teerd voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Om die reden zijn op ver schillende plaatsen in Schiedam spandoeken opgehangen die voorbij gangers oproepen tot een gulle gift. Op het spandoek dat bij het viadukt aan de 's- Gravelandse weg hangt heeft een onbekende hande een alternatief aangegeven. yan de „e" van het lidwoord „de" maakte hij een „r" en voegde er in kapitalen moerman aan toe, de naam van de Vlaar- dingse kankertherapeut. „Steunt Dr. Moerman" staat er nu. Een serieus soort graffit- ti, en voor de bejaarde Vlaardingse arts natuur lijk 'n leuke opsteker. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 35 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 José Fashion is de welluidende naam van de pas geopende zaak in herenkle ding van José de Groot. José die deze naam op z'n Spaans uit spreekt als Gossé heeft zich gevestigd aan het Lorentzplein. Het ligt in zyn bedoeling zich te specialiseren in gele genheidskleding. Derhalve is er in zyn winkel keuze uit smokings, dinercostumes, en verdere gelegenheidskleding voor heren. Was er vroeger meestal een tendens naar huren van een costuum voor één dag, zoals voor een bruiloft; tegen woordig geven veel mannen er de voor keur aan zich een costuum aan te schaffen. Qua snit en uitvoering is dit dan zoda nig dat het na de grote dag nog veel vuldig gedragen kan worden. Voor een feestelijk cachet wordt nog altyd graag velours gebruikt, en daarin is dan ook een ruime keus by José. In grotere maten is men eveneens ro yaal gesorteerd. José is zich bewust van het belang van een juiste keuze en doet daarom alles om de toekomstige koper of de klant op- zyn gemak te stellen. Er is een gezellige bar in zy*n zaak voor een verfrissing. Verder heeft hy een leuke samenwer king met zijn zus Ineke de Groot die aan de Franselaan een soortgeiyke winkel heeft, maar dan met japonnen voor bruiloften en partyen. Beiden gaan uit van het principe dat de vermaakkosten niet door de klant be taald hoeven worden, en ook geven ze allebei by aankoop van een kleding stuk een aardige attentie: by José is dat een fles champagne. Schiedam Het bestuur van de Volkstuindersvereniging „Vijfslui- zeri" zette zaterdag de traditie voort, een aantal bewoners van be jaarden tehuizen met een bloem- stukje te verrassen. Dit keer was het de beurt aan die van Huize Frankeland en hiervoor werden in het verenigingsgebouw ruim 300 bloemstukjes gemaakt door dertig dames, onder wie enke len die een bloemschikcursus vol gen. Er kwamen fraaie composities in diverse kleuren tot stand. Met een groot bloemstuk voor de receptie van het bejaardencentrum werden ze met eigen gevoer aangeboden. Na het gedane werk kregen de da- mes-bloemschiksters door het be stuur een lunch aangeboden. OPTIE VOOR UITBREIDING Na de reconstructie van de Polder vaart is ten westen van de spoor- burg een stuk grond vrijgekomen waarvoor de dienst gemeente nu een bestemming meent te hebben gevonden. Het bestuur van „Vijfsluizen" heeft hiervan de optie gekregen voor eventuele uitbreiding van het tui- nencomplex. Wel is gesteld dat het kleine bloem- en groentebedden dienen te worden. In aanmerking komen ook jongens en meisjes die gedurende een jaar een school tuintje kregen toegewezen en lust hebben op deze manier het tuinie ren voort te zetten. Het bestuur zal zich over het accepteren van de op tie nader beraden. LICHTFEEST Zaterdagavond organiseert de onts panningscommissie een lichtfeest op het complex. De jeugd kan deel nemen aan een lampionoptocht die vooraf gegaan door drumband met majorettes Harpe Davids om 20.30 uur vanaf het verenigingsgebouw vertrek voor een rondgang op het complex. De leden is verzocht voor deze ge legenheid hun tuinen te illumine ren, liefst op een romantische ma nier. Voor de meest geslaagde ver lichtingen zijn prijzen beschik baar. SCHIEDAM Een groot aantal automobilisten wil meer weten over de techniek van de auto om storingen zelf te kunnen opsporen en verhelpen. Meer dan 128.000 mensen volgden daartoe in de afge lopen jaren de cursus „Pech onder weg" van de ANWB en de belang stelling is groeiend. Als gevolg daarvan heeft de ANWB besloten ook dit seizoen weer deze cursus te organiseren. Op vier achtereenvolgende weken kan men tijdens lesavonden van ca. 2 1/2 uur deelnemen aan dit prakti sche auto-onderricht. Schiedammers die deze cursus wil len volgen moeten daarvoor naar Rotterdam, waar de cursus begint op maandag 29 september, maan dag 27 oktober, maandag 24 novem ber en donderdag 27 november a.s. en wordt gehouden in Technosta- tion ANWB, Walenburghof 12, aan vang 20.00 uur. Het accent ligt op het zelf-doen, met als doel de automobilist een zekere mate van handigheid bij te brengen met het technische gedeelte van de auto. Daartoe wordt tijdens het on derricht gebruik gemaakt van een auto waarvan van tevoren storin gen zijn aangebracht door de in- strukteurs, ervaren Wegenwachten en Technochefs van de ANWB. Met behulp van duidelijke tekenin gen en een aantal belangrijke on- uei ueien Desteden zij aandacht aan o.a. de ontsteking, carburatie, koe ling en smering, terwijl ook het starten onder alle weersomstandig heden wordt behandeld. Iedere cursist ontvangt een handig cursusboek dat ook na afloop van de lessen zijn nut heeft bewezen. Ervaring van de Wegenwacht heeft namelijk geleerd dat een groot aan tal storingen door niet-autotechni- sch geschoolden die de cursus Pech onderweg hadden gevolgd, zelf kon worden verholpen. Na aanmelding ontvangen de cur sisten een bericht van inschrijving waarin nadere gegevens over de lessen worden bekendgemaakt. Belangstellenden kunnen zich op geven bij: ANWB kantoor, Rotter dam, Westblaak 210, telefoon 010- 140000. De kosten voor deze cursus bedragen 70,— voor ANWB leden en 87,— voor niet-leden. Deze week verscheen bij Elsevier het nieuwste boekje van Toon Hermans onder de titel „Waar ben je?" Toon te kende 184 pagina's vol kleurenteke ningen als spontane reaktie op de dui zenden brieven die hij ontving naar aanleiding van zijn vorige succesboe- ken „Liggen in t Gras" en „Fluiten naar de Overkant". Dat Hermans een veelzijdig kuns tenaar is, weet iedereen. Zijn theaters hows trekken volle zalen. Deze winter zal zijn nieuwste one manshow door de televisie worden uitgezonden. Ook is hij bezig met een zestal spektakels voor de Duitse televisie. Toon zit dus be paald niet stil. Aan het boekenfront blijft hij ook ak- tief. Als auteur is hij bekend geworden door o.a. „Liggen in 't Gras" en „Flui ten naar de Overkant", waarvan er in rekordtijd honderdduizenden exem plaren over de toonbank gingen: een unicum in ons taalgebied. GROOTPUBLIEK De gedichten en beschouwingen van Toon spreken een groot publiek aan. Ze brengen emoties en verbazingen on der woorden, die bij veel mensen leven. Dagelijks krijgt hij tientallen schrifte lijke reakties op beide bundels. Aan vragen om zijn „versjes" te mogen ge bruiken voor geboote-, verlovings- en trouwkaarten, maar ook voor overlij densadvertenties. Een nieuw cremato rium in het westen van het land vroeg, en kreeg toestemming om een be schouwing uit „Liggen in 't Gras" als muurtekst aan te brengen. Er zijn ook veel dramatische brieven. „Die zijn eigenlijk te persoonlijk om te citeren", zegt Toon Hermans, ,4e staat er ver steld van hoeveel mensen de versjes no dig hebben als steun en als oplossing voor hun problemen. Ze vormen een stukje rust in hun leven. Ik weet bijna niet wat ik ermee aanmoet als mensen me vertellen of schrijven dat ze door zo'n gedichtje op het goede spoor zijn gekomen. Of dat een vers hen van een wanhoopsdaad heeft afgehouden". REAKTIE In een reaktie op al die brieven is Toon weer gaan tekenen. Het is bekend dat hij het schilderen van landschappen en mensen als grootste hobby beoefent. Een paar schilderijen werden dan ook door uitgeverij Elsevier gekozen voor omslagen van „Liggen in 't Gras en „Fluiten naar de Overkant". Daarnaast is Toon een liefhebber van cartoons. Zijn boek: „Clownerietjes" is daar een mooi voorbeeld van. De overstelpende hoeveelheid brieven, hartekreten, emo tionele ontladingen die zijn boeken te weegbrachten kon hij niet samenvatten in één schilderij of in enkele cartoons. KLEUR Toon tekende voor het eerst in kleur een cartoonverhaal (je zou het ook een strip kunnen noemen) over de mens die zich eenzaam voelt. Voor wie ogenschijnlijk geen oplossing te vinden is. Hij geeft hen een aantal gedachten mee om verder te leven. Waar draait het in „Waar ben je?" nu allemaal om? „Dat is toch moeilijk aan te geven", zegt Toon. „Het boekje is gewoon zich zelf. Bekijk het, lees de teksten en kijk naar de figuurtjes. Dat zijn jij, ik en al le mensen. Hoe moet je dit noemen? Een luchtige levensbeschouwing mis schien? Een heilzaam boekje? Een re ceptenboekje voor het leven? Een boekje dat je hoop geeft? Meestal zit ik niet om woorden verlegen, maar „Waar ben je?" staat zó op zichzelf, dat ik er zo min mogelijk over wil zeggen. De lé- zer en kijker kunnen het beste woorden aan dit boek geven". VERRAST Wie het boek rustig op zich laat inwer ken, wordt verrast door debescbou- wende en originele cartoons, die tes- amen een beeldverhaal vormen over le ven en beleven. Natuurlijk ontbreken humor en zelfspot niet. Dat zal geen enkele Toon Hermanskenner verbazen. Ook internationaal gezien is er belang stelling voor Toons werk. Een Duitse vertaling van „Waar ben je?" (dat in Nederland 16,90 kost) staat op sta pel. do. "Loot dsuxtyuu, d-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 35