Energie. Hoe bezuinigen? Orgelconcert in Museum Ideeën welkom in „De Kreek Volksdansen Openingsmiddag Huisvrouwen Bingo in Bijdorp Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen Niet voor niets Eerbetoon HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 17 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 v. In de Peel waren er ook verschillende ondergrondse schuilplaatsen voor piloten-op-de-vlucht. Willem Spanhaak toont hier de toegang van zo'n schuilplaats. De foto dateert van direct na de oorlog. Men schrijft ons: Wij gebruiken steeds meer energie. Het gebruik in Nederland is nu bijna vier keer 20 groot als 20 jaar geleden. Sommige mensen zeggen dat het komt door de bevolkings groei. Dit is natuurlijk niet helemaal waar, want er zijn nu niet vier keer zo veel mensen in Nederland als 20 jaar geleden. Nee, de groei van ons energie verbruik wordt o.a. veroor zaakt door de industrie en het toe nemende autoverkeer. Maar ook in ons huishouden zijn we meer ener gie gaan gebruiken. In de laatste 20 jaar zijn er veel electrische apparatuur in onze hui zen ingeburgerd geworden. Produ- tie en consumptie hangen natuur lijk samen. We kopen steeds meer apparatuur die energie slurpen in het verbruik. De industrie produceert steeds meer en sneller en verbruikt daar door ontzettende hoeveelheden energie, Als we zo doorgaan verbruiken we over 10 jaar weer 21/2 keer zoveel energie als nu, en 10 jaar weer 21/2 keer zoveel energie als nu, en 10 jaar daarna weer lOx zoveel, enz. Het is duidelijk, dat dit niet als maar door kan blijven gaan. De olie en het gat raken op en de vervui lingsproblemen zullen hand over hand toenemen. Wij moeten dus bezuinigen. Ieder een moet bezuinigen, wij, de indus trie en de overheid. Als wij in het huishouden zuiniger zijn, dan heeft dat een dubbel effect. Ten eerste gebruiken wij minder energie (en dat is ook merkbaar in de porte monnee). Ten tweede gaan onze apparatuur langer mee of blijken we zo mis schien helemaal niet nodig te heb- ben. Waar kunnen we nu bezuinigen? De Schied. Vrouwenraad nodigt u uit om mee te komen discussiëren over dit onderwerp. Mevr. Munning en dhr. Storm van de Ver. Milieu De fensie uit Dordrecht hebben zich bereid verklaard deze discussie te leiden op donderdag 18 sept. om half tien 's morgens in het DC „De Vier Molens" Nwe. Damlaan 766. Secr. S'damse Vrouwenraad W. de Zwijgerlaan 11. Tel. 265455. SCHIEDAM De geplande bingo avond van de wijkvereniging Bij dorp op 13 september gaat niet door. Deze wordt nu gehouden op zaterdag 20 september in gebouw Trefpunt Bijdorp, aanvang 20 uur. Er zijn weer erg leuke prijzen en het bestuur verwacht weer vele le den en introduce's. Kinderen onder de 12 jaar dienen onder geleide te zijn. Deze boerderij op „De Zwarte Plak", een vlek midde nin de Peel, vlakbij America, was in de tweede wereldoorlog een belangrijk opvangcentrum voor de piloten van gecrashte geallieerde vliegtuigen. Nu lopen er moderne asfaltwegen vlak langs, maar men moet zich realiseren, dat er 36 jaar geleden hier hoogstens zandpaden waren, waardoor de boerderij de piloten werden in de stallen rechts op de foto ge huisvest zeer geïsoleerd lag. Overigens wilden de huidige bewoners helemaal niets met het „gedoe" rondom de presentatie van Rijnhout's nieuwe boek te maken hebben. SCHIEDAM Op uitnodiging van de Vereniging „Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam" be speelt de Schiedamse organist Arie Metaal het orgel in de Aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam op zaterdag 20 septem ber. Medewerking verleent de flui tiste Hilde Broekhuysen. Het programma vermeldt hoofd zakelijk werken van 17e en 18e eeuwse componisten, die op het mooie Hess-orgel (1773) uitstekend tot hun recht komen. Ook staat het goede samenspel tussen fluitiste en organist borg voor een fraai con cert, dat ca. 1 uur zal duren. Deze bespeling op zaterdag 20 sep tember vangt aan om 15.00 uur. De toegang is vrij. start. Woensdag 17 september bij voorbeeld is er bingo-avond, zaal open acht uur, eerste ronde half ne gen. Verder staan in „De Kreek" voor het seizoen 1980-1981 de volgende aktiviteiten op het programma: brommertechniek, hobbyclub, in loopavond, tafeltennissen, soos/dis co, beatballet. Jongeren die hier graag aan willen deelnemen kunnen in „De Kreek" terecht. Als zij andere ideeën heb ben zijn die ook van harte welkom. In ieder geval wil men in „De Kreek" heel snel beginnen. „De Kreek" heeft als telefoonnum mer 267767, en is gevestigd Lange Haven 92. SCHIEDAM In „De Kreek" aan de Lange Haven gaan zo langza merhand de aktiviteiten weer van SCHIEDAM In tegenstelling tot eerdere berichten zijn de kosten van het volksdansen in Buurthuis Oost slechts 1— per avond. Elke maandagavond bent u van 20.00 tot 22.00 uur welkom in Klubhuis Oost, Galileistraat 86, tel. 735435. Israel, de Verenigde Staten, Joego slavië, Rusland, Engeland, Grieken land, Frankrijk en Nederland, dat zijn de belangrijkste landen voor de maandagavond in Klubhuis Oost. SCHIEDAM Op 17 september vindt de openingsmiddag plaats van het seizoen 1980-1981 dat de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen voor komend jaar heeft opgesteld. De openingsmiddag wordt gehou den in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat en be gint om twee uur. Mejuffrouw M. Janse, hoofd van de educatieve dienst van het museum Boymans Van Beuningen zal aan de hand van dia's van schilderijen een inleiding houden over vensters en deuren, een boeiend onderwerp waarover mejuffrouw Jansen met vervoering kan spreken. In de pauze worden de bezoekers in de kelder op een kopje thee vergast. Introducees zijn toegestaan. raid op Duitsland. 1944 de geallieerde overmacht in de lucht zich al steeds nadrukkelijker ging mn manifesteren, kwam hij toch terug van een raid op Berlijn met een beschadigde motor van zijn. B-24 „Consolidated". Met drie motoren gaat het echter allemaal wat langzamer en bij de Duitse grens zagen een paar Duitse jagers hun kans schóón, waardoor een tweede motor werd vernield. Een noodlanding met de B-24 durfde men niet aan dat toestel kon erg slecht tegen crashes, in tegenstelling met de B-17 en dus kwam het bevel: „Bail out", eruit springen. Keeffe bleef het langst in het vliegtuig en landde ver van de rest van zijn bemanning aan de pa rachute. In de buurt van Papendrecht ver stopte hij zich in een konijnenhok, waar hij wonder boven wonder niet ontdekt werd door de Grüne Poli zei, die er wel inkeek, maar de pi loot, die zich met aardappelzakken had gecamoufleerd, niet opmerkte. Via Dordrecht kwam de heer Keeffe in Rotterdam terecht, waar hij tot de zomer van '44 verbleef. Daarna kwam hij op de „piloten- lijn" naar België, maar werd ten slotte in de buurt van Antwerpen gearzesteerd. Vele anderen bereik ten echter wel hun doel: de vrijheid en daarom is het werk van de pilo- tenhelpers zeker niet voor niets ge daan. Daarom heeft Bart Rijnhout dit boek opgedragen aan de ruim 7000 mensen die hun leven riskeerden om hen die in nood geraakten te helpen. Een boek dat een eerbetoon wil zijn aan degenen die ez hun le ven bij lieten. Goede vaderlanders, zoals ex-pilo- tenhelper Willem Spanhaak, met vele andere -helpers en -helpsters maandag ook in Horst present, ver haalde... Van dat boerenvrouwtje, dat, toen ze clandestein naar de radio luiste rend juist koningin Wilhelmina had horen spreken en uitriep: „O god, o god, als nou de pruusen 'ns kwa men....: Joden an de tafel, een stie kem varken an de leer, paraplu-ke rels in de schuppe, koneginne veur 't-radio.... O gote gottegot, ze deden ons de kop der of....". Waarmee maar gezegd wil zijn dat die mensen voor hun gevoel ge woon hun plicht deden. Velen van hen willen er zelfs niet meer aan herinnerd worden. Hetzij doordat ze het eigenlijk te onbelangrijk vin den, hetzij doordat de herinnerin gen, door het verlies van geliefden, te pijnlijk voor hen zijn.' Bij het monument op „De Zwarte Plak" werden kran sen gelegd, o.a. door kolonel Mellody, de U.S.-lucht- machtattaché in ons land (onder). Op de bovenste foto ziet men o.a. (v.l.n.r.) kolonel Vendrig. commandant van de vliegbasis Volkel, burgemeester Steeghs van de gemeente Horst, kolonel Mellody, kolonel A. P. de Jong, adjunct-directeur van de afdeling Voorlichting van de Koninklijke Luchtmacht, de schrijver, HTM- buschauffeur Bart Rijnhout en Bert Poels, een be kende oud-pilotenhelper. Achter hem is nog net zicht baar oud-piloot Jim Keeffe, wiens B-24 op 8 maart 1944 bij Hendrik-Ido-Ambacht neerstortte. dariteit met die vrijwilligers die zich met hun doorzeefde „Libera tors" inzetten voor onze vrijheid. WIM BOUWENS „In dienst van hun naaste...", een stuk pilotenhulp uit in de tweede wereldoorlog, is een uitgave van Wyt Uitgevers Rotterdam. Prijs 39,50.! Een hoornblazer van de Ko ninklijke Luchtmacht blies een „Last Post" bij het kleine mo nument, dat werd opgericht ter nagedachtenis van Frits de Bruijn (Alphons) en Martin van der Eijnden (Watje); twee ver zetsmensen die weinig te ma ken hadden met de pilotenhulp, maar zich toelegden op sabota ge. Maar niettemin is het goed dat er 36 jaar na dato iemand over schrijft. Iemand die notabene de oorlog zelfs niet heeft meegemaakt, nog niet in de luiers. Iemand die feite lijk niet begrijpt dat er voor het werk van die pilotenhelpers alles bijeen eigenlijk weinig belangstel ling en waardering is geweest, al werden dat dan Joke Folmer en Bert Poels en met hen een aantal anderen kort na de oorlog op Het Binnenhof officieel onderscheiden door de Amerikaanse regering. Het boek van Bart Rijnhout werpt een blik op dat saamhorigheidsge voel, een grote getuigenis van soli-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 17