Honderdduizend mensen zagen ze vliegen boven Zestienhoven Luchtshow van Da Vinei had tal van spectaculaire onderdelen Naast show ook veel informatie «ygwyrr l""":"""1""""'~?^^SÊÊÊÉÊÊÊÊÊÊêfMiM§iê§ÈÊSÉiËÊMÉMÊËÉÊÉÊifMÊÈMi HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 37 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 ACTIEGROEP Toen er zaterdagmiddag heel even geen vliegtuigen of helicopters in de lucht waren boven het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven, kwamen twee ooievaars laag overgevlogen om te zien wat er op het anders toch zo „rustige" terrein aande hand was. Na een paar rondjes hadden ze het wel bekeken, duizenden mensen en kinderen ston den en zaten op het grote grasveld. Het waren er meer dan honderdduizend en al die mensen waren gekomen om de grootste luchtshow mee te maken die ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Vliegtuigbouwkundige Studievereniging „Leonardo Da Vinei" uit Delft, werd gehouden. Uit alle delen van het land waren de toeschouwers gekomen. Net als de vliegtuigen zelf. Zoals de Havilland DH82 Tiger Moth uit Gilze-Rijen, de Scheibe 25c Falke motorzwever van Teriet en de vier Sepecat Jaquars van de Royal Air Force die zelfs uit Duitsland kwamen bijvoorbeeld. Urenlang volgde de ene demonstratie op de andere en urenlang bleef de speaker Hans Engelman deskundige voorlichting geven over het gebeuren. Af en toe werd dit commentaar uiter aard even onderbroken door het gie rend lawaai van de aan de beurt zijnde vliegtuigen. Vooral de verschillende stuntteams werkten beslist niet geluid sarm. Toch was na een paar uur kijken het nieuwtje er af. Vliegtuigen die onder steboven vlogen; vliegtuigen die recla meboodschappen mee de lucht in- ttrokken; zelfs de formatievluchten konden op den duur niet meer de aan dacht van, vooral de jongste, bezoekers gevangen houden. Goede afwisseling verzorgden dan de helicopters. De Bölkow B0105c van de Koninklijke Luchtmacht bijvoorbeeld, die elke keer net niet echt over de kop ging, en de Sikorsky S-61N van KLM- helicopeters, die er met een grote auto vandoor ging en deze auto ook weer ongedeerd terugbracht. De stuntjes van de Alouettes van het Koninklijke Luchtmacht helicopter- stuntteam „Grasshoppers" oogstten even veel Ah's en Oh's als een gemid deld vuurwerk. De demonstratie parachutespringen konden vanwege de sterke wind helaas geen doorgang vinden. Ook mochten de heteluchtballon aan het begin van- het programma en de gasballon van de Haagse Ballonclub aan het eind van het programma, niet de lucht in. Maar verder verliep alles volgens plan. Verschillende van de deelnemende vliegtuigen en helicopters stonden op het veld bij het stationsgebouw gepar keerd zodat ze, vanachter de hekken, bezichtigd konden worden. Daartussen stonden dan ook nog enkele oudjes die nu niet aan de show deelnamen. Maar die nog wel degelijk konden vliegen. Tussen al die toestellen stonden en la gen borden met informatie over het ge toonde. Men kon daardoor ook een goed overzicht krijgen van de ontwik kelingen die „het vliegtuig" heeft door gemaakt. KUNST EN VLIEGWERK De modelbouwclub „Met Kunst- en Vliegwerk" uit Pijnacker was er ook met een demonstratie, maar ook met een stand waarin informatie over deze hobby werd gegeven. Over veel meer hobby's die met lucht vaart te maken hebben was informatie te verkrijgen. De Koninklijke Vereni ging voor Luchtvaart was er met een stand, en de Stichting Vliegsport Gilze- Rijen. De Nederlandse Vereniging voor Amateur Vliegtuigbouwers, maar ook de Luchtvaart Vereniging voor Ama teur Vlie Historische Vereniging die zich vooral concentreert op de ballon vaart; de Nederlandse Hang-Gliding Club met enkele van de reuze „vliegers" waar de piloot zittend of lig gend onder hangt, en The Flying Dutchemn" de Rotterdamse Paraclub, waren aanwezig. £Aï> rent* AtnwA 12 A KA W i De laatste der Dakota's maakte rondvluchten voor lezers van Randstad Edities. Overal tussendoor de patattentenk, de warme worstverkopers, de ijsdealers, de limonade/chocomel/bier-stands met hun blikjes. En aan het eind van het feest overal verspreid over het veld: de lege blikjes, de papiertjes en de lege patatbakjes. Ongeveer 170 politie-mensen waren op de been om een ordelijke verloop te waarborgen. Toen het hele programma voorspoedig was afgewerkt, kregen ze het weer druk met regelen van de af voer van de verkeersstromen. Een groot deel van de dag hadden enkelen van hen er aan besteed om elk van de 30.000 automobilisten de meest ge schikte plek te wijzen voor het parke ren van zijn auto. Zo twintig verkeerd geparkeerde auto's van „eigenwijze" mensen werden weggesleept om de doorstroming van het verkeer niet door deze auto's te laten belemmeren. de ontwikkelingen voortgaan in de vliegtuigbouw. In het duidelijk ge schreven programmaboekje van deze dertiende september 1980, stond hier over veel informatie. Steeds nieuwe voorzieningen zijn nodig om te kunnen blijven vliegen; vermindering van het brandstofverbruik; hiervoor verbete ringen aan de motoren en het ontwik kelen van „superkritische profielen" wat de aerodyanamische weerstand van het vliegtuig vermindert, en nieu we, lichtere meterialen voor de bouw van de toestellen. Het „vliegfeest Da Vinei" was niet al leen een show van wat met vliegtuigen en helicopters gedaan kan worden, het was ook een bijzondere manier om heel veel mensen tegelijk van de razends nelle veranderingen in de vliegtuigin dustrie op de hoogte te brengen. Dankzjj de medewerking van heel veel mensen en instellingen, is dit de Vlieg- tuigbouwkunde Studievereniging „Leonardo Da Vinei" gelukt. Bijna aan het eind van de lange weg van vliegveld naar openbaar vervoer of eigen auto stonden enkele leden van een actiegroep die ansichtkaarten ver kocht. Deze kaarten kan men gebrui ken om te protesteren tegen de aan schaf van nieuwe F-16 vliegtuigen door de regering. „De Miljoenen Vliegen De Lucht In", staat er op de voorkant van die kaarten. Misschien een goede zaak maar helaas hebben al die duizenden bezoekers van het „Vliegfeest Da Vinci" met eigen ogen kunnen zien hoe ontzettend snel

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 37