Gewonden: alles redelijk wel! Trein bleef op dukdalf hangen Onvergrendelde brug zorgt voor grote ravage - -W?' V ÉS*WSÊÊSÈÈ "k*■-- HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 42 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 Verslaggevers Ruud van Houwelingen Peter de Lange Foto's Aad van der Drift Roel Dijkstra Tim Hielkema Ronald Stam VLAARDINGEN - Het onge luk met trein 4228 (Rotterdam CS—Maassluis) heeft maandag morgen „slechts" 14 licht ge wonden tot gevolg gehad. Vier van hen moesten in het Holy ziekenhuis worden opge nomen. Drie van hen zijn Vlaar- dingers, onder hen bevindt zich een moeder met een dochtertje van tien jaar. Een van de ge wonden heeft een armfraktuur, de rest rib-frak"turen en schaaf wonden. De verwachting is dat alle ge wonden op korte termijn het Holy ziekenhuis, dat voor dit treinongeval speciaal bedden had gereserveerd, kunnen ver laten. VLAARDINGEN Wonder boven wonder zijn er geen doden en „slechts" 14 licht gewonden geval len bij een ernstig treinongeluk* dat maandagmorgen om drie minuten over elf op de spoorbrug over de Vlaardingse haven gebeurde. Trein 4228, een sprinter-stoptrein uit Rotterdam met als eindbestem ming Maassluis, ontspoorde door dat de brug niet geheel gesloten en vergrendeld was, kantelde, en viel in zijn volle lengte over de haven, gelukkig zonder in het water te be landen. In de trein zaten ongeveer twintig passagiers. De trein, die om 10.53 uit Rotter dam was vertrokken, verraste twee spoorwegbeambten die bezig waren de brug dicht te draaien. Deze brug wordt dagelijks tussen 10.57 en 11.01 geopend voor het scheepvaartverkeer. Na het passe ren van een zandschip was men maandag bezig de brug te sluiten, een zwaar karwei dat met de hand moet gebeuren. Eén van de spoorwegbeambten zag de trein naderen en probeerde de machinist door armzwaaien te waarschuwen. Daarna sprongen hij en zijn kameraad van de brug. De trein reed met matige snelheid door de niet afgesloten overweg de brug op, ontspoorde en kantelde. De landhoofden, berm en een in het water staande dukdalf verhinder den dat sprinter in de haven terecht kwam. Direkt na het ongeluk waren voor bijgangers ter plaatse om eerste hulp te bieden. Zij sloegen ruiten van de trein stuk en bevrijdden de passagiers. Volgens ooggetuigenverkiaringen zouden direkt na de ontsporing en de verschrikkelijke klap die daarop volgde, sommige passagiers al met lijkwitte gezichten op eigen gele genheid de op z'n kant liggende trein hebben verlaten. Eveneens volgens getuigenverkla ringen zou de machinist, toen hij het ongeluk zag aankomen, ter hoogte van de overweg aan de oostelijke havenzijde uit de trein zijn gesprongen. Deze verklaring werd tegengespro ken door GG en GD en brandw.eer, die zeiden de machinist uit de trein te hebben bevrijd. Bij het ongeluk werd de automati sche deurvergrendeling opgeheven, waardoor in het tweede deel van de trein de deuren aan de onderzijde opengingen. Terwijl GG en GD die slechts en kele minuten na het ongeluk ter plaatse was, de eerste gewonden af voerde naar het Holyziekenhuis, zochten duikers van de brandweer de havenbodem af naar eventuele slachtoffers. Daar er geen stroming van beteke nis stond en het uitgebreide onder zoek niets opleverde neemt de brandweer, politie en GG en GD die na de melding direkt volgens de rampeninstructie handelden, werk ten des te sneller en nauwkeuriger omdat toevalligerwijze de laatst ge houden rampenoefening een onts poorde trein betrof. De juiste oorzaak van het treinon geluk is is nog niet bekend. Moge lijk is de machinist door een rood of geel seinlicht gereden. Dat zou verklaren waarom de spoorbomen nog niet gesloten wa ren, omdat deze gekoppeld zijn aan de seinen en niet door een nade rende trein in werking worden ge steld. Volgens NS woorvoerders kan ech ter ook een technische gebrek de noodlottige storing hebben veroor zaakt. De machinist zelf heeft nog geen af doende verklaring gegeven. Direkt na het ongeluk werd hij per taxi af gevoerd naar Rotterdam om daar op verhaal te komen. Hij is een van de personen die in het komende NS-onderzoek ge hoord zullen worden. In dit onder zoek zullen ook het seinsysteem, de verkeersleiding Rotterdam, de treinconducteur en ooggetuigen be trokken worden. Over het juiste schadebedrag kon men nog geen mededelingen doen, waarschijnlijk zal dit de één mil joen gulden ruim overtreffen. Waarschijnlijk kan de trein gerepa reerd worden. Ook de schade aan de brug bleek mee te vallen. Bij het ongeluk sneuvelde ook een boven- leidingmast aan de westelijke zijde van de haven. Om de passagiers te vervoeren wer den maandag bussen ingeschakeld. De machinist was door GG en GD en de brandweer In veiligheid gebracht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 42