Nazomerwandel ing langs wilde flora Bloemstukjes en dahlia's bekroond Demonstratie PHS zet ..ioker" in en verdient de pot Cursus Zelf- maakmode SCHIEDAM - Het Natio naal Olympisch zitvolley- balteam dat op de para- olympische spelen in Arn hem een groot succes be haalde was zaterdag in de sporthal Margriet om een demonstratie te geven. Het talrijke publiek had veel waardering voor de verrich tingen van deze gehandi- kapte sporters. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 45 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 SCHIEDAM Voor de Schie- damse bloemschiksters en hobbyk wekers van dahlia's zijn de natio nale bloemschikwedstrijden, maar ook de iiefhebberskeurmg van de KMTP, bijzonder succesvol ge weest. Bij de naticnale bloemschikwed strijd, vrijdag gehouden op de Fle- vohof met in toaal 420 deelnemers, veroverde mevrouw J. van Broek hoven, lid van de KMTP, afdeling Schiedam, in de A-klasse het kam pioenschap. Haar arrangement op glas kreeg van de jury de meeste punten van de in deze klasse gemaakte 380 wedstri j dschikkingen. Ook de tweede plaats was voor een bloemschikster uit Schiedam, me vrouw L. v.d. Velde van de Volk- stuindersvereniging „Vijfsluizen". LIEFHEBBERSKEURING De halfjaarlijkse „liefhebberskeu ring", dit keer georganiseerd door het rayon Rotterdam van de KMTP, vond zaterdag plaats in Diergaarde Blijdorp. Hobbykwekers uit het gamse land werden hier in de gelegenheid ge steld hun bloemen, bloemstukjes en andere tuinprodukten te laten keu ren op schoonheid en kwaliteit. De KMTP beschikt hiervoor over een eigen „vaste Keurings Commis sie" (VKC). De Dahliavereniging „Schiedam", voortgekomen uit de plaatselijke KMTP, nam aan de keuring deel met een verenigingsinzending welke door de VKC met een gouden medaille werd bekroond. Het lid J. v.d. Haven zag zijn eigen groepsin- zending met het „Groot Goud" be kroond. Met hun persoonlijke in zending dahlia's kregen andere le den diploma's toegewezen. In de afdeling B. was dit mevrouw P. Staugie; in C. de heren A. Bek- ker en L. Post en in de afdeling D.: Silvia Blom en de heren N. Jans- son, S. Koenderman en F. van Erk. Terwijl het weer ons als bode van de seizoenen in de steek laat, de ene dag is het volop zomer en de dag daarna lijkt het wel herfst, geven de planten ons meer inzicht in het seizoen, het einde van de zomer nadert. In de plamtenwereld wordt het niemwe voorjaar nu volop voorbe reid. Juist ook in de nazomer heeft de heemtuin in het Pr. Bea- trixpark veel moois te bieden. Een aantal planten is nog volop in bloei, zoals het heelblaadje, le verkruid en kattestaart. Daarnaast zijn nog enkele bloempluimen te vinden van de zeer geurige moerasspirea. Hier en daar staan nog wat koekoeksbloe men in bloei. De tuinlieden weten precies wanner er wat gemaaid moet worden of geschoffeld en welke gewassen moeten blijven staan om uit te zaaien of als voer voor dieren te dienen. De pimpelmezen doen zich te goed aan de zaden van het harig wilgenroosje dat nu volledig is uitgebloeid. Maar niet alleen bloemen zijn mooi, ook de prachtige bladeren van het groot hoefblad, de „sigaren" van de lisdode, de deels ver kleurde rietkraag en de mooie varen-begroeiing maken een be zoek aan de heemtuin zeer de moeite waard. Plaatselijk wordt al het moois nog versterkt door de sterk geu rende watermunt. Wat later in het jaar begint de verkleuring van de berk, waardoor prachtige herfsttinten ontstaan. Enkele bloemen en planten in de herfst zijn ook van levensbelang voor de kleine diertjes, zoals de insecten. Naast de flora zijn er ook vele fraaie insecten aanwezig, zoals dagvlinders (nu met name de Atlantea), prachtige libellen (waar onder de metaalkleurige lestes) en vele zweefvliegen. Buiten de heemtuin zijn er op vele andere plaatsen ook mooie planten te vinden. Hieronder bevinden zich vele bodembedekkers en ander wilde of verwilderde flora. Juist in deze tijd staan b.v. de waterlelies, die bij het Duivenpad enige jaren geleden zijn ge plant, en de veenwortel prachtig in bloei. Dat op zich zelf beloont uw wandeling dubbel en dwars. Een rustige wandeling door het park is juist nu weer aantrekke lijk want ook in de nazomer is de wilde flora interessant. pa op de vloer patroon knippen en ma achter de naaimachine. Waarom maakt pa geen slijtvaste broek voor zijri zoon? Wie weet krijgt de zoon de smaak te pakken zodat pa en zoon het samen doen. Trouwens, moeders, neemt naar de cursus mee uw dochter van 16, 18, 20 jaar of ouder. Of dochters pikt uw ma op. Hoe dan ook, het wordt in de eerste plaats een werkzame cursus. Niet een naadje stikken en dan een uur zitten wachten. De eerste twee lessen zijn gericht op patroonlezen en goed overne men. Dat wil niet zeggen dat u persé op 29 september moet star ten. Gedurende de hele cursus zijn nieuwe leden welkom. Iedere cur sist ontwikkelt zijn eigen tempo. Behalve de naaimachine zijn het geen kostbare zaken, die u nodig heeft. U moet naar de cursus mee nemen: naalden van verschillende lengtes en diktes, roestvrije spelden met glazen kop, naaigaren (wit, zwart, licht- en donkergrijs, licht en donkerbruin), handgaren, rijg- garen (wit of blauw voor lichte stof fen), kleermakerskrijt of krijtpot- lood, twee centimeters met metalen eindjes, een flinke grote schaar met een gebogen kant, daarnaast een klein schaartje, en niet te vergeten een Het cursusgeld bedraagt 6,— per avond. U kunt zich opgeven of in formaties inwinnen bij de volgende telefoonnummers: 710312, 706776, 701215, na 18.00 uur. Dames en wellicht heren (voor de heren maken we een speciaal hoekje vrij bij de bar) heeft u be langstelling, dan kunt u terecht op maandagavond, 20 uur in 't Kot" van de boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7, Groenoord-Zuid (tel. 702363). Voor papier, boeken, naaimachine, kniptafels en zelfs een radeertafel wordt gezorgd. ue selectie van UHb met in het midden zittend trainer Jan Kooyman en rechts staande elftalleider Ton van den Berg. SCHIEDAM DHS trainer Jan Kooyman paste zondag in de wedstrijd DHS te gen Gouda, toen de stand 1-1 was, een gouden wissel t. katrvot dhaalde hij de fa lende Jan Viergever er uit en mocht Robert Koorengevel zijn plaats innemen. Met twee juweeltjes van doelpunten zorgde de blonde aanvaller ervoor dat de volle winst 3-1 in Schiedam bleef. „Het v.as een zware bevalling en het binnenkomen van Hoorengevel was de klap op de vuurpijl en dat maak je na tuurlijk maar één keer mee in het ge hele seizoen", liet trainer Kooyman na afloop weten. „Robert kwam erg gemotiveerd het veld in en had notabene 's morgens in het tweede elftal ook al een grandioos doelpunt gemaakt". DHS kwam met een geheel ander elftal als vorig seizoen binnen de lijnen van het knusse en toch wel gezellige bijveld. (Het hoofdveld is totaal gerenoveerd en is het gehele seizoen niet bespeelbaar). Slechts vier spelers waren er over in de basisopstelling, in tegenstelling tot vo rig jaar. Dat de ploeg dan duidelijk moet wen nen aan elkaar is vanzelfsprekend en de taak om er weer één geheel van te maken is aan trainer Jan Kooyman wel toevertrouwd. NOG ONGESLAGEN DHS is na drie wedstrijden nog onge slagen, de eerste twee eindigden in een gelijkspel. „We hebben nu de overwin ning geproefd en dat is beter als drie weken praten. Ook voor de stemming in de ploeg is het erg belangrijk om in het begin van de competitie boven in de ranglijst te vertoeven. Ik ga er vahuit thuis te win nen en uit gelijk te spelen", voegde Kooyman er nog aan toe. DHS starte erg sterk en had ook nog het geluk dat Gouda erg pover speelde en totaal geen gevaar opleverde. Het eerste half uur had de DHS doelman Ton Kooyman nog geen schot op zijn doel te verwerken gehad. Hij kreeg alleen wat terugspeelballen van de goed in vorm zijnde Fred Meer hof, die aan het hoofd van de verdedi ging in de eerste fase een betrouwbare indruk maakte. Aan de andere kant kreeg Bert Beeke laar al na vijf minuten een reële kans om de score te openen. Zijn schot was echter te zacht om de Gouda doelman Jan van den Heuvel te verrassen. Vier minuten later had Beekelaar wel succes. Cock de Zwart zette op rechts goed voor en de gevaarlijke DHS aan valler kon met een ferme kopstoot 1-0 laten aantekenen. Gouda had hier geen antwoord op en DHS bleef de toon aangeven. Een hard schot van Jan Kerssemeyer uit een vrije schop kon de Gouda doelman nog maar net onder controle krijgen. Ook schoten van Bob Weeda en Cock de Zwart van verre afstand leverden geen succes op. EERSTE GEVAAR Het eerste gevaar voor het doel van DHS kwam tien minuten voor de rust. Johan de Jong vuurde van 25 meter af stand een hard schot af, maar doelman Ton Kooyman reageerde goed en kon de bal keurig over de lat tikken. De hoekschop die daaruit voortkwam le verde niets op voor Gouda. In de tweede helft kwam geheel tegen de verhouding in de gelijkmaker. Na een kwartier bleef de DHS verdediging staan voor vermeend buitenspel, maar de goed leidende Haagse scheidsrech ter Joop de Wit liet terecht doorgaan. Johan de Jong zette voor en het was Chris Matitanatiwen die ongehinderd 1-1 kon laten aantekenen. Gouda moest dikwijls aan de noodrem trekken en vooral Cor Vergunst beging nog al eens een overtreding. Na twintig minuten beging hij zijn zoveelste over treding en net buiten het strafschopge bied mocht Cock de Zwart weer een vrije schop nemen. De Zwart zag zijn schot net langs de verkeerde kant van de staander gaan. Na een half uur kwam dan de wissel van DHS, waar nog lang over gespro ken zal worden. Jan Viergever werd naar de kant gehaald en Robert Koo rengevel mocht opdraven. Een hoekschop van Martin de Zwart werd weggewerkt maar de bal kwam vöor de voeten van Koorengevel. Deze stond toen ongeveer 30 meter vanaf het doel. Vernietigend haalde hij uit en de Gouda doelman was kansloos, 2-1. TRAINER WEGGESTUURD Gouda ging toen harder spelen en ook de trainer ging zich herhaaldelijk met de leiding bemoeien. Scheidsrechter De Wit ging dit vervelen en stuurde de Gouda trainer Thea Cremers achter de afrastering. Ook Ron Kruitbosch kreeg een officië le waarschuwing toen hij onregelmen- tair Cock de Zwart onderuit haalde. DHS trainer Jan Kooyman: „We heb ben nu de overwinning geproefd en dat is beter dan drie weken praten". DHS bleef rustig en dat was een grote verdienste voor de ploeg. Toen Robert Koorengevel vier minuten in de ploeg was begon hij vqnaf het middenveld een solo en deze ronde hij ook af met een doelpunt. Beheerst schoot hij de bal in het net en stelde daarmee de overwinning voor zijn ploeg veilig. Trainer Kooyman wisselde daarna Marcel van de Ven om voor Karei Doesburg. In de laatste minuut van de wedstrijd kreeg Cock de Zwart de mooiste kans van de gehele wedstrijd, maar inplaats van de bal over te spelen naar zijn broer Martin deed hij het alleen en schoot in de Gouda doelman zijn han den. Niemand treurde hier echter meer om, de overwinning was binnen en met een goede inzet van de gehele ploeg be haald. DHS trainer Jan Kooyman wilde na af. loop ook nog wel kwijt, dat het te lang heeft geduurd voor er gescoord werd. „Maar ja dit is altijd een levensgroot probleem in het gehele voetbal", was zijn mening. De opstelling van DHS was: Ton Kooyman, The Hiwat, Kred Meerhof, Jan Viergever (Robert Koorengevel), Jan Kerssemeyer, Bob Weeda, Marcel van de Ven (Karei Doesburg), Hans Vorstcnbos, Cock de Zwart, Bert Bec- kclaar en Martin de Zwart. schrijvende lezers er 't hunne van Men schrijft ons: Vanaf maandagavond 29 septem ber 8 uur starten de dames Mien en Riet in de boerderij Landvreugd onder de auspiciën van de Wijkver- eniging Groenoord e.o. een zeer praktisch ingestelde cursus naaien. De cursisten kunnen kennis maken met bijvoorbeeld hol en bol lopende naden, met ketting-, blindzoom- en zig-zag-steek, met naadtoeslag en overgestikte naden. Het wordt een gezellige cursus, waarbij we elkaar, zoals gebruike lijk in de wijkvereniging, bij de voornaam noemen (achternamen zijn er voor de administratie). Een cursus die ongeveer een halfjaar duurt en op iedere maandagavond van 8 tot 10 uur wordt gegeven. Ook al weet u van uzelf dat u er geen klap van terecht brengt. Het is altijd meegenomen een eenvoudige rok of poncho recht toe recht aan te naaien of van rechte lappen een mooie bloeze met in de hals een fijn rimpeltje te maken. Voor zo'n bloeze is geen knippatroon nodig. Zelfs een „man" met twee linker handen kan dat. En dan die kleren, die in de kast hangen, die blijvertjes niet of nau welijks gedragen, te vroeg uit de mode, nog te goed voor „de zak van Max". Waarom zo'n blijvertje niet omtoveren tot wie weet een geliefd kledingstuk? Waarom zijn er geen cursussen voor echtparen Gezellig 's avonds

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 45