Van Rotterdams gescheurd tot Winston bollen Meer dan 200 broodsoorten in Nederland Geen werk? Maak er werk van! Donderdag 9 oktober: dag van het brood 6£7(//G SC HRitr, Kent u dat? Zo in een volle bakkers winkel te staan en dan, als u aan de beurt bent, met luide stem te roepen: „Geeft u mij maar een hallje Rotter dams gescheurd en oh ja, doet u er nog maar een Winston bol bij"? Vooral dat nonchalante toontje doet het uitste kend en de kans is groot dat iedereen u verwonderd en met iets van ontzag aanstaart, de bakkersvrouw incluis. Want in de praktijk gaat het meestal niet zo. Wij kenpen op zijn best een stuk of tien tot vijftien verschillende namen van broodsoorten. En als we eens wat buitennissigs willen, wijzen we dat maar aan op de plank. Toch is het opvallend hoezeer de vraag naar broodvariëteiten de laatste jaren gestegen is. DUITSE BAKKERS GEEN KAM PIOEN y Duitse bakkers hebben in uitingen naar buiten wel eens gesteld dat zij het grootste assortiment broden ter wereld in hun winkels hebben liggen. Als dat ooit al waar geweest is, dan nu in elk geval niet meer. In de laatste vijf tot zes jaar is het aantal verschillende brood soorten in de gemiddelde Nederlandse bakkerij meer dan verdubbeld. Een stuk of vijftig variëteiten hebben de meeste bakkers in hun winkels nu wel liggen en dat is dan nog maar een kwart van het totaal aantal in Ne derland bekende broodsoorten. Waar komt die gestegen vraag naar variëtei ten vandaan? BRUINE STOKBRODEN De heer J. M. Bartelsman, voorzitter van de Commissie Broodgebruik, heeft er een aantal plausibele verklaringen voor. Een rol speelt b.v. de groei van het aantal Nederlanders dat een be zoek aan het buitenland brengt. Daar door kon het Franse stokbrood hier zo populair worden en dat zelfde geldt eigenlijk voor de harde Duitse brood jes. Een leuk trekje is overigens dat de toe genomen belangstelling voor bruin- brood er toe leidde dat Nederlandse bakkers ook „bruine" stokbroden gin gen bakken. Een totaal nieuwe soort brood dus. Een andere factor die be langrijk is geweest voor het toegeno men aantal variëteiten, is de wijziging van de eetgewoonten in het weekend. De klemtoon is daar sterk op samen gezellig en gemakkelijk eten komen te iiggen en ook dat 'komt tot uitdrukking in behoefte aan andere broodsoorten dan b.v. het geijkte knipbrood. BRUIN EN WIT De ruim 200 broodsoorten zijn weer te verdelen in een aantal hoofdsoorten. Een bekend onderscheid is b.v. dat tus sen bruinbrood en witbrood. Eens gold witbrood als bijzonder luxe, het was een soort die alleen door de rijken werd gegeten. Na de oorlog was het bij een veel groter volksdeel in trek. Van de tien verkochte broden waren er zeven wit en drie bruin. Nu is de ver houding precies andersom, omdat men meent dat bruinbrood gezonder is dan zijn blanke broeder. Het kleurverschil wordt veroorzaakt door het al dan niet aanwezig zijn van zemelen, het buiten ste deel van de tarwekorrel, in het witte meel. Merkwaardig is dat dit type wit brood vroeger alleen maar voorkwam in Groot-Brittannië en Noord-Amerika en sinds kort ook in opmars is in Frankrijk en Duitsland. BLIK EN VLOER Een ander onderscheid kan men ma ken in de wijze van bereiding. Brood dat in een blik wordt gebakken, wordt bus-, blik-, pan- of plaatbrood ge noemd. Als het deeg voor het bakken met een schaar geknipt wordt, spreekt men van knipbrood. Het bekende casino orood wordt ge bakken in gesloten broodblikken van geribbeld plaat. Over vloerbrood spreekt men als de deegstukken met tussenruimte op planken, die tevoren met rijstemeel zijn bestrooid, worden geplaatst en in de oven worden gescho ven. Door het deeg van tevoren met een mesje in te snijden kunnen verschillen de soorten worden verkregen. Ook kan de bakker over de nat ge maakte deegpil een deegstrengetje leg gen. Hierdoor scheurt het brood tijdens het bakken van boven open. Door vóór het bakken de deegstukken met een papje van rijstemeel, suiker, olie, gist en water te bestrijken, krijgt het brood een korst die doet denken aan het vel van een tijger. Vandaar de naam tij gerbrood. WATER EN MELK Het verschil tussen water- en melk- brood zullen de meesten wel kennen. In melkbrood dat kan zowel wit als bruin brood, blik als vloerbrood zijn wordt in plaats van water melk of wa ter met melkpoeder gebruikt. Naast het „gewone" brood, bestaan er ook kleine broodjes, zoals koffiebrood- jes, kadetjes, krentenbollen enz. Klein- brood luidt de verzamelnaam hiervoor. Meestal gaat het om wit brood, maar na de opmars van het bruine brood, bestaan er nu ook bruine variëteiten. Dikwijls bevat het kleinbrood wat meer suiker, vet of melkpoeder dan de grote soortgenoten, dat geldt ook voor de soorten waaraan geen zuidvruchten zijn toegevoegd. De laatste tijd is er een toenemende belangstelling te constate ren voor broodjes waarin gehakt, ham of kaas is verwerkt. ROGGE EN VRUCHTEN Roggebrood behoort ook in het rijtje broodsoorten thuis, ook al is het allang geen belangrijk volksvoedsel meer zoals in vroeger dagen. Meestal is het volkoren brood, d.w.z. dat de hele rog- gekorrel wordt gebruikt. In de berei ding bestaan streeksgewijze verschil len. Voor Fries, Gelders en Gronings rog gebrood wordt geen gist gebruikt. Voor het Friese roggebrood neemt men ge broken rogge dat men laat „broeien", waarbij het zetmeel wordt omgezet in suiker. De rogge voor Gelders rogge brood wordt extra fijn gemalen. In steeds meer gezinnen komt tegen woordig regelmatig vruchtenbrood op tafel. Eigenlijk ten onrechte spreekt men van krentenbrood, want meestal is sprake van een mengsel van krenten, rozijnen en sukade. Ook spijsvullingen zijn populair. Voor de feestdagen kent men o.m. kerst bollen, zwaar gevuld paasbrood en het met amandelschaaf sel bestrooide pinksterbrood. NAAMKAARTJES Om alle 200 broodsoorten hier op te noemen zou te ver voeren. Maar op de jaarlijkse terugkerende Dag van het Brood, dit jaar op donderdag 9 okto ber, kunt u bij uw bakker vragen om een boekje getiteld „Ons dagelijks brood, wat 'n variatie", waarin op veel uitvoeriger wijze op dit onderwerp wordt ingegaan. De Commissie Broodgebruik heeft de bakkers ook aanbevelingen gedaan ten aanzien van duidelijke naamkaartjes bij de uitgestalde broden. Als u dan straks inderdaad om dat „halfje Rot terdams gescheurd" vraagt, hoeft nie mand in de winkel meer verbaasd te kijken. Arbeid is schaars geworden. Dit is een struktureei probleem, waarmee onze samenleving moet leren leven. Niet werken kan eigenlijk iedereen op enig moment in het leven overkomen: ar beidsongeschikten, werkloze vrouwen en mannen, jonge mensen die van school komen en geen baan kunnen vinden, vervroegd gepensioneerden. Het boekje „Geen Werk? Maak er werk van!", waarvan een 2e, herziene uitgave is verschenen, is speciaal ge schreven en samengesteld voor al die groepen. Ze vinden er veel informatie in. Want zonder werk zijn, betekent voor bijna iedereen, dat je wordt ge- kon fronteerd met een situatie, waarin geheel nieuwe faktoren een rol spelen. NIEUWE LEEFSITUATIE Van de ene dag op de andere dag blijkt men in een geheel andere leefwijze te recht te komen, waarin men te maken krijgt met regelingen en voorschriften van instanties, waarmee men voordien niets te maken had. Ze hebben plichten, maar zeer zeker ook rechten; de vraag is alleen welke welke. En wat misschien nog belang rijker is: mensen die niet werken heb ben geen vaste dagindeling, sociale kontakten gaan verloren. Hun per soonlijke status krijgt een deuk en hun financiële positie verslechtert. In het boekje wordt informatie gege ven, die voor mensen in een dergelijke situatie van belang kan zijn. Het gaat over arbeid, die schaars wordt, over de plaats van werk in ons persoonlijk le ven, terwijl in deze tweede druk extra aandacht gegeven is aan nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van moge lijkheden voor WAO-ers, werkloze vrouwen, scholings- en vormingsactivi teiten voor mensen zonder werk. Daarnaast wordt uitleg gegeven over zaken als ontslag, sociale voorzie ningen en instellingen die van belang zijn: arbeidsbureau, bedrijfsvereniging, gemeentelijke sociale dienst, vakbond, projekten voor mensen zonder werk, belangenorganisaties, adviesinstel lingen. Bovendien komen veel mogelijkheden ter sprake om de tijd, 'die door niet werken overblijft, zinvol te besteden. Daarom staan er passages in over schriftelijk onderwijs en avondonder wijs, her- om- en bijscholingsmogelijk heden, leerlingwezen, beroepsopleidin gen voor gehandikapten, maar tege lijkertijd worden ook allerlei mogelij- heden in de persoonlijke sfeer ge noemd zoals hobbies, sport en knutse len. BEGRIP „WERK" BREED ZIEN Bovendien hebben samensteller en uit gever van het boekje in deze tweede druk meer nadruk willen leggen op het feit, dat er eigenlijk werk genoeg is als je het begrip werk maar breder wilt zien dan wat er gewoonlijk onder wordt verstaan: betaalde arbeid. De schrijver van het boekje de Henge lose free-lance journalist Henk Osse- waardc, besteedt uitvoerig aandacht aan de mogelijkheden van mensen die niet werken om vrijwilligerswerk te doen. Als het gaat om akties ten behoeve van vrede en ontwikkelingssamenwerking, om ondersteuning van aktiviteiten bin nen het welzijnswerk, om 't reilen en zeilen van organisaties in de sport, de politiek of de vakbondswereld, of om 't doodgewoon helpen van buren of vrienden, is er meer dan genoeg te doen. GRATIS VANAF 1 OKTOBER Op dinsdag 9 september j.l. werd om 16.00 uur in het Haagse perscentrum „Nieuwspoort" een eerste exemplaar van het boekje „Geen Werk? Maak er werk van!" overhandigd aan mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters, staatssekre- taris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Het boekje zal daarna vanaf 1 oktober 1980 voor mensen zonder werk gratis verkrijgbaar zijn bij de kantoren van arbeidsbureaus, gemeentelijke sociale diensten en bedrijfsvereniginging. Op 1 oktober e.k. om 20.25 uur wordt in zendtijd van Socutera via TV Ne derland 2 een korte televisiefilm uitge zonden, waarin de buitenwereld attent wordt gemaakt op „Geen Werk? Maak er werk van!". Inlichtingen over projekten voor men sen zonder werk in uw omgeving en .over vervangend werk kunt u krijgen bij de provinciale koördinator voor Zuid-Holland: De heer B. van Meggelen. Werkgroep Jeugdwerkloosheid Zuid-Holland, Be- noordenhoutseweg 23, 2596 BA Den Haag. Tel. 070-246806.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 10