ROVER waarschuwt voor chaos op Stationsplein 'i Vrouwenkunst en koninklijke subsidie in Stedelijk Museum RONDSLIJPER van der coijngcicirt bv Buitenkerkelijk hoeft niet niks te zijn Vrouwencafé weer open Het lek boven 11 VAN NE SCHIEDAM Op het Schie- damse stationsplein is bin nen afzienbare tijd een chao tische situatie te verwach ten waardoor niet alleen het openbaar vervoer en het langzame verkeer, maar ook het doorgaand autoverkeer elkaar in de wielen, zullen rijden. SERVICE CENTRUM VOOR METAALBEWERKING HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 - Een gezamelijke afzethalte maken op de noordelijke kant van het plein, dichtbij de stationsingang, voor alle busdiensten. Hierdoor daalt het aan tal' passagiers dat de noordelijke kant van het plein moet oversteken. Dit- zou tevens de overstap bus-trein verbeteren. - Alle bussen, die van de Horvath weg vanaf het Stationsplein richting plein 1940-45 gebruik maken, laten halteren buiten de bovenste ingang van het station op de Horvathweg zelf. Dit zal tot een verdere vermin dering leiden van het aantal passa giers dat de noordelijke kant van liet plein moeten oversteken en bo vendien een belangrijke verbetering van de overstap trein-bus vanwege de veel kortere loopafstand. - De bereikbaarheid van de fietsen stalling voor fietsers uit de richting PKO-laan oost verbeteren door een oversteekplaats met vluchtheuvel in de noordoost hoek van het plein te creëren. Rover voorziet ergernis en frustraties onder buschauffeurs en andere weggebruikers als de busroutes gewijzigd worden. Voetgangers en fietsers krijgen volgens Rover straks een harde dobber op het Stationsplein. Dit schrijft de Stichting Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER) aan burgemeester en wethouders van Schiedam. Rover voorziet deze chaos als de Singel in 1981 voor bussen wordt af gesloten, terwijl kort daarna een be gin wordt gemaakt met herinrich ting van de Singel om het door gaand autoverkeer te weren. Volgens Rover hebben deze maatre gelen konsekwenties voor het Sta tionsplein, dat op ée'n en ander niet berekend is. Na afsluiting van de Singel rijden de bussen over de 's Gravelandseweg en de Horvathweg naar het NS sta tion. De gemeente heeft veel gedaan om de konsekwenties van deze omweg voor de doorstroming van het open baar vervoer tot een minimum te be perken, zoals de verkeerslichten op plein 1940.1945 beinvloedbaar ma ken door bussen en het aanleggen van een busbaan op de Horvathweg. FRUSTRATIES Maar Rover vraagt zich ongerust af wat er gebeurt als de bussen het sta tionsplein eenmaal hebben bereikt. Om bij de haltes te komen en om het plein weer te verlaten moeten de bussen eerst de Prof. Kamerlingh Onneslaan op. Dat zal volgens Rover leiden tot ver traging van de bussen, hinder voor overstekende voetgangers en fpus- tratie voor fietsers en ander verkeer op de PKO-laan. Daarbij komt het probleem van het toenemende autoverkeer dat na het „verkeersluw" maken van de Singel het Stationsplein moet gaan gebrui ken om van de Horvathweg naar de PKO-laan te rijden. Die verkeersstroom wordt dan van wege het eenrichtingverkeer op het plein tot voor de stationsingang ge leid, wat extra gevaar oplevert voor overstekëhde trein- en buspassa giers, meent Rover. FIETSERS Ook de fietsers krijgen het volgens Rover niet gemakkelijk. Vanaf het centrum wordt een fietsroute naar het station aangelegd, die loopt via het (toekomstige) stadserf en de „verkeersluwe" Singel. Het gemak van deze route houdt vol gens Rover op op het stationsplein, waar eenrichtingsverkeer heerst. Daarom moeten fietsers eerst de PKO-laan op en vervolgens het plein rondfietsen om bij de stalling te ko men. Geen pretje, in het drukke ver keer, voorspelt Rover. Om al deze problemen het hoofd te bieden heeft Rover een achttal maatregelen aan b en w voorge steld. Deze luiden als volgt: - De oostelijke kant van het Sta tionsplein in twee richtingen berijd baar maken, zodat het verkeer va naf de Horvathweg dat niet op het plein moet zijn, de PKO-laan kan bereiken zonder voorbij de station singang te rijden. - In het midden van het plein de op stelling zo wijzigen dat de bussen in de tegenovergestelde richting halte ren en de haltes kunnen bereiken zonder dat ze de PKO-laan op moe ten. - De huidige westelijke ontsluiting van het plein op de PKO-laan (tegenover de Singel) afsluiten om te voorkomen dat het verkeer vanaf de Horvathweg richting Overschiese- weg het Stationsplein als sluiproute .gebruikt. '- Een in twee richtingen berijdbaar 'fietspad aanleggen op de westelijke en noordelijke kanten van het plein waardoor het fietsverkeer vanaf de Singel de PKO-laan haaks over steekt en verder zonder conflictsi tuaties met het overige verkeer de stationsingang en de fietsenstalling kan bereiken. - Een voetgangersroute aanleggen naast het bovengenoemde fietspad waardoor de voetganger, na het oversteken van de PKO-laan door middel van een VOP, de stationsin gang kan bereiken zonder verdere conflictsituaties met bussen of au to's. Nu taxi's en bussen, maar straks, als de Singel wordt afgesloten, nog meer verkeer op het Stationsplein. „Als de gemeente geen maatregelen neemt wordt 't een chaos", zegt de Stichting Rover. SCHIEDAM Vanaf donderdag 16 oktober organiseert het Huma nistisch Verbond voor de derde keer een korte kursus over huma nisme, met als titel: „Buitenkerke lijk hoeft niet niks te zijn". Deze kursus, waar geen bepaalde vooropleiding voor nodig is, zal vier avonden in beslag nemen, te weten: 16 en 30 oktober en 13 en 27 novem ber, van 20 tot 22 uur. De kosten bedragen 17,50 (leden ontvangen reduktie) in totaal, waar bij materiaal en koffie inbegrepen is. Plaats: Ontmoetingscentrum Stricklede, le etage, Burg. Stule- meyerlaan 101-107. Tot 9 oktober aanmelden bij Piet Tij sen tel. 703811 (na 16.30 uur) of Birgit en Wim van Embden tel. 730434. Er geldt een maximum aantal deel nemers van 15. Als de belangstel ling groter is, kan eventueel een tweede kursus georganiseerd wor den. De kursus is bedoeld om de deelne mers kennis te laten maken met modern humanisme en wat dat in de praktijk van het dagelijks leven kan betekenen. Dit zal gebeuren aan de hand van korte inleidingen, diskussies en wat schriftelijk mate riaal. SCHIEDAM Op donderdag 2 ok tober om half negen 's avonds gooit het Schiedams vrouwencafé haar poorten weer wijd open. Iedere vrouw is van harte weikóm voor een gezellige avond met een glaasje en een praatje. De koffie (en wat erbij) is op deze openingsavond gratis. Wie meer wil weten kan bellen met: Hilary 708216, Ria 269540, Noor 152257, Jacinthe 732616. Er moeten ideeën en plannen ge maakt worden voor het nieuwe sei zoen. Wie voorstellen heeft is in het vrouwencafé in gebouw De Teer- stoof, Nieuwstraat, van harte wel kom. SCHIEDAM - Op 3 oktober, 's a- vonds om kwart over acht, wordt in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat de tentoonstelling 1 plus 1 11 geopend. De expositie bestaat uit werk van 11 vrouwelijke kunstenaars en aan- leiding vormde de ontwikkeling i omtrent vrouwenkunst-feministi sche kunst. Deze groep kunstenaars gaat er va nuit dat het werk het belangrijkste is en vindt dat het niet moet uitma ken of de maker ervan man dan wel vrouw ls. Deze elf kunstenaars hebben een uitingsvorm gekozen die het beste past bij hun eigen individuele in stelling. Maar omdat het, zo vinden zij, ln de samenleving wel degelijk wat uitmaakt of je een man of een vrouw bent, is het noodzakelijk je als vrouwelijke kunstenaar te orga niseren en te manifesteren. De deelneemsters aan deze exposi tie zijn: Ania Bien, Marion Crezee, Astrid de Haas, Marjolein Katsma, Yvonne Kracht, Jeanette Loeb, Ma ria Breatriz Matias, Pnina Reich- mann, Naomi Sultanik, Isik An- dreas-Tüzüner, Truus Wilmink. De opening geschiedt door een per- formance-achtig gebeuren „Ten toonstelling I en II" van Moniek Toebosch. De expositie duurt tot 11 november. KONINKLIJKE SUBSIDIE Evenals voorgaande jaren kunnen beeldende kunstenaars die de schil derkunst beroepsmatig beoefenen en die op 1 januari 1980 de leeftijd SCHIEDAM Een door nog onbe kende oorzaak gezonken tjalk heeft de Schiedamse brandweer zondag flink wat werk bezorgd. Het schip lag afgemeerd aan de kade van de Nieuwe Haven nabij zeilmakerij Bingham. Door een gat in de romp raakte het schip vol water, waarna het zonk. De brandweer pompte de boot leeg en kreeg het schip na verloop van weer boven water. Wij weten wat een vakman waard is. En daar betalen we ook naar. t 3000,— of meer is bij Van der Wijngaart niets bijzonders. Premievrij pensioen en uitstekende overige extra's horen daar ook bij. oon dor oxijngocift bp n waard is. Een splinternieuwe KARSTENS rondslijp- aar. machine staat voor u klaar. Een kwaliteits in der Wijngaart niets machine waarop met de hoogste precisie sioen en uitstekende gewerkt kan worden. ook bij. U krijgt er een opleiding voor in Duitsland. De vakman die beter wil maakt meteen een afspraak met de heer A. K. van der Wijngaart. gustoweg 27 3029 AR rotierdam telefoon 010 - 73 01 55 telex 27437«Ijngnl van 30 jaar nog niet hebben bereikt, mededingen naar een koninklijke subsidie, groot 5.000,—. Dit geldt ook voor beeldende kun stenaars tussen 30 en 35 jaar die niet eerder een koninklijke subsidie hebben ontvangen. Ook hierbij geldt dat men op 1 januari 1980 de leeftijd van 35 jaar nog niet heeft bereikt. Bovendien kunnen de inzenders in aanmerking komen deel te nemen aan een tentoonstelling van een ge deelte van de ingezonden werken welke gehouden zal worden in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, en wel van 27 novem ber tot en met 7 december 1980. De openingstijden van deze ten toonstelling zijn dagelijks van 12.30 tot 16.00 uur. De jury heeft een tweeledige taak: het maken van een voordracht voor H.M. de Koningin welke kun stenaars in aanmerking kunnen ko men voor een koninklijke subsidie. H.M. de Koningin stelt maximaal 6 subsidies ter beschikking. de jury bepaalt welke werken, mede gelet op de beperkte exposi tiemogelijkheid, tentoongesteld kunnen worden op bovengenoemde tentoonstelling van ingezonden werken. Inlichtingen over en de voorwaar den betreffende de inzending 1980 kunnen vanaf 1 oktober af worden verkregen bij het secretariaat van de Koninklijke Subsidie, mevrouw C. Stroman, p/a Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, 3111 HL Schiedam, tel. 010-200063-,

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 23