Zilveren jubileum in zicht „De Tweeling" midden in de samenleving Philadelphia op naar de 25.000 leden I Onderwijs tegen afbraakbeleid' Adressen van maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten VLAARDINGEN De penningmeester van de Vereni ging Philadelphia, de heer H. van der Heide, is met hart en ziel betrokken bij de afdeling Nieuwe Waterweg Noord van „zijn" protestants christelijke vereniging voor ouders en vrienden van het afwijkende kind. Hij heeft zelf een dochter met een geestelijke handikap en is daardoor in dit werk terechtgekomen. „Er zijn wel di- erse mensen in het bestuur die dat zonder direkte aanlei- ing doen, uit naastenliefde, als vrijwilligerswerk", zegt hij. „Maar veel mensen zijn toch in de praktijk hiermee ge- konfronteerd voor ze lid werden van onze vereniging". HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 26 WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 Een kijkje in de gezellige huiskamer van De Tweeling, waar de bewoners kunnen biljarten, t.v. kijken en vertoeven als ze niet op hun eigen kamer zijn. VLAARDINGEN - Midden in een woonwijk in Vlaardingen, aan de van der Werfstraat 19, staat een ge zinsvervangend tehuis voor geeste lijk gehandikapten. De Tweeling heet het, zo genoemd omdat het ge bouw bestaat uit twee identieke vleugels. De Tweeling biedt onder dak aan 28 personen tussen 18 en 65 jaar. Het is een tehuis van de Protestants christelijke vereniging Philadelp hia. Als wij De Tweeling bezoeken, ligt het er in het herfstzonnetje rustig bij. Net als in een gezin, zijn de le den overdag naar hun werk, in dit geval de sociale werkplaats of het dagverblijf. Tijdens de afwezigheid van de ge zinsleden, doet de leiding het huis houdelijk werk: stofzuigen, wassen enzovoorts. Een bewoner van het tehuis zorgt voor koffie; er schiet zelfs nog een heerlijke appelpunt op over. De regel is dat de leeftijdsgrens naar boven voor bewoners maxi maal 65 jaar is. Op dit moment speelt het probleem nog niet zo, al dus de heer van der Heide, maar uit een enquête in de regio is gebleken dat we binnen 5 jaar voor het pro bleem komen om een groot aantal zwakzinnigen boven 65 jaar te moe ten huisvesten. Er moet in elk geval opvang komen voor die mensen; zij verouderen eerder en het komt voor dat zij ver voor hun vijfenzestigste hun werk niet meer kunnen doen. De opzet van dit soort gezinsvervangende huizen is er echter niet naar dat zij dan de hele dag thuis zijn. We zijn echter al met alle betrokkenen in overleg. Binnen redelijke tijd moet hiervoor een oplossing geve den worden. Voor beneden 18 jarigen gaat het vraagstuk ook spelen dat ouders een gezinsvervangend tehuis zoe ken voor hun kind. In tegenstelling tot vroeger, toen de enige mogelijkheid een opname in een „zwakzinnigeninrichting" was, meestal ver van de woonplaats van de ouders, wordt nu steeds meer ge streefd naar het vinden van een goede plaats voor de gehandikapte midden in de samenleving. Wij, Philadelphia, hebben al sinds maart '78 een aanvraag lopen voor nog een tehuis in deze regio; als de goedkeuring komt staat het er zo. Wij praten over Philadelphia in ge- zinsgezinsvervangend tehuis „De Tweeling", dat er verlaten bijligt nu de 28 bewoners naar hun werk of naar het dagverblijf zijn. Later in dit artikel zullen wij nog terugkomen op dit tehuis voor geestelijk gehandikapte mensen, maar eerst wil de heer Van der Heide graag zijn kennis van Phila delphia overbrengen. Naar zijn smaak weten nog steeds veel te wei nig mensen (ook ouders van een ge- handikapt kind) wat een ouderver eniging voor hen kan betekenen. Heel wat mensen, vooral jonge ou ders, die een kind krijgen dat geestelijk gehandikapt is, zijn in het begin volkomen stuurloos. Vaak horen zij pas na maanden de waar heid over hun kind. Het komt zelfs nog voor dat c ze met dooddoeners gesust worden. „Zoiets komt vaak later wel goed...." krijgen zij dan te horen. Maar ook voor ouders die onmid dellijk zien dat hun kind licht of ernstig gehandikapt is, is het van groot belang zich zo vroeg mogelijk op de hoogte te stellen van alles wat op dit gebied aan hulp geboden wordt. Behalve de officiële kanalen, horen hier dan toch zeker bij de ouderver enigingen die door het hele land werkzaam zijn. Een daarvan is dan Philadelphia, die binnenkort 25 jaar bestaat. Met zijn 19.000 leden streeft Phila delphia ernaar dit aantal te bren gen op 25.000 en volgens de heer van der Heide is het voor alle ou ders met een geestelijk gehandi kapt kind van groot belang lid te zijn van een oudervereniging. STEUN Bij een oudervereniging, stelt hij, kun je informatie krijgen, hulp, en wat ook heel belangrijk is, de ont moeting met andere ouders in de zelfde omstandigheden. Veel ou ders voelen zich namelijk eenzaam, vereenzaamd met hun kind, tegen over wie de „buitenwacht" meestal niet soepel zijn houding weet te be palen. „Volkomen onterecht overigens", meent de heer van der Heide, „want het zijn meest prettige en vriende lijke mensen. Ze zijn reuze aan hankelijk en kinderlijk spontaan. Ze zijn niet agressief, en sommigen van hen hebben ook een bepaalde zelfstandigheid. Die gaan bijvoor beeld alleen met de bus mee. Je hoeft dus echt niet zo medelij dend te doen. De betrokken ouders hebben veel meer aan een beetje morele en daadwerkelijke steun. Bied eens aan om op te passen bij voorbeeld, als ze eens uit willen. Wat het allemaal zo zwaar maakt namelijk, is dat je deze kinderen en mensen nooit alleen kunt laten, en dat dit altijd zo blijft. Voor ouderwordende ouders en voor andere gezinsleden is dit vaak niet meer op te brengen. Daarom is het ook zo geweldig dat we tegen woordig die voorzieningen hebben als dagverblijven en gezinsvervan gende tehuizen. Maar, en dat is het kardinale punt, er zijn er niet genoeg. En als ouders voorzieningen willen, die in hun geest zijn, moeten ze er ook bij be trokken zijn. Als ze nergens bij aan gesloten zijn, dan kent men hen ook niet, dat wordt hun stem niet ge hoord. De voorzieningen worden afgestemd op degenen die zich wel laten horen, en dat is logisch. PLANNING Onze vereniging is vertegenwoor digd in tal van organen zoals de So ciaal Pedagogische Zorg, de Stich ting Dagverblijven, het Regionaal Overleg Zwakzinnigenzorg, en in het overleg van de werkplaatsen. Bij de planning van allerlei zaken wordt er rekening met ons gehou den, en ouders die lid zijn, kunnen ook hun stem laten gelden. Er zijn 200.000 geestelijk gehandi kapte mensen in Nederland. Veel van hun ouders zijn aangesloten bij een van de vier landelijke vereni gingen, maar nog lang niet allen. „En het is toch zo belangrijk", be nadrukt de heer van der Heide nog maals, „het gaat er toch om de ge handikapte mens te helpen zo zelf standig mogelijk te leven, en zijn capaciteiten waar mogelijk te ont plooien. Ik ben er sterk voor dat gehandi kapten als ze niet meer thuis kun nen wonen, terechtkomen in de om geving waar zij zich het beste thuis voelen. Kinderen van ouders met een bepaalde levensbeschouwing zijn vaak van klein af elkaar tegen gekomen, eerst in kleutetopvang, en kinderdagverblijf, en later in het gezinsvervangend tehuis. Zij ken nen elkaar en vormen als het ware een groot gezin. Dat moet je niet doorbreken door een kind met een protestantse op voeding te plaatsen in een katholiek tehuis. Dat heeft niets met eocu- mene te maken, maar met de omge ving waar kind en ouders zich happy voelen. Wij hebben namelijk een zeer goede samenwerking met de andere ouderverenigingen. En als het toch een keer voorkomt dat er iemand geplaatst wordt in een tehuis van een andere geloofso vertuiging, dan moet die ook tege moetgekomen worden bij kerkbe zoek en dergelijke. Dat moet be slist. WORDT LID Ik zou ook willen zeggen Het doet er niet eens toe bij welke vereniging ouders met een gehandikapt kind zich aansluiten, als ze zich maar aansluiten. Er zijn vele voorzieningen, maar er moeten er meer komen. Ouders zijn de grootste belanghebbenden, dus zij moeten mede zorgen, en er op aandringen dat die er komen". De afdeling Nieuwe Waterweg Noord, omvattend de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland, geeft gaarne nadere informatie. Telefoon: 010 - 70 65 39. Dit is de heer H. van der Heide, al jaren penningmeester van de afdeling Waterweg-Noord van Philadelphia. Sinds zijn pensionering kan hij nog meer tijd stoppen in het verenigingswerk. SCHIEDAM Op veel Neder landse scholen wordt woensdag 1 oktober (vandaag) het werk onder broken, uit protest tegen het on derwijsbeleid van Minister Pais. Ook in Schiedam zal op diverse plaatsen van deze akties iets te merken zijn. Naar aanleiding van deze aktiedag ontving de redaktie twee brieven, waarvan de inhoud voor zichzelf spreekt. Men schrijft ons: Zoals u wellicht bekend is, heeft de A.B.O.P. zijn leden opgeroepen om op woensdag 1 oktober het werk te onderbreken. Dit gebeurt om de volgende redenen: 1. Ondanks he vig verzet van de vakbeweging heeft minister Pais toch per 1 au gustus 2000 arbeidsplaatsen verlo ren laten gaan. 2. De minister weigert met de vak beweging te praten over het N.F.O. arbeidsplaatsenplan, waarin ideeën staan over kleinere klas sen. extra leerkrachten voor betere begeleiding extra vernieuwingsplannen 3. Als klap op de vuurpijl kondigt de minister een extra matiging aan op de onderwijssalarissen! In Schiedam zijn voor zover be kend 10 lagere scholen en 7 kleu terscholen bereid om het werk te onderbreken. Ook uit het voortge zet onderwijs komen steeds meer berichten van leerkrachten die het werk onderbreken. Wij roepen de ouders op solidair te zijn met deze aktie en naast ons te staan waar het gaat om zaken als verdediging van de onderwijsvoor zieningen en het verkrijgen van be ter, op het kindgericht onderwijs. Namens A.B.O.P.- afdeling Schiedam, Bollen, van Smaleveltstr. 7, Schiedam, telefoon 736588. VLAARDINGEN Dit artikel over de zorg voor zwakzinnigen zou niet kompleet zijn zonder de vermelding van het gespeciali seerde maatschappelijke werk Voor geestelijk gehandikapten. Dit werk is geconcentreerd bij in stellingen voor Sociaal Pedagogi sche Zorg (SPZ). Iedere ouder van een geestelijk gehandikapt kind en ook de ge handikapte zelf kan bij SPZ aan kloppen. De SPZ West Zuid-Hol land heeft een handige brochure uitgegeven met de titel „Ook dit kind heeft kansen". Daarin komt informatie voor over uiteenlopende onderwerpen zoals hoe zwakzinnig is dit kind vroeg ontdekken, naar school, va kantie, vervoer enzovoorts. Alle adressen en een aantal boeken over dit onderwerp zijn in de uit stekende brochure te vinden. Deze is verkrijgbaar bij: SPZ, Binnensingel 108, tel. 010 - 34 65 17 of 010 - 34 35 63. Op initiatief van een aantal ouders van kinderen op Schiedamse scho len voor kleuter, lager en voortge zet onderwijs, is een handtekenin- genaktie gestart om de staking van Schiedamse leerkrachten op woensdag 1 oktober te ondersteu nen. In een verklaring stellen de ouders dat zij het eens zijn met de leer krachten, dat onderwijs een ge meenschapsvoorziening is, die be taald moet worden door de gemeen schap. De ouders vinden dat er niet mag worden bezuinigd op het onderwijs, noch dat onderwijsgevenden extra moeten opdraaien voor de bezuini gingen. In de verklaring stellen de ouders dat goed onderwijs, door bijvoor beeld kleinere klassen, extra leer krachten voor begeleiding erv extra middelen voor vernieuwingen van belang is voor de toekomst van hun kinderen en voor iedereen in Ne derland. Tot de eerste ondertekenaars van de verklaring behoren ouders van de Jan Lighthartschool. de Thor- beckeschool, Commeniusschool, Prof. Dr. Ph. Kohnstamschool, de Gerhardschool, de Gunningschool, de kleuterscholen het Stokpaardje en Dombo, de Willem de Zwijger mavo en de rijksscholengemeen schap „Schravelant". De handtekeningen, die mede aan de schoolpoorten van enkele Schie damse kleuter- en lagere scholen zijn verzameld zullen worden aan geboden aan de Schiedamse leer krachten. Kontaktadres: M. van Dijk, Boerhavenlaan 7b, telefoon 157672

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 26