Amateurs proeven in Frankrijk „Nergens smaakt de wijn zo goed als in de streek zelf" m Bourgogne, heerlijk maar duur Strenge indeling Irlli Als een versteende golf beheerst de „Rots van Solutré" het landschap rondom Pouilly en Fuissé in de Maconnais. Hier komt één van de beroemdste witte wijnen ter wereld van daan. Kenner of amateur: wie regelmatig wijn drinkt wordt vroeg of laat nieuwgierig naar het land van herkomst. Moeilijk wordt het dan het spreekwoord te negeren dat toch zo uitnodigend zegt dat „wijn nergens zo goed smaakt als in de streek zelf'.Een waarheid als een koe, al was het alleen maar omdat de Nederlandse slijter het bijpassende decor niet kan leveren. Dat moet het weer doen, maar de zon blijft in Nederland dikwijls jammerlijk in gebreke. GRAND VIN DE BOURGOGNE Propriétaire, "Les Préauds" a FUISSË (S.-et-L.) FRANCE Door Peter de Lange m.m.v. Dirk de Lange m SiiiÉlt I |Mpr Het kurken van de fles gebeurde vroeger met de hand. Dit nostalgisch aandoende apparaat in de „Cave Touristique" in Amboise is er een roestige getuige van. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 22 VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 Verscholen in het groen: een wijndomein bij Vouvray De Fransman heeft het heel wat gemakkelijker. Hij drinkt gemid deld tien keer zoveel wijn als de Hollander. Tal van spreekwoorden geven hem daarin trouwens het grootste ge lijk van de wereld: „De wijn ver jaagt het verdriet", „Wijn is vloei bare vreugde", „Water verdeelt ons, wijn verenigt ons", „Drinkt en verheugt u" en „De wijn is op tafel wat een bloem is in de tuin". (Dat er zelfs Franse artsen zijn die wijn als geneesmiddel voorschrij ven kan niet verhelen dat het alco holisme volksvijand nummer één is in Frankrijk. Blijkbaar is de Fransman dat andere spreekwoord onbekend, dat zegt „alles met ma te"). Frans wijnen zijn soms duur, reden waarom er in toenemende mate goedkopere „buitenlanders" opdui ken in de rekken van Nederlandse slijters: Spaanse, Portugese, Ita liaanse, Yoegoslavische en zelfs Russische en Amerikaanse wijnen. Maar lang niet alle Franse wijn is onbetaalbaar en niet alleen be roemde wijn is lekker. Twee ama teurs, maar grote liefhebbers, be zochten deze zomer enkele Franse wijnstreken, sommige bekend, an dere tamelijk onbekend. Over die reis gaat het volgende ver slag. De route leidde vanuit Dijon door de Bourgogne en de streek rondom Macon en vervolgens langs de Loire door meerdere wijnstre ken. Het is niet het verhaal van de ware kenner, maar dat van de welwil lende leek die onder verwijzing naar weer een ander spreekwoord zegt: „Over smaak valt niet te twis ten". Vanuit Dijon kan men via de „Route des grands crus" het be roemdste wijngebied ter wereld doorkruisen: de Bourgogne. Wat de kwaliteit van de wijn be treft kan zo'n uitstapje natuurlijk niet gauw een teleurstelling wor den. De fluwelige Bourgognes met hun uitgebreide scala aan ver fijnde smaken zijn onovertroffen. Maar tenzij geld geen rol speelt moet men een excursie door deze gouden streek (Qote d'Or) toch wel goed overwegen. In dit betrekkelijk kleine gebied tussen Dijon en Chagny en verder overgaand in de Chalonnais en de M&con met zijn soms onooglijke concessies in wereldvermaarde wijngaarden, waarvan dikwijls ée'n of zelfs meer families moeten bestaan, hebben een nog steeds stijgende vraag en de inflatie de prijzen tot duizeling wekkende hoogte opgedreven. Het is ronduit droevig, dat deze o zo kostelijke wijnen bijna niet meer te betalen zijn. In het stadje Beaune, het centrum van de handel, lijken de wijnwin kels veel op juwelierszaken, com pleet met schijnwerpers waarin de kostbaarhedem verleidelijk fomke- len. De wijnen worden hier doorgaans in fraaie kistjes van drie verkocht, al naar gelang de herkomst natuur lijk, met als uitschieters de be roemde cruse, zoals de Chambertin, PRODUCE OF FRANCE APPELLATION CONTROLÉE Mis en bouteille a la Propriété Volume net 75 cl Vougeot, Romanée, enzovoorts, na men die enigszins aan uitgestorven koningshuizen doen denken. Inderdaad vorstelijke wijnen, waarvoor men dan ook weerzin wekkend diep in de beurs moet tas ten. Losse flessen zijn ook te koop, maar zelfs voor een gewone appel lation Bourgogne betaal je al gauw twaalf tot vijftien gulden. Voeg daarbij een werkelijk onge hoorde toeristendrukte en alle lust om je eens op je gemak in „het goede der aarde" te verdiepen ver gaat je. Een bezoek aan één der beroemde Caves als Bouchard, Calvet, Drou- hin of Latour, toch beslist de moeite waard, slaan we om de zelfde reden ook maar over, terwijl een visite aan het „Musée des Vins" door de drukte eveneens eerder een kwelling dan een plezier is. MACON Heel wat rustiger is het in de Mi- con, de streek ten zuiden van de Bourgogne, waar je nauwelijks toeristen ziet en de prijzen binnen de grenzen der redelijkheid blij ven. In de Union des Caves Cooperati ves des Vins de Bourgogne een hele mond vol, maar in deze over koepelende coöperatie worden jaarlijks dan ook ruim één miljoen flessen met uiteenlopende wijnen gevuld kost "éen (witte) Mécon Villages zegge en schrijven zes gul den en bij die fles krijg je, als je geïnteresseerd bent, een gratis rondleiding. In deze cave, die 2 kilometer buiten Macon ligt, verwerkt men Bourgog ne, Beaujolais en Mécon. Veertig procent van de produktie is be- Frankrijk kent voor haar wij nen een streng indelingssche ma. Volgens dit systeem wordt de wijn ingedeeld naar streek van herkomst en gerangschikt naar kwaliteit. Door het Institut National des Appellations d'origine wordt controle uitgeoefend op de na leving van deze bepalingen. De Franse kwaliteitswijnen worden onderscheiden in een drietal categorieën. Ten eerste is daar als aanduiding van de hoogste kwaliteit, de „pellation controlee". De AC wordt direct gevolgd door de VDQS, wat staat voor Vin Dèlimité de Qua- lité Superieure. Als derde en laagste rangorde is er de categorie „vins de pays". Deze benamingen zijn terug te vinden op het etiket; is dat niet het geval dan valt de wijn buiten één van deze drie groepen, wat meestal betekent dat men met mindere kwaliteit te maken heeft. Streek van herkomst is niet de enige garantie die de naam AC, VDQS of Vin de Pays geeft, want het systeem bepaalt ook de behandeling van wijngaard en wijnstok en de hoeveelheid hectoliters die één hectare ma ximaal onder die naam mag op brengen. stemd voor de export naar Japan, de Verenigde Staten, Engeland en België. Een bezoek aan een moderne cave- zeg maar gerust wijnfabriek- is in zekere zin een ontgoocheling. Ro mantiek komt er daar niet aan te pas. Wie een bejaarde keldermeester in leren voorschoot verwacht, die zich op de tast voortbeweegt door een halfduistere kelder vol houten vaten waarin de wijn rijpt, komt bedrogen uit. In een hedendaagse cave is het hout vervangen door roestvrij staal, elektrische apparatuur zoemt zachtjes en je zou bijna zeg gen dat er een onverschillige at mosfeer hangt. De wijn, die je hier zeer indringend ruikt heeft daar overigens weinig onder te lijden. Onze gids, die zelf uitsluitend bier drinkt, staa't voor zijn kwaliteit. Hoogstens bij een partij Crémant de Bourgogne, een mousserende rouge verpakt als champagne, com pleet met kanalkruk en zilveren ca puchon, verschijnt er een wat mee warig lachje op zijn lippen. De partij is bestemd voor Amerika, een land waar de mensen volgens deze Fransman weinig saak heb ben. „Zelfs in dure wijn doen ze ijs blokjes". Hij keert de dozen „Bourgogne champagne" de rug toe en laat ons proeven uit een reusachtige ketel Macon Villages 1979, een witte wijn die volgens hem in kwaliteit niet onder doet voor een echte Pouilly- Fuissé, daarmee doelend op één van de beroemdste witte Bourgog nes, die op een steenworp afstand van deze cave tegen de hellingen groeit. Om het te bewijzen vult hij nog- mmm a maals de zilveren tastevin -het tra ditionele drink- en proeflapje in de Bourgogne- en bestudeert onze ge zichten terwijl we drinken. Ja, de wijn-is puntgaaf, daar gaat niets van af: fris, zurig, boers. Een derde „glas" slaan we niet af, want „op ée'n been kun je niet staan" luidt ook hier het devies. Maar om de vergelijking met een PouillyFuissé inderdaad te kunnen maken moet men ook die wijn eerst grondig proeven. Dat gebeurt dus even later in Fuissé, een uitgestor ven dorpje in het dal met rondom amfitheater-vormige heuvels waarop maar één gewas groeit: de wijnstok. Delicaat, zuiver en onmiskenbaar Bourgogneachtig, zo smaakt de ranke Pouilly-Fuissé, een zeer ge wilde, tamelijk schaarse wijn die in het enige plaatselijke café in. een koelemmer wordt geserveerd -als men tenminste bereid is daar zestig Franse francs (ongeveer dertig gul den) voor te betalen. Voor deze ene keer dan, besluiten we, en al na een paar teugen heb ben we er éen goede vriend bij. „Non je ne regrette rien", zingt Edith Piaff in de keuken en loom besluiten we dat we van die zestig francs inderdaad geen spijt heb ben, Jammer alleen dat je je zulk adelijk gezelschap niet dagelijks kunt veroorloven. Dan toch maar uitgeweken naar die Macon Villages, al kan die de verge lijking met zijn voorname streekge noot niet helemaal glansrijk door staan. Andere lekkernijen uit deze streek zijn de eveneens witte Saint Véran, iets zachtaardiger van karakter dan Pouilly-Fuissé (en aanmerkelijk minder prijzig) en de „gewone" Ma con Blanc en Macon Rouge.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 22