De Loire, complete wijnkaart Anjou niet alleen rosé Plane Jfumé be iPomUp Nederlander drinkt betere wijn ilarios covrnoi.Pi 73 cl Pouilly-Fumé (wit, Loire), niet te verwarren met de even eens witte Pouilly-Fuissé uit de Maconnais. De Fumé dankt zijn naam aan de enigszins „rokerige" of „vuursteenach tige" smaak. De wijn groeit op kalkheuvels en lijkt veel op Sancerre, genoemd naar het ongeveer 15 kilometer verde rop gelegen vestingstadje. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 De Loire is ongeveer duizend kilo meter lang. Langs de oevers van deze grillige, zanderige rivier staan vele beroemde, sprookje sachtige kastelen. De Loire-vallei, ruwweg tussen Or- léans en Tours „de tuin van Frank rijk" geheten, brengt naast vruch ten, groenteen snijbloemen een groot assortiment aan wijnen voort, een wijnkaart waaraan de verder stroomafwaarts gelegen Anjou en het Muscadet-gebied ron dom Nantes nog de nodige verfij ningen toevoegen. Het merendeel van deze wijnen is wit en licht en wordt gewoonlijk als „charmant" omschreven, een karakteristiek die volledig harmo nieert met het vaak schilderach tige landschap. VUURSTEEN Pouilly-sur-Loire en Sancerre ope nen deze wijnkaart met twee bijna identieke witte wijnen met een ro kerige of vuursteenachtige smaak, wat ze gemakkelijk herkenbaar maakt. Pouilly-Fumé is niet ée'n van die Voor het eerst sinds jaren is de stijging van de wijnconsumptie in Nederland enigszins terugge lopen. Per hoofd van de bevol king werd er vorig jaar zelfs minder geimporteerd, 11,96 li ter tegen 12,18 liter in 1978. Dit hebben de wijnimporteurs, wijnhandelaren en slijters ech ter niet aan hun omzetcijfers kunnen merken: de Nederlan der drinkt wijn van betere, dus duurdere kwaliteit. Het bovenstaande valt af te lei den uit cijfers betreffende de wijnomzet in Nederland, zoals die door de grootste wijnim porteur van ons land, Albert Heijn, op een rij zijn gezet. De cijfers tonen aan, dat de zeer goedkope tafelwijnen uit de gratie zijn geraakt. Landen als Griekenland en Italië, die veel goedkopere wijnen naar Nederland exporteren, zagen het vorige jaar hun uitvoler met respectievelijk 44% en 28% da len. Hier staat tegenover, dat de ex port naar ons land uit die ge bieden, die bekend staan als le verancier van betere wijnen, aanzienlijk is gestegen. Uit de wijnstreek Beaujolais werd niet minder dan 59% méér geimporteerd. Bordeaux-wij nen groeiden met 11%, wijnen uit de Cötes du Rhöne met 46% en uit de Champagne met 45%. Uit minder bekende gebieden met een eigen „Appellation Con- trolée" kwam 24% meer wijn naar Nederland en uit de Franse gebieden met een „V.D.Q.S."-onderscheiding 21% meer. V.D.Q.S. staat voor Vin Dèli- mité de Qualité Supérieure en geldt als een kwaliteitsonder scheiding, die een trap lager is dan Appellation Contrólée, maar de wijn toch altijd nog ver verheft boven de massa ta felwijnen. De cijfers over het afgelopen jaar laten ook zien dat de Ne derlander in toenemende mate belangstelling krijgt voor kwa liteitswijnen van niet-Franse herkomst. De Rioja (Spaanse wijnen) kende, wat betreft im port, een verdubbeling ten op zichte van 1978. Wijnen uit Oostenrijk werden zesmaal zoveel gedronken en de omzet in Amerikaanse wijnen werd in één jaar zelfs 25 maal zo groot! Opvallend is voorts, dat er een stijgende vraag is naar witte wijnen in alle soorten en kwali teiten. De stijging in omzet van de Duitse wijnen, die enigszins zoet zijn, is begrijpelijk. Maar ook de vraag naar puur droge witte wijnen neemt toe. Wat dit laatste betreft, rijst het vermoeden dat veel mensen het glas sherry voor de maaltijd la ten staan en er een glas droge witte wijn voor in de plaats ne men. wijntjes die je probleemloos drinkt, "cJn een gecompliceerde drank die je als het ware moet bestuderen. De wijn is verleidelijk, en zo vriende lijk dat iedereen die een glas naar zijn lippen brengt zich onmiddelijk gewonnen geeft. Een temperatuur van 8 tot 12 gra den is ideaal voor deze drank, waarover Honoré Balzac vele lo vende woorden schreef. De San cerre lijkt veel op deze wijn, maar is iets lichter. De beide dorpjes liggen tegenover elkaar, in een bocht van de Loire en de wijngaarden zijn tegen tamelijk steile hellingen aangelegd. Sancerre is een oude vestingstad en torent boven het indrukwekkende landschap uit. De stad biedt een prachtig uitzicht op de rondom lig gende wijngaarden van de twaalf bijbehorende dorpjes. GEMOEDELIJK De sfeer is hier heel wat gemoede lijker dan in de Bourgcgne. Zelfs bij een bestelling van één enkele fles staat men erop dat de klant eerst proeft, en daarvoor moet vaak een andere fles aangebroken wor den. „Die komt wel op", verzekert ons de vrouw van Evrard Perlat, wijn bouwer. De in haar garage ge kochte fles -de verkoopvoorraad staat op de grond, op een zeiltje naast een ouderwetse wijnpers trouwens ook: die is een goed half uur later leeg, want pal voor de deur stond een uitnodigend stads- bankje met uitzicht op de rivier. In Sancerre wordt ook wat rouge en rosé (zelfde appellation) ge maakt, maar die kan ons minder bekoren, reden waarom we doorrei zen naar Gien en Orléans, twee door de veldtocht van Jeanne d'Arc beroemd geworden steden. De plaatselijke wijn is een VDQS- vin délimité de qualité supérieure, één graadje lager dan de appella tion controlée- en wordt gemaakt van de meunierdruif (en heet dan ook Gris Meunier). Deze Vin d' Orléanais is rood en heeft een lichte, onverwacht frisse smaak. Het is een van die wijnen die je in Nederland niet gauw zult tegenkomen, tenzij in de kelder van een verzamelaar. Zelfs ter plaatse heeft niet iedere wijnhandelaar 'm in voorraad. KOEL Rode Loire wijnen zijn over het al gemeen tamelijk eenvoudig en worden voornamelijk geconsu meerd als dorstlesser of om de middagmaaltijd te veraangena men; het zijn geen wijnen die je ge concentreerd moet proeven om hun karakter te doorgronden. De rode Touraine, gemaakf van de Gamay druif is daar een ander voorbeeld van. Deze wijn, wel de „Loiretegenhanger van de Beaujo lais" genoemd omdat hij van de zelfde druif afkomstig is, dient koel gedronken te worden en doet het goed bij lichte maaltijden. De wijn heeft een ongecompliceerd zonnig karakter. Kort voor het uitgestrekte gebied waar deze „allemansvriend" thuis hoort ligt een zo goed als onbe kende streek, genaamd naar de Cheverney, een witte wijn naar het schijnt vrij hard van smaak. Maar zelfs op wijnexpeditie moet je wel eens een glas laten staan, an ders wordt het gewoon te veel van het goede. Bovendien is het aanbod zo groot dat je het niet aangedron- ken krijgt; laten we de Cheverney dus voor wat die is en de reis ver der stoomafwaarts voortzetten. We passeren Blois, voormalige ko ningsstad met zijn immense chau- teau, en naderen op weg naar Vou- vray, Amboise, ook al begiftigd met een reusachtig kasteel. MUSEUM Binnenstad en chateau wemelen van de vakantiegangers maar in de „cave touristique" een donker hol, onbeheerst uit de rotsen gehouwen is het opvallend stil. Verwonderlijk is dat niet, want wat moet doorgaan voor een „wijnmu seum" is in feite niets meer dan lachwekkende verzameling roestige rariteiten. In de vochtige grot zijn alle voor werpen door schimmel aangetast. Er is geen rondleiding, zodat je op eigen kracht moet proberen er wijs uit te worden. Er hangen snoeimessen zoals Pano- ramix, de druinde uit de Asterix beeldverhalen, die hanteert antieke gifspuiten en verder een keur aan instrumenten, zo verweerd dat doel of werking ervan onmogelijk te achterhalen zijn. Wel fraai is een antieke houten wijnpers. De ijzeren onderdelen zijn helaas flink verroest en in de zelfde staat van vergankelijkheid verkeren enkele oude, met ijzer be slagen wijnvaten die in het stof ter zijde liggen. De één franc toegangsgeld betaal je echter niet voor niets: er is gelegen heid tot proeven van verschillende soorten Touraine in de gedaante van rouge, rosé of blanc (sec en demi-sec). De rouge is de ondertussen al be kende „cepage gamay" de rosé smaakt niet bijzonder, maar de witte, zowel de zoete als de droge, zijn beide koel gedronken, verras send lekker. Een prima drank voor een warme zomeravond, gemakkelijk en sma kelijk, een wijn die zonder plichtp legingen gedronken kan worden. GROTWONINGEN Onderweg naar Vouvray, op de noordelijke Loire oever, verandert het landschap in een soort rotstui- nenstreek. Uit de soms steil oplo pende kalkrotsen vlak langs de weg zijn vreemdsoortige grotwoningen gehakt, sommige oud en geheimzin nig, andere nieuw en modern, com pleet met elektrische ovens en tele visie. Het is een kleurig geheel met veel bloementuintjes en halfverweerde muurtjes van gele en witte kalk steen waarover hier en daar schier achteloos een wijnrank hangt. Op de heuveltoppen staan romanti sch aandoende kastelen, zij het van bescheidener allure dan de pom peuze onderkomens van de Franse koningen, zoals Chambord of het Chateau in Blois. Wel stoer en indrukwekkend is het chateau Moncontour, een 15e eeuws bouwwerk, thans één van de gere nommeerde wijnhuizen van Vou vray. Naar het schijnt werden vroeger in Vouvray vooral zoete wijnen ge maakt. Zoete wijn is echter „uit" en de kalkbodem levert nu voorname lijk droge witte wijnen die vaak mousserend of pétillant zijn, heel lichte, vrolijke wijnen waaraan je prettige herinneringen bewaart. Maar ook een „stille" Vouvray is niet te versmaden!. De wijnen uit deze streek hebben een vrij lange levensduur en kunnen dus gerust een tijdje bewaard worden. (Vergelijkbare wijn komt uit Mont- louis, het dorpje direct aan de over kant van de rivier. Gesitueerd in Touraine hebben Vouvray en Mont- louis recht op een eigen appellation controlée). CHINON Via de hoofdstad Tours zakken we weer naar de zuidelijke oever af en komen, reizend langs Azay-le-Ri- deau, beroemd om zijn „kasteel in het water", in Chinon, een land streek waar vrijwel uitsluitend rode wijn gemaakt wordt. Chinon is een lichte en elegante rouge die velen bij voorkeur jong drinken; amders is dat met Bour- geuil uit het iets noordelijker gele gen district, een wijn enigszins geënt op Bordeaux, met een wat boerse smaak die pas na enkele ja ren aan zachtheid wint. Mis en Bouteille la Propriété par Evrard PERLAT, Propriétaire-Récoltant POUILLY-SUR-LOIRE (Nièvre) De Anjou is het eindpunt van onze reis. Een vreemde streek, met Don Quichotte windmolentjes op heu veltoppen van verdwaalde rech topstaande stenen: geheimzinnige obelisken, dezelfde die Asterix, corpulente vriend zo nonchalant pleegt te versjouwen. Veel huizen en boerderijen zijn hier uit platte leisteen opgetrok ken. Samen met de witte kalksteen is de zwarte leisteen hier een van de overheersende grondsoorten; de verscheidenheid aan landschappen en ydyllische plekjes is terug te vinden in de wijn. Er zijn witte, rode en rosé-wijnen, lichte wijnen, oplegwijnen, volle wijnen, droge, halfzoete, zachte en likeurachtige wijnen, parelende en bruisende wijnen volgens de cham- penoisemethode, rijke, fijne wijnen, zachte en fruitige wijnen en ook zware en ronde wijnen. Daaronder vindt men de zeer popu laire Rosé 'd Anjou en de gedistin geerde Cabernet d'Anjou waarvan het sukses over de hele wereld sinds vele jaren blijkt. Saumur en omgeving zijn beroemd om hun bruisende wijnen, bereid volgens de champenoise methode, zoals de Saumur brut en de Cré- mant de Loire, maar ook om een van de beste rode wijnen uit het Loire dal, de Saumur Champigny. De coteaux du Layon leveren, be roemde zachte witte wijnen die lang bewaard kunnen worden en waarvan de beroemdste komen van de wijngaarden Quarts de Chaume en Bonnezeaux. Zeer verwant, maar lichter zijn de Coteaux de I'Aubance en de Coteaux de La Loire, fijne halfzoete witte wijnen. Maar er zijn ook droge Anjou-wij- nen. Allereerst de beroemde droge witte wijn van Savennières en ver der de Saumur, de droge witte An jou, de Rosé de Loire van recente geboorte, en niet te vergeten de rode Anjou afkomstig van de drui- vesoorten Cabernet franc en Sau- vignon, met een van jaar tot jaar groeiende produktie en reputatie. GASTVRIJ De Angevin" is gas,tvrij. De meeste caves zijn gratis te bezichtigen en proeven verplicht er in de regel niet tot kopen. Het huis Gratiën Meijer (sinds 1864) een paar kilome ter buiten Saumur, verwelkomt zijn bezoekers met een diavoorstelling, waarin iets wordt verteld over de (wijn) geschiedenis van de streek, een historie die teruggaat tot de 10e eeuw. Daarna neemt een Engels- fransta- lige gids hen mee de in totaal 5 kilo meter lange grotten in onderwijl trots vermeld dat hier niet minder dan vijf miljoen flessen liggen op geslagen, alle in een bepaald sta dium van het „champagne proces" verkerend. Gratiën Meijer maakt hoofdzake lijk mousserende wijn volgens de methode champenoise, een inge wikkeld en tijdrovend proces waar bij de luchtbelletjes op natuurlijke wijze in de wijn ontstaan Om dat proces te doen slagen moe ten de flessen regelmatig een slag worden gedraaid. Drie man zijn daar dagelijks mee bezig. Per dag „schudt" een goede arbeider zestig duizend flessen! De temperatuur in de grotten is winter en zomer dezelfde, namelijk elf graden Celsius. Aanmerkelijk warmer is het in het zon door stoofde proeflokaal, waar de bezoe ker gratis een koel glas krijgt aan geboden. CHAMPIGNONS Voor een onwaarschijnlijk laag be drag (tien tot achttien gulden) kun je de eigenaar worden van een fles „brut", „demisec", „rosé" of „cré- mant de la Loire", alle even voor treffelijk. Een prima alternatief voor champagne dus, en met even veel zorg en vakmanschap bereid. De wijn van Gratiën en Meijer vindt gretig aftrek in de streek en is zelfs in de supermarkten te koop, waar ook de overige plaatselijke specialiteiten te koop zijn, zoals de Saumur blanc en de Saumur Champigny, een volle rode wijn die misschien heel in de verte aan Beaujolais doet denken, maar een iets bittere afdrcnk heeft. Uit deze streek komt overigens nog een ander Frans culinair feno meen, namelijk de champignon, het in grotten gekweekte padde- stoeltje dat zoveel smakelijke ge rechten completeert. Zeventig pro cent van de Franse champigonon- productie komt hier vandaan. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen in het „Champignon museum", gevestigd in een grot even buiten St Hilaire-St. Florent, op de weg naar Angers. POPULAIR In Angers -de hoofdstad van de An- joukan men op meerdere plaatsen wijn proeven. Veel Fransen doen dat in „La Maison du Vin" bij het chateau van Angers, een morsige steenklomp die aan een reusachtig schaakstuk herinnert. De weldoorvoede 'dame die- hier gastvrij de ene fles na de andere ontkurkt verkoopt haar wijn met zelfde tempo als een bakker zijn verse stokbrood. De flessen gaan in draagtasjes van drie of dozen van zes of twaalf stuks aan de lopende band de win kel uit, meestal gekocht door Fran sen uit andere districten waar de Anjou „van bedroevende kwaliteit is". Dat zegt onze waardin tenminste, en ze laat zich uit in praktisch de zelfde bewoordingen als de —ook al zo molligedame in het Centre de Dégustation in Coutures: „Met de Anjou wordt veel gerom meld omdat het zo'n populaire wijn is. De kwaliteit die wij hier schen ken verschilt enorm met die van veel Anjou's elders in Frankrijk". Daarbij zou het dan hoofdzakelijk gaan om de alom bekende „rosé d'Anjou"; dat deze landstreek ook uitmuntende witte (sec en demi-sec) en rode wijnen voortbrengt schij nen alleen de kenners te weten. Meestal zijn deze wijnen gebotteld op het chateau of domaine, maar helaas zie je ze in Nederland zelden. Een fles rouge d'Anjou van 'n jaar oud zou het naar onze smaak aan tafel uitstekend doen, terwijl een wat jongere fles prima combineert met kaas. Jammer ook dat de toch zo gewaar deerde, Coteaux du Layon" en „Co teaux du Layon Villages" in Neder land vaak moeilijk tekrijgen zijn. Ook zede volle, enigszins „Likeu rachtige" wijnen zijn het proeven meer dan waard. De Anjou schijnt in ons land een beetje miskend te worden. En de naam lijkt nog meer aan gezag te gaan inboeten sedert de eens zo ra zend populaire rosé (of cabernet) d'Anjou uit de gratie is. Men verwacht daarom dat men in de Anjou dit jaar verhoudingsge wijs meer witte wijnen zal vinifië- ren, omdat er momenteel veel vraag naar dit type zijn is. Of dat helpt? Een Nederlandse wijnimpor teur betwijfelt het: „Is een wijn eenmaal uit de gratie dan liggen ook de andere wijnen uit die streek er helemaal uit".

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 23