„Tijdens het opnemen van de'serie heb ik gemerkt, dat je van een hoot kan gaan houden", vertelde Hugo Metsers. De Furie in volle (Hollands) glorie Furie na grootse manifestatie weer in de vaart Na de tocht op weg naar de thuishaven. tent in „De Put" was een mari tieme markt ingericht, de grote kerk was de hele dag open, Kunst na Arbeid musiceerde en er waren tal van demonstra ties. In de haven lagen onder meer het oliebestrijdingsvaar- tuig Smal Agt en het bergin gsschip De Baracuda, dat on langs nog een rol speelde in de „berging van de eeuw", het lichten van de Betelgeuse bij Ierland. Meer daarover is overigens te zien in het sleepvaartmuseum, waar een tentoonstelling over grote bergingen die dag geo pend werd. Maar het draaide allemaal uiteindelijk toch om de Furie. Het schip, dat na de serie Hollands Glorie afge dankt werd en door een aantal Maassluisse vrijwilligers werd gered door inderhaast de stich ting Hollands Glorie op te rich ten en het schip van de sloper te kopen. Ruim twee jaar is er ieder weekend aan gewerkt. Èn nu is het (op het berghout na) klaar. Wat er in die twee jaar alle maal is gebeurd werd tijdens een bijeenkomst aan boord van de Diana nog eens gememo reerd door de voorzitter van de stichting, die even later van de voorzitter van het sleepvaart museum een klok voor in de stuurhut kreeg aangeboden. Hugo Metsers speelde nog een keer voor Jan Wandelaar. Hij zei: „De serie is nu pas echt vol tooid. En eh...ik hoop dat de Furie, zoals hij er nu uitziet, de maquettes zal doen vergeten". Gelach natuurlijk, want ieder een, die iets met sleepvaart van doen heeft herinnert zich nog die afschuwelijke beelden van namaak furies in een zwembad uit de televisieserie. MAASSLUIS - Doe het nou niet. Mevrouw Strijbos aan boord van het ms Diane schudde bezorgd het hoofd. Haar man, de nu gepensio neerde legendarische kapitein van zeeslepers van Smit Inter nationale, bijgenaamd „de jop- penkoning" omdat hij nog nim mer een sleep verspeelde, had zojuist een fles oerhollandse je never aan boord van de Furie gehaald en maakte aanstalte samen met Hugo Metsers en Pleuni Touw een oorlam te ne men. We lagen met de Diana naast de Furie te wachten op de spoor brug om terug te manouvreren in de haven van Maassluis. Een haven, die deze zaterdag com pleet op z'n kop stond in het ka der van de Furieade. Het offi cieel opnieuw in gebruik ne men van de Furie, de laatste in Nederland gebouwde stoom- zeesleepboot. De Stichting Hollands Glorie, onder voorzitterschap van scheepsbouwer en reparateur De Haas jr, zag deze dag haar streven bekroond. Hugo Met sers in de rol van Jan Wande laar hijste de vlag met de witte W en onder luid geloei van stoomfluiten en andere geluids apparatuur van andere schepen was dat gigantische karwei, het opknappen van de van de sloop geredde boot, een feit. Reden genoeg voor een feestje vonden ze bij Hollands Glorie. Maassluis gaat op z'n kop. En wie kan het dan de weergoden kwalijk nemen, dat ze aan al dat maritieme nog wat water toevoegden. Het begon alle maal 's morgensvroeg al. Na mens Hollands Glorie bood Delftenaar Gijs de Smoor een beting aan aan het sleepvaart museum. Een beting is zo'n ding op bet achterdek van een sleepboot waar vroeger de tros aan werd vastgemaakt. (Dit voor de outsiders). Burgemeester Van Es onthulde het gevaarte, dat een plaatsje heeft gekregen op de Stadhuis kade voor het museum. In een Ondanks de stromende regen toch volk op de kade. Oorlam voor de burgemeester. Duizenden zagen de Furie uitvaren. Na het officiële sprekersgedeel te, waarin ook burgemeester Van Es nog aan het woord kwam, volgde een tochtje over de waterweg. Een onvergetelijk tochtje voor de liefhebbers, want de Furie voer toch maar weer. Jan Wandelaar en kapitein Strijbos op de brug. Net als vroeger. N

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 37