Vervoer: Dubbel expositie in gemeente museum Maassluis Dode bij ongeluk op Rijksweg 20 wie controleert de lucht? Foto's Aad van der Drift HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 39 WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 Een aquarel van Adrie Mouthaan. Nadat de chauffeur de macht over het stuur had verloren knalde de vrachtauto door de vangrail en op een lichtmast. Een personenauto botste op de achterzijde van de vrachtauto. VLAARDINGEN Vrijdag 10 oktober a.s., 's avonds om 20 uur, wordt in het gemeentemuseum van Maassluis, Zuiddijk 16, een expositie geopend van werken van Ineke van Dijk, plastieken van Adrie Mouthaan, aqua rellen en tekeningen. SCHIEDAM/ROTTERDAM Bij een verkeersongeluk op Rijksweg 20, ter hoogte van de Giessenbrug, is vrijdagavond de 32-jarige chauf feur C. Horstink uit Rotterdam om het leven gekomen. Twee inzitten den van een personenauto liepen bij het ongeluk lichte verwondin gen op. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht, toen de vrachtauto, ko mende van de oprit bi.i de Giessen brug, bij het invoegen met de rech- terachterkant de vangrail raakte. De opening zal muzikaal worden begeleid door Lidwien den Arend, dwarsfluit, en Anke van Duyvendij- ke, piano. Ineke van Dijk werd op 19 mei 1940 in Gouda geboren. Zij woonde en werkte in Gouda, Maastricht en sinds 1962 in Stolwijk, leerlinge van de Akademie voor Beeldende Kun sten te Rotterdam en de Jan van Eyck Akademie te Maasstricht o.l.v. F. A. Carasso. Beeldhouwster van portretten, kleinplastieken, vrijstaande figuren Brandweerlieden en politie in aktie om de enorme ravage te bergen, en beeldgroepen in brons, chamotte en beton, maakt tevens penningen. Haar meest recente werken zijn portretten van Mr. J. Luns en Her man van Veen. Adrie Mouthaan werd geboren op 30 mei 1940 te Lekkerkerk. Woonde en werkte in Zwijndrecht, thans in Papendrecht. Studeerde bouw kunde aan de Akademie voor Beel dende Kunsten en Technische We tenschappen te Rotterdam, later ar chitectuur aan de Akademie voor Bouwkunst te Rotterdam en Til burg. Als schilder tot 1968 autodidact; schilderde daarna ca. 5 jaar op het atelier van de Haagse schilder Joop Kropff. Adrie Mouthaan tekent en aquarelleert in impressionistische stijl landschappen met een neiging naar het expressionisme. De chauffeur raakte daarop de macht over het stuur kwijt en schoot dwars over de drie rijstro ken tellende autoweg. De wagen kwam tegen een lichtmast tot stil stand. Daarbij werd de bestuurscabine zo goed als helemaal vernield. De chauffeur raakte bij de botsing bekneld en overleed ter plaatse. Een personenauto op rijksweg 20 botste bij het ongeluk achter op de vrachtauto. Van de inzittenden, een echtpaar met twee kinderen, raak ten de man en de vrouw licht ge wond. De kinderen bleven onge deerd. De auto was volkomen ver nield. Na het ongeluk is het verkeer op rijksweg 20 geruime tijd gestremd geweest. Het verkeer moest over de andere rijstroken worden omgeleid. Het schijnt dat de veiligheid van het Luchtvervoer nu acht maal groter is dan in 1960. Maar deze vooruitgang is eerder aan techni sche verbeteringen te danken dan aan doeltreffender controlesyste men. Desalniettemin hebben de drie Beneluxlanden, de Bondsrepu bliek Duitsland, Frankrijk en öet Verenigd Koninkrijk in 1960 (Ier land trad in 1965 toe) een interna tionale overeenkomst gesloten ten behoeve van een grotere veiligheid in het Europees luchtverkeer. In 1972 werd in Maastricht het eer ste „Euro-control" centrum in ge bruik genomen. Met uitzondering van België, Luxemburg en de Bondsrepubliek echter hebben de andere landen, om redenen van na tionale veiligheid, geweigerd de controlebevoegdheid aan Eurocon trol over te dragen. Als ieder land heer en meester wil blijven van zijn eigen luchtruim komt dit de effi ciency van het Europees luchtver keer niet ten goede. Stelt u zich eens voor: een eenvou dige vlucht van Kopenhagen naar Parijs wordt achtereenvolgens ge controleerd door het Scandinavisch controlecentrum voor het gedeelte boven-Denemarken, door Eurocon trol Maastricht voor het gedeelte boven Duitsland, door Schiphol voor het gedeelte boven Nederland, door Eurocontrol Maastricht voor het gedeelte boven België en ten slotte door de Franse diensten voor iet gedeelte boven Frankrijk. Het Europees Parlement heeft on- angs een resolutie aangenomen waarin het Parlement betreurt dat de samehwerking tussen de Lid-sta- ten van de Gemeenschap op dit ge bied niet verder ontwikkeld is. Daarbij wijst het Parlement op „een gebrek aan politieke wil", waardoor de toekomst van Euro control wordt bedreigd. Bovendien heeft öet Parlement ge bruik gemaakt van de gelegenheid om te wijzen op een aantal gebre ken in het Europees luchtverkeer en in het bijzonder op: a) de zorgwekkende onderbenut ting van de capaciteit van het be heersysteem voor het luchtverkeer; b) de nodeloze overbelasting van personeel en diensten, belast met het beheer van het luchtverkeer en van het vliegend personeel; c) een te groot aantal vliegtuigen' wat leidt tot onderbrekingen, omlei dingen en oponthoud en ander on gemak voor de reiziger; d) de onvoldoende samenwerking tussen civiel en militair luchtver keer; e) het te veel voorkomend feit dat apparatuur in de controletoren en in het vliegtuig niet op elkaar zijn afgestemd; f) de ongerechtvaardigde kosten stijging en de verspilling van geld en brandstof. Concluderend vraagt het Parle ment dat Eurocontrol de opdracht krijgt om „de tactiek en strategie van het Europees luchtverkeer te plannen" en dat het Parlement zelf hierbij actief wordt betrokken. Een plastiek van Irene van Dijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 39