Het meest ideale zitmeubel Wat zeggen uw sterren? Wammes Granada 8t».._J ~t Omrad HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 51 WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 Wat de ziteigenschappen betreft, is er vDor iedereen de meest ideale stoel. Het vervelende is echter dat we die stoel eerst moeten zoeken. Om dat zoeken te vergemakkelij ken, het volgende. Er zijn hangmo- dellen om heerlijk te relaxen, mo dellen om wat meer actief te zijn en fauteuils en banken voor alge meen gebruik. De hangmo dellen zijn wat op de achtergrond ge raakt. Wel begrijpelijk want op het laatst was er geen stoel meer te vinden waarin je gewoon rechtop kon zit ten. Welke zitkarakteristiek een zit meubel heeft, staat niet op het kaartje en dat moeten we dus ze,f uitzoeken door „proefzitten". Meestal hebben we eerst een uurtje rondgekeken misschien in ver schillende zaken en dan komt het moment, dat zelfs de rand van het trottoir prettig zit... Als we moe zijn, kunnen we de meest ideale stoel niet vinden door even te gaan zitten. Dan moeten we gewoon en kele dingen vaststellen. AFMETINGEN De zittingdiepte is erg belangrijk, dus de maat van de voorkant van de zitting tot aan de rug. Bij een neutrale zit zoals dat heet, is die diepte 52 tot 54 cm. Bij relaxmodel len kan die maat oplopen tot 60 cm. en door de zachte stoffering wordt dit tijdens het zitten wel 65 cm. Dan gaat de voorkant van de zitting in de knieholte althans bij lieden van het kortbenige type. Gaat druk ken het om een zitmeubel voor alge meen gebruik voor jong en oud, voor lang en kort dan vooral niet verder gaan dan een zittingdiepte van 56 cm. De juiste zithoogte is afhankelijk van de mate van inzakken van de zitting. Een voorkant van 40 a 42 cm. is voor een laag zitmeubel nor maal, maar de juiste hoogte moeten we door zitten even onderzoeken. De zitting moet de bovenbenen vol doende ondersteunen. Vervolgens meten we even de af stand tussen de armleggers. Een ge schikte maat is ongeveer 56 cm. Het gaat erom, dat we zo nu en dan kunnen gaan verzitten. Is er te wei nig ruimte tussen de armleggers, dan kan dat niet. Te veel ruimte wil zeggen dat we met de armen alleen op de armleggers kunnen steunen als we met ons lichaam naar één kant overhellen. En nu we het toch over armleggers hebben: die dingen zitten er niet al leen om tijdens het zitten de armen te laten rusten, maar ook om tij dens het zitten gaan en opstaan een steuntje te geven. Naarmate de zit luier wordt, neemt de behoefte aan dergelijke steuntjes toe. ARMLEGGERS Ze zijn wel niet zo „gezellig", maar een kale houten armlegger geeft meer houvast dan een brede en su- perzacht gestoffeerde soortgenoot. Vooral bij zitmeubels voor alge meen gebruik is de functie van de ar armleggers erg belangrijk. Een zitmeubel wordt mede beoordeeld naar het gemak, waarmee we kun nen gaan zitten en opstaan. Mo derne zitelementen die gecombi neerd kunnen worden, hébben dien is niet elk tapijt bestand tegen rol lers. Er zijn overigens ook draaivoeten en rollers die vastgezet kunnen worden of die voorzien zijn van een rem. Als we willen weten hoe de mensheid zit, moeten we eens aan dachtig kijken naar de aanwezigen tijdens een feestje. Vooral de echte praters zijn interessant. Al na twee zinnen zitten ze rechtop en naiver- wege het verhaal zitten ze in gebo gen houding op de voorkant van de zitting. Een en al actie... Maar dan moet de voorkant van de zitting wel voldoende weerstand bieden. Een voorkant die bestaat uit een laag diepwegzakkend schui- materiaal kan problemen geven. VERSTELBAAR Ontwerpers hebben al heel wat ge piekerd over de meest ideale stoel. De een heeft het gezocht in de grote verstelbaarheid zodat je alle zitka- rakteristieken pit één model kunt halen, terwijl déander uitgaat van een goede aansluiting bij het menselijk lichaam. Gaat het om een eigen stoel dan is zo'n gehaal verstelbaar model wel ideaal te noemen. Ze hebben een geheel eigen stijl die Scandinavisch aandoet en meestal zijn delen van het verstelmechanisme zichtbaar. Elke meubelverkopter weet dat er echte bejaardenfauteuils zijn, maar ze worden meestal niet als zodanig genoemd. Fauteuils met een nor male zithoogte, rugvalling en arm leggers die steun en houvast geven. Ze laten zich gemakkelijk verschui ven. Er zijn zelfs een paar be kroonde modellen in de handel. Ge woon even naar vragen, meestal geen armleggers. We zor gen dan in elk geval dat de eind-ele menten wel zo'n handig steuntje hebben. STOELRUG Er zijn hoge en lage ruggen. Hoge ruggen zijn bedoeld om het hoofd te laten rusten en lage ruggen om wat meer zitvrijheid te krijgen. Een rughoogte van 50 cm. gemeten va naf de zitting is neutraal te noemen. Zakken we iets onderuit dan blijkt de rug nog net voldoende steun aan het hoofd te geven. En dan zijn ernog ruggen met vaste en losse hoofdsteunen. De vaste steunen komen vaak met het kapsel in aanraking en dat is niet altijd prettig. Losse hoofdsteunen in de vorm van wegklapbare kussens vol doen beter. Hoe we het hoofd ook steunen altijd dreigt het gevaar dat de bekleding vettig wordt. In grootmoeders tijd laag daarom op de stoelrug een gehaakt kleedje dat antimakassar heette. In die tijd plakten de heren hun ha ren vast met tropische olie afkom stig van de uitvoerhaven Makassar. Vandaar die naam. Dreigt het ge vaar van vervuiling, dan nemen we gewoon een lapje van dezelfde stof en dit geldt ook voor leer. Er zijn lage zitmeubels voorzien van draaivoeten of rollers. Handige voorzieningen, maar we moeten er wel aan denken, dat juist daardoor het zitmeubel minder steun geeft bij het zitten gaan en opstaan. Vooral de wat oudere gebruikers vinden dat beslisten niet prettig. Boven Tenslotte nog een paar „weetjes". Bij het zoeken naar de meest ideale stoel zult u misschien iets horen over progressieve vering. Dat is een vering die niet meer tegendruk geeft als de belasting toeneemt. Dat wordt meestal bereikt door een combinatie van stalgp veren en schuimmateriaal. Kost iets meer dan zo maar een laagje schuim, maar geeft aanzien lijk meer comfort. Het schuimmate riaal dat de stoffeerder gebruikt, kent uiteenlopende kwaliteiten. Wilt u best meer betalen om jaren lang comfortabel te zitten, vraag dan maar een model met koud- schuim. De goedkopere soorten zit ten evengoed, maar de veerkracht neemt sneller af. Het zelfde geldt voor keerbare kussens.' Ze gaan twee keer zo lang mee, mits we ze regelmatig omkeren, maar ze kos ten meer dan een kussen dat slechts aan een kant meubelstof laat zien. De betere meubels worden nog al tijd een keer op nieuw overtrokken. Een werkje dat voor royaal gestof feerde modellen nogal wat kost. Wilt u die toekomstige kosten laag houden, kies dan een model met veel zichtbaar hout. Desnoods be staat de stoffering alleen uit losse kussens. Hebt u de gewoonte om elke mor gen bij het stofzuigen alle zitmeu bels te verplaatsen, bedenk dan dat loodzware modellen in zo'n geval lastig zijn en door het verschui ven van het tapijt geen goed doen. Gevraagd: Hovenier. G. L. T. v. Leeuwen, Wille- moordseweg 1, Schipluiden. Tel. 01738-8437. Te koop: Citroen Cx2000 super, 13J, 1978, km. st. 62.000, getint glas, cassetterecorder, radio f 6850,—. Tel. 01899-10062. Te koop: Vauxhall Vi va '72, geen roest, R.O.N. remmen, nw. accu. Wegens auto van de zaak, vr.pr. 500,—. Tel. 714641 na 18.00 uur. Te koop: stalen buro merk Lips met inzinkbaar deel voor typemachine z.g.ajt. pr.n.o.t.k. Tel. 710416. Te koop: 2 CV 6, '73, Molensingel 5, Schiedam, tel. 707046 na 18.00 uur, pr.n.o.t.k. Chevrolet Malibu class. '74 coupé prima staat, gastank gekeurd, sportvel- gen 4750,Havendijk 208a na 18.00 uur. Te koop: eikenhouten bankstel pr.n.o.t.k. Tel. 263892. Te koop gevraagd: eet- hoeken, bankstellen, koel kasten, slaapkamers, radio combinaties, gasfornuizen, gashaarden, antiek en cu riosa, complete inboedels en alles wat u nog meer heeft, tegen kontante betaling. DE VORMER. Tel. 702122/332680. Zaal huren? Voor bruiloft, receptie, diner, ver gadering, feestavond. Bel; Maison Tivoli, Nieuwe Ha ven 237, Schiedam. Tel. 265121 en 267921, vraag vrijblijvend prijsopgave. Zoekt u een trompet, sax of klarinet? Van Krog- ten heeft het! Rotterdamse- dijk 148. Tel. 2670?6. Voor onderdelen Ya maha, Zundapp, Kreidler en alle rijwielonderdelen. J. Huis, Rotterdamsedijk 146. Tel. 26952?. Voor witten, schilderen en behangen, het voordeligst en meest betrouwbare adres P.A. v.d. Kruit, gediplo meerd schilder en behanger. Leliestraat 32-34, Schiedam. Tel. 264432, telefoonbean- twoorder aanwezig, v/h G.J.J. Ponjé. RAM (21 maart20 april) Deze week heeft u een leuke kans op goede resultaten naar aanleiding van de besprekingen van vorige week. Niet opja gen of forceren, maar rustig op uw dobbertje letten. Overi gens zullen kalmte en rust ook een positieve uitwerking heb ben op gevoelsgebied. Raak niet in de clinch met een figuur die zich als regel vrij bot uitdrukt, maar het niet zo erg be doelt. Neem die maar met een korreltje zout. Bij hoofdpijn rusten en niet flink doen. STIER (21 april—20 mei) Maak deze week een sluitend werkschema en houdt de boot af als ze u weer eens zo nodig ergens bij moeten hebben. U heeft meer dan genoeg omhanden en bent de eerste weken absoluut bezet. Afschuiven op uw medewerkers is ook niet sportief; u moet doodgewoon uw eigen klus afwerken. Er zit ten een paar genoeglijke nieuwtjes voor u in de bus en een verdiende pluim. Denk aan een grapje en een prijzend woordje thuis! U leeft niet alléén. TWEELINGEN (21 mei—20 juni) Over het algemeen een rustige week die kan beantwoorden aan uw verwachtingen. U heeft laatst een balletje opgegooid inzake een familiekwestie en vermoedelijk komt die nu ook binnenkort tot oplossing. Een Maagdtype toont weinig in zicht op zakelijk gebied en u doet er goed aan een oogje in het zeil te houden. Vermijdt gokjes en onnodige uitgaven. Binnenkort kunt u uw duiten goed gebruiken voor een posi tief doel. Oppassen voor kou en vocht. KREEFT (21 juni—20 juli) Het zit erin dat u deze week een besluit moet nemen aan gaande een opvoedingskwestie. Ga dan zowel met uw hart als uw verstand te rade. Het heeft geen zin iemand levenslang op zijn tenen te laten staan. Een ontspannen, gelukkig bestaan is het enige waar het op aankomt. Een van uw plannen komt leuk uit de grondverf doordat iemand er een goed begrip voor toont. Houdt in keuken en werkplaats uw hersens bij het werk en laat u niet afleiden. LEEUW (21 juli—20 augustus) Maak er een gezellige week van, want dat kan. Houdt u doof voor de onzin die u uit een bepaalde hoek aanwaait, maar geniet ten volle van de waardering die u ten deel valt. Kans op een kleine reis of een tochtje met een cultureel doel. Doe zoveel mogelijk kalmaan en laat u niet door uw eigen plichtsgevoel op hol jagen. Anderen kunnen net zo goed eens wat doen! MAAGD (21 augustus20 september) Deze week moet u wel op uw stuk blijven staan als het om principes gaat. U hoeft u volstrekt niet in een richting te la ten duwen die "eigenlijk de uwe niet is. Ook niet uit be leefdheid of uit vriendschap. U toont pas echte vriendschap als u eerlijk toelicht wat u niet bevalt. Er doet zich een leuke kans voor op artistiek terrein. U heeft wel een paar ideeën in voorraad die nu maar eens uit de lade moeten komen. Kal maan met scherpe voorwerpen. WEEGSCHAAL (21 september20 oktober) Graag of niet, deze week! U heeft een paar heel redelijke voorstellen gedaan en wie er niet op wil ingaan, moet dat dan zelf maar weten. Een prettige ervaring door toedoen van een oude trouwe relatie doet u veel goed en brengt uzelf op een goede inval. Houdt de hand op uw zak, want u houdt van mooie dingen, maar welk huis is groot genoeg voor alles waar uw oog op valt? Wolletje aan en oppassen voor tocht. SCHORPIOEN (21 oktober20 november) Kalm aan. Schorpioen! Niet zo zwaaien met die staart en lekker kwaad wezen op vervelende mensen. Tien minuten ra zen, dat mag en dan weer aan de slag. U heeft een paar heel leuke klusjes aan de hand en kunt u dus veel beter positief te werk gaan. Uw ideeën zijn origineel en u doet er goed aan ze uit te werken en te gebruiken. Een toevallige ontmoeting kan bovendien heel verruimend werken en u een gevoel van totale vernieuwing geven. BOOGSCHUTTER (21 november20 december) Deze week kon wel eens wat kalmer uitvallen, doordat enkele mensen uit uw omgeving hun eigen optreden kritisch gaan bezien. Haak daar op een genoeglijke manier op in en zorg voor een ontspannen sfeet iemand in uw naasteYtmgeving is daar zeer aan toe en zal daar dankbaar voor wezen. Buiten kansje mogelijk op horeca-gebied of vreemdelingenverkeer. Kan dat? Zo ja. toon bijtijds uw interesse. STEENBOK (21 december20 januari) Beetje „lege" week omdat u in de voorafgaande periode veel gezellige dingen kon beleven en alles eigenlijk helemaal in uw straatje te pas kwam. Geeft niet: u heeft een paar goede ideeën zolang in de koelkast gehad en die kunnen nu worden uitgewerkt. Let een beetje op uw toon. Zonder het te willen zegt u soms dingen die bijna scherp aandoen. Waarom is dat? Beetje moe? Het is anders helemaal uw aard niet. WATERMAN (21 januari—20 februari) U heeft gezien hoe een oude relatie in stilte heel wat goeds voor elkaar heeft gebracht en heeft er nu zin in om die. vriend(in)eens in het zonnetje te zetten. Dat is echt weer iets voor u: vriendschap gaat u bijna boven alles. Doe uw best. want uw inval is 100% leuk en goed. Pas goed op een Steen bok in uw naast omgeving die een beetje koestering nodig heeft. Ook daar kunt u heel wat goeds bereiken. Niet ingaan op onduidelijke financiële voorstellen. VISSEN (21 februari20 maart) Drukke week, met allerlei dingen die geregeld moeten wor den of verzonden. Het gaat u wel gladjes af, maar u weet leu kere manieren om uw tijd door te brengen. Daar is in de avonden wel kans op; enkele onverwachte uitnodigingen zor gen daarvoor. Het bezoek van een Leeuw-type geeft u de kans oude herinneringen op te halen. Vergeet niet een paar oude relaties op te zoeken of eens op te bellen. Daar wordt in stilte nog weieens op gewacht. s

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 51