Noorwegen in een notendop DE BEER snelle vhetiïxss?,*. OSLO VILLERIUS NOORWEGEN <e= dutOnb, £1'reisburo's HOMND INTERNATIONAL Uw boekingskantoor voor al uw vakantiereizen zakenreizen cruises groepsreizen etc. •fo. mrdmi ALLE REIZEN kunt u boeken bij Reisburo Appelmarkt 6B Schiedam, tel. 263731. vetrekdata ma,20 oktober ma16 maart ma13 april ma,27 april GERRIT VERBOOMSTRAAT 17/21 SCHIEDAM. TELEFOON 266077-731166. Noorse Fjorden 5 dagen 590.- Reisburo Broersveld 167 Schiedam Tel. 010-731611 ZIEKENHUIS Het mag dan niet zo goed gaan met een enkele (grote) rei sorganisatie, de vaderlandse economie mag dan door diepe dalen gaan, een feit is wel dat de Nederlander er niet min der reislustig op geworden is. Een van de landen die bij de Nederlandse vakantieganger steeds meer in trek komt is Noorwegen, het vakantieland van 1980, 1981 en verder, zoals het Noors Verkeersbureau niet vrij van chauvinisme opmerkt. •M reis-en passageburo I oio. 73 ton* HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 19 VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 VRAAGT ONS GRATIS PROGRAMMA Rotterdamsedijk 425/7 - tel.: 010-260720 Toch zien de Noren gelukkig ook de humor in van de af en toe hevig val lende regen, zoals Per Erdal het zelf zegt. Hij vertelt het verhaal van een toerist die in Bergen op bezoek komt en daarbij wordt geconfron teerd met overvloedig .hemelwater te graag ziet komen getuige het feit dat de plaatselijke beschrijving ook in het Nederlands is uitgegeven. Speciaal voor de buitenlanders heeft men in dit westelijk gedeelte van Noorwegen een trip georgani-l seerd die Noorwegen in de noten dop heet. Belangrijk element hier bij is een tocht per boot van de ge wone dienstregeling van Gudvan- gen naar Flam, en dan per trein van Flam naar Geilo. Geilo is één van de grootste win tersportcentra vam Noorwegen, 's Winters zijn de hotels vrijwel al tijd volgeboekt, men kan er op de ski letterlijk alle kanten heen. Noorwegen is een uitgestrekt land, maar Noorwegen zonder Oslo is on mogelijk. In dat Oslo het wereldbe roemde Vigeland beelden park. Midden in dit park staan 100 beeld houwwerken van Gustav Vigeland, die leefde van 1869-1943. Alles heeft betrekking op geboorte, leven en sterven. De man is volgens overlevering een wat wereldvreemd iemand geweest, maar zeker is wel dat hij de stad Oslo een beelden groep heeft geschonken die zijn weerga niet kent. Oslo zou ook Oslo niet zijn als daar Watervallen: eeuwigstromend en schitteremd om te zien. De Holmenkollen ski baan in Oslo, in 1982 plaats vam handeling van de wereldkampioenschappen ski. duidelijk hun architectonische ge zicht op de wat oudere huizen druk ken. Men kan er via de haven, vrijwel middem in de-stad, naar diverse Europese bestemmingen. Daarbij zorgt een Nederlandse gids er voor dat men alle aardige plaatsjes van Bergen te zien krijgt. Opmerkelijk hierbij is een al een tientallen jaren buiten gebruik zijnde houten ziekenhuis, dat spe ciaal voor de Vikingen werd ge bruikt die tijdens hun talrijke strooptochten langs de Europese en verre oorden, werden besmet met een besmettelijke ziekte. Noorwegen is het land van specia listische reisorganisaties. In dit ge zelschap is Scanialux reizen im Amsterdam de bekendste. Bergen in west Noorwegen is uiter aard slechts één van de plaatsen die men aan moet doen bij een trip naar Noorwegen. Zeker is in ieder geval dat de Noorse keuken één van de beste van Europa is met de koude en warme gerechten aan de lopende band met als hoogtepunt een restaurant in Bergen die de vis gaar stoomt en voorziet van sausjes en andere bijgerechten. Voor waarde hierbij is echter wel dat men eerst de vis zelf koopt op de dagelijkse vismarkt hier tien stap pen van verwijderd. Een ding zal men in ieder geval ook in moeten calculeren, namelijk dat het weer net zo kan zijn als bij moe der thuis hoewel Noorwegen, vol gens Per Erdal, direkteur van de VW in Bergen, in 1980 de beste zo mer sinds tientallen jaren heeft ge had. Een van de beroemdste en ruigste fjorden van Noorwegen, de Arlandsf- jordbij Flüm. Zomer- en wintervakanties naar de. ruige fjorden of op de ski, het is al lemaal mogelijk in Noorwegen. Vol gens een schatting van het Noors Verkeersbureau in Amsterdam zul len er in 1980 ongeveer 150.000 Ne derlanders dit Skandinavische land bezoeken en dat is 10.000 meer dan in 1979, toen 140.000 Nederlanders per auto en boot of per vliegtuig dit Skandinavische land bezochten. Wat trekt de Nederlander nu zo aan Noorwegen. Is men uitgekeken op de zonnige stranden van de Midde- landse Zee, wil men naar ruigere natuur of is het de stamverwant schap tussen de Noren en de Neder landers Een ding is zeker:toeristisch Noor wegen staat als een volmaakte gast heer klaar om de bezoeker te ont vangen. Feit is overigems wel dat het Noor wegen economisch aardig voor de wind gaat. Men mag dan ook door diepe dalen zijn gegaan, momenteel zorgen de olievondsten op het Noorse continentale plat in de Noordzee ervoor dat de werkloos heid vrijwel minimaal is. Dit is duidelijk te zien in Stavanger, een bedrijvig stadje aan de west kant van Noorwegen dat door de olievondsten letterlijk en figuurlijk in de vaart der volken is opgesto ten. De eigenaar van het plaatselijk hotel, eem kast van een gebouw, staat er handenwrijvend bij te kij ken. Zijn hotel is weer aan een uit breiding toe en de kamerbezetting is optimaal. Toch is Stavanger zeker geen toe ristisch oord; daarvoor moet men feitelijk beginnen in Bergen in west Noorwegen, bakermat van de Vi kingen die ook nu in 1980 nog AAA m I /OCN VB^Sub Schiedam zijn in Noorwegen genoeg De toerist vraagt daarbij aan een zevenjarig jongetje, die ook staat te schuilen of het hier altijd zo regent. „Dat weet ik niet, zégt het jongetje, ik ben pas zeven jaar FJORDEN Bergen mag dan de tweede stad van Noorwegen zijn, op een Noorse trip dienen uiteraard meer plaatsen te worden bezocht zoals Voss, een schitterend plaatsje midden ifl een fjordenstreek; het ligt minder dan 1 1/2 uur rijden van Bergen, of Ulvik, waar men de Nederlanders maar al ijke plekjes te vinden. niet de Holmkollen skibaan wordt bekeken, deze baan voor skisprin gen is zonder meer heilige grond voor de Noren. Nu heeft men het programma al klaar voor de wereldkampioen schappen ski op alle onderdelen die in 1982 op en rond Holmkollen wordt gehouden. Voordat het zover is wordt de hele baan aangepast en verbouwd. Het kost miljoenen Noorse Kronen, maar dat komt er wel uit zeggen de Noren die voor hun geliefde ski sport erg veel geld over hebben.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 19