Mitsubishi verbaast ieder met personenturbodfesel F egasc brengt speciale stenentransporteur Nieuwe typen voor minder geld bij Peugeot Nieuwe modellen Galanten Sapporo Datsun komt ook met bestelwagen Vernieuwingen bij Citroen '81 MM Randstad-Edities VOOR 33 huis-aan-huis bladen UMÜS7AD totaal oplage tmtS 980.000 exemplaren Door: Leo de Ruiter Kortgeleden is" Mitsubishi op de markt gekomen met nieu we modellen voor de Galant en de Sapporo. Daarmee is het scala van Mitsubishi weer helemaal nieuw. De Colt is als laatste nieuwe model van zichzelf al strak en modern, de nieuwe Lancer en nu Ga lant en Sapporo completeren het geheel. Maar met deze vernieuwingen heeft Mitsubishi tevens nog iets zeer bijzonders gepresteerd. Zij heeft de Galant ook met een die selmotor uitgebracht. Mitsubis hi is daarmee de eerste Japan ner in ons land die ook in de kleine klasse of middenklasse een personendiesel heeft. Toyota was dan de eerste, maar levert de diesel alléén in de grote (en toch nog wat Amerikaans aan doende) Crown. Het is echter nog niet alles, want Mitsubishi brengt een zeer moderne diesel, een turbodiesel en dat recht was tot op heden alléén voorbehou den aan Peugeot en Mercedes. Tevens is de Mitsubishi 2300 GLX diesel voorzien van balansassen. Deze. met het dubbele toerental van de krukas en in aan elkaar te gengestelde richting draaiende, as sen zijn zo geplaatst, dat zij de in elke 4-cilinder motor optredende trillingen compenseren. Vóór de normale mechanische koppeling is een bijzonder effectieve vloeistof koppeling geplaatst die de trans missie vrijwaart van elke nog op tredende motortrilling. De opwarmperiode na een koude start, de timing van het ïnspuitmo- ment van de verstuivers en het motortoerental worden automa tisch geregeld, waardoor soepel wegrijden wordt bevorderd en het bekende hinderlijke dieselgeluid tot een minimum wordt terugge drongen. Het motorblok is bijzonder com pact, doordat de cilinderwanden aaneengebouwd zijn. alleen ge scheiden door koelwatersleuven en cilinderwanden van in hoge mate warmtegeleidend materiaal, waardoor de thermische uitzetting constant blijft. Het brandstofverbruik van deze royale diesel bedraagt 1 op 11,1 in de stad, 1 op 12,0 bij 120 km/u con stant en 1 op 15,9 bij 90 knvu con stant. Bij de invoering van de totaal ver nieuwde Mitsubishi Galant 1981 serie wordt de voor het vooraf gaande model geldende aandui ding Sigma weggelaten. Thans gel den de type-aanduidingen 1600, EL, 1600 GL. 1600 GLX. 2000 GLX, 2000 GLS en 2300 GLX Turbo diesel. Op basis van de zo bijzonder in de smaak gevallen lijnen van de nu tot het verleden behorende Galant „Sigma" werd een nieuwe Galant ontworpen met een zeer eigentijd se aërodynamische vormgeving. De luchtweerstand coëfficiënt van de nieuwe Galant bedraagt 0,41, t.o.v. de 0,43 van de nu vervangen Galant Sigma. Het in het interieur doordringende windgeruis werd aanzienlijk teruggebracht. De prijzen variëren van J 14.995.- voor de 1600 EL tot J 23.595.- voor de Sapporo 2000 GLX Automaat, hetgeen zeker verrassend kan he ten, aangezien de nieuwe, ruimere en completere Galants dus voor dezelfde prijs als hun voorgangers aangeboden worden. De prijs van de nieuwe Galant Turbo Diesel zal 2145.- gaan bedragen, waarmee importeur Hart Nibbrig Greeve een zeer concurrerende aanbieding in de dieselklasse brengt. Was de situatie in de baksteen industrie enige tijd geleden nog zo, dat iedereen, die stenen kon leveren, op rozen zat, nu is er weer konkurrentie onder de steenleveranciers, die dingen om de gunst van de aannemer. Een belangrijke voorwaarde bij het afleveren van rode baksteen en kalkzandsteen is de plaats op het bouwwerk, waar de paket- ten door de afleverende vracht wagen neergezet kunnen wor den. Als dat dichtbij is, bespaart dat de bouwer veel intern trans port op de bouwplaats. De combinatie van de twee aange dreven assen van de Pegaso 3188 vierasser en het hoge koppel bij laag toerental, dat al jaren een ka rakteristiek van de Pegaso-moto ren is, maakt dat de wagen door ruw terrein tot dicht bij het bouw werk kan komen. Voor de ver voerder is er het voordeel, dat de vierasser 20/21 ton laadvermogen op het kenteken heeft, en een rui me reserve tot 50 ton treingewicht voor het trekken van een aan hangwagen. Bekende transportondermers op dit gebied, Fonteyn in Weert en Kennis in Budel, die tezamen met tientallen voertuigen in het steen- vervoer rijden, hebben ieder al twee Pegaso vierassers. Kluitman in Haren, eveneens met een park van tientallen voertuigen, heeft nu ook onlangs een Pegaso vierasser gekocht Peugeot heeft besloten om met ingang van heden twee nieuwe typen op de Neder landse markt te brengen: de 3-deurs 104 ZL en de 305 Se dan. Het belangrijkste van deze in troductie is de zeer aantrekkelij ke prijs waarmee deze typen op de markt komen. Bovendien is de Peugeot 305-serie nog comple ter geworden doordat ook dit model sinds kort als break kan worden geleverd. Peugeot heeft in zijn kleinste klas se, de Peugeot 104, een vierzitter op de markt gebracht, die voor f 11.995,- (exclusief afleverings- en anti-eorrosiebehandelingskos- ten) te koop is. Ondanks deze lage prijs is deze Peugeot 104 ZL een complete auto Thans is in de 305- serie de 305 Sedan op de markt ge bracht, die in Nederland 15.995,- gaat kosten. Dat men deze auto voor die prijs kan" leveren, is zeker ook aan de rationalisatie van de uitvoering te danken. Uiterlijk is deze auto nauwelijks te onder scheiden van de typen die reeds twee jaar geleden werden gelan ceerd De bekleding is in kunstle der uitgevoerd De handels voor verlichting, claxon, richtingaan wijzers, ruitesproeier zijn gemon teerd op dezelfde wijze waarop dit bij de 505 het geval is De portier- ruitomlijstingen zijn uitgevoerd in de buitenkleur van de wagen. Uit eraard is de wagen cqmpleet. Bovendien nieuw in het gamma van Peugeot is de 305 break. Deze wordt in vijf uitvoeringen gele verd, waarvan er twee zijn uitge rust met een dieselmotor De laagstgeprijsde is te koop voor 18.495,-. Ook hier is de com pleetheid van het interieur, dat de wagen nauwelijks onderscheidt van de overeenkomstige sedanmo dellen, één van de opvallendste bijzonderheden. Technisch ver toont de Peugeot 305 break een op vallend nieuwtje: de achteruhelop- hanging is zodanig gewijzigd dat de combinatie veer-schokbreker horizontaal werkt Kokers voor het geleiden van de veerpoten ko men bij deze wagen dan ook niet voor. Voor de gebruiker heeft dit de prettige consequentie dat de af stand tussen de twee wielkasten en dus de nuttige breedte van het laadoppervlak tot 113 cm. is toege nomen. Citroen heeft voor haar model len 1981 een aantal vernieuwin gen gepland, hier volgen zij kort en puntsgewijs. Overname op de C,S Special 1130 cm,3 van de GSA carrosserie met een specifieke uitvoering in berlinc, break en service met de mogelijkheid van een 5-versnel- lmgsbak (extra). Toevoeging van een model CX Pallas Injectie met 5-versnellings- bak standaard. de CX' en Pallas (carburateur en injectie) evenals de CX Prestige kunnen worden uitgerüst niet een automatische 'ZE' versnellingsbak als extra (Ook op de CX 2400 Break Super) Vei hoging van hel motorvermo gen en -koppel van de CX motor niet carburateur 2347 cm3, vermo gen 120 pk bij 5500 tpm in plaats van 115 pk bij 5500 tpm, koppel 20 mkg bij 2750 tpm tegen 18,3 mkg bij 2750 tpm 5-versnellingsbak standaard op de CX Diesel Super en Pallas. Nieuwe versnellingsbak-verhou- dingen voor de CX Break, GTI en Prestige Spoiler op het kofferdeksel van de CX GTI Verbetering in het wissen van de voorruit van de CX door een op de ruitewisserarm bevestigde rui tesproeier, een niëliwe ruite- sproeierpomp en een vloeistofre servoir met grotere inhoud In februari 1981 zal Datsun, naast de inmiddels succesvolle Cherry Bestelwagen, een nieu we lichte bestelwagen onder de naam Datsun Urvan op de markt brengen in 7 standaard varianten. De Urvan is de opvol ger van de in 1973 geïntroduceer de E20, welke niet naar Neder land werd geëxporteerd. Op ba sis van een 7-jarige ervaring, ook in diverse West-Europese landen met dit model, heeft Dat sun de nieuwe Urvan ontwik keld, waarvan in augustus 1980 de produktie is gestart. De laadruimte van de Urvan, met 307 in lengte, 153 cm breedte en 133,5 cm hoogte, is ruim toeganke lijk via een schuivende zijlaaddeur van 106 x 134,5 cm en een achter klep van 131 x 127 cm Het laad vermogen zal ruim 1300 kg be dragen Als krachtbron is gekozen voor een 2.0 I benzinemotor met een vermogen van 55 kw (75 DIN PK) en een koppel van 147 Nm (15 Kgm Zoals alle Datsun personenauto's (uitgezonderd die met injectiemo toren) neemt de Urvan genoegen met normale benzine Met de huidige brandstofprijzen levert dit een aanzienlijke bespa ring voor de gebruikers op De Urvan zal in Nederland gele verd worden in diverse uitvoerin gen zoals gesloten bestelwagen met en zonder zijramen en naar keuze een standaard of verhoogd dak Tevens zal een 6-persoons dubbele cabine en een 9-persoons bus in C ustom en Luxe uitvoering wor den geleverd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 22