Emoties snel verdwenen na ongeluk met bus tijdens Zweedse trip Een enkel traantje werd weggepinkt, maar de stemming was goed tekst LEO VAN DER SANDE foto's HANSKEIJZER Opgelucht keken de vakan tiegangers weer rond toen zij dinsdagavond bij restau rant Bellevue in het plaats je Woudenberg in de pro vincie Utrecht arriveerden. Vers in het geheugen lag nog het hachelijke avon tuur van de vorige dag toen hun bus in Zweden bij een ernstig ongeluk betrokken raakte. Over de ergste schrik was men inmiddels heen en druk werd er nog nagepraat over de goede af loop. Tijdens het diner dat daar werd gebruikt was er nauwelijks meer iets van het voorval te bemerken. Snel hulp Hartelijk welkom Geen paniek Frontale botsing voorkomen Schiphol HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 27 WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 K- N Voor de ongedeerd gebleven passagiers aan hun afscheidsdiner begonnen was er in Woudenberg uiteraard eerst een stormloop op de telefoons om ook persoonlijk familie en kennissen van de behouden thuiskomst op de hoogte te stellen. Ongeveer honderd mensen uit de Randstad waren zondagmorgen van het Centraal Station in Rotter dam vertrokken voor een drie daagse trip, georganiseerd door Randstad Edities, naar Zweden. Na een busreis naar het Duitse Kiel en een overtocht met een boot van Stena Line arriveerde het gezelschap maandagmorgen in de haven van Göteborg. Met de bus werd vervolgens een excursie gemaakt in de omgeving. Nabij het Zweedse Kungaelv vond het onge luk plaats. Op een vrij smalle weg moest de bus uitwijken om een frontale botsing met een vracht wagen, die zich op de linker weg helft bevond, te voorkomen. Bij deze manoeuvre schoot de bus de weg af en kwam in een lager gele gen greppel tot stilstand. Door de klap die de bus hierbij maakte, raakte een aantal mensen gewond en liepen verschillende passagiers kneuzingen op. Onder de gewonden bevond zich een Voorburgse, die in verwachting was en een gebroken been had op gelopen. Vrij snel na het ongeluk waren po litie, brandweer en ambulances ter plaatse om de passagiers uit de bus te halen en bijstand te verlenen. Ongeveer tien reizigers werden naar een nabijgelegen ziekenhuis overgebracht waar de verwondin gen werden verzorgd. Met uitson dering van het echtpaar uit Voor burg waren alle deelnemers van deze trip dinsdagavond weer be houden terug in Nederland. Twaalf gewonden waren die dag uit voorzorg met het vliegtuig te ruggebracht, terwijl het overige deel, na van de ergste schrik beko men te zijn, de reis vervolgde. Verwacht werd dat in de loop van deze week ook de vrouw met het gebroken been samen met haar man kan terugkeren naar Neder land. De vrachtwagenchauffeur, die na het ongeluk was doorgere den, kon later op de dag door de politie worden aangehouden. Hoewel de stemming bij terugkeer in Nederland onder de busreizigers eigenlijk niets meer te wensen overliet was voor een hartelijk welkom gezorgd in Woudenberg, waar een afscheidsdiner op het programma stond. De heer P. van Dijk sprak namens Randstad Edi- De reisgenoten die ongedeerd uit de bus kwamen, brachten dins dagavond tijdens hun laatste programmastop in Woudenberg een toast uit op buschauffeur Leendert Oosterhof van Pool Touringcars uit Amsterdam, we gens „moed, beleid en trouw": gewoner gezegd, vanwege zijn kalmte en kordate optreden na het kantelen van de bus. En de heer P. van Dijk bood chauffeur Leendert Oosterhof ook een bos bloemen aan namens Randstad-Edities voor zijn aandeel in het opvangen ter plekke. ties een bemoedigend woord en overhandigde hierbij de ongeveer honderd reizigers een bloemetje. De directeur van Stena Line, de heer R. Waardenburg, prees het kordate optreden van de buschauf feur. De reizigers onderstreepten dit door een welgemeend applaus. Ook de heer R. Bakker van de busonderneming Pooltours sprak zijn lof uit over de chauffeur. Als extra attentie kregen de mensen bovendien een sjaaltje aangeboden. Een van de passagiers die het on geluk aan zag komen is de heer H. van Velzen uit Nootdorp en mede werker bij de T.H. in Delft. „Ik zat op de derde stoel en zag precies wat er gebeurde. Ik riep de mensen direct toe dat ze zich moesten vasthouden en blijven zit ten. Er brak geen enkele paniek uit. Na het ongeluk zag ik onze Zweedse gids ergens even in een hoek van de bus gefrommeld lig gen. Ik ben in het bezit van een EHBO-diploma en wist wat mij te doen stond. De chauffeur zag ik door een kapot raam naar buiten kruipen. Een Zweedse vrouw kwam vragen of er ambulances nodig warén en ging dat direct re gelen. Vijf ambulances kwamen naar ons toe. Wel duurde het even voordat een dokter bij ons was; pas in de vierde ambulance kwam die mee. Ik heb mij voornamelijk ont fermd over de vrouw die in ver wachting was en met een gebro ken been in de gekantelde bus lag. Ik kon haar geruststellen door te vertellen dat haar been niets te maken had met de positie waarin zij verkeerde. Nadat de dokter was gearriveerd kreeg zij een injectie om de ergste pijn te verzachten. In gebarentaal maakte ik aan de Zweedse dokter duidelijk wat er aan de hand was en dat ze in ver wachting was. Na ongeveer een uur kwam er een nieuwe bus waarmee we het programma kon den vervolgen, ik heb de mensen nog toegesproken in de bus en ze bedankt voor het feit dat ze zo goed meewerkten. Tegen de chauffeur zei ik dat hij mazzel had gehad", aldus de heer Van Velzen. Onder de passagiers bevond zich nog een tweede EHBO-er, de heer A. de Swart uit Rotterdam. De heer De Swart is chef bij de tech nische afdeling van de RET en weet hierdoor het nodige van bus- en af. „Direct na het gebeuren heb ik het noodluik open gedaan en de mensen eruit geholpen. De men sen heb ik gemaand om na het on geluk stil te blijven zitten omdat de bus kans liep om verder te kan telen. We waren met overwegend oudere mensen, ik heb geholpen om ze door het luik uit te laten stappen. De meeste mensen hiel den zich goed; wel kwam er na af loop bij een enkeling een huilbui, maar dat is logisch", vertelt de heer A. de Swart. Chauffeur van de verongelukte bus was Leendert Oosterhof uit Amstelveen. Op het moment van het ongeluk reed de andere bus met passagiers enkele hon derden meters voor hem. „Ik zag op een gegeven ogenblik de vrachtwagen recht op mij afko men. ik had de keuze voor een frontale botsing of uitwijken. De weg waar ik op reed was 4,70 meter terwijl ik zo ongeveer met mijn bus de helft ben. Ik maakte noodgedwongen een uit- wnkmannpiivrp waarhii ik nipf kon voorkomen in de berm van de weg te komen. De gevolgen moeten anders veel erger ge weest zijn. ik rende nadat ik door het raam naar buiten was gekropen direct naar de achter deur, waar de klap het hardst aan was gekomen en opende deze. Goddank zijn ze allemaal levend thuisgekomen. Ik zit al heel wat jaartjes achter het stuur maar een ongeluk had ik zelf nog nooit meegemaakt. Het kostte me erg veel moeite om la ter weer achter het stuur te kruipen; de mensen gaven me een applaus waardoor ik de klap weer gauw te boven was", vertelt chauffeur Leen, die bij zonder geprezen werd door al zijn passagiers. Na het genot van een drankje werd begonnen aan het diner waar ditmaal extra veel aandacht aan geschonken was. Niets was er nog te bespeuren van het avon tuur, dat een dag eerder zich in Zweden had afgespeeld. Op dezelfde avond ook, even na half tien, arriveerde op Schiphol het toestel met de twaalf gewon den aan boord. Hier kwamen de emoties pas goed op de luchthaven los. Een enkel traantje kon niet verborgen blijven. Duidelijk wa ren nog de gevolgen te zien van de klap die de bus had gemaakt. Ver schillende mensen liepen in ver band of hadden pleisters op hun hoofd. Ook hier werden de men sen op een toepasselijke wijze ont vangen door vertegenwoordigers van Pooltours, Randstad Edities en Stena Line. In de perskamer vond hier de ontvangst plaats. Nadat koffie was gedronken kwamen hier toch ook enigszins de verha len los. Een korte toespraak van de heer Van Dijk van Randstad Edities deed de ergste emoties ver geten. Tijdens de vliegtocht werden deze mensen vergezeld door een verple ger van de KLM. Na de ontvangst keerde ook deze groep huiswaarts. Vol bewondering waren zij over de hulp die op gang was gekomen van de zijde uit Nederland om al les voor hen zo goed mogelijk te rocmlon Nog een beeld uit Woudenberg: de heer P. van Dijk van Randstad-JEdities h»d voor een ieder bloemetje bij de hand én een troostend woord uite raard. Na het natafelen in Woudenberg uiteraard ook even naparaten: hier is onze redakteur Leo van der Sinde-f midden) in gesprek met een deelneem ster aan de trip uit Schiedam. Links de direkteur vart Stena Line, de heer R. Waardenburg, die voot allen nog een aandenken achter de hand had.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 27