Orpheus zingt in Schiedam onder leiding nieuwe dirigent Plant 1.75 12.50 I Venus zorgt l voor verwarring netricD Stadsblad Gemeentebegroting tekort: ruim twee miljoen Geen forse verhogingen in 1981 Visje van de week: 95 SCHIEDAM De deze week verschenen gemeente begroting over het jaar 1981 in Schiedam sluit met een tekort van maar liefst 2.300.000. Overigens is dit tekort voor de burger vam Schiedam geen ramp, want om dit te kort te dekken zullen er het komende jaar geen ge meentelijke tarieven veel omhoog gaam. Maanvisjes Mooie groene aquarium- Man mozambique sijsje Visbun aas keteltje - mék EXTRA weekenc aanbiedina geruwde cashmir JAPONNEN eenmalig nu aktie prijs!! alle rokken 29 95 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 3 WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus presen teert zich a.s. vrijdag 24 oktober in de Havenkerk aan de Lange Haven. Dan zal het koor onder leiding van de jonge dirigent Richard Ram, een concert geven. Voor de vorig jaar afgestudeerde koordirigent betekent dit zijn eerste concert in Schiedam met Orpheus. Deze jonge musicus, die niet alleen directie studeerde, maar zich tevens op het orgel specialiseer de, bewees dit onlangs in juni tijdens zijn examen solospel orgel door met twee tienen zijn studie af te ronden. Richard Ram volgde de naar Gronin gen vertrokken Chris Verhoog. De met veel enthousiasme begon nen dirigent beperkte zich niet al leen tot het bestaande repertoir. Niet alleen oude nog niet door K. S. M. Orpheus gezongen muziek, doch ook werk van hedendaagse compo nisten is hij niet uit de weg gegaan. De te verwachten verandering in wijze van repeteren heeft mede ge leid tot een toeloop van nieuwe le den. Al kunnen er nog best per par tij een paar bij! Het concert van a.s. vrijdag onder leiding van deze jonge musicus, is niet het eerste comcert', dat het K. S. M. Orpheus onder leiding van hem brengt. In Menden St. Augus- tin (West Duitsland) heeft hij het koor op zijn eigen wijze het werk van Kan Ishii: Gesang eines welken Baumes doen uitvoeren, dat geho noreerd werd met een staande ova tie. Het programma van a.s. vrijdag be staat uit oude kerkelijke en wereld lijke muziek tot modern repertoir. Het in januari 1980 opgericht Haags Vocaal Ensemble eveneens onder leiding van Richard Ram, zal dit concert met haar medewerking opluisteren. Het Haags Vocaal En- Het Nieuwe ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's -Gravenhage d.d. 30 juli '79 onder nr. 78/1979. KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 J. Torn Telefoon 010-732877 Privé 010-342312 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 015-124331. toestel 35 Privé 01807-18513 semble bestaat uit leerlingen van het Concervatorium uit Den Haag. Zij repeteren niet zo regelmatig als het K. S. M. Orpheus, maar doen dit wanneer zij medewerking verlenen aan een concert. Een vereiste, om met het ensemble te kunnen meezingen is: kennis van muziek. Dat verklaart waarschijn lijk waarom zij niet regelmatig re peteren. Dat zij toch het juiste ren- dament halem komt natuurlijk van wege hun professionele instelling. Hoewel ik de instelling van de leden van K. S. M. Orpheus eveneens pro fessioneel dien te noemen. Naast het optreden van het K. S. M. Orp heus en van het Haags Vocaal En semble, zal Marie Thérèse van Krie ken haar medewerking aan dit con cert verlenen. De in 1956 geboren pianiste, genoot haar opleiding aan het conservatorium in Tilburg. Haar eerste lessen echter ontving zij in haar geboorteplaats Helmond. Zij heeft tijdens haar conservato riumperiode gestudeerd bij Alexan der Hrisanide. In juni 1979 deed zi3 met goed gevolg eind examen pia no, zodat zij nu anderen op de piano de weg kan wijzen. Zelf heeft zij les bij Marja Bon in Amsterdam, om zich nog beter te bekwamen in het pianospelen. Niet alleen ensembles en koren worden door haar begeleid, ook be kende zangers en zangeressen zijn door haar op de piano begeleid. Het programma ziet er als volgt uit: K. S. M. Orpheus: Popule Meus Palestrina, Domine non sum dignus da Vittor, Now is the month of maying Thomas Morley, Come again, sweet love John Dowland, Je ne l'ose dire Pierre Certon. Haags Vocaal Ensemble: Psaume 138 J. P. Sweelink, Psaume 142 J. P. Sweelink (1562-1621), Marie Thérèse van Krieken, piano, Prelu des Claude Debussy, a. La Fille aux cheveux de lin, b. La puerta del Vino, c. Minstrels. K. S. M. Orpheus: Quatre petites priOEres Fr. Poulenc, a. Salut Dame Sainte, b. Tout puissant, c. Seigneur, je vous en prie, d. O mes trés chers frères. Haags Vocaal Ensemble: uit: Four Latin Madrigals 1974 Svend S. Schulta, a. Quo pinus b. Pervigi lium veneris, c. Ver redit optatum, Pauze. K. S. M. Orpheus: Marie Thérèse van Krieken-piano, Pater Noster Fr. Liszt, Gebrochene Stimme op 18 no. 7 Jan Sibelius, Mttagsruh uit Die Tageszeiten op 76 Richard Straus, Marie Thérèse van Krieken, For children Béla Bartök, Zes Roemeense volksdansen Béla Bartök. Haags Vocaal Ensemble: Marie Thé rèse van Krieken piano, Székler Klage Zoltan Kodaly, Vier Slo- wakische Volkslieder Béla Bar tök, a. Hochzeitslied aus Poniky, b. Heu-Erntelied aus Hiadel, c. Tanz- lied aus Medzibrod, d. Tanzlied aus Poniky. K. S. M. Orpheus: Marie ThérCEse Marie Therese van Krieken, pianiste tijdens het vrijdag te geven concert van Orpheus. Vervolg van pagina 1 Ben heeft in de achter hem lig gende vier jaren ook veel bekende zangers en cabaretiers op de piano begeleid. Om er eens een paar te noemen: Therèse Steinmetz, Paul van Vliet, Fons Jansen, en een heel seizoen in „klein concert 3" met Li- selore Gerritsen. Hij vindt het ver velend om hiermee in een bepaald hokje in de muziekwereld geplaatst te worden. OOK KLASSIEK „Ik wil niet eenzijdig overkomen", zegt Ben daarover. „Het Rotter dams Philharmonisch Orkest heeft geen vaste pianisten. Als zij iemand nodig hebben, dan vragen zij die op free lance basis en als zodanig heb ik ook wel gespeeld voor het Rotter dams Philharmonisch. Heel iets anders dus weer, en ik be speel ook wel de elektrische instru menten als Delia achter de vleugel gaat. Ik ben nu ook een orgelstudie begomnen bij André Verwoerd in Rotterdam. Ik houd dus wel dege lijk voeling met de klassieke mu ziek." Hoe komt het nu, Ben, dat je in Vlaardingen niet zo bekend bent, terwijl je toch met diverse groothe den in de Nederlandse muziekwe reld optrekt? Heeft dat iets te ma ken met de profeet die in eigen land niet geëerd wordt? „Nee, dat niet, het 4ijkt me min of meer toevallig. Ik ben een geboren en getogen Vlaardinger em zou hier best wat meer willen optreden. Maar de programma's moeten lang van tevoren vastgesteld worden, en heel vroeg bij de theaterdirekteu- ren zijm. Zo zou je nu al weer moe- tem werken aan het programma voor het seizoen 81/82. En zover vooruit kijken lukt miet altijd, hè". OPTREDEN Je bent nu wel in Schiedam te be luisteren? „Ja, op 24 en 25 oktober zijn Delia en ik in Theater de Teerstoof in Schiedam. We gaan door Neder land met een liedjesprogramma. De liedjes zijn geschreven door Delia zelf, voor vier of vijf nummers heb ik de muziek geschreven". „We zijn heel trots op de gemêleerd heid van het publiek", zegt Ben ent housiast. „Het is ee n fantastische gwaarwording te merken dat ieder een i er ets aan hebben kan. Het zijn heel aparte liedjes die Dell a brengt; maar het repertoire blijkt zo te zijn dat h t'e iedereen aan spreekt". Vrijdag en zaterdag in De Teer stoof dus? „Ja", zegt Ben, even zakelijk wor dend, „kaarte n voor tien gulden verkrijgbaar bij de V V V en 's avonds aan de zaal". Ben van der Limden (30), een be scheiden musicus die im zijn ge boortestad Vlaardingen minder be kend is dan in de rest van het land. Het blijft bij de trend aampassing van vijf procent, zodat in 1981 de Schiedammers voor gemeentelijke diensten vijf procent meer moeten gaan betalen. Het college van burgemeester en weth uders van Schiedam wil ech ter een v irbeh ud maken bij de vijf procents tariefsverh iging en dat is de verhoging voor elektrici teit en water. De mate van verhoging van elektri citeit hangt af van Rotterdam en vam het ministerie van economi sche zaken zodat Schiedam daar zelf niet veel in te vertellem heeft. Ook dient, aldus het college van Richard Ram, de nieuwe dirigent van Orpheus. van Krieken piano, Daar was eens een meisje loos Heran Strategier, De lente komt Willem Pijper, Dana-Dana Lajos B érdos. Kaarten a 10,— zijm verkrijgbaar bij: V.V.V. Schiedam, Overschiese- straat 1, Mevr. E. Stouthandel-de Vogel, Vismarkt 1, telefoon 26.70.67. P. de Veth, van Beverenstraat 29b, telefoon 26.49.59. normaal 3,- QC nu 4 voor Vl VV Vanaf donderdagmiddag normaal 3, nu 2 voor Zangvogeltje voor volière of kooi normaal 17,50 nu met 10 aasvisjes nu slechts Capelle a/d IJssel: Koperwiek Tel. 010-503583. Schiedam: Broersvest 19 Tel. 010-732933. Ook in Zoetermeer. ^iilllliiiiilliliiililiiiiiillllllliiiliilllllillllllliiiiiiiiilillillllillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllliililiiiiiiiiiiiiiiiiuiiilli^ j SCHIEDAM Tijdens een nachtelijke vispartij in het Bot- lekgebied zagen twee Schie- I damse sportvissers opeens een vreemd lichtverschijnsel boven I zich opdoemen. Het was kort I voor het begin van de dageraad en aanvankelijk vond het tweetal het alleen maar een zonderling geval. Dit werd anders dan toen de thuisreis werd aanvaard. Het i lichtverschijnsel volgde toen de vissers en begeleidde het tot aan j hun woning in SchiedamaOost. Toen één van hen wat ongerust, zijn ervaringen bij de politie wilde gaan vertellen ging het lichtverschijnsel met hem mee en stond blijkbaar boven het hoofd bureau op hem te wachten. Ook personeel van de politie geen eens kijken en zagen eveneens het niet thuis te brengen lichtver- sijnsel. Op een gegeven moment steeg het pijlsnel omhoog en bleef nog lang zichtbaar als een klein vurig puntje. Hadden we hier te maken met een ufo? Marsmannetjes die naar omlaag waren gekomen in hun rümtevoertuig om de viskunst van de twee Schiedammers af te kijken? Met vrij grote zekerheid is echter te veronderstellen dat we hier te maken hadden met de morgenster Venus in al z'n liefe lijkheid. Volgens de Rijkssterren wacht is het ongetwijfeld Venus geweest die aan het werk is ver- schenen en wiens uitstraling aan- vankelijk door het wolkendek E werd geblokkeerd. In de ochtendgloren heeft de pla- neet een fosforiserende uitstra- ling. Deze verdwijnt als de zon de E atmosfeer gaat verwarmen. Dit zagen de mensen die het lichtver- schijnsel pijlsnel meende te zien verdwijnen. Het puntje wat bleef na flikkeren was Venus zelf. De afstand van het verschijnsel E werd geschat op 2000 voet (plm E 600 meter). Als deze schatting juist zou zijn geweest, dan viel er op aarde wei- nig meer te vissen. De werkelijke afstand van Venus ten opzichte van ons aardse tranendal wisselt van 39 tot 260 miljoen km. In haar laagste stand waarin ze zich blijkmaar nu bevind is ze als och- tendster met bloge oog waar te =j nemen. E Staat Venus ten oosten van de zon, dan gaat ze na de zon onder en is avondster, staat ze ten wes- ten van de zon dan komt ze voor de zon op, en is morgenster. Is ze vanaf de aarde zichtbaar wekt ze de schijn net als de maand en zon, met de mensen mee te draaien als ze zich verplaatsen. E Dit hebben de twee sportvissers 5 ervaren, mogelijk met schrik in de benen, doch ten onrechte. lekker goedkoop verse burgemeester en wethouders, reke ning te worden gehouden met een verhoging van de gasprijs en het CAI signaal: de kabeltelevisie. Het tekort van ruim twee miljoen is overeenkomstig met het in de meer jarenbegroting 1981-1985 gecalcu leerde tekort, alsmede een extra ta riefsverhoging van het rioolrecht met 15% voorzien in de meerjaren begroting 1981-1985 i.v.m. het stre ven maar een kostendekkemd ta rief. Het Schiedamse gemeentebestuur schrijft verder dat het hen zeer ver heugt dat ondanks nauwelijks te aanvaarden tekorten bij het VROM bedrijf een forse strukturele (blij vende) bezuinigingen op de rijksuit keringen naar de gemeenten met name uit het gemeentefonds verder reële tariefsverhogingen c.q. ingrij pende bezuinigimgen voor 1981 kunnem worden vermeden. (LEKKER WARM) 2 MODELLEN 3 DESSINS MATEN 38/48 MET RAND DESSINS GEVOERD EN ONGEVOERD Koemarkt 1: Schiedam Zuidplein Hoog 572 Rotterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 3