ORANJE Hans Konings (PvdA) doceert Gemeenteraad krijgt les in godsdienstonderwijs Zeldzame slang op zwerftocht Gesol met 2 miljoen Wie betaalt de AVR? Politie grijpt „man van twee miljoen" St. Nicolaas betaalt niet Stalen platen op wegdek Jubileumfeest Katholieke Vrouwenbond Zingende mankanaries Visje van de week 3.95 Dwergacorus Snoekvlsjes SCHIEDAM Een wat vroege Sinterklaas heeft, overigens zon der daar voor te betalen, alvast flink wat cadeau's ingeslagen. In het weekeinde werd bij de firma Confidence aan de Schie een grote hoeveelheid speelgoed gestolen. Zes kisten, met daarin 104 speelgoedpoppen en 40 houten adelaars verdwenen spoorloos. In de Rijnmondraad stond namelijk diezelfde avond een voorstel op de agenda om Schiedam die rekening van twee miljoen alsnog te presenteren. Dat voorstel werd echter van de Rijnmond agenda afgevoerd: Gedeputeerde Sta ten zouden een andere oplossing zoe ken voor deze nog openstaande post. De zaak leek van de baan, maar werd opnieuw aktueel toen de Rijnmon draad voor de vergadering van 27 ok tober hetzelfde oude voorstel weer op de agenda plaatste. „Daarmee is de maat vol", vond wet houder Scheeres. Op tafel lag nu een voorstel om de bevoegdheden, die Schiedam in 1968 aan Rijnmond ver leende inzake de AVR, maar in te trek ken, een daad waartoe Rotterdam al eerder was overgegaan. Schiedam zou daarmee een krachtig protest laten ho ren. Maar op het nippertje werd dit voorstel maandag weer ingetrokken. Reden: het twee miljoen-voorstel was diezelfde maandagavond opnieuw door Rijn mond van de agenda afgevoerd. Verscheidene gemeenteraadsleden vonden dat men zo geen stap verder kwam. De CDA'er Van Lingen wilde daarom dat de gemeenteraad een be sluit onder voorbehoud zou nemen: de bevoegdheden intrekken zodra blijkt dat de twee miljoen toch op Schiedam- se schouders terecht zullen komen. Van Lingen, die Rijnmond opnieuw „onbehoorlijk bestuur" verweet, zag zich verzekerd van de sympathie van de PvdA-fraktie. Maar zijn voorstel bleek geen haalbare kaart. Burgemeester Te Loo waar schuwde de raad, geen paniekvoetbal te gaan spelen. „Het is volstrekt duidelijk wat de raad wil het mes nu op tafel leggen maar een dergelijk besluit zou wat al te vroegtijdig zijn", vond Te Loo. Ook Scheeres vond dat Schiedam beter nog even kon wachten met zijn stekels op te zetten. De raad ging er tenslotte mee akkoord het voorstel tot de volgende vergade ring aan te houden. Is dan niet duide lijk wie die twee miljoen moet betalen, dan zal Schiedam alsnog de verleende bevoegdheden intrekken. SLIJTERIJ WIJNHANDEL U BELT, WIJ BEZORGEN Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 265997-264140 Capelle a/d IJssel: Koperwiek Tel. 010-503583. Schiedam: Broersvest 19 Tel. 010-732933. Ook in Zoetermeer. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 20 WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 •••••••••••••••••••••••a* jonge vogels met zanggar van 35 - nu.. met zanggarantie 22.50 (vanat donderdagmiddag) Nanno.tumu. Beckfordi (Spit.neu.zalmpj.) Normaal 6.- nu 4 voor Leuk plantje: 2 polletjes voorI w w per stuk vond dat Konings hem verkeerde din gen aanwreef, maar ging niet verder op de materie in. Burgemeester Te Loo meende dat het college volstrekt geen verantwoorde lijkheid droeg voor verklaringen die de CDA-fractie had uitgegeven, een ant woord dat later werd aangevuld met de verklaring dat b en w „niet licht had den getild" aan de kwestie van het ri tueel slachten, waartegen in bepaalde kringen een zekere weerzin bestaat. Desalniettemin vonden b en w dat alle in Schiedam wonende bevolkingsgroe pen zoveel mogelijk hun eigen cultuur en godsdienst moeten kunnen belevèn' PPR-raadslid Herman Noordegraaf complimenteerde b en w met hun be leid' Noordegraaf herinnerde de ge meenteraad er aan dat er in het verle den onaangename dingen zijn gebeurd tijdens het ritueel slachten en vond de nu gevonden oplossing verreweg de beste. Noordegraaf gaf nog een praktische reden voor het slachten op zondag, een dag immers dat de capaciteit in het abattoir volop beschikbaar is, terwijl het slachthuis op doordeweekse dagen druk bezet is' SCHIEDAM Maandagavond kreeg de gemecrvte= raad, tussen de behande ling van de vele, vaak gortdroge agendapunten door, een smakelijk lesje gods dienstonderwijs' Het PvdA-raadslid Hans Konings achtte het namelijk zijn taak met name de CDA-fractie docerend toe te spreken over de geloofsgebruiken van de Islamiti sche stadsgenoten. SCHIEDAM Met een schepnetje en een hark (en met de nodige omzichtigheid), zo probeerde maandagmiddag een agent van de Schiedamse politie een zonderlinge vreemdeling aan te houden: een ongeveer anderhalf meter lange, zwartkleurige rattenslang die op zerftocht was door de tuinen van de Wattstraat. Tot haar verwondering en ontsteltenis had een al oudere bewoon ster de slang op een bepaald moment voorbij zien kruipen. Aan vankelijk meende ze met een paling te doen te hebben, maar waar schuwde de politie toen bleek dat het om een andersoortig reptiel ging. De agenten, ook geen slangenbezweerders van professie, hadden het dier na enige tijd opgespoord en wisten het behoedzaam in een vuilnisemmer te werken, waarin de slang naar het hoofdbureau werd afgevoerd. Vandaar ging het naar dé Rotterdamse diergaarde Blijdorp waar het beest in de kollektie werd opgenomen. Het bleek een ratten slang uit Noord-Amerika, een voor mensen vrij ongevaarlijk, maar voor dieren dodelijk reptiel. Dinsdag heeft de eigenaar van de slang zich bij de politie gemeld. Een reptielenliefhebber uit de nabijgelegen Villastraat was de rat tenslang maandagmiddag kwijtgeraakt. Het beest wist te onts nappen uit 's mans terrarium, waarin zich overigens nog meer kruipend gedierte bevond. Omdat het raam niet goed was afgesloten besloot het dier vervol gens een uitstapje te maken. Konings deed dat naar aanleiding van een in deze krant gepubliceerde open brief van dezelfde CDA-frac= tie, die vorige week bezwaren maakte tegen het ritueel slachten door moslems in het abattoir. Tot dat slachten werd uitgerekend op de zon= dag gelegenheid gegeven, een feit waaraan het CDA zich stootte, ook al omdat enkele personeelsleden van het abattoir daardoor op de rustdag moesten werken. Bovendien vond het CDA dat b en w best overleg met de gemeenteraad hadden kunnen plegen voordat zij hun toestemming gaven. deskundige aan de Rijksuniversiteit in Leiden, legde hij de betekenis van dit rituele moslem-offerfeest uit en verweet hij het CDA gebrek aan eerbied voor niet-christelijke geloofsgebruiken. Konings, beurteling citerend uit de Bijbel en de Koran, merkte schamper op dat het CDA bezig was met een „minikruistocht" tegen de Islamitische Schiedammers. Het raadslid gebruikte het vragenhal- fuurtje om het college van burgemees ter en wethouders uitleg te vragen over dit gedrag van het CDA, een fractie die volgens Konings „tegenstellingen wilde suggereren tussen het chri= stelijk en islamitisch deel van de bevolking". Het socialistisch raadslid was van me ning dat iedere geloofsbeleving even belangrijk is, en wilde van b en w weten of het college zijn inzichten deelde. CDA-fractievoorzitter Siem Rosman SCHIEDAM Een tot nu toe onbe kend gebleven personenauto met aanhanger heeft zaterdag op rijks weg 19 voor ernstige opstoppingen gezorgd toen twee stalen oprijpla ten van de aanhanger gleden op net wegdek belandden. Het voorval gebeurde omstreeks kwart voor zes. Dertien persone nauto's konden de U-vormige pla ten niet ontwijken en liepen schade op. Op de rijskweg ontstond een lange file. De Vlaardingse politie moesen er aan te pas kome om het verkeer te regelen. Dat pas na geruime tijd weer normaal kon rijden. Hans Konings: „CDA suggereert te genstellingen tussen christenen en islamieten". Die open brief was Hans Konings in het verkeerde keelgat geschoten' In een betoog, doorspekt met Turkse en Ara bische termen, overgenomen van een De jongeman, genaamd F. D. G. B„ moest zich in Schiedam verantwoorden voor enkele inbraken bij de autohandel Ultrac aan de Jan van Riebeekweg, waar hij tweemaal een auto stal en de derde maal de boel in brand stak en daarmee een schade van 150.000 gul den veroorzaakte. Euro Autoservice in de Schiedamse Callandstraat werd door B. 45.000 gul den lichter gemaakt toen hij daar in augustus een Chevrolet stal. Luxueuze auto's waren B.'s hobby. Hij stal deze bij garagebedrijven door heel Nederland, reed er korte tijd in, liet de wagen achter en stal prompt een nieu we, vaak nog duurdere auto die hij na korte tijd weer voor een derde inwissel de. B. nam met niet minder genoegen dan met merken als Mercedes, BMW, Rover, Jaquar, en Peugeot. „Zijn" duurste auto was een Mercedes van 115.000 gulden. Verschillende bedrijven werden meer maals doör B. bezocht en telkens wist hij daar een nieuwe buit te bemachti gen. Zo moest een schuifdakenfabriek in Oudenbosch het meermaals ontgel den en werden daar bij ieder bezoek dure auto's gestolen. In Breda stal B. een auto en liet vervol gens zijn visitekaartje achter in de vorm van brandstichting. Het garage bedrijf leed daardoor een schade van ruim é*n miljoen gulden. Bij Papier handel De Pau,w in Rotterdam wist B. SCHIEDAM Opnieuw zijn maan dagavond tijdens de gemeenteraad harde woorden gevallen over de AVR, de vuilverbrandingsinstallatie die in zijn betrekkelijk korte bestaan al zove le miljoenen guldens in rook deed op gaan. Aanleiding vormde opnieuw de twee miljoen gulden die Schiedam sinds 1977 aan de AVR schuldig zou ziln, een post die indertijd bedoeld was om het aandelenkapitaal van de verbran dingsonderneming te vergroten. Hoewel Schiedam aanvankelijk geacht werd deze twee miljoen te betalen, werd later overeengekomen dat deze last van 's stads schouders zou worden afgewenteld en voor rekening zou ko men van een andere, niet met name ge noemde instantie. In de gemeenteraad van augustus werd daarom besloten dat Schiedam een be drag van ruim drie miljoen, bedoeld om de financiële positie van de AVR te saneren, pas zou betalen als zwart of wit stond dat die andere twee miljoen uit andermans beurs zouden komen. SCHIEDAM Een 18-jarige inwoner uit Oudenbosch (Brabant) heeft be kend voor bijna een miljoen gulden aan luxe auto's, sieraden, geld en ande re waardevolle goederen te hebben ge stolen. Bovendien bekende hij enkele gevallen van brandstichting waarbij een schade van ruim 13 miljoen gul den werd aangericht. De jongeman werd op 14 oktober op last van de Schiedamse politie aange houden in zijn woonplaats en voor ver hoor overgebracht naar Schiedam. Van daaruit werd het onderzoek, waarbij ook de rijkspolitie, de gemeentepolitie van Breda en die van Rotterdam be trokken waren, gecoördineerd. eveneens door brand een schade van ruim twee ton aan te richten. Voor de afwisseling stal B. niet alleen auto's maar zo nu en dan een fiets, een brommer, sieraden of geld. Het onder zoek, dat nog wordt voortgezet door de politie in Breda, heeft uitgewezen dat B. bovendien bijna 30.000 gulden aan geld had gestolen en voor een onbe kend bedrag aan juwelen. De jonge man, die al op zijn 16e met deze prak tijken begon, is inmiddels voorgeleid voor de officier van jusitie in Breda. Dit is een momentopname van' het jubileumfeest dat de Katho lieke Vrouwenbond van Schie- dam-Kethel vrijdagavond vier de. resse. Na een mis in de Jacobuskerk ter herdenking van het 25-jarig be staan, was er in het naastgelegen verenigingsgebouw een gran dioos feest, opgeluisterd door een band. De vereniging staat momenteel onder bestuur van mevrouw Heydda-Willemse, voorzitter, mevrouw Schijndel-Scholte, se cretaresse, en mevrouw Siemens- maStornebrink, penningmeeste-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 20