Verwerking Schiedams afval V.A.M. maakt er in Wijster compost van Isoleren van vei Openbare commissie vergaderingen Aanvragen bouwvergunning Discussie over Streekplan Midden-Delfland Vaccinatie tegen gele koorts Wekelijks spreekuur burgemeester Vergunning volgens Ontgrondingenwet Woonerven in Groenoord-Midden Openingstijden kantoor O.N.S. Verttweg achter 's -Gravelandseweg vrij voor fietsers/brommers HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 27 WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 gemeente informatie Publicatie van de gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Bureau Voorlichting Stadskantoor Emmastraat 1. Tel. 260500 De leden van de raadscommissie voor Finan ciën en Economische zaken hebben onder leiding van wethouder R. Scheeres en verge zeld door enkele ambtenaren en de pers, een bezoek gebracht aan de V.A.M. het vuilver- werkingsbedrijf in het Drentse Wijster. Zoals bekend gaat het Schiedamse huisvuil al sinds jaren per spoor naar Wijster om daar, na een grondige behandeling, als com post de deur weer uit te gaan. Een langdurig proces. Hoge bergen huisvuil in het Drente landschap met daarboven weer zwermen meeuwen die er hun kostje zoeken. En dat vinden ze dan ook. Het vers aangevoerde vuil wordt nat gehouden. Bacteriën en schimmels doen hun werk onder temperatu ren van 50 tot 80 graden celsius. Het orga nisch materiaal zoals groente-, tuin- en keu kenafval verandert in een aardachtige mas sa, compost geheten. Nu het kantorengebouw van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam aan de Van Heek straat 15 enige tijd voor het publiek openge steld is, heeft de ervaring geleerd dat van de afdelingen Kleinverbruik en Inchsso, geves tigd op de 2e etage van het O.N.S.-gebouw, beter aan da behoefte van het publiek aange past dienen te worden. Daarom zullen de lo ketten van deze twee afdelingen, mede uit het oogpunt van de service-verlening, voortaan voor het publiek geopend zijn van 9.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags. Dit houdt dan in dat het publiek ook tussen de middag bij deze afdelingen terecht kan. Voor informatie zijn de Openbare Nutsbe drijven telefonisch bereikbaar onder num mer 622222. De ventweg (waaraan een parkeerterrein) ten westen en ten zuiden achter het flatgebouw aan de 's -Gravelandseweg is vanaf het kruis punt van de Noordvestsingel met de 's -Gra- velandsestraat, in zuidelijke richting tot aan de 's -Gravelandseweg voor alle verkeer ge sloten. B en W hebben nu besloten de geslotenver klaring in die zin te wijzigen, dat deze niet meer zal gaan geldén voor fietsers en brom fietsen. Dit zal worden aangegeven met on derborden bij de bestaande borden. Het Ver- keersbesluit zal e^rst nog in die zin moeten worden gewijzigd. Fietsers en bromfietser op de Burg. Honner- lage Gretelaan krijgen zo een logische en vei lige aansluiting op het westelijke fietspad langd de 's -Gravelandseweg. richting Broersvest. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. De aanvragen zijn nog in behandeling; er zijn nog geen beslis singen genomen. Belanghebbenden kunnen nadere informatie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. M. G. Hartman voor Vlaardingerdijk 349; bar verbouwen tot bar annex cafetaria; P. Staal voor Kortlandstraat 15 klein 2: vergroten van woning aan de achterzijde door middel van dakuitbouw; J. Smekens voor Kortlandstraat 15 klein 4: vergroting van woning aan de achter zijde door middel van dakuitbouw; Bouwkundig Adviesburo Erades en v.d. Wel voor Lange Haven 57: kantoorpand en bovenwoning inwendig verbouwen tot kantoor en bedrijfsruimte en deur in achtergevel plaatsen; F. A. de Wolf voor Rozenburgerplein 3: voorgevel van de woning wijzigen; R. V. S. Shipknow voor 's -Gravelandse- Maar huisvuil bestaat niet alleen uit orga nisch afval. Er is ook papier, blik en plastic bij. Om deze materialen nu te scheiden van het overige huisvuil, is bij de V.A.M. enkele Weken geleden een zogenaamde scheidings installatie in gebruik genomen. Deze installatie, overigens een wir-war van pijpen en machines, werkt volgens het droge principe, hetgeen betekent dat voor de schei ding van het afval gebruik gemaakt wordt van lucht. Hierdoor wordt 20% papier, 3% blik en 5% plastic teruggewonnen. Deze herwonnen materialen worden afge voerd naar de betreffende industriën en tot nieuwe produkten verwerkt. Het Schiedamse gezelschap trof het overigens niet want net op het moment dat de scheidingsinstallatie bekeken werd, trad er een storing op. Toch kon men, na een gedegen uitleg, zien hoe een en ander in z'n werk gaat. De eerste huisvuilscheidingsinstallatie heeft een capaciteit van 25 ton per uur, zodat 500 Eind november hoopt het Gemeentelijk Wo- ningbeheer 15 kilometer verwarmingspijpen in 1.698 gemeentwoningen in Groenoord voorzien te hebben van isolatie. Met deze isolatie, aangebracht door de firma Cletom wordt ongeveer 20% energie bespaard. De kosten van het gehele projekt bedragen on geveer 650.000 gulden, welk bedrag door middel van de besparingen in twee jaar is terugverdiend. Tijdens de bouw van een aantal complexen woningen in Groenoord-Midden zijn de c.v.- leidingen in keldergangen en kelders niet geï soleerd. In de tijd van de bouw van deze wo ningen was het isoleren van dergelijke c.v.- leidingen niet algemeen gebruikelijk. De energieprijzen waren toen nog van dien aard, dat de kosten van het isoleren ten opzichte van de besparingsmogelijkheden niet lonend waren. Nu de energieprijzen aanmerkelijk zijn ge stegen en de verwachting gerechtvaardigd is dat deze prijzen in de toekomst nog aanzien lijk zullen stijgen, is men tot isolatie overge gaan. Het totaal gemiddelde energieverbruik, over vijf jaar gerekend van deze 1.698 woningen bedraagt ongeveer 3.500.000 m3 gas per jaar. Na isolatie zijn besparingen tot ongeveer 20% van het totale energieverbruik mogelijk. Dit komt neer op 7.00.000 m3 gas per jaar. Verrekening van de kosten met de huurders zal geschieden via de stookkostennota. De huurder heeft namelijk het direkte financiële voordeel van de energiebesparing. De verre kening is gespreid over een periode van 20 jaar, zodat ook de toekomstige bewoners die het voordeel vam de isolatie hebben, meebe talen aan de isolatievoorziening. Reizigers die naar het buitenland gaan en te gen gele koorts moeten worden gevacci neerd, kunnen voor de vaccinatie een telefo nische afspraak maken met de G.G. en G.D., Soendalaan 2 te Vlaardingen, telefoon 010- 345555 toestel 16. De Samenwerkingsregeling Gezondheids zorg Nieuwe Waterweg Noord, waarin sa menwerken de gezondheidsdiensten van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, zijn door de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid voor deze regio aange wezen als gele koorts-vaccinatiecentrum. weg 557: inwendig verbouwen vam de 5e verdieping; Direkteur Gemeentewerken voor 's -Gra velandseweg 567: inwendig verbouwen van de 3e verdieping: Aann. bedrijf J. v.d. Tempel en Zn. B.V. voor Van Heekstraat: oprichten van een bedrijfspand; L. N. Rademaker voor Oosterstraat 30: woning in- en uitwendig verbouwen; Direkteur Gemeentewerken voor Lange Singelstraat: het geheel oprichten van een gymnastieklokaal; Simbol B.V. voor Algerastraat: bedrijfs ruimte met kantoor oprichten; Esso Steenkool Technologie B.V. voor 's - Gravenlandseweg 284/388: derde verdie ping kantoorgebouw indelen; G. A. Dingemans voor Nieuwe Maasstraat 27: dakkapel aan de voorzijde van de wo ning vergroten, alsmede indeling van de zolderverdieping wijzigen; S. Tetteroo voor Hargastraat 40: woning in- en uitwendig verbouwen; Dhr. Munski voor Beierlandsestraat 5 a en b: woning in- en uitwendig verbouwen. ton per dag of rond 125.000 ton per jaar ver werkt kan worden. De directie van de V.A.M., die het Schiedamse gezelschap ont ving en tijdens de rondleiding bijstond, kon niet zeggen of er plannen bestaan om in de toekomst nog meer van zulke vuilscheidings- installaties te bouwen en waar. 78 MILJOEN BRODEN Wij gooien in Nederland met elkaar bergen verbruikte grondstoffen weg. Dat het afval wel eens het eindprodukt van onze welvaart wordt genoemd mag blijken uit het vol gende kleine voorbeeld. We gooien per jaar 1.8% brood weg. Totaal is dat 63.000 ton per jaar. Er vanuit gaande dat een brood gemid deld 800 gram weegt, betekent dit dat we per jaar ruim 78.000.000 broden weggooien.. Dat hebben de mensen van de V.A.M. kun nen uitrekenen aan de hand van de hoeveel heid oud brood die in de huisvuilzakken zat. De gemiddelde kosten per woning bedragen 45 gulden. De gemiddelde besparing per wo ning per jaar bedraagt 125 gulden. Geïso leerd wordt met polykonschalen met een dikte van 20 mm. De afwerking geschiedt met aluminiumplaat ter dikte van 0.6 mm. Het isolatiemateriaal heeft een isolatierende ment van ongeveer 70%. Burgemeester mr. G. J. te Loo zal met ingang van 4 november 1980 voortaan elke dinsdag van 9.00 tot 10.00 uur spreekuur houden in zijn kamer in het Stadskantoor. Iedereen die de burgemeester wenst te spreken kan zich op die tijd mel den bij de bode op de 6e étage. Wel wordt er op gewezen dat de bur gemeester zich niet zal bezig houden met aangelegenheden die tot de por tefeuilles van de wethouders beho- ren. De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Or dening houdt een discussiebijeenkomst over het „Streekplan Midden-Delfland" op don derdag 30 oktober in gebouw De Ark, Harg- plein 101 in Groenoord, aanvang 20.00 uur. Soortgelijke bijeenkomsten zullen verder nog gehouden worden op maandag 3 novem ber in De Stadsdoelen, Verwersdijk 44 in Delft, aanvang 20.00 uur; op dinsdag 4 no vember in zaal De Noord, Kerkweg 46 in Ke- thel-Schiedam, aanvang 9.30 uur 's morgens; op donderdag 6 november in 't Trefpunt, Kerkplein 11 in Maasland, aanvang 20.00 uur; op maandag 10 november in De Boeg, St. Maartenregtplein 13 in Schipluiden, aan vang 20.00 uur en op donderdag 13 november in De Deel, Baarnhoeve 6 in Vlaardingen, aanvang 20.00 uur. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in mei 1978 het Streekplan Zuid-Holland West vastgesteld, dat een nadere uitwerking heeft gekregen in het Streekplan Midden- Delfland, dat medio september is gepubli ceerd. In deze uitwerking komen vooral de zaken landbouw, de relatie landbouw met milieu, de recreatievoorzieningen en natuur en landschap aan de orde. De Streekcommissie heeft inmiddels de in spraak-procedure op gang gebracht, waar bovengemelde discussie-bijeenkomsten deel van uitmaken. Individuen, groepen en instel lingen kunnen reacties opsturen aan Gedepu teerde Staten, Koningskade 1 2596 AA Den Haag. Informatie is te krijgen bij het centraal secretariaat Streekcommissie Zuid-Holland van de Prov. Raad voor de Ruimtelijke Orde ning, Verrijn Stuartlaan 17 2288 EK Rijswijk, telefoon 070-997770. Burgemeester en wethouders hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland verzocht de gemeente een vergunning volgens de Ont grondingenwet te verlenen, voor het graven van een jachthaven ten noorden van de Alge rastraat. Bedoelde aanvraag ligt tot en met 25 november 1980 voor een ieder ter inzage op de secretarie-afdeling Openbare Werken in het Stadskantoor. Een ieder kan tot op 25 november schriftelijk bezwaren tegen het inwilligen van de aan vraag indienen bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in Den Haag. Voor de openbare commissievergaderingen liggen de agenda's en de bijbehorende stuk ken voor belangstellenden ter inzage bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor. De raadscommissie vóór Volksgezondheid houdt de openbare vergadering op woensdag 29 oktober om 20.00 uur in de vergaderkamer op de 10e etage van het Stadskantoor. Aan de orde komen o.m. de Gemeenschappelijke Re geling Geneeskundige en Gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg Noord; het jaarverslag 1978/1979 van de samenwerkende G.G. en G.D.-en in de sub-regio Nieuwe Waterweg Noord; de gemeente-Begroting 1981 en de Meerjarenbegroting 1981-1985. Aan het begin van de vergadering is er het vragenhalf- uurtje voor het publiek. De Schoolraad van de gemeente Schiedam komt in het openbaar bijeen op woensdag 29 oktober om 19.30 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. Aan de orde komen o.m. een advies omtrent de oprichting van een Rayon schoolraad met afvaardiging uit de gemeen ten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam; de schooltijden voor het cursusjaar 1981-82 en een onderzoek naar gewenste onderwerpen, die door de Schoolraad behandeld kunnen worden. Na de pauze is er de vertoning van de diase rie „Naar een schoolwerkplan", uitgebracht door de Ver. voor Openbaar Onderwijs met toelichting door de heer G. J. van Praag. De Commissie voor Algemene- en Bestuur lijke Zaken houdt de openbare vergadering op donderdag 30 oktober om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. De agenda vermeldt o.m.: de Drank- en Hore- caverordening; de procedure voor behande ling Begroting en Beleidsnota; de procedure voor behandeling van ingekomen stukken raadsvergadering; herziening van de huwe lijksleges; jaarverslag 1979 van de brand weer en het ritueel slachten. De Welstandscommissie komt bijeen op vrij dagmiddag 31 oktober, waarvan het open bare gedeelte begint omstreeks 15.00 uur. De Commissie voor Sociale Zaken houdt de openbare vergadering op maandag 3 novem ber om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. Aan de orde komen o.m. de ge meentebegroting 1981 en de Meerjarenbegro ting 1981-1985. De Commissie voor Vorming en Recreatie komt in het openbaar bijeen op dinsdag 4 no vember in het Stadhuis aan de Grote Markt. Om 19.00 uur begint de sectie Onderwijs aan het afwerken van de agenda, om 20.15 uur volgt de sectie Cultuur, Jeugd- en Sportza ken. Op de agenda van de sectie Onderwijs staan o.m. raadsvoorstellen over de vergoeding kosten vakonderwijs over 1979 voor bijzon dere scholen van g.l.o. en b.o.; over de werke lijke exploitatiekosten over 1979 van het openbaar kleuteronderwijs, gewoon lager on derwijs en voortgezet onderwijs; ove^ de aan leg van schoolwerktuinen/moestuinen in Schiedam-Oost en over een wijziging van de Verordening regelende het verlenen van een tegemoetkoming in de kosten van gods dienstonderwijs of levensbeschouwelijk vor mingsonderwijs aan leerlingen van ge meentelijke scholen voor g.l.o. en b.o. en be spreking van de onderwij sparagrafen van de gemeentebegroting 1981. Er is spreekrecht voor de toehoorders. Daarna komt aan de orde de agenda van de sectie Cultuur, sport- en jeugdzaken. Burgemeester en Wethouders hebben de vol gende straten en pleinen in Groenoord-Mid den aangewezen tot woonerf: het Albert van Raalteplein, het Bernard Zweersplein, het Henriëtte Bosmansplein, de Jan Damen- straat, de Kor Kuilerstraat, de Jozef Orelio- singel voor wat betreft het gedeelte tussen de Eduard van Beinumlaan en de Willem Andriesseniaan en de Toon Verheijstraat voor wat betreft het gedeelte ten oosten van de Eduard van Beinumlaan. De woonerven zullen als gebruikelijk met borden worden aangegeven. Daarnaast zijn een aantal andere verkeers maatregelen getroffen. De parkeerverboden zijn ingetrokken op het Albert van Raalte plein, op het Bernard Zweersplein en op het Henriëtte Bosmansplein; de bestaande bor den zullen worden verwijderd. Tevens is in getrokken de aanwijzing tot voetpad van de Jozef Oreliosingel, voor wat betreft het ge deelte ten oosten van de Eduard van Beinum laan; het bestaande bord zal worden verwij derd. Voor al deze verkeersmaatregelen zal eerst nog het Verkeersbesluit gewijzigd dienen te worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 27