De afwezige woorden Vlaardingse Post Capri ploeg zet zich in voor hartpatiënten Val in gat Praatgroep Humanistisch Verbond VOORWERPEN1 I burgerlijke KC=jtand Hersenschudding VLAARDINGEN Woensdagavond, half acht. In het dienstencentrum Emma aan de Oosterstraat ben ik op zoek naar de groep hartpatiënten die met elkaar een condi tietraining in stand houden. In de sportzaal tref ik een groep mannen die luidruchtig elkaar aanmoedigend, een partijtje volleybal spelen. Dit had ik niet verwacht en aarzel dan ook even. Maar de oprichtster van de Post-Caprigroep, mevrouw Kaper komt al naar mij toe. Zij is zelf ook, al op 32 jarige leeftijd, ge veld door een hartinfarct, en heeft later een hartoperatie ondergaan. MEELEVEN Dierenbescherming collecte 1980: bijna 11.000 gld HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 42 WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 Een overzicht van de groep doende met lichaamsoefeningen die de spie ren werkzaam moeten houdem. Waarom heeft zij deze training op gezet? „Als mensen een hartinfarct krij gen, komen ze in een ziekenhuis te recht. Wanneer ze van de monitor afkomen, wordem er direkt al oefe ningen gedaan, en later, bij een ver der herstel, krijgen de patiënten 3 maanden lang begeleiding bij oefe ningen. Dat hartrevalidatieprogramma heet kortweg Capri (een Ameri kaanse afkorting voor een methode van werken aan hartrevalidatie, Red.) Na drie maanden wordt de patient geacht te weten hoe hij ver der moet trainen, en dan is het voorbij. Daarom heb ik met een paar men sen deze Post-Capri opgezet. „Post" betekent na", zegt ze ter verduide lijking. „Nou moet ik wel even me teen wat rechtzetterh", zegt me vrouw Kaper en haalt een kramtek- nipsel tevoorschijn. Bij de Post-Capri hier zitten we al lemaal als ex-patienten. Je moet wel toestemming hebbem van hui sarts, internist of cardioloog voor je hiermee begint. En dan hebben we nog onze bewegings-therapeute die ons begeleidt. De oefeningen zijn allemaal op ons afgestemd. Je doet hier natuurlijk geen krachtsport. In de zaal is de club inmiddels ge stopt met volleyballen. Iedereen ligt nu ontspanmen op de grond, en de kalme stem van de physio-thera- peute geeft aan welke spieren achtereenvolgens „losgelaten" moe ten worden. Het heeft iets weg van een hypnose, en het werkt erg onts- pannemd volgens mevrouw Kaper. Dit is het laatste onderdeel van de traiming, die bestaat uit een „war ming up", hardlopen, inspannen, en vervolgens ontspannen. Het valt mij op dat er behalve me vrouw Kaper geen vrouwem deel nemen aan de training. „Je moet niet vergeten", aldus me vrouw Kaper, „dat deze ziekte bij meer mannen dan vrouwen toe slaat. Er zijm hierbij zeer jonge manmen (de jongste is pas 28 jaar) em bij vrouwen van 50, 60 jaar spreekt dit trimmen misschien niet meer zo aan. Maar hoe dan ook, ze zijn welkom op onze Post-Capri. Het kam een gemengde groep zijn". Er zijn wèl twee echtgenotes die bij de training zijn, en achter in de zaal een balspel doem. „Het is wel leuk als de vrouw mee doet", zegt mevrouw Kaper daar over, „ze weet dan ongeveer wat haar man moet doen, en het is ook een blijk van meelevem". Hoe komt u, als Schiedamse, nu voor de training in Vlaardingen te recht? „We hebben hier een geschikte zaal gevondem, en onze mensen komen ook overal vandaan. Schiedam, Vlaardimgen, een komt zelfs uit Ridderkerk. Bij mijn weten is dit de enige Post-Capri in de omgeving. Voor het overige ben ik wel op Schiedam georiënteerd. We hebben medewerking van de Capri van het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis en de subsidie voor dit werk komt De initiatiefneemster mvrouw Kaper (34) met op de achtergrond twee echtgenotes die bepaalde onderdelen van de training met hun man mee doen. SCHIEDAM Op zaterdag 1 no vember zal om 15.00 uur in het Stedelijk Museum de tentoonstel ling Michael Gibbs: The Absent Words/De Afwezige Woorden geo pend worden. Met deze tentoonstelling wil het Stedelijk Museum naar aanlei ding van het werk van Michael Gibbs op de wisselwerking tus sen taal en beeld in de eigentijdse kunst attent maken. Ter gelegenheid van de opening zal Michael Gibbs om 15.00 uur een performance houden die in direkt verband staat met de tentoonstel ling en waarvan de resten als install latie tijdens de tentoonstelling, die tot en met 7 december duurt, te zien zullen zijn. Voordat de Engelse kunstenaar Mi chael Gibbs in 1974 naar Nederland kwam, was hij vooral aktief op het gebied van de konkrete en visuele poëzie. Steeds meer legde hij zich toe op het gebruik van taal in de beel dende kunst. Deze aksentverschui- ving had tot gevolg dat hij met an dere media ging werken, zoals teke ning, foto, video en performance. Het doel was niet een illustratieve aanvulling van taal, maar een ana lyse daarvan. Terwijl taal of ele menten van taal een belangrijke rol in zijn kunst spelen, zijn deze nooit expliciet, dat wil zeggen duidelijk afleesbaar. De kijker wordt voortdurend met iets gekonfronteerd dat naar iets anders Verwijst. Anders uitgedrukt, het ene medium geeft steeds vorm aan het andere, het beeld aan de taal en omgekeerd. Deze wisselwerking tussen taal en beeld roept een spanning op, die bij de performances een hoogtepunt bereikt. Hier immers worden ver schillende media gelijktijdig toege past. Naast diaprojekties wordt er bijvoor beeld gebruik gemaakt van bandopnames en life-geluiden. Het resultaat is veelzijdig en doet aan fragmenten uit een moderne opera denken, een kompositie waar met behulp van moderne media een poging is gedaan een totaal-kunst- werk te scheppen. ROTTERDAM Bij werkzaamhe den aan boord van de sleuvengra- ven „Simon Stevin" liggende in de 8e Petroleumhaven, vond vrijdag een ongeval plaats. De 20 jarige Ro bert van de Linden uit Schiedam was bezig op de 2e stringer met het monteren en richten van een venti- latiepijp. Toen hij daarmede klaar was, draaide hij zich om, deed een paar stappen en viel in een gat. Negen meter lager bleef hij hangen tussen twee pijpen. Met verwondin gen is hij opgenomen in het Zuider ziekenhuis. SCHIEDAM Vanaf 11 november organiseert het Humanistisch Verbond in Schiedam een praatgroep. In deze praatgroep gaat het om de eigen erva ring van de deelnemers. De groep zal onder bekwame leiding staan van Me vrouw Nel Hof uit Den Haag. Het is de bedoeling dat de deelnemers door het uitspreken van iets dat hen bezighoudt, door de „gewoon- menselijke" uitwisseling van levenser varingen en door hun idee van de be ginselen van het Humanisme, meer zicht op zichzelf en hun levensthema krijgen. Soms worden luister- of communica tieoefeningen gedaan. Het is niet de bedoeling dat er therapie bedreven wordt, m.a.w. dat er door de groepsbe- geleidster systematisch aan de oplos sing van persoonlijke problemen wordt gewerkt. De groepsbegeleidster bewaakt slechts het proces; leidt het gesprek, zorgt dat iedereen aan de beurt komt, dat men naar elkaar luistert, enz. De data van de bijeenkomsten zijn: Dinsdag 11, 18 en 25 november Dinsdag 2 en 9 (eventueel 16) decem ber Dinsdag 13, 20 en 27 januari Dinsdag 3 februari Dinsdag 3 of 10 maart „follow up". De groep komt bijeen in een zaaltje van de fhurledeflat. Aanvang steeds om 13.30 uur tot ca 16.00 uur. De eer ste middag is bedoeld als kennisma kingsmiddag. Wie denkt zich niet in de groep thuis te voelen kan zich dan nog terugtrekken. Daarna is iedereen gebonden aan de 9 volgende bijeenkomsten en aan de be taling van de 50,Het maximum aantal deelnemers is 8. Opgaven telefonisch of schriftelijk bij: P. Tijsen, Nieuwe Damlaan 539, 3119 AM Schiedam Tel. 703811. Voor in houdelijke informatie: Mevrouw Nel Hof Tel. 070-622322. Gevonden voorwerpen af te halen aan het hoofdbureau van Gemeentepolitie Schiedam, Lange Nieuwstraat 55, Schiedam, dagelijks van 08.00 tot 16.30 uur, behalve zaterdags en zondags. Zwart etui met 10 sleutels; zwart Tabel met foto en 1 sleutel; kleine broekhaak met 2 sleutels; ring met 2 sleutels; ring met 3 sleutels; ring met 4 sleutels plus mes plus sleutelhanger; ring met 1 sleutel; zwart label met 2 sleutels; ring met 2 sleutels; rood label met sleutel; kettinkje met 1 sleutel; kabelslot; witte spotschoen; bruine damestas met lap stof en borduurwerk. De volgende gevonden voorwerpen zijn in de loop van 10 maanden gevonden en nu pas in ons bezit gekomen: Goudkleurig dameshorloge, merk: Sei ko; goudkl. dameshorloge, merk: Mar ti; zilverkl. dameshorloge, merk: Seiko; goudkl. dameshorloge, merk: Hislon; zilverkl. dameshorloge, merk: Moritz; gouden ring met groene steen; gouden ketting met hanger van bloem; zilverkl. dameshorloge, merk: Pierre Laro; zil verkl. dameshorloge, merk: Omega; zilverkl. dameshorloge, merk: Ancre; zilverkl. dameshorloge, merk: Marti; zilverkl. dameshorloge, merk: Pontiac; gouden dameshorloge, merk: Delbana. Gevonden voorwerpen, af te halen bij de vinders: Rood etui met 4 sleutels, Speelmeijer, Gordonstraat 52c, Schiedam. Kinderhorloge met witte band, Van Boxmeer, Griegplein 173, Schiedam. Zwarte sleutelhanger met opschrift en sleutels, Santstra, Numansstraat 22b, Schiedam. Blauw/groen geruite autohoes, Meijer, Laan van Spieringshoek 105, Schie dam. Zilverkl. dameshorloge met schakel band, Gunnewegh, P.K.O.-Laan 163a, Schiedam. Twee autosleutels, met gaspenning, Electrowacht, Aleidastraat 77, Schie dam. Gouden gladde ring met briljantje, Hoorman, Fazantlaan 18, Schiedam. Zwarte damesportemonnee met in houd, Kramer, v. Oldenbarneveld- straat, tel. 737535. Wit wollen damesjasje met sleutels, Steffen, Begischestraat 24a, Schiedam. Aansteker in rood etui, Vredebregt, Mgr. Nolenslaan 618, Schiedam. GEBOREN Iris, d.v. Lensveld-Schouten. Femke M„ d.v. Korver-den Otter. Bob, z.v. Stolk-van Troost' Karin, d'v. Onverwacht-Donk. Derk J„ z.v. Bleeker=van Velzen. Debby, d.v. van Schoor-den Engels- man' Johannes M„ z.v. Prein-Krijnen' Patricia A.C., d.v. Verkerk-Geerlings' Lucas M', z.v. van der Meij-Hertog' Margaretha M„ d.v' van Veggel-de Ka per. Roel W„ z'v. Ridderhof-de Vries' Micha, z.v. Noordegraaf-Snikkers' Mark, z.v' Jerdamski-van Duppen. Shama, d'v' Buurman-Koppeschaar' Maurice, z'v' van Zundert-van Mourik. Sandra, d'v' Esbach-de Jager. Peter S„ z'v. de Jong-van Leijden' Danny, z.v' den Hartog-van Marwijk. Ester M', d.v. Kortland=8ijtsma' Kasper, z.v. Vincent-Steekelenburg. ONDERTROUWD H. van dam 30 jr. en A. A. Zwanen burg, 25 jr'; L. van Donk, 23 jr. en J. M. Meijdam, 26 jr'; W. J' A' van Eeden, 23 jr. en J' P. van den Bos, 19 jr.; P. J' Koster, 25 jr. en C. A. Kion, 23 jr.; P. W. Kreft, 25 jr. en H. J. van Grootveld, 23 jr.; W. J' van der Meer, 24 jr. en A. Heukeshoven, 22 jr.; W. A. Plomp, 22 jr. en G. Olivier, 19 jr.; M. S. Sam-Sin, 27 jr' en G' D. H. Doorson, 24 jr.; M. J. P. van Wees, 29 jr. en J. H. Bouan, 24 jr.; J. W' R. de Wijk, 20 jr. en E. A. Snikkers, 22 jr.; D. van Zuidam, 36 jr' en W' S. M' Oomes, 24 jr. GETROUWD P' H' C. Rebers, 20 jr. en D' H. Dinge- nouts, 22 jr.; G. J. van Tongeren, 24 jr. en E. H. G. Brouwer, 24 jr.; P. A' J. van Oosten, 23 jr' en M. Lems, 20 jr'; R. F. van der Linden, 25 jr. en C. Uijtdewilli- gen, 24 jr.; W. J. M. Oomen, 38 jr. en C. J. Zuidgeest, 29 jr.; P' A' Roozen, 32 jr. en J. R. van Ooijen, 28 jr.; H. M. Keij- zer, 24 jr' en J. E. W. Hakkaart, 22 jr.; K' H. Janssen, 27 jr. en C' C. M. van Oostrom, 21 jr'; F. K. Bartels, 36 jr. en J. Beljaars, 24 jr. OVERLEDEN J. M. Berkhouwer, man 87 jr.; S. Hui gen, vr. geh. met J. Wessel, 79 jr.; T. Mulder, man 57 jr'; W. C. de Knegt, vr. geh. gew. met J. Kruize, 77 jr.; A. J. van Alphen.man 85 jr.; A. Philippi, man 57 jr.; L. Noordzij, man 89 jr.; P. Boo gaard, man 70 jr.; A' van Gogh, vr. geh. gew. met J' H. Wijzenbroek, 91 jr.; J. E. M. Bosman, vr. geh' gew' met J' P. Of- ferman, 82 jr.; A. A. T. Trouwborst, vr' 97 jr'; J. R. Koens, man 59 jr. SCHIEDAM De collecte die door de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren is gehouden in de week voor Die rendag, van 29 september tot en met 4 oktober heeft in totaal een bedrag op geleverd van 10.891,03. Deze opbrengst zal worden besteed aan de bouw van een wasruimte voor de dieren in het asyl „Hargahoeve" aan de Hargalaan 2 te Schiedam. De afde ling Schiedam brengt hartelijke dank uit aan een iedef die een bijdrage heeft geleverd aan het welslagen van deze collecte. SCHIEDAM Een 31-jarige werkne mer van de firma Rasco is maandag gewond geraakt bij bouwwerkzaamhe den in de Coolhovenstraat. De man assisteerde bij het aanbrengen van een stalen bint van 5 meter lang. Een collega, bezig met het bevestigen van het zware gevaarte, liet dit uit zijn handen vallen. De man die de ladder waarop zijn col lega stond vasthield, kreeg de bint op het hoofd en liep een zware hersen schudding op' Hij werd in het Nolet- ziekenhuis opgenomen. van de gemeente Vlaardingen, We kumnen daarmee de therapeute bewegings leer betalen; de zaalhuur brengen we als vereniging op. Het is duidelijk dat mevrouw Ka per nog steeds met hart en ziel ach ter het door haar genomen initiatief staat. „Ontspanning is zo belan grijk. We doen hier sport en spel in eem gemoedelijke sfeer. Er is waardering voor eikaars pre staties; we moeten zien de kompeti- tiedrang waar iedereem wej eens last van heeft, te beheersen". Ook de deelnemers zijn, hoe kan het ook* anders, tevreden: „je voelt je fit er bij, ik doe het graag elke week", ,,'k doe het nu voor de tweede keer, het bevalt prima", „enorm, je voelt dat je het nodig hebt", zijn enkele van de reakties uit de kleedkamer. Mevrouw Kaper hoort de lovende opmerkingem glimlachemd aan, en geeft graag haar telefoonnummer voor aanmelding van nieuwe le- dem: 26 66 29.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 42