„Ziekenhuisfusie binnenkort rond" Najaarsconcert Orpheus vol ragfijne momenten OJC brengt groep „Tutti Frutti" Twintig jaar Intermezzo Sex voor gehandicapten Opvoering „Spoetenkopje" Werkgroep Nierstichting aktief HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 47 WOENSDAG 29 UKlUBtH i»öu Weet u >e hoe lekker goedkoop verse kip wel is? Zie pag. 24 SCHIEDAM Nadat het OJ.C. Schiedam-Noord op 5 september met succes de groep Partner liet optreden organiseert men op vrij dagavond 31 oktober een optreden van de groep Tutti Frutti. De groep is in feite gebouwd ron dom Meike Touw die voor velen geen onbekende zal zijn. Meike Touw zong in de succesvolle groep Gruppo Sportivo en daarna in The Buddy Odor Stop. Ondertussen worstelde Meike thuis met piano, gitaar en bandcorder. Peter Calicher en Max Mollinger (ex Gruppo's) hielpen haar haar ideeën speelklaar te maken en dit resulteerde in de L.P. met de titel „Tutti Frutti". Op de l.p. wordt Meike bijgestaan door Robert-Jan Stips, Harry de Winter, Henk Torpedo (beiden van The New Adventures), Mark Boon en de al eerder genoemde Peter Ca licher en Max Mollinger. Tegenwoordig heeft Meike een ei gen band die het elpee repertoire live zal spelen en natuurlijk het no dige nieuwe materiaal. De band Tutti Frutti bestaat uit: Meike Touw (ex Gruppo Sportivo en Buddy Odor Stop) zang Mark Boon (ex Smyle, Stamp'n Go en Diesel) gitaar en zang Hans van Maurik (ex Stamp'n Go, Streetbeats Too Young) drums Fay Lovesick (ex Pete Gage en Mal Gray) piano, zang en gitaar Wim van Ekeren (ex Lemming, Strand 15 en Too Young) Key boards en zang Frank Papendrecht (ex The Ham mer en Diesel) bass en zang Het optreden vindt plaats in de grote zaal van het wijkcentrum „De Blauwe Brug" aan het Bach- plein 590 in Schiedam-Noord, en begint ca. 20.30 uur. De entreeprijs bedraagt 5,—. Kaarten zijn ver krijgbaar bij het wijkcentrum de Blauwe Brug en bij de Free Record Shop Schiedam aan de Broersvest. SCHIEDAM De enkele honder den personen, die vrijdagavond de gang naar de Havenkerk hebben gemaakt om getuige te zijn van het eerste optreden van het koor Orp heus onder leiding van zijn nieuwe dirigent Richard Ram, zullen daar beslist geen spijt van hebben ge had. Geboeid hebben zij in de sfeervolle ruimte van deze voormalige R.K. kerk kunnen luisteren naar de pre staties van niet alleen dit bijna 115 jaar bestaande mannenkoor, maar ook naar die van het conservato rium-leerlingen bestaande Haags Vocaal Ensemble (eveneens o.l.v. Richard Ram) en het solistisch, zo wel als begeleidend optreden van de eveneens jeugdige Helmondse pianiste Marie-Thérèse van Krie ken. Richard Ram maakte het noch zijn medewerkers nóch het publiek be paald gemakkelijk. Bewust heeft hij de platgetreden paden verme den en bij de keuze van het reper toire gestreefd naar een opbouw via oude kerkelijke en wereldlijke composities naar de meer eigen tijdse klanken van o.a. een Svend Schultz, Herman Strategier, Bélö Bartök en Willem Pijper. Orpheus begon het concert met „Popule Meus" van Palestrina en „Domine non sum dignus" van da Vittoria, beide werken, behoudens enkele schoonheidsfoutjes, ingeto gen vertolkt. Van de daarna vol gende Engelse middeleeuwse com posities blonk vooral het „Come again" uit door een bijna ontroe rende teerheid. Dat het Haags Vocaal Ensemble over prima stemmenmateriaal be schikt, viel te beluisteren in de Psal men 138, en 149 van J. P. Swee- linck, al kwamen de jonge stemmen af en toe wat hard over. Een abso luut hoogtepunt bereikten zij in de ragfijne vertolking van de „Latin Madrigals" van Svend Schultz. Richard Ram wist in zijn enthou siaste directie het koor vooral na de pauze tot een hoog muzikaal niveau te brengen in het „Paternoster" van Franz Liszt, het stemmingsvolle, weemoedige „Gebrochene Stimme" van Sibelius en het zeer moeilijke, maar zuiver gezongen „Mittagsruh" van Richard Strauss. Dit gold evenzeer voor het Haags Vocaal Ensemble bij de vertolking van „Szekler Klage" van Kod aly en vier speelse volksliedjes van JJélè Bartök. De pianiste Marie-Thérèse van Krieken was zowel bij de door het koor als door het Ensemble ge brachte werken een uitstekend be geleidster, en liet zich, ondanks de handicap van een ietwat detone rende vleugel, als een muzikaal en voor de toekomst veelbelovend so liste horen in werken van Debussy en Bartök. Orpbeus besloot dit alleszins ge slaagde concert met het overbe kende „Daar was eens een meisje loos" in een bewerking van Strate gier, „De Lente komt", een verras send werk van Willem Pijper, en als „uitsmijter" „Dana-Dana" een wervelend en met verve voorge dragen Tsjechisch dansliedje. Het optreden werd beloond mót een staande ovatie. Schiedammers van een „donorcodocil" te voorzien: een verklaring dat men zi!n nieren ter beschikking stelt als er onverhoopt een dodelijk ongeluk ge beurt. Met de nieren van een gezond mens kunnen twee nierpatiënten wor den geholpen en kan men dus twee le vens redden. Help de werkgroep. De vele aktiviteiten die op het programma staan zijn slechts mogelijk door de inzet van vrij willigers bij collectes, braderieën, beur zen, tentoonstellingen en andere even ementen-waar veel mensen Bij elkaar zijn. Schiedam heeft nu een groep zeer ent housiaste mensen bijeen die zich in hun vrije tijd inzetten om het lot van de nierpatiënten te helpen verzachten. Teneinde allerlei verdere akties op touw te kunnen zetten, moet de werk groep worden uitgebreid. Daarvoor zijn mensen nodig die zeker eerst wel eens iets meer over de Nierstichting willen weten. Dat kan. Er is een voorlichtingsavond met dia's en film op 4 november om 20.00 uur in het Kruisgebouw aan het Bachplein in Schiedam. Iedereen is daar welkom. Wie nu al meer wil weten over de Nier stichting kan terecht bij de Werkgroep Schiedam van de Nierstichting: de heer C. J. Hollaar, Plein Eendragt 13, 3111 AR Schiedam, telefoon 268669 en me vrouw J. A. van der Velde-van den Ak ker, Lisztplein 212,3122 LN Schiedam, telefoon 712013." SCHIEDAM Vooruitlopend op de fusie tussen de beide Schiedamse zie kenhuizen is de gemeenteraad maan dagavond akkoord gegaan met een krediet voor de aanschaf van een nieu we, gemeenschappelijke telefooncen trale, die de beide enkele, thans aan vernieuwing toe zijnde centrales moet vervangen. Kosten: anderhalf miljoen gulden. Geen kleinigheid, vond PvdA-raadslid Jos van der Lugt. die er aan toevoegde dat hij nu begreep waar de „giganti sche superwinsten van de PTT van daan kwamen". De nieuwe telefooncentrale vormde voor de gemeenteraad aanleiding om te informeren naar de op handen zijnde fusie, die nog steeds niet officieel be krachtigd is. Van der Lugt wilde van wethouder Scheeres (financiën, volks gezondheid) weten wat de fusie gaat kosten, een vraag waarop Scheeres oog geen gedetailleerd antwoord kon ge ven. Wel zei Scheeres te verwachten dat de fusie binnenkort rond zal zijn. Hoewel de vakbonden zich momenteel nog be raden over de konsekwenties voor het personeel, verwacht Scheeres op korte termijn positieve resultaten. De hoge kosten die het samengaan van het Gemeenteziekenhuis en het Nolet- ziekenhuis met zich meebrengt zullen volgens de wethouder op den duur ech ter zich zelf terugbetalen. Ulferd Bruseker (CPN) stemde als eni ge tegen het krediet van anderhalf mil joen. Volgens Bruseker zal de zieken huisfusie tot 'onvermijdelijk gevolg hebben dat er minder bedden beschik baar komen, een punt dat de CPN hoog opneemt. Scheeres beaamde deze veronderstel ling, maar voegde er aan toe dat Schie dam in deze geen luide stem in het ka pittel heeft. De beddenreductie is een rechtstreeks gevolg van de richtlijnen die de staatssecretaris vaststelt voor het hele land. Niettemin, aldus Scheeres, zal Schie dam zich op het standpunt stellen dat er tenminste 450 bedden beschikbaar moeten blijven. (Momenteel ligt dat cijfer rond de 600). De beddenreductie zal een verschuiving naar poliklinische behandelingen tot gevolg hebben. SCHIEDAM Zaterdagavond 1 november organiseert de N.V.S.H. - Werkgroep Gehandicapten een filmavond rond het thema: ,,se- xuele problematiek". De aanvang is 20.00 uur, en na de film is er moge lijkheid tot napraten. Adres: Westvest 26, Schiedam. Deze zaalruimte is beschikbaar gesteld door S.I.S. „De Ooievaars". m m mm Toneelgroep Intermezzo. schrijvende lezers SCHIEDAM De toneelvereniging „Intermezzo" maakte zaterdag de Vie ring van haar 20-jarige bestaan tot een ware happening. Een tot de laatste plaats bezette zaal „Arcade" kreeg even het beeld van een televisie uitzen ding, een attractie voor bezoekers die hiervoor onder de stoelzitting moesten graaien. Zij die hier iets aantroffen werden be loond met feestgebak. Na dit gebeuren zat er in de zaal de stemming er meteen goed in en ging men er voor zitten om te kijken en luisteren naar het jubileumstuk „Sproetenkopje" van Jay Tobias, uit het Amerikaans ver taald door Theo de Vries. Het blijspel, gebaseerd op het sprookje Assepoester, bevat genoeg elementen om het publiek met het gebeuren te doen meeleven. Een ouderloos meisje dat zogenaamd liefdevol door haar fa milie wordt opgenomen; in werke lijkheid beschouwt men haar als een goedkope werkkracht wie geen verne dering bespaard blijkt. Het lieve kind bemint en wordt be mind. Voor haar keert het getij als blijkt dat ze een vermogen erft. Net als in het sprookje wordt het kwade ge straft en leeft Sproetenkopje nog lang en gelukkig met de man die haar liefde waard blijkt te ziin. Onder regie van Piet de Kaper gaf In termezzo van dit blijspel een aan vaardbare interpretatie in een smaak vol decor. Weliswaar waren niet alle typeringen in dit blijspel even goed getroffen. Er was meer uit te halen; iets wat nu slechts was weggelegd voor de mensen met meer routine. Ook wat het acteren betreft mankeerde er hier en daar nog wel wat. Veel werd echter goed ge maakt met vlot spel en goede rolken- nis. Aangetoond is bovendien dat dit Inter mezzo als amateurvereniging een nieu we maar tevens goede weg is ingeslagen naar het zilveren bestaans jubileum. W.B Men schrijft ons: zeggen er 't hunne van Nadat in deze krant enige tijd geleden een indringend artikel heeft gestaan over de grote problemen van de Nier stichting in het Rijnmondgebied, is er in Schiedam een geweldige aktie ontstaan. Een tiental Schiedammers die zich de ze problemen en die van de vele nier patiënten aantrokken hebben zich spontaan aangemeld en dat heeft ge leid tot de oprichting van een werk groep van de Nierstichting in Schie dam. Nog net op tijd om dit'jaar mee te doen aan de N ationale Collecte in september j.l. die een groot succes werd. Maar daar blijft het niet bij. De werkgroep barst van de plannen die alle dienen om steun te verlenen aan de vele nierpatiënten die zoveel van hun tijd aan de kunstnier moeten doorb rengen om in leven te blijven. Bovendien gaat dé werkgroep alles in het werk stellen om zoveel mogelijk

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 47