Een gok Begroting voor komende vijf jaren ongewoon optimistish „Rijnmond verziekt relatie met eigen gemeenten" Opening karnavalsseizoen'81 Teerstoof-programma Ongeluk loopt goed af Dure buis gestolen Opbrengst collecte bijna 20 mille 'n HOORTOESTEL? Leg dan eens Uw oor te luisteren bij DIJKSHOORN Ligplaatsen woonschepen Geheimzinnige auto in brand DlJKSHOORN. Beter horen... 99 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 25 VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 Wethouder Scheeres, financiën: ^Moe ten we bezuinigen dan is daar politieke moed voor nodig". SCHIEDAM De gemeentebegro ting voor het jaar 1981 sluit met een tekort van 2.3 miljoen gulden. Dit tekort wordt gefinancierd uit de saldi-reserve, een gemeentelijk spaarpotje waarin zich momenteel ongeveer 13 miljoen gulden be vindt. Voor de burger houdt de nieuwe begroting weinig onaangename verrassingen in. Voor vrijwel alle o verheidsdiensten wil de gemeente niet verder gaan dan de trendma tige 5% verhoging, die dient om de inflatie te corrigeren. Alleen de verhoging van de riool rechten is fors: die stijgen met 15%, in verband met de enorme kosten van de rioolwaterzuivering. Verder zal de Schiedammer reke ning moeten houden met hogere ta rieven voor de kabeltelevisie, die voor het eerst sinds de ingebruikne ming aangepast worden. Die ta riefsverhoging zal waarschijnlijk binnen de tien procent blijven. De gasprijs gaat eveneens omhoog met 9 cent per kubieke meter maar op die maatregel heeft Schie dam geen enkele invloed. De aard- gasprijs wordt vastgesteld door Den Haag. Ook de elektriciteitstarieven zullen naar alle waarschijnlijkheid om hoog gaan, maar ook daarop heeft Schiedam geen invloed omdat de prijs wordt bepaald door het Rot terdamse elektriciteitsbedrijf. Tenslotte zal er ook meer geld voor het water moeten worden betaald. Die verhoging ligt om en nabij de tien procent. Dit maakte wethouder Scheeres (financiën) deze week be kend tijdens de aanbieding van de gemeentebegroting voor volgend jaar. KRACHTTOER Scheeres noemde de opstelling van de begroting „een jaarlijks terugke rende krachttoer" die ieder jaar weer vindingrijkheid vergt. Hoewel de gemeentelijke inkom sten dalen ten gevolge van het be zuinigingsbeleid van het kabinet, wil Schiedam geenszins het mes zetten in de uitgaven. Vandaar het tekort van 2.3 miljoen, waarvoor de spaarpot moet worden opengebro ken. Tegelijkertijd met de begroting van 1981 werd de meerjarenbegroting 1981-1985 gepresenteerd, een stuk waarin de gemeente uiteenzet wat zij de komende vijf jaar in Schie dam denkt te gaan doen volgens het zogenaamde proiriteitenprogram- OPTIMISTISCH De meerjarenbegroting maakt een optimistische indruk omdat het ge- meenebestuur uitgaat van een eco nomische groei, waardoor de ge meentelijke inkomsten geleidelijk weer zullen stijgen. Scheeres vindt dat optimisme al leszins gerechtvaardigd: „Je kunt twee dingen doen. Of zeggen dat het nóg slechter zal gaan, of hopen dat er verbetering in zit. Doe je het laatste dan kun je in ieder geval je beleid uitvoeren. Stel dat de econo mie inderdaad zou aantrekken ter wijl je al die jaren hebt zitten be zuinigen Dat zou doodzonde zijn". Zouden er toch bezuinigingen door gevoerd moeten worden, dan kan dat volgens de wethouder maar op één manier: drastisch. „Operaties in de marge z oals 5% besparen op alle portefeuilles getuigt niet van politieke moed", vindt Scheeres. „Moet je bezuinigen, zet dan drasti sch het mes in posten die daarvoor het eerste in aanmerking komen. Alleen met rigoreus snijden zou je kunnen bezuinigen, hoe impopulair die maatregel ook zouden zijn. Maar voorlopig hebben we nog niets in clie trand voorgesteld". De meerjarenbegroting vertoont overigens grote dekkingstekorten. Terwijl ieder jaar tot 1985 een greep in de saldireserve wordt ge daan van telkens 2.3 miljoen (alleen in 1985 8 ton) blijven er tekorten ontstaan van jaarlijks ruim één jaar of twee miljoen gulden. Die tekorten worden met een cijfer matig foefje weggewerkt. De erva ring leert namelijk dat lang niet alle posten op de begroting ook inder daad opgesoupeerd worden. Niet alle werken worden uitgevoerd en gemiddels blijft er 25 tot 30% over staan. Dat percentage wordt een „vertragingsfaktor" gewenst. Scheeres gaf ruiterlijk toe dat de begroting „een gok" is. Meermaals noemde hij zijn optimistische ver wachtingen ten aanzien van de ekonomie zelfs „natte vinger werk". De vraag is of Gedepu teerde Staten, die de begroting moeten goedkeuren, dit optimisme willen delen, nog afgezien van het feit dat GS in de regel grote hap pen uit de gemeentelijke saldire serve niet toejuicht. GS staan op het standpunt dat deze reserves bij kleine beetjes tegelijk moeten wor den opgemaakt. Niet voor niets is de begroting van vorig jaar nog altijd niet door GS goedgekeurd. Wethouder Scheeres verwacht dat ook de begroting voor 1991 niet zonder kritische op merkingen zal worden ontvangen en vermoedt dat Schiedam met harde argumenten moet aankomen om het werkstuk bij GS genade te doen vinden. Terwijl de begroting voor 1980 nog niet officieel is goedegekurd door Gedeputeerde Staten, buigt de ge meenteraad zich volgende maand over de begroting voor het ko mende jaar. In een aantal marat honzittingen mogen de raadsleden zich uitspreken over de plannen van het gemeentebestuur. Die zit tingen worden gehouden op: ^Maandag 17 november om 19.00 uur; dinsdag 18 november om 20.00 uur; domderdag 20 november om 14.00 en 20.00 uur. (vrijdag 21 no vember om 20.00 uur zonodig voort zetting). Tijdens deze vergadering zal ook de gewone maandelijkse agenda worden behandeld. De gemeentebegroting 1981 is ver krijgbaar bij de secretarie afdeling Financiën in het Stadskantoor. Een complete set boeken, bestaande uit de „Begroting van inkomsten en uitgaven", de „Begroting van de takken van dienst" en de „Nota in zake de aanbieding van de takken van dienst" en de „Nota inzake d e aanbieding van de begroting", kost in totaal 40,—. De Meerjaren begroting 1981-1985 met prioritei tenprogramma en Personeelsplan ning kost eveneens 40,—. De aan biedingsnota, waarin de belang rijkste gegotens uit de begroting, is ook afzonderlijk verkrijgbaar voor 10.-. SCHIEDAM - Volgens wethouder Scheeres (financiën) „verziekt het Openbaar Lichaam Rijnmond de relaties met zijn eigen gemeenten". Scheeres zei dit naar aanleiding van de veelbesproken twee miljoen gulden, die Rijnmond al een paar maal in Schiedamse schoenen heeft willen schuiven. Het geld is be stemd voor de Afvalverbranding Rijnmond (AVR). Ondanks in 1977 gemaakte afspra ken dat een andere instantie dan Schiedam voor deze post zou op draaien, keert het voorstel om 8chièdam alsnog te laten betalen met de regelmaat van een klok te rug op de agenda van de Rijnmon- draad, Door dergelijke manipulaties is het enthousiasme voor Rijnmond in de Schiedamse gemeenteraad tot het absolute nulpunt gedaald, zei Scheeres deze week. Hij voegde er aan toe dat Schiedam er niet over peinst die twee miljoen te betalen. „We houden onze poot stijf", aldus de wethouder. „Volstrekt belachelijk" noemde Scheeres het voorstel dat Schiedam eventueel ook nog rente sinds 1977 zou moeten betalen over het gew raakte bedrag. De twee miljoen gulden kunnen Schiedam overigens nog in ernstige financiële moeilijkheden brengen. Als Schiedam overhoopt toch tot betaling wordt gedwongen ziet het gemeentebestuurzich voor de moei lijkheid geplaatst, waar het geld vandaan te halen. De twee miljoen zijn namelijk niet in de meerjaren begroting asl uit gave aan de AVR opgenomen. De saldoreserve - de gemeentelijke spaarpot - kan er niet voor aange sproken worden, want ook dat geld is als in de meerjarenbegroting aan andere projekten besteed. SCHIEDAM —Het programma voor zoldertheater De Teerstoof ziet er als volgt uit: Vrijdag 31-10 en zaterdag 1-11: Ca baret Don Quischocking met „Wij zijn volstrekt in de war". Het achtste programma van Don Quishocking staat op stapel. Dit weekend voor de liefhebbers de try- out. Alles zal nog niet vlekkeloos verlopen, maar juist het improvise ren en uitproberen brengt de toe schouwer weer een beetje terug naar de beginperiode van het stu dentencabaret. Naar 1967; het jaar waarin Don Quishocking werd op gericht, om direkt het volgende sei zoen de Camaretten in Delft te win nen. Veelbelovend talent schreven de kranten toen, nu zijn de zalen bijna automatisch uitverkocht. Wie weet is er in de Teerstoof nog een plaatsje over. Don Quishocking is speciaal voor Schiedam „Volstrekt in de war". Vrijdag 7-11 en zate 8-11: Vrouwen cabaret Natascha Emanuels in „media neurose". Voor hen die vorig seizoen niet kon den is er nu alsnog de kans om te genieten van Natascha en haar col lega's Carla, Pamela, Janneke en Willy. Zaterdagmiddag 1-11 en 8-11: Clown Woudi. Clouwn Woudi trekt altijd volle za len. Vandaar dat hij dit seizoen drie keer in het programma is opgeno men. Dit weekend de eerste voor stelling van de eerste keer. Het is met WÏudi net als met Madurodam: je moet er een keer naartoe en de tweede keer is net zo leuk. Hij speelt volksstukken en sprookjes met poppen. Over het waarom zegt hij zelf: „Het Jan Klaassen poppenspel en het volkssprookje zijn het kind zelf. Jan Klaassen is de wereld buiten en het sprookje is de wereld binnen de fantasie van het kind. Deze beide werelden moeten opge wekt, gevoed en begeleid worden. Spelen en dromen, dromen en spe len, ze zijn de basis van het hele le ven van de mens". Aanvang avondtheater: 21.00 uur, foyer open: 20.00 uur. Aanvang kin dertheater: 14.30 uur, foyer open: 14.00 uur. Reservering maandag t/m vrijdag via het VVV kantoor: telefoon 266000, vrij-avond en zaterdag via het thaeater: telefoon 269455. Gere serveerde kaarten afhalen bij de theaterkassa tot een kwartier voor aanvang van de voorstelling. Via de VVV gereserveerde kaarten kosten vijftig cent meer. Bij Dijkshoorn staat 30 volle jaren ervaring tot Uw dienst. Daardoor kunt U rekenen op goed en vakkundig advies Dijkshoorn geeft Uw gehoor zekerheid Dat is voor U het belangrijkst Schiedam. Sl Liduinastraat 1. tel 010-26 76 49 v: Schiedam. Kethe' Hot van Spa'and 5. tel 010-70 1 7 3i Maassluis. Noordvhet 25. tel 01899-1 22 88 Rotterdam. Vierambachtsstraat 73. tel 010-77 25 45 SCHIEDAM Op zaterdag 15 no vember a.s. wordt met het zoge naamde lie van de 11e feest het karnavalsseizoen 1980-1981 door de Schiedamse Karnavalsvereniging De Rietzeilers geopend. Op die avond zal de Prins Karnaval van De Rietzeilers en van de stad Schiedam worden geïnstalleerd. Tevens zal de Raad van Elf met narren en hofdames worden gepre senteerd. Deze avond, die om 20.00 uur in ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155 wordt geopend, zal worden opge luisterd door het orkest De Riet stampers, de Dansmariekes en de Boerenkapel De Rietbouwers. Eveneens zal op die avond het Schiedamse karnavalslied 1980- 1981 ten dooip worden gehouden. Op vertoon van hun lidmaatschap- kaart hebben leden van De Rietzei lers gratis entree. Voor niet-leden zijn er aan de ingang van de zaal nog kaarten verkrijgbaar tegen 7,50 per persoon. SCHIEDAM Een werknemer van de Zakkencentrale aan de Overschieseweg is dinsdag onverwacht goed terechtgekomen toen hij van een hoogte van vier meter naar beneden viel en met zijn gezicht op een ijzeren steekwagen terecht kwam. Het ongeluk gebeurde toen de man een baal kunstzaken van on geveer 100 kilo van een stapel wilde nemen en daarbij struikelde. Bij zijn val sleurde hij nog een grote hoeveelheid zakken mee. Na behandeling in het Noletziekenhuis kon de man huiswaarts keren. SCHIEDAM Aspirant-kopers van woonschepen en andere be langhebbenden wordt er op gewe zen, dat het praktisch uitgesloten is dat vergunning wordt verleend tot SCHIEDAM Een personenauto is woensdagnacht op voorlopig onverklaarbare wijze in vlammen opgegaan. De politie, door een tele foontje op de hoogte gebracht, arri veerde om ongeveer kwart voor twee aan de afrit van rijksweg 20 op de 's Gravelandseweg, waar de auto in vuur en vlam stond. De brandweer bluste de brandende auto met een nevelstraal en vond naderhand een blik waarin een hoogst brandbare vloeistof had ge zeten. De politie acht het niet onwaar schijnlijk dat men met een geval van opzettelijke brandstichting te doen heeft, temeer daar de kente kenplaten van de auto verwijderd waren. Het motief voor deze daad blijft evenwel duister. SCHIEDAM Een roestvrij stalen buis van ongeveer zes meter lang en met een doorsnee van 10 centi meter is deze week gestolen van een constructieplaats langs rijksweg 20, ter hoogte van het Kethelpl in. De buis had een waarde van bijna 28000 gulden en was eigendom van de firma Van der Berg uit Zwam- I merdam. het hebben van, het innemen of het inrichten van een ligplaats voor een woonschip buiten de Westerhaven (tussen beide bruggen), die aange wezen is als woonschejpenhaven. Dit in verband met her zeer beperkt aanwezig z$n van ligplaatsruimte in de gemeente Schiedam en de stringente bepalingen van het Hoogheemraadschap Delfland. Ook ten aanzien van de nog buiten de Westerhaven afgemeerde sche pen gelden in de meeste gevallen beperkende bepalingen inzake de mogelijkheid van overdracht van de ligplaatsvergunning. Belanghebbenden kunnen beter zich vóóraf in verbinding stellen met de Havenmeester, Havenstraat 6 te Schiedam, telefoon 010-268019. SCHIEDAM - De Nationale Kol- lekte Geestelijk Gehandicapten, die in Schiedam werd gehouden van 13 t/m 18 oktober 1980, is door de inzet van velen weer een succes gewor den. De opbrengst van dit jaar f 19.321,40. Zoals bekend zal 55% van de opbrengst worden afgedragen aan het Landelijk Kollekteburo t.b.v. landelijke voorzieningen, 45% wordt verdeeld tussen de in Schie dam werkende ouderverenigingen en de sociaal pedagogische dienst. Bijdragen zijn nog steeds van harte welkom op giro 11 22222 (2x1 en 5x2) t.n.v. Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten te Utrecht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 25