:v*t: Honki Ponk verhuist in sprookjessfeer Oppas Rijnmond: meer bemoeienis met stads vern ieu wing Rotterdams kamerensemble in Museum Tropische aquaria in trek Spreekuur huurcommissie p» pi - I Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen WONINGBOUW BRANDWEER RECREATIEPROJECTEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 14 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 Onderweg van de Kerklaan naar de Schiedamseweg. Schiedam - In een bijzonder sprookjesachtige sfeer hebben de kinderen van kinderdagverblijf Honki Ponk zaterdag hun nieuwe onderdak in gebruik genomen. Vroeger was Honki Ponk gevestigd in een „ruïne" aan de Kerklaan in Kethel maar sinds kort heeft men een ruimere behuizinq in de vorm van een „kasteel" aan de Schiedam seweg 65. De verhuizing werd zaterdag feë- riek voltrokken door een optocht, bestaande uit ouders en kinderen die zich omstreeks elf uur bij de „bouwvallige resten" aan de Ker klaan in beweging zette. Aan de Schiedamseweg werden vervolgens de gasten ontvangen die er getuige van mochten zijn hoe Roodkapje in hoogsteigen persoon de toegangsdeur tot het nieuwe dagverblijf ontsloot. Dat gebeurde rond het middaguur. Roodkapje werd daarbij geholpen door enkele kabouters en de rest van de aanwezige hofhouding. Na de ontsluiting van dit nieuwe „sprookjeskasteel", waarmee alle kinderen en de leiding van Honki Ponk bijzonder in hun sas zijn, was er gelegenheid om het dagverblijf eens van binnen te bekijken. De belangstellenden werden rond geleid door de al wat oudere kabou ters. Om drie uur 's middags sloot het kasteel zijn poorten. Honki Ponk, dat tamelijk lang op een nieuw onderkomen heeft ge vlast, hanteerde voor die dag het motto „Bestaan sprookjes echt? Natuurlijk -als je maar lang genoeg wacht!" ivuuuiutpje cn een sprooKjesprinses:mei ae sleutel op weg naar het nieuwe onder komen voor Honki Ponk. Men schrijft ons: „Wie wil niet eens gezellig samen naar de bioscoop? Wie wil niet eens wat langer op een feestje blijven? Wie wil er niet eens samen een weekendje tussen uit? Maar wie kan ook niet altijd zo maar een be trouwbare oppas voor de kinderen vinden? Voor veel mensen blijkt dat regel matig een pro.bleem te zijn. Omdat wij die geluiden hoorden, wil Stich ting Samenlevingsopbouw Schie- dam-Noord een oppascentrale star ten. De plek waar inwoners van Schiedam-Noord een oppas voor de kinderen kunnen „huren" onder het motto „Veilig Uit". Als alles goed gaat zullen wij kun nen zorgen voor een geschikte op pas: meisje of jongen van 15 jaar of ouder. Omdat het voor de oppas sers natuurlijk ook te doen is om wat extra zakcentjes te verdienen, vragen wij een vergoeding van f 3,per uur! Als men voor de eerste maal ge bruik wil maken van de diensten van de oppascentrale moet 3 4 da gen tevoren worden gebeld, zodat we eerst kennis met u kunnen ma ken. De bedoeling daarvan is ook om wat punten door te nemen zoals: vervoer van de oppas, ver goeding, en andere in het regele- ment opgenomen zaken. Voor meer inlichtingen kunt u bel len: tel. 701043 of 702207 of langs komen bij de SSSN, Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590 (dagelijks van 9.00-17.00 uur). Tot slot: onze bemiddeling is gratis (de oppas natuurlijk niet!). Het kantoor van de oppascentrale is ondergebracht bij jeugd- en jon gerenwerk Schiedam-noord, geves tigd in de v/m depandance van de muziekschool' Mozartlaan 82." SCHIEDAM Meer belangstelling dan in voorgaande jaren kreeg het „Open Huis" van de Schiedamse Aquarium-en Terrarium vereniging „Natuurgenot in Huis", gehouden in eigen hobbycentrum. In twee dagen tijd kwamen hier tussen de twee-en driehonderd mensen een kijkje nemen. Vooral zij die iets voelen voor het inrichten van een aquarium, doch niet weten hoe zulks aan te pakken, kregen hier mondelinge en visuele voor lichting. Klaar voor de start konden ze het centrum verlaten met de weten schap, dat ze bij een eerste poging om z'n stukje levende natuur te creëren beslist geen builen behoef den te vallen. Enkele bezoekers lieten zich als lid inschrijven; anderen kondigden aan, de eerstvolgende contactavond te zullen bezoeken om zich nader te oriënteren op deze zinvolle liefheb berij. RIJNMOND De economische recessie stelt ook de lagere overheden voor een zware opgave. Voor het openbaar lichaam Rijnmond betekent dit teruglopende inkomsten. Deze stagnatie komt op het moment dat de bevoegdheden van Rijnmond zijn uitgebreid. Jarenlang zijn de inkomsten toegenomen; thans is sprake van een na drukkelijke teruggang, welke alleen maar beperkt kan worden door de heffing an opcenten op de onroerend-goedbelasting. Het economisch perspektief vereist verder, dat maatregelen worden ge nomen om de woningbouw op peil te houden, dat informatie wordt aangereikt en instrumenten worden benut om de werkgelegenheid en de bestaande verzorgingsstructuur te handhaven. Met name is het van belang te voor komen, dat de negatieve gevolgen worden afgewenteld op diegenen, die zich daartegen het minst kun nen verweren. De bemoeienis van Rijnmond met de stadsvernieuwing zal toenemen. De Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft in gestemd met het overhevelen van de adviesbevoegdheid inzake de toepassing van de zogenaamde „In terim-Saldo-Regeling" en „80% re geling" van Gedeputeerde Staten naar Rijnmond. Waarschijnlijk zal een subcommissie voor de Stads vernieuwing bij de Planologische Commissie Rijnmond worden inge steld. In 1980 bestond de Werkgroep Knelpunten Woningbouw vijf jaar. Sedert het dieptepunt in 1975 zet de stijgende lijn zich voort. Hoewel in de afgelopen jaren het streekplan- programma niet werd gerealiseerd, mag worden verwacht, dat dit in 1980 wel zal gebeuren. In de periode 1 juli 1979 - 1 juli 1980 werden 9.126 woningen voltooid, waarvan 51% in de woningwetsec tor. De woningbouwproductie vindt in belangrijke mate plaats in de ge meente Rotterdam en de drie groei kernen; Spijkenisse, Capelle aan de IJssel en Hellevoetsluis. Het afgelopen jaar is er sprake ge weest van winst in reizigersaantal len bij het openbaar vervoer. Het streekvervoer in Rijnmond spant daarbij met een groei van ruim 20% in de afgelopen vier jaar de kroon. De achterblijvende investeringen in het verleden en het financiële keurslijf van het openbaar vervoer doen vrezen, dat een verdere toe name zal uitblijven. Het overleg met het provinciaal be stuur en de rijksoverheid is thans in een zodanig stadium, dat begin 1981 met de procedure tot overgang van deze bevoegdheden naar Rijn mond een begin kan worden ge maakt. De aanvankelijke gedachte om een en ander gefaseerd te doen verlo pen, is verlaten, omdat de nieuwe milieuwetten al in werking zijn ge treden. Er zal rekening moeten worden gehouden met een eigen bijdrage van Rijnmond, daar de bijdragen van het rijk en de provin cie de kosten van uitvoering niet zullen dekken. Van de mogelijkheid om op grond van art. 37b van de Rijnmondwet brandweerbevoegdheden met be trekking tot de regionale aspecten van de brandbestrijding van de ge meenten over te nemen, wil het da gelijks bestuur vooralsnog geen ge bruik maken. Enerzijds omdat prioriteit wordt gegeven aan de rampenbestrijding, anderzijds omdat het nog de vraag is of de bijzondere wetgeving de provincies deze mogelijkheden ook zal bieden. Wel vindt het dagelijks bestuur dat binnen het kader van de Brandweer Gemeenschap Noordelijke Delta aansluiting ge zocht zal moeten worden bij de ei sen van de rampenbestrijding. Teneinde in 1981 mogelijkheden tot grondverwerving te kunnen be nutten is het wenselijk op de be groting jaarlijks een krediet te vo teren ten behoeve van de grondver werving in en om het Rijnmondge bied voor het realiseren van bui- tenstedelijke recreatievoorzienin gen. Een dergelijk krediet zal in de eer ste plaats gebruikt worden voor het doen van incidentele grondaan kopen vooruitlopende op de plan vorming. Vooralsnog lijkt een jaar lijks bedrag van 2.000.000,— vol doende om de nodige armslag te hebben om in te kunnen spelen op de mogelijkheden welke zich regel matig op de grondmarkt voordoen. SCHIEDAM Op zondagmiddag 9 november organiseert de Vereni ging Vrienden van het Museum een concert in de aula. Het Rotterdams Kamerensemble, onder leiding van Lex Oosthoek, voert dan werken uit van Mozart, Elgar, Berkely en Tsaijkowsky. Aanvang half drie. Het jonge Rotterdamse Kameren semble onder leiding van Lex Oost hoek bestaat uit een 30 strijkers en concerteerden vorig jaar met veel succes in de sfeervolle aula. Voor het concert op zondagmiddag 9 november hebben zij een werke lijk geniale violist aangetrokken, namelijk Jacques Holtman, hoofd leraar aan het Haags Conservato rium. Gezamenlijk vertolken zij het vioolconcert in A, (K.V. 219) van Wolfgang Amadeus Mozart. De drie verdere composities zijn se renades voor strijkers van Elgar, Berkeley en op speciaal verzoek Tsaijkowsky. De laatste is vorig jaar eveneens in de aula tot klinken gebracht. Sir Edward Elgar is de belang rijkste Engelse componist uit de 2e helft van de 19e eeuw. De serenade opus 20 werd in 1892 geschreven, maar is waarschijnlijk een revisie van zijn in 1888 gecomponeerde „3 pieces for string orchestra". Het was in ieder geval Elgars eerste meesterwerk, zijn genialiteit tonend op een moment toen hij nog totaal onbekend was. De Engelse componist Lennox Ber keley studeerde in Parijs bij Nadia Boulanger. Zijn eerste werken zijn in een enigszins strenge Strawins- kyaanse stijl geschreven, later evo lueerde hij tot een sterkere muzi kale persoonlijkheid, meer Frans dan Engels van geest. Zijn serenade werd gecomponeerd in 1939. De strijkersgroepen, met uitzonde ring van de contrabassen, zijn dik wijls gediviseerd, waardoor sub tiele nuances en harmonische span ningen worden bereikt. De strijkersserenade van Tsaij kowsky behoort tot zijn meest suc cesvolle werken. De componist maakte iets tussen een sinfonie en een strijkkwartet in en voltooide deze serenade in de winter van 1880 - 1881. De serenade is een zeer. moeilijk maar uiterst dankbaar werk voor ieder strijkersensemble. SCHIEDAM De Huurkommissie voor het ressort Schiedam houdt spreekuur elke donderdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur in de recrea tiezaal van het Stadskantoor, Em- mastraat. Tijdens het spreekuur wordt infor matie en voorlichting gegeven over zaken betreffende huur en verhuur, zoals de huuraanpassingen, de huurcontracten, de onderhoudskos ten, enzovoort. Belanghebbenden kunnen echter ook terecht op de voorlichtingss preekuren van het ressort Rotter dam, dagelijks van 8.30 tot 12.00 uur in het gebouw van de Huur kommissie aan de Baan 16 te Rot terdam, of telefonisch dagelijks van 14.00 uur tot 16.00 uur op nummer 11 92 50.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 14