Een meer vrouwelijke woonsfeer ji W de strijd tegen de gevaren van asbest gaat door De toekomst van de deeltijdarbeid Nederland krijgt nieuw fietsmuseum Gezondheid: Een meubel is geen echt mode-arti kel dat u vandaag koopt en morgen van de band doet omdat de kleur niet meer „in" is. Een andere kwes tie is dat als u een bankstel, een eetgroep of een wandmeubel koopt u wel graag de trend van dat ogen blik volgt. Het is niet leuk om na aflevering van het gekozen meubel te merken dat u eigenlijk een verouderd mo del in huis hebt gekregen. Over igens heeft een meubel heel veel ja ren nodig om een beetje uit de tijd te raken. En soms komt het zo in eens weer terug... COME BACK WITTE MEUBEL Dat bleek duidelijk op de Meubelin- koopdagen die in de Utrechtse Jaarbeurshallen zijn gehouden. In vrijwel elke stand waren weer een paar witgelakte meubels te zien. Niet meer van dat spierwitte van vroeger, maar heel mooi jasmijn- wit. Als u-zuinig bent geweest op uw witte wandmeubel, bent u weer he lemaal bij de tijd... Voor de witte uitvoering zijn heel sterke lakken gebruikt, die zuur-, stoot- en kras- vast zijn. En er zijn zelfs uitvoeringen waar van de lak bestand is tegen aceton, balpeninkt, schoensmeer, alcohol en andere moeilijke te verwijderen zaken. Zo nu en dan met een voch tige doek de onvermijdelijke aan slag verwijderen. Dat is alles. Al die witte meubeltjes zijn heel leuk te kombineren met kleurige boekbanden, vazen en prullen met een kleurtje en niet te vergeten bloemen en planten. U kunt als con trast meer kleur in de stoffering van uw kamer brengen, waarbij u vooral eens aandacht moet schen ken aan de blauwtinten. U kunt ook met heel zachte kleurtjes werken. Een licht beige wandtextiel en een iets zwaardere beige tint op de vloer, en u krijgt een heel fijn ge heel dat voldoende ruimte laat voor enkele kleuraccenten. Denkt u maar eens aan kleurige kussens. ROMANCE IN WIT EN ROSE In een van de hallen zagen we een fijn voorbeeld dat tegelijk typerend is voor de ontwikkeling van nu. Een wit ledikant met zacht gebogen lij nen. Op het bed lag een dekbed in oud-rose met bijpassende kussens. Op de bedkastjes schemerlampjes met kapjes in oud-rose en al dat rose versierd met heel kleine witte bloemetjes. Aan de wand boven het bed hing een grote plaat in een spierwitte passe-partout en op die plaat een danseresje gehuld in een oud-rose tule gevalletje.... Alles bij elkaar een droom. Zo krijgt het interieur een meer vrouwelijke woonsfeer en de stoere mannelijke vormen en kleuren denk aan het zware don kere eiken schuiven een stukje op. Misschien heeft dit iets te ma ken met de emacipatie... BEDDEN MET SIERLIJKE LIJNEN Nu we toch over bedden hebben: alle denkbare bedtypen zijn in de handel. Bedden op plinten, op po ten* met veel en zonder zichtbaar hout, bedden met rondom zitran- den, met kasten bij het hoofdeinde en alleen bedkastjes. Er zijn bed den met hemels en bedden in kas ten, naast elkaar en op elkaar. Wat u ook bedenkt op dit gebied is er, maar wat sterk de aandacht trok was het vurenhouten bed uit grootmoederstijd. Poten met ge draaide knoppen, uitgezaagde brede zijden en eindstukken met sierlijke lijnen. Helemaal zoals lang geleden. Over het algemeen zijn de zijden van de ledikanten tamelijk breed zoals in het verleden en zijn de ligvlakken hoger geworden. Ge- kombineerd met een niet doorzak kende matrasdrager ontstaat een bed waarop mensen op leeftijd best kunnen zitten. SLANKE EN ELEGANTE MEUBELS Blank eiken en essen niet te verge ten blank grenen doen eveneens mee aan het nieuwe meubelbeeld. Dit gaat natuurlijk ten koste van het zware bruingekleurde eiken dat overigens nog volop aanwezig is en voor een deel nooit zal verdwijnen. Voor alle modellen geldt dat ze flink afgeslankt zijn en dat de belij ning eleganter is geworden. Dus niet meer zo verschrikkelijk zwaar. Dit blijkt vooral bij de eetkamer- stoelen. Aanbouwmeubels zijn niet meer weg te denken en ze blijven er al tijd. Iets anders is dat de combina ties wat kleiner en speelser worden. Niet meer van die eindeloos lange kastwanden van hoek tot hoek, maar combinaties van beperkte af metingen. De elementen zijn uitge voerd als op zichzelfstaande kast jes, zodat u ze ook apart kunt ge bruiken. Handig als u eens wilt ver anderen of een huis krijgt met min der wandruimte. U kunt trouwens ook een opstelling haaks op de wand maken en dan hebt u geen lange wanden meer no dig. Wat de uitvoering betreft kunt u kiezen uit jasmijnwit, balibruin, of blank hout. Gemakkelijk als u ze wilt combineren met andere meu bels. De nieuwe combinaties geven veel mogelijkheden om eigentijdse Een manou bankje, Padova, een ontwerp van Dick Holthaus voor Rohé. snuisterijen, geluids- en beeldappa- ratuur uit te stallen. Voor verzame laars ontdekten we een doorkijkele- ment met aan beide kanten glas. De nostalgie weet van geen wijken. Nu zijn er van die ouderwetse, ro mantische cilinderbureaus met zo'n kwartrond jaloezie waarmee u met een handbeweging alles aan het oog kunt onttrekken als onverwacht de bel gaat.. Deze bijna vergeten bureaus zijn ook handig voor knutselaars en liefhebbers van dia-serie's, smalfil- men en geluidsbandjes. Door de vele laden en vakjes enorm veel bergruimte. Zo'n bureau heeft bo vendien een blad waarop u zelfs de zwaarste schrijfmachine kunt zet ten. OUDE ZITMATEN Het weggezakt hangen, dat nog nauwelijks zitten genoemd kan worden, is voorbij. U kunt weer ge woon rechtop zitten zoals lang gele den gebruikelijk was. De zitting diepte is sterk verkleind en de arm- leggers geven weer voldoende hou vast, zodat ook mensen op leeftijd zonder hulp overeind kunnen ko men. xen zijn er Voor wie wil relageheel verstelbare fauteuils met draaivöeten. Naast geheel overgestoffeerde zitmeubels die ook flink zijn afgeslankt, zien we steeds meer zogenaamde hout rijke modellen. En dan niet alleen in de bekende houtsoorten zoals eiken en essen, maar ook in grenen en zelfs in vu ren.. Grenen en vuren worden soms gepatineerd oud gemaakt waardoor de kleur gezellig en warm is geworden. NOG MEER NIEUWTJES Een ander nieuwtje is, dat veel lage tafels voorzien zijn van betegelde bladen of bladen van marmer. Om vlekken te voorkomen moet u mar mer met speciale marmerwns on derhouden. Dit kan ook met een au- towas waarin siliconen zijn opgeno men. Zo'n marmeren blad kan ook met een polyesterlak zijn afgewerkt en dan hoeft u er niets aan te doen. Het marmer voelt dan minder kil aan dan zonder laklaag. Is het blad van Noorse leisteen, dan hoeft u zich nergens zorgen over te maken. Leisteen is keihard en gesloten. In de bekledingstoffen voeren pas teltinten nu de boventoon. Vooral beige, van heel licht tot tamelijk donker, zandtinten van licht tot middenbruin üjkt op kaneel zijn veel gevraagd. Blauwgrijs en combinaties van blauw en bruin in dessins doen het ook goed. Bij platweefsels zult u steeds meer strepen zien. Liggend, staand en vooral diagonaal. Gaat het om blad- of bloemmotieven dan zijn de con touren zacht en vaag en de kleur stellingen mild. Ook hier dus weer een meer vrouwelijke woonsfeer. Manou-meubels zijn intussen uitge groeid tot volwaardige meubels, die in niets meer doen denken aan tuin meubels. (Manou is een van de vele benamingen voor rotan). Steeds meer ontwerpers worden bij de fa bricage ingeschakeld. Zelfs Dick Holthaus (u weet wel, van de jur ken..) heeft een paar fraaie model len op z'n naam staan. Houdt u van antiekjijkende meu bels en in het bijzonder van oude kasten dan moet u eens kijken naar de stijlcopieën die steeds meer wor den gemaakt. Meestal erg rustig van stijl, zoals toogkasten, Gelderse schappenkasten en Drentse notaris- kasten. Ze worden vanzelf antiek, een kwestie van geduld- Er komen ook steeds meer mee- neemmeubels, meestal gemaakt van blank grenen. Het meeneem- meubel is hoofdzakelijk bedoeld voor jonge mensen en in het alge meen voor eenvoudige oplossingen. U hoeft er echt geen lange reis voor te maken, want er zijn al heel wat meubelzaken die dit grene vrijwel altijd uit voorraad kunnen leveren. Dus geen wekenof maanden wach ten, maar direct in huis, en boven dien houding iets voordeliger. In het komende jaar zal Nederland een fietsmuseum rijker zijn, dank zij een initiatief van de verzamelaar G. J. Moed uit Westervoort. Het mu seum „Fietsobiel" wordt aan de Waalkade in Nijmegen gevestigd. Het zal Onder meer een buitenge- woond uitgebreide collectie fiet- slampen tonen. De beheerder van het museum, J. G. van Dijk, zal zich ook bezig houden met het restaure- Ken van antieke fietsen. In de industrieën van de Europese Gemeenschap wordt ieder jaar meer dan 800.000 ton asbest ge bruikt. Omdat Italië de enige asbe- stproducerende Lid-Staat is, wordt de meeste asbest geimporteerd. Asbest wordt veel gebruikt omdat deze stof als enige bepaalde eigen schappen in zich verenigt: het heeft een grote treksterkte, slijt niet mak kelijk, bestaat uit onbrandbdre ve zels en isoleert warmte en elektrici teit. Asbest wOrdt voornamelijk ge bruikt in de bouw, de mechanische industri, op scheepswerven en in de auto-industrie. De stof is echter verantwoordelijk voor talloze ziekten, waaronder be paalde tumoren. Hij dringt door in ademing het menselijk lichaam bin nen. De aanwezigheid van fijnö asbestvezels in de lucht vormt dan ook een potentieel gevaar voor de gezondheid van personen die hier aan Worden blootgesteld, ook al openbaren de schadelijke effecten zich vaak pas na een lange periode van blootstelling. De meeste Lid-Staten van de Ge meenschap hebben reeds lang gele den verordeningen goedgekeurd die van zeer uiteenlopende aard zijn. Onlangs heeft de commissie een voorstel gedaan om deze natio nale verordeningen te harmonise ren. Dit voorstel is erop gericht de blootstelling aan het schadelijke asbest te verminderen en de werk nemers beter te beschermen. Nu steeds meer mensen uit alle landen van de Europese Gemeenschap vrijwil lig deeltijdarbeid verrichten, leggen ook de autoriteiten een grotere belang stelling voor dit fenomeen aan de dag. De Commissie van de Europese Ge meenschappen beseft dat deeltijdar beid niet meer weg te denken valt uit de huidige arbeidsmarktstructuur en dat hij kan bijdragen tot de oplossing van het werkgelegenheidsprobleem' Onlangs heeft zij dan ook in een mede deling aan de Raad van ministers van de Negen een korte en bondige uiteen zetting over dit onderwerp gegeven. Om misverstanden te voorkomen is het belangrijk te weten dat er een duidelijk verschil bestaat tussen deeltijdarbeid enerzijds en gelegenheidswerk en tijde lijk werk anderzijds. Volgens de def initie van het Economisch en Sociaal Comité van de Gemeenschap onder scheidt deeltijdarbeid zich van gele genheidswerk omdat er bij de eerste sprake van continuïteit is, en van tij- deiijk werk omdat het niet persé gedu rende een beperkte periode wordt ver richt. De definitie van deeltijdarbeid is ech ter lang niet in alle Lid-Staten hetzelf de. In Frankrijk spreekt men van deel tijdarbeid als iemand tussen de twintig en dertig uur per week werkt; in Ierland als iemand tenminste twintig of *ênentwintig uur werkt; in Ne derland bij minder dan vijfentwintig WIJDVERBREID FENOMEEN De Raad van ministers van de Negen probeert dan ook de diverse wetten die in de Lid-Staten van kracht zijn met el kaar in overeenstemming te brengen. Hiertoe worden minimale normen uit gewerkt en wordt de samenwerking tussen de Europese partners verste vigd, met name m"b.t' de uitwisseling van informatie over de nationale erva ringen op dit gebied. Vast staat in ieder geval dat deeltijdar beid in alle Lid-Staten een wijdverbreid fenomeen is, behalve in Italië' In som mige landen is het percentage werkne mers dat deeltijdarbeid verricht sinds 1960 verdrievoudigd' De Gemeenschap telt momenteel meer dan negen mil joen werknemers met een deeltijdbaan. De reacties van werkgevers en bedrijf sleiders op deze ontwikkeling zijn posi tief omdat gebleken is dat dankzij de deeltijdarbeid de produktie per uur toeneemt en het verzuim een aantal ar beidsongevallen teruglopen. Reeds op 18 december 1979 definieer de de Raad van ministers van de Ge meenschap vier grondbeginselen voor de organisatie van de deeltijdarbeid. Het eerste beginsel omvat drie essen tiële elementen: de vrijwilligheid, ge lijkheid van behandeling tussen man nen en vrouwen en de herwaardering van deze arbeidsvorm' Volgens het tweede principe zou er na gegaan moeten worden in hoeverre men de deeltijdarbeid op bredere schaal toegankelijk kan maken voor bepaalde groepen werknemers, met name voor ouders met jonge kinderen en voor oudere werknemers. Volgens het derde principe van dg Raad moeten werknemers met een deeltijdbaan dezelfde sociale rechten en plichten hebben als degenen die full-time werken. Volgens het vierde principe kan deel tijdarbeid op dagelijkse, wekelijkse of maandelijkse basis worden verricht in zover hiermee tegemoet wordt geko men aan de behoeften van de verschil lende groepen van werknemers en be drijven Ten einde deze beginselen in praktijk te brengen, heeft de Raad van minis ters sinds het begin van dit jaar de re geringen van de Lid-Staten, de natio nale arbeidsbureaus en de sociale part ners een aantal suggesties aan de hand gegaan. NOG VEEL TE ZEGGEN Er moeten echter nog vele zaken gere geld worden, zoals de sociale rechten en plichten van werknemers met deel tijdbanen, de contracten voor deze ar beidsvorm, de beloning, de sociale zek erheid, de geleidelijke pensionering, de inschakeling van jongeren in het be roepsleven, enz. In haar nieuwe mede deling geeft de Europese Commissie de uitgangspunten aan voor een Europese actie op deze verschillende gebieden. AangeztetKQngeveer 90% van de deel tijdbanen momenteej door vrouwen wordt bezet, vindt de Commissie dat „het de ideale oplossing zou zijn als men tegelijkertijd kan komen tot een geleidelijke vermindering van de werk tijd en een betere verdeling tussen de niet betaalde gezinstaken en de be roepsmatige werkzaamheden buiten het huishouden waarbij de vrije keuze van iedere werknemer wel voor op moet blijven staan". De opmars van de deeltijdarbeid zal zich ongetwijfeld sneller in de privé- sector dan in de overheidssector voortzetten. Maar dit hangt ook nauw samen met de structuur van de plaat selijke arbeidsmarkt en, meer alge meen, met de sociale infrastructuur. Hieronder valt met name de opvang van de kinderen met moeders die wil len werken. Misschien zou het tevens goed zijn iets op te steken van de nieuwe arbeidsvor- men waarmee in de Verenigde Staten wordt geëxperimenteerd. Er zijn daar bijvoorbeeld „tweelingbanen" ge creëerd, hetgeen wil zeggen dat twee werknemers *én baan bezetten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 49