Migranten en bejaarden krijgen meeste aandacht haarimport ORANJE mmÊiËm VVD: „Schrappen" Auto te water Wedstrijd filmclub „De Driehoek" Rabobank nu ook in centrum BRUT W Brut 33 LET OP!! SLIJTERIJ WIJNHANDEL UBELT, WIJ BEZORGEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 15 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 Het college van burgemeester en wet houders, met achter de tafel van links naar rechts wethouders, met achter de tafel van links naar rechts wethouders Chris Zijdeveld (stadsontwikkeling), Reinier Scheeres (financien), burge meester John te Loo, gemeentesecreta ris Melis Blok, wethouder Riet Taverne (gezondheidszorg, huisvesting) en Her man Posthoorn (cultuur, sportzaken). Voor de VVD werd het woord ge voerd door Gerard Verhulsdonk en Cor van Tilborg. Verhulsdonk vond dat de essentie van de zes kilo wegende begroting werd weergegeven in het hoofdstuk over de politie, die in een snel verande rende samenleving zijn optreden moet aanpassen. Verhulsdonk zei ook dat „we niet op de goede weg zijn" als de samen leving zijn geschillen en problemen (jeugdvandalisme, kraakakties, ^le positie van de sociaal zwakkeren) laat oplossen door afgestudeerde beroepskrachten als opbouw- buurt- en welzijnswerkers. „Het is de taak van iedereen, van ouders, school, wijkagent", meende Verhulsdonk. Gerard Verhulsdonk (VVD): „Jeugdvandalisme bestrijden taak van ons allemaal" Cor van Tilborg nam de praktische kant van de algemene beschouwin gen voor zijn rekening. Hij vroeg zich af wat het gemeentebestuur denkt te doen als de begroting voor 1981, die een tekort vertoont van 2,3 miljoen, niet door Gedeputeerde Staten wordt goedgekeurd (de be groting van vorig jaar is ook nog niet door deze instantie in orde be vonden). „Wat zijn dan de alternatieven?" vroeg van Tilborg zich af. „Gaat de gemeente dan bezuinigen, of moe ten de lasten weer omhoog?" De WD-fraktie vond dat er een aantal zaken van de (meerjaren) be groting kunnen worden geschrapt: een 3e secretaresse voor b en w is volgens de WD niet nodig; extra geld voor de wielerbaan kan gesch rapt; een skateboardbaan voor de jeugd is achterhaald: schrappen dus; bevordering van het toerisme: een overbodige post. De WD vindt ook dat de gemeente in de toekomst kritisch moet zijn met het aannemen van ambtena ren. Met deze en andere maatregelen denkt de WD een bedrag van on geveer 500.000 gulden op de (meer jaren) begroting te kunnen uitspa ren. De burgers van Schiedam hebben volgens de WD recht op goede voorzieningen zonder dat daar nog eens extra lastenverzwaringen tegenoverstaan. Vervolg van pagina 1 Voorde eersten moeten onder andere meer'(aangepaste) woningen komen; de tweeden moeten een betere begeleiding krijgen om hun cultuur vreedzaam naast de Nederlandse te kunnen laten voortbestaan. VERGRIJSD Het is niet toevallig dat juist deze be volkingsgroepen in de toekomst de aandacht opeisen: Schiedam vergrijsd en krijgt er dus ieder jaar meer oude ren bij, terwijl ook het aantal buiten landers dat Schiedam als permanente woonplaats heeft, in de toekomst naar verwachting drastisch zal toenemen. Enkel en alleen aan het woord „welzijn" hing de grootste fractie in de gemeenteraad, de PvdA, maandag de algemene beschouwingen op, maar ook de redevoeringen van de andere frac ties waren er mee doorspekt. De eerste ronde in de begrotingsbe handeling werd gisteravond om klok slag twaalf uur afgerond. Terwijl de maandag bestemd was voor de fractie voorzitters, kwamen dinsdag de wet houders aan het woord. Evenals de fractievoorzitters kregen zij een spreektijd van maximaal 45 minu ten, en die betrekkelijk korte tijd ge bruikten zij om op alle wensen en kri tieken zoals die maandag naar voren werden gebracht, dieper in te gaan. Wethouder Scheeres (PvdA, financiën) beet het spits af. Scheeres gaf toe dat er dikwijls grote vertragingen in de planuitvoering op treden. Hij somde hiervoor een aantal redenen op: het ambtenarenapparaat beschikt over onvoldoende mankracht, de hoeveelheid werk wordt soms on derschat en de inspraak, als men het goed wil doen, kost veel tijd. De wethouder van financiële (maan dagavond door WD-raadslid Cor van Tilborg gekenschetst als „een potverte- rende linkse knaap") meende dat men met die vertragingen moet leren leven. VW/SG Door dezelfde Cor van Tilborg was geopperd de VVV los te koppelen van de SG. „Die gedachte spreekt ons zeke- aan, maar kost veel geld, en waar schijnlijk weer extra mankracht", zei Scheeres. Omdat op de meerjarenbegroting geen geld aan die post is besteed kan de lop- koppeling VVV/SG mogelijk uit een andere post worden bekostigd: die voor de bevordering van het toerisme naar Schiedam. Scheeres noemde het een „goede ge dachte" na de scheiding van de WV en de SG, de WV te laten samengaan met het bureau voorlichting van de ge meente. Overleg daarover zou al gaande zijn, maar zou volgens Van Tilborg vooral bij de VVV op bezwaren stuiten. Overigens wordt er al geruime tijd ge pleit voor een informatiebalie in de hal van het stadskantoor, die VVV en bu reau voorlichting gezamenlijk kunnen bemannen. De hal is daarvoor echter te klein, reden waarom men nu bestu deert of deze balie in één van de nissen van de raadszaal kan worden onderge bracht. Het punt welzijn'kwam voor het eerst nadrukkelijk aan de orde bij het optre- ,den van wethouder Taverne (CDA), die de portefeuilles volksgezondheid en huisvesting beheert. OPBOUWWERKER In de welzijnssector schreeuwt men om personeelsuitbreiding, zeker sinds het ministerie van CRM een aantal taken aan de gemeente overdroeg. „Het wel zijn van het aanwezige personeel lijdt daar onder", merkte mevrouw Taverne op. Uitbreiding van het personeel zit er, om financiële redenen, nauwelijks in. Over huisvesting was de wethouder ta melijk kort. Zij betoonde zich blij met de komst van de vorderingscommissie, die volgens haar vooral een preventieve werking heeft. Of in de toekomst leeg staande huizen daadwerkelijk gevor derd gaan worden is een punt waarover nog geen duidelijk heid bestaat. Duidelijk kon de wethouder evenmin zijn over de komst van een maatschap pelijk werker, speciaal voor de migran ten (buitenlandse werknemers en hun gezinnen). CRM heeft 20 plaatsen voor heel Nederland in het vooruitzicht ge steld, maar of Schiedam tot de uitver koren steden zal behoren, staat nog niet vast. Zeer waarschijnlijk is wel de aanstel ling van een opbouwwerker voor deze bevolkingsgroep, die, zo wist burge meester Te Loo (laatste in de rij porte feuillehouders die dinsdag het woord voerden) als de laatste ambtelijke bar rières overwonnen zijn, z'n werk begin volgend jaar kan starten. TANDARTSEN „Bijzonder gelukkig" toonde wethou der Taverne zich met een door D'66 in gediende motie die behelst dat Schie dam in 1985 25% van de bejaarden in aangepaste bejaardenwoningen moet hebben ondergebracht. In de gezondheidszorg gaat het college uit van het aloude gezegde dat „voor komen beter is dan genezen". Dat houdt in een betere voorlichting, en het ondersteunen van zelfhulpgroepen. Hiervoor wil Schiedam samen met buurgemeente Vlaardingen een pro gramma opstellen. Tevens wil men vol gend jaar augustus/september volop meedoen met de landelijke gezond- heidsweek, die gehouden wordt onder het motto „Nederland okay". Het oprichten van zogenaamde patiën tenbelangenverenigingen vond me vrouw Taverne eerder een zaak voor de ziekenfondsen. Verder wist zij nog mee te delen dat de praktijken van sommi ge huisartsen volgend jaar verkleind moeten worden. Men wil deze terugbrengen tot een maximum van 3000 patiënten. „Mo menteel is er nog geen sprake van een tekort aan medische hulpverleners, maar in de toekomst mogelijk wel. Daarom is het zaak die nu al beter over de stad te spreiden". De pogingen om meer tandartsen naar Schiedam te halen, Jopen, maar niet geweldig". Kortgeleden heeft zich één nieuwe tandarts gevestigd, een tweede volgt binnenkort, terwijl nog met een drietal anderen onderhandeld wordt. WELZIJN SHAUSSE Wethouder Posthoorn (PvdA) vond het zinnige om zich af te vragen wat men precies met „welzijns" bedoelde, en wat men er mee wilde. „Het is een zaak van ons allemaal", vond ook hij. Hij sprak zelts van een „welzijnshausse". De uitspraakvan VVD-er Gerard Ver- hulsdonk.dat „Nederland een spons is in een emmer met buitenlanders, en dat die spons verzadigd is", vond Post hoorn gevaarlijk. De buitenlanders vormen een nog Grote flakon Shampoo 375 ml. plus bus Haarlak Normaal samen 13.50 Qft Topper samen W w Volgende week hele pagina vol grandioze Sinterklaasaanbie dingen van alle beroemde mer ken. Geldig t/m 26/11 Schiedam, Lange Kerkstraat 17-19 Tel. 010-268289 Vlaardingen. Hoogstraat 159. Tel. 010-313181 SCHIEDAM Vrijdagnacht is een personenauto met vier inzittenden ter hoogte van de Nieuwe Sluis straat in de Schie te water geraakt. De brandweer was om half twee 's nachts ter plaatse om de inzitten den uit hun benarde positie te be vrijden, maar bij aankomst bleek dat dezen zich al op eigen gelegen heid hadden weten te redden. In de auto zat een familie uit Den Haag. De auto werd bestuurd door de 27-jarige mevrouw J. E. M. M. Volgens haar waren de ruiten zo beslagen dat zij het zicht op de weg verloor. De gedupeerde familie werd naar het hoofdbureau overgebracht en daar van droge kleren voorzien. De auto werd de volgende dag door een takelwagen op het droge ge bracht.. Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 265997-264140 steeds groeiende bevolkingsgroep, een verschijnsel dat de gemeente vooral in het onderwijs zorgen baart. Buitenlandse leerlingen zijn inmiddels over alle scholen van Schiedam ver spreid, maar de suggestie van D'66- raadslid Rob Hijmans om daarom op kosten van de gemeente nog eens extra leerkrachten speciaal voor de buiten landse kinderen aan te trekken, achtte de wethouder voor onderwijs niet haal baar. Het voorstel van Gé Brouwer (PvdA) om buitenlandse kinderen eerst gecon centreerd op te vangen en pas daarna, na het aanleren van een goede taal vaardigheid over de scholen te sprei den, achtte Posthoorn evenmin een haalbare zaak. „Veel ouders van bui tenlandse kinderen willen dat zelf niet". Kort was de wethouder over de lang verbeide Culturele Raad en Sportraad: „Die plannen zijn niet geschrapt en niet vergeten. We trachten er haast mee te maken", zei hij, er aan toevoe gend dat de eveneens lang verwachte inspraakverordening hopelijk als kerstcadeau aan de raad kan worden aangeboden. Herman Posthoorn, die ook de sport zaken beheert, wist verder mee te delen dat Bad Groenoord waarschijnlijk in 1983 als overdekt zwembad kan gaan draaien. SNELLER BOUWEN De voornaamste zorg van wethouder Zijdeveld PvdA (Stadsontwikkeling, vervoer) is dat er niet snel genoeg ge bouwd wordt in Schiedam. „We willen wei sneller, maar we kunnen niet". Hij stelde voor om in de commissie Ruim telijke Ordening alle zaken nog eens op een rijtje te zetten en te bekijken hoe de procedures voor woningbouw ver sneld kunnen worden. Zijdveld werd overigens door de D'66 fractie op zijn vingers getikt omdat hij vorig jaar gezegd had dat er al in 1980 inde binnenstad gebouwd zou worden. „Die paar maanden maken weinig verschil", meende hij: „Het wordt nu het eerste kwartaal van 1981". Herman Noordegraafs (PPR) suggestie om milieuvriendelijke beginwoningen, ontwikkeld door „De Kleine Aarde", in gebruik te nemen, werd door Zijdeveld van harte toegejuicht. ,'Het moet mij van het hart dat hier in het westen het wonen volstrekt is losge- SCHIED AM/VLA ARDIN GEN De Amateur-filmclub „De Driehoek" houdt zaterdag 22 november een le denbijeenkomst in gebouw Chr. Socia le Belangen, Lange Haven 73 te Schie dam. I ijdens deze avond wordt de uitslag bekend gemaakt van de jaarlijks te houden wedstrijd. De filmmakers zon den hiervoor hun producties in waaruit een deskundige jury de twaalf beste se lecteerde en prijzen toekende aan de meest geslaagde rolprenten, hiervoor in drie klassen onderverdeeld. De filmclub telt momenteel ongeveer vijftig leden, afkomstig uit het gehele Waterweggebied. Hieronder bevinden zich amateur-cineasten die in de loop der jaren de nodige ervaring hebben opgedaan om korte kleurenfilms met geluid te vervaardigen op een voor amateurs hoog niveau. Het zijn vakantie/natuurfilms, docu mentaires en zelfs speelfilms naar eigen draaiboek, met huis en natuur' als studio. Hieronder komen ook ko mische films voor met vaak leuke vondsten. Alle geselecteerde films worden deze avond vertoond. De jury-uitslag komt bij de inzenders als een volkomen ver rassing over. Eens in de drie weken ko men de leden van „De Driehoek" bi jeen om te praten over hun liefhebberij en het uitwisselen van gegevens en op gedane ervaring. Dit heeft tot gevolg dat het peil van de producties steeds verder omhoog gaat. Volgend jaar maart bestaat de film club 25 jaar. Dit jubileum zal uiteraard gevierd worden op een wijze die bij filmmakers past. De avond begint zaterdag om 8 uur. Belangstellenden, die zelf de filmca mera als hobby hanteren, kunnen deze gratis bijwonen. SCHIEDAM Vrijdagmiddag opent burgemeester John Te Loo een nieuwe vestiging van de Rabo bank in Schiedam, namelijk het kantoor aan de Broersvest 16, de plaats waar tot vorig jaar super markt Bas van der Heijden was ge vestigd. Met deze vestiging is voorlopig de laatste witte plek opgevuld nadat in 1978 de Rabobanken in Vlaardin gen en Schiedam fuseerden. In de bank is een prettig aandoende ruimte gecreëerd door het zoge naamde „open systeem". Naast een sta balie is er ook een zitbalie en een reizenhoek. Schiedammers kunnen het pand overigens met hun eigen ogen gaan bekijken tijdens het open huis, dat de Rabobank vrijdag tussen 7 en 9 uur 's avonds houdt. maakt van de bewoner. Het lt te be treuren dat mensen hun eigen huizen niet meer kunnen bouwen", aldus Zijd veld. „Als er mensen zijn die zich voor een dergelijk woonexperiment willen mel den (beginwoningen), dan zal ik ze met open armen ontvangen", beloofde hij. Over de bejaardenhuisvesting leek Zij develd zich weinig zorgen te maken. In Woudhoek-Noord zullen 40 bejaar denwoningen gebouwd worden, terwijl er voor de binnenstad 50 zijn gepland. Daarbij komen dan nog een aantal van deze woningen in het „stadserfplus in de stadsvernieuwingsgebieden. In parkeergarages, zoals voorgesteld door Herman Noordegraaf (alle auto's rad i ka al van de straat en opgeborgen in garages op maximaal tien minuten lopen van de woning) zag niets. „He laas is de tijd daar nog niet rijp voor. Ik durf dat experiment niet aan". POLITIE Burgemeester Te Loo (voorlichting, politie) besloot de rij sprekers. Macrobiologisch voedsel voor de amb tenaren in het stadskantoor? „Daar moet het personeel eerst inspraak over hebben. We kunnen niet voorschrijven wat anderen moeten eten", vond hij. De burgemeester meende dat de politie ook moet meewerken aan het welzijn van de burger, naast de beroepskrach ten die daarvoor zijn aangesteld in het maatschappelijk werk. Hij vroeg echter begrip voor de moeilijkheden waar vooral de jongere agenten zich ge plaatst zien. Yerder kwam Te Loo met de medede ling dat er een beleidsnota migranten op stapel staat, en dat er voorbereidin gen worden getroffen voor taalcursus sen voor de minderheidsgroeperingen. „Naast de beloofde opbouwwerker zijn dat enkele kleine stappen. Dat neemt niet weg dat er nog veel moet gebeuren", besloot hij. Na deze eerste ronde is de gemeente raad er nog niet. Donderdagmiddag en avond worden de debatten voortgezet met een tweede termijn, waarin ook de ingediende moties en amendementen behandeld worden. Verder moet de begroting nog hoofd- stuksgewijze afgehandeld worden, ter wijl ook de gewone agenda nog door de raad moet. Ook vrijdag komt de Raad weer bijeen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 15