Informatie op verzoek Op eigen initiatief Ter nadere informatie a I ".111il Een nieuw recht De 2 hoofdpunten van de W.O.B. Op welke informatie heeft men recht? In welke vorm wordt de informatie verstrekt? Hoe snel wordt de informatie gegeven? Afwijzing van het verzoek om informatie. Indienen van een bezwaarschrift. HET NIEUWE STADSBliAD PAGINA 50 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 i gemeente informatie Publicatie van de gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Bureau Voorlichting Stadskantoor Emmastraat 1 Tel. 260500 Wet Openbaarheid van Bestuur Het bestuur van de gemeente Schiedam -dat zijn de gemeenteraad, het college van burgemeester en wethouders en de burge meester- neemt talloze beslissingen. Deze beslissingen gaan de Schiedammers rechts treeks aan. Zij hebben bijvoorbeeld vaak te maken met de omgeving waarin we wonen. Nog niet zo heel lang geleden werden deze beslissingen welhaast buiten de burgers om genomen. Naarmate de gemeente meer taken ter hand nam en de burgers mondiger werden, ont stond er -vooral inr de woelige zestiger ja ren- steeds meer onbehagen bij de burgers over de wijze waarop voor hen de beslissin gen werden genomen. Als ze dan wilden pra ten en wilden weten hoe precies de vork in de steel zat en wat er stond te gebeuren, dan lukte dat niet. Het bestuursapparaat was immers niet of nauwelijks voor de burgers toegankelijk. Destijds heerste daar veelal de regel: „alles is geheim, behalve...". Gelukkig is daarin de laatste tijd veel veranderd. In Schiedam geldt al vele jaren de regel: „O- penbaarheid is regel, geheimhouding is uit zondering". Zo zijn de commissievergaderingen als regel openbaar en wordt allerlei informatie ver strekt in de Gemeente Informatie-pagina's in Het Nieuwe Stadsblad en door de terin zage-ligging van stukken. Ook verschaft de gemeente inlichtingen waarom de burgers vragen. Er was echter niet een wet, die zei wanneer een verzoek om informatie moest worden in gewilligd en in welke gevallen de gemeente zo'n verzoek mocht weigeren. Bovendien moest de burger met een afwijzing van zijn verzoek genoegen nemen; hij kon nergens in beroep gaan. Sinds 1 mei j.l. heeft de burger een nieuw recht, vastgelegd in de Wet Openbaarheid van Bestuur. Iedereen kan bij de gemeente om informatie vragen, die in documenten is opgenomen. De gemeente mag niet zomaar weigeren informatie te verstrekken, omdat zij dit niet wenselijk of nodig vindt. In de Wet is geregeld, in welke gevallen geen informatie wordt verstrekt. Daar moet de gemeente zich aan houden. Als de gemeente een verzoek af wijst, kan de burger in beroep gaan op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (de Wet AROB). De Wet Openbaarheid van Bestuur, in de wandeling W.O.B. genoemd, verlangt van de gemeente niet alleen, dat zij informatie ver schaft als de burger daarom vraagt, maar ook dat de gemeente dat op eigen initiatief doet, dus zonder dat iemand daarom heeft gevraagd. De gemeente moet uit eigen bewe- Het nieuwe recht dat de burger is toegekend in de Wet Openbaarheid van Bestuur, be treft de z.g. „passieve informatie"; de ge meente verstrekt informatie aan de burger die er om vraagt. In de W.O.B. nu is bepaald dat de gemeente in beginsel verplicht is om een verzoek om informatie in te willigen. Men kan bij het gehele gemeentelijke appa raat terecht met vragen om informatie. Laat er geen misverstand over bestaan: er komt géén verandering in de gegroeide praktijk van het verstrekken van inlichtingen en het geven van informatie door de gemeentelijke diensten en bedrijven, de gemeentesecreta rie en het bureau Voorlichting. Als u een vraag heeft over de aansluiting van uw televisie op de C.A.I., over de huursubsi die of over een bestemmingsplan, dan moet u zich wenden tot die gemeentelijke dienst, tot wiens werkterrein de gevraagde informatie behoort; in de gemeentelijke voorlichtingspa gina's wordt regelmatig aangegeven bij wie u voor bepaalde zaken moet zijn. Als u niet weet bij wie u moet zijn dan kunt u dat het beste eerst vragen bij bureau Voorlichting. Men moet het onderwerp noemen, waarover men informatie wil hebben. Hoe preciezer u uw wens kenbaar maakt, des te vlotter en be ter kan uw verzoek worden behandeld. De behandelende ambtenaar kan u bij het preci seren van het onderwerp behulpzaam zijn. U kunt ook schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders een verzoek om informatie indie nen. U krijgt uw informatie echter vlotter, wanneer u mondeling contact opneemt met de behandelende ambtenaar, eventueel via burau Voorlichting. In beginsel heeft u recht op alle informatie, waarover de geméente beschikt. Dit houdt in, dat u kennis kunt nemen van de gegevens, die in documenten zijn neergelegd. Docu menten zijn niet alleen schriftelijke stukken, maar ook foto's, films, bandopnamen, enzo voorts. Er bestaan echter wel beperkingen en uitzonderingen. Uit interne documenten (dat zijn onder an dere schriftelijke adviezen van een ambte naar aan zijn chef of de wethouder, notulen van interne besprekingen) mag de gemeente bijvoorbeeld wél op verzoek feitelijke gege vens verstrekken, maar niet de daarin opge nomen persoonlijke opvattingen van be stuurders of ambtenaren. Daarnaast noemt de W.O.B. een aantal alge mene uitzonderingsgronden. Zo ligt het voor de hand, dat het verstrekken van de informa tie niet de persoonlijke levenssfeer, de priva cy, van iemand mag aantasten. Van de bouw vergunning voor een bankgebouw mag niet de constructie en ligging van de kluis worden gepubliceerd. Alle gronden, waarop informa tie geweigerd wordt, staan in artikel 10 van de Schiedamse verordening op de openbaar heid. Er is een aantal wetten, die het ver schaffen van informatie nog in de weg kan staan. Zo kan de Auteurswet bijvoorbeeld een beletsel vormen om bouwtekeningen openbaar te maken. Het is derhalve niet zo, dat u recht heeft op Alle informatie die bij de gemeente berust. Als leidraad voor de vraag op welke informa tie u recht heeft kan dienen; wat tot de pu blieke zaak behoort, daarover moet informa tie verstrekt worden, behalve wanneer door die informatie de gemeente of anderen one venredig benadeeld worden. De gevraagde informatie kan op verschil lende manieren worden verstrekt. Er kan een kopie worden gegeven. De gemeente kan de verzoeker ook toestaan van de inhoud zelf kennis te nemen, bijvoorbeeld door het ter inzage te geven. Een andere mogelijkheid is een uittreksel of een samenvatting van de in houd te geven. Soms kan met het verschaffen van schriftelijke of mondelinge inlichtingen worden volstaan. Bij het kiezen van de verschillende vormen van informatieverstrekking moet de ge meente met de voorkeur van de verzoeker re kening houden. Als deze een bepaalde voor keur uitspreekt, moet de gemeente zich daar naar richten. Zou daardoor echter de vlotte voortgang van de werkzaamheden bij de ge meente worden belemmerd, dan kan voor een andere vorm worden gekozen. De ge meente mag kosten die voor het verstrekken van informatie moeten worden gemaakt in rekening brengen, bijvoorbeeld voor het ma ken van fotokopieën of in verband met de le ges. De gemeente moet de informatie binnen een redelijke termijn verstrekken. Wat een rede lijke termijn is, hangt van de omstandighe den van het geval af. Over heel wat zaken zal direkt of binnen zeer korte tijd mondelinge of schriftelijke informatie kunnen worden gegeven. Als de behandeling van een verzoek meer tijd vergt, kan voor de ée'n een wacht tijd van bijvoorbeeld twaalf uur al lang zijn, terwijl een ander er misschien geen bezwaar tegen heeft de gevraagde informatie na drie weken te ontvangen. Meestal zal het afhangen van de vraag voor welk doel men de informatie wil gebruiken. Als de verzoeker dit meedeelt, kan de ge meente daarmee rekening houden. Dit betekent overigens niet dat de verzoeker verplicht zou zijn te vertellen voor welk doel hij de informatie wil gebruiken. De vorm waarin de informatie wordt verstrekt speelt ook een rol. Met het maken van samenvattin gen zal meer tijd gemoeid zijn dan met het geven van mondelinge inlichtingen. Als de ambtenaar die een verzoek om infor matie behandelt, meent dat het geheel of ge deeltelijk moet worden afgewezen, deelt hij dit aan de verzoeker mee. Hij vertelt dan ook waarom de gevraagde informatie naar zijn mening moet worden geweigerd. Ziet de ver zoeker de redelijkheid van het „nee" in, dan zal de zaak daarmee zijn afgedaan. Als de verzoeker te kennen geeft, het niet met de weigering eens te zijn en zijn verzoek hand haaft, dan moet dit uiteindelijk schriftelijk en met opgaaf van redenen aan de verzoeker worden meegedeeld. De gemeente moet uit eigen beweging infor matie over het beleid verschaffen, zodra dit in het belang van een goede en democrati sche bestuursvoering is. Dit is een aanspo ring van de W.O.B. om de bestaande prak tijk van de voorlichting in de gemeente Schiedam voort te zetten en waar nodig te verbeteren. De informatie, de voorlichting, moet begrijpelijk zijn; ze moet gericht zijn op de belanghebbende en belangstellende burgers. De informatie moet tijdig zijn, dat wil zeggen, op een zodanig tijdstip worden verstrekt, dat het voor betrokkenen nog zin heeft om, na eventueel nog anderen geraad pleegd te hebben, hun inzichten ter kennis van de gemeente te brengen. De informatie op eigen initiatief moet het ge meentelijk beleid doorzichtig maken het be leid vertalen op een voor de burgers aanspre kende wijze. De burger moet hierdoor inzicht kunnen krijgen in de achtergronden van het beleid en de gelegenheid krijgen tot een kriti sche beoordeling daarvan. In het streven om de burgerij daar waar mogelijk nauw te in formeren over en te betrekken bij het be stuur, is een grote plaats toebedeeld aan de pers. De pers draagt er toe bij, dat de burger wordt geïnformeerd over die onderwerpen, waarmee het stadsbestuur zich bezig houdt of bezig gaat houden of zich bezig zou moe ten houden en functioneert tegelijkertijd als signaalgever naar het stadsbestuur van die zaken die de burger bezighouden. Het behoeft niet zo te zijn dat alle voorlich ting geschiedt door en vanuit bureau Voor lichting. Het kan zeer nuttig en effectief zijn dat een gerichte voorlichting vanuit een be paalde dienst of bedrijf plaats vindt. Zo zal bijvoorbeeld voorlichting over eventuele energiebeperkende maatregelen zeer wel door en vanuit nutsbedrijven kunnen plaats vinden. Wanneer buurtvoorzieningen dienen te worden aangebracht, bestratingswerk zaamheden moeten worden uitgevoerd, reno vaties voorbereid, dan kan de daarbij beho rende voorlichting zeer wel geschieden door de uitvoerende dienst, in dit geval de dienst Gemeentewerken. In de Verordening Openbaarheid van Be stuur is dan ook de bestaande praktijk vast gelegd in de regel, dat uit eigen beweging in formatie wordt verschaft over beleidsadvie zen van de gemeentesecretaris en de hoofden van dienst. Wel kan het nuttig zijn dat het bu reau Voorlichting daarbij dan een begelei dende en ondersteunende taak heeft. Ook bij de inspraak heeft de voorlichting een bijzondere belangrijke ondersteunende funk- tie. De burger zal immers pas goed op zaken kunnen inspreken indien hij op de hoogte is van achtergronden, procedures, bevoegdhe den en dergelijke zaken meer. Om deze voorlichting zo goed mogelijk te la ten verlopen, streeft het stadsbestuur er naar, dat bij elke gemeentelijke dienst een funktionaris wordt aangewezen, die met name de achtergronden van de zaken waar mee die dienst bezig is op een voor iedereen begrijpelijke wijze kan toelichten. ging informatie over het beleid verschaffen, zodra dit in het belang is van een goede en democratische bestuursvoering. Dit is een aansporing de bestaande praktijk van het verstrekken van informatie door de gemeentelijke diensten en bedrijven en door het bureau voorlichting, voort te zetten en waar nodig te verbeteren. De W.O.B. is plaatselijk uitgewerkt in de „Verordening Openbaarheid van Bestuur ge meente Schiedam", die de gemeenteraad on langs heeft vastgesteld. Deze verordening re gelt de manier waarop de informatie wordt verstrekt. Zij bestaat uit 2 hoofdpunten: 1. hoe de gemeente informatie verstrekt op verzoek, de zogenaamde passieve infor matie; 2. hoe de gemeente informatie verstrekt op eigen initiatief, de zogenaamde actieve in formatie. In artikelen op deze pagina worden deze twee hoofdpunten afzonderlijk behandeld. Als de verzoeker met deze schriftelijke afwij zing geen genoegen wenst te nemen en wil weten of de gemeente zijn verzoek terecht heeft geweigerd, kan hij op grond van de Wet A.R.O.B. een bezwaarschrift daartegen indie nen. Dit bezwaarschrift moet binnen 30 dagen, als regel bij het college van burgemeester en wethouders, worden ingediend. Als dit bezwaarschrift wordt afgewezen, kan de verzoeker nog in beroep gaan bij de Afde ling rechtspraak van de Raad van State. Dit moet eveneens binnen 30 dagen geschieden. De verzoeker kan de Afdeling vragen als onafhankelijk rechterlijk college na te gaan of het verzoek al dan niet terecht is afgewe zen; als de gemeente ten onrechte die infor matie heeft geweigerd, moet zij op basis van de uitspraak van het rechterlijk college de in formatie alsnog verstrekken. De regels inzake de openbaarheid van be stuur zijn opgenomen in de W.O.B. en het Besluit openbaarheid van bestuur (de B.O.B.) en ze zijn plaatselijk uitgewerkt in de „Verordening Openbaarheid van Bestuur gemeente Schiedam". Zolang de voorraad strekt is deze verordening gratis verkrijg baar bij bureau Voorlichting op het Stads kantoor. De W.O.B. en de gemeentelijke verordening regelen maar een stukje van de openbaar heid van bestuur, namelijk alleen de open baarheid van overheids-documenten. De openbaarheid van bijvoorbeeld de vergade ringen wordt elders geregeld. De gemeente wet regelt de openbaarheid van de vergade ringen van de gemeenteraad, de Algemene commissieverordening die van de vergade ringen van de raadscommissies. De Wet Al gemene bepalingen milieuhygiëne regelt het openbaar maken van gegevens met betrek king tot milieuvergunningen en de openbare behandeling van de aanvragen om zo'n ver gunning. Al met al brengt de W.O.B. feitelijk niet zo veel verandering in de bestaande praktijk van de openbaarheid van bestuur in Schie dam. Nieuw is dat iedereen zij het met be perkingen recht heeft op de informatie waarom hij verzoekt. Uit de beleidsnota „Voorlichting" blijkt, dat de gemeente de be staande praktijk van de informatie uit eigen beweging niet alleen wil voortzetten maar ook hard bezig is deze waar mogelijk te ver beteren. De beleidsnota „Voorlichting" is eveneens verkrijgbaar bij bureau Voorlichting, even als folders over de Wet Openbaarheid van Bestuur. Tenslotte: u kunt niet alleen bij de gemeente, maar ook bij het Openbaar Li chaam Rijnmond, de provincie en het Rijk (bij de ministeries) om informatie vragen, die in documenten is opgenomen. Deze zijn alle evenals de gemeente verplicht om verzoeken om informatie waarover deze beschikken in te willigen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 50