Over De Priester gesproken! Zo haaiden Jacoba's nazaten de 75jaar Zo slaap je via een jubilaris Wat doen we met de ramen Hollandse voeten op 'n Amerikaan Preventie mond' en landziekten Met je Rotterdamse voeten nuchter op de grond blijven „All over" komt er ook in Even. SCHEEPVAART Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen Jacoba de Priester was al geëmancipeerd zonder dat in haar tijd dit woord ge meengoed was geworden. Want toen ze in 1905 in een van Rotterdams 't noor den van deze stad een manufacturenwinkel begon, zette ze haar naam op het raam. Getrouwd met de heer I. J. Hage vond ze: dit is mijn initiatief en dat wil ik we ten ook. Vijf en zeventig jaar later leeft haar naam nog voort en hoe. Nu staat er op tien gevels van even zoveel zaken in verschillende plaatsen van de Randstad De Priester op de gevel. Daarachter: woninginrichting. Lange tijd redelijk veel gevraagd, nu een beetje aan het overgaan is het zogeheten Axminster. Voor wie er van houdt zal het zeker blijven, het tapijt, dat de naam .all over" met zich mee kreeg kan enigszins als de opvolger worden genoemd. Het is kwa dessin een stuk rusti ger, heeft toch nog patroon ge noeg voor als 't niet zo effen hoeft én is kwa onderhoud erg dankbaar. ,,Je ziet er bijna niks op" is daar de uitdrukking voor, maar voor vele huisvrouwen is dat gewoon een heel fijne eigenschap. Om „een el" gaat het al lang niet meer, maar om meters. Wat zeg ik: om kamerbreed. Een centenkwestie kun je het, met het verdwijnen van deze munt, ook niet meer noemen, zoals dat vroeger in zo'n ouderwetse manu facturenwinkel vaak het geval was. Toch is de derde generatie De Priester die cent ergens aan het hart gebak ken. Want kwaliteit brengen voor de Hollandse vloer, het raam en de slaap kamer tegen een scherpe prijs, het op de ketting zitten als het er om gaat je (vele) klanten in deze prijsbewuste tij den ook op dit punt goed van dienst te zijn, het is de huidige direktie op hel lijf geschreven. Drie kwart eeuw De Priester, een jubi leum-getal. Dan praat je even met de man, die zorg draagt voor wat vanaf halverwege de jaren zestig is uitge groeid tot een bedrijf met die al ge noemde tien zaken. De achternaam: Hage, de voorletters: I. J. het zijn die van zijn grootvader, de echtgenoot van de oprichtster van de zaak, want je kunt een winkel wel je meisjes naam geven, je- kinderen dra gen uiteraard die van je man. DE VONK Het echtpaar Hage-de Priester had namelijk het geluk dat een van de kin deren, Anton Hage, zich volledig voor de zaak wilde inzetten, trouwde met iemand, die dat ook best wilde en zo heeft de tweede generatie bijna een halve eeuw flink aangepoot om de zaak niet alleen plezierig drijvende te houden, maar ook inhoud te geven als het om een goede band met de klan ten gaat. En dat is hun best gelukt Ook zij hadden weer mee, dat de vonk kon overspringen. Een van de zoons, de heer L. J M., opereert zogezegd onder z'n eigen naam, één van de de andere wil te recht— wat door grootmoeder èn ou ders is op- en door hem uitgebouwd, als De Priester door het zakenleven zien gaah. Sterker nog: hij wordt in de wandeling vaak zo genoemd al staat hij bij de burgerlijke stand dan anders ingeschreven. DAAROM Vijf en zeventig jaar De Priester dus en dat is in Rotterdam een begrip. Dan weet je waar je aan toe bent, iets wat in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Krimpen aan den IJssel en Delft onder tussen ook het geval is. Bij de aan koop, maar ook daarna. 't Zal 'm denk ik er mede in zit ten, dat de directeur van nu zich zelf eigenlijk niet zo nadrukkelijk noemt. Hij is en blijft met opzet een man, die ook aan de basis bezig is. Als 't moet zelf mee verkoopt, met plezier advies geeft, nog steeds graag praat over vloerbedekking en op de zoveel dui zendste vraag: „wat ik nou moet ne men, wol of synthetisch", daar steeds weer met dezelfde interesse antwoord op blijft geven. Met 45 man personeel en de tien win kels heb je natuurlijk meer te doen. Het management, de inkoop, het bij blijven in je vak en, vooral in deze tijd, goed je ogen open houden, vra gen niet alleen je inzet, ook je tijd. Maar daar is één meter vitrage of de verkoop van een kussen voor hem geen klap minder om. Zo staat hij met z'n nuchtere Rotter damse voeten graag gewoon op de grond, waarbij hij toch altijd nog wel ergens plezier heeft in het feit, dat hij eerst wat anders heeft gedaan, eer hij „de zaak inging" Tien jaar lang was hij, met de oplei ding handelsschool en handelscorres pondentie in de drie moderne talen, bpzig op de afdeling transito van een groot scheepvaartkantoor. Druk, ge zellig, hard werken: een fijne tijd en een goeie leerschool. NOOIT WEG „Ook voor de woninginrichting?" vraag je hem dan „Wat je geleerd het is nooit weg, ik heb nu nog waar ik ook kom veel ple zier aan en van m'n talen en nu noem ik maar wat" is z'n reactie als je met hem praat in één van de zaken. De winkel aan de 1e Pijnackerstraat 68 is dat en Rotterdamser hebben we het niet daar in noord waar z'n grootmoe der van start ging. Bekijk je de andere zaken, dan zie je hoe iedere vestiging toch z'n eigen ge zicht heeft Passend in de straat of streek waar zich zo'n De Priester-aan looppunt bevindt. Want dat zijn het vaak: zaken waar hef plezierig is je goed te oriënteren en waar je degelijke informatie krijgt. GOED TEAM „Daar sta ik op; al m'n mensen weten waarover ze het hebben. Dat durf ik rustig zo te stellen. Daar ben ik ook een beetje trots op. Een goed team is net zo belangrijk als het artikel dat je brengt. Zit je dan nog gunstig met je prijs en sta je achter hetgeen je in je zaken hebt, kijk dan haal je de 75 jaar". Die drie kwart eeuw wordt gevierd. Maar dan met de (vele) klanten, die via aanbiedingen bij 't feest betrok ken worden. Weken achtereen. Zo zet je dan samen de eerste stappen op de weg, die D.V. naar 100 jaar De Priester, kunnen leiden. „Mijnheer De Priester", zoals ik hem, me versprekend, hardnek kig blijf noemen, is een fair man. Hij zegt niet: we hebben alles voor het slaapkamergebeuren, want dat is namelijk niet waar. Slaapkamerameublementen vind je bij De Priester niet, maar voor de rest wel méér dan veel. De boxsping blijkt dan een dank baar bed te zijn voor comfortabel en gezond slapen. In deze jubi leumtijden doet men veel aan goede matrassen tegen voor de klant heel plezierige prijzen. „Met een verantwoorde lattenbo- dem erbij zeg ik: ook dat is goed en gezond slapen" onderstreept onze gastheer. De vraag naar dons op bed neemt nog steeds toe, waarbij ook de middelbare leeftijd i.p.v. alleen de jongeren, het slaapge- noegen van deze donzen dek bedden gaan onderkennen. Het laatste donsnieuws: er staan in Europa nu ook machines, die alle veren uit het dons kunnen halen, zodat je van „met zuiver dons gevulde dekbedden" kunt spreken! Velours voor de ramen als overgordijn en schrijvend velours op de grond: het zijn en blijven voor vele Ne derlandse huizen dankbare kombina- ties. De Priester kan er over mee praten, doet er dan ook veel aan en laat de ve lours gordijnen gratis naaien. Wie er een paar centjes voor kan mis sen en even wat anders wil dan het ef fen velours of velours met b.v. strepen, zal misschien weg zijn van die gordij nen in moderne kleurstelling. Beeldschoon, niet direkt voordelig, maar met z'n warm oranje, donker bruine en êcru golvende banen prach tig voor je ramen. Stukken goedkoper kan ook: „en dan zeg ik met een gerust hart, kom maar rustig naar de kwaliteit kijken" hoor ik op de koffie bij De Priester. Nieuws van 't vitragefront is er niet als we naar materialen kijken Wel als we even op de trend letten die neigt naar gedrapeerde gordijnen en vitrages met kant. Voile is daarnaast gewild. Velours op de grond is er in klassieke, maar ook wat gewaagder tinten. Een indruk van één van de tien zaken, die De Priester bij het 75- jarig bestaan in verschillende plaatsen van de Randstad heeft. Deze in Delft kwam er als laatste bij. Wat legt een 75-jarige als laatste nieuws op onze vloer. Nog niet zo heel lang op de markt, maar nu al een meer dan goeie binnen komer blijkt bijvoorbeeld USA-import kamerbreed. Deze vloerbedekking met een duidelijk Amerikaans image ziet er gezellig uit en doet het naar ons gevoel beslist in heel wat interieurs. De grap is, dat de vrij hoge, dikke pool gemeleerd is geverfd. Vlak tegen de rug aan zijn al die draadjes een paar graden lichter (of donkerder) om naar boven toe in kleurnuances op te lopen. Tussen de gesneden pool is er dan nog via dichte lussen een soort pa troon in geweven, dat zorgt voor effekt op je vloer. Levendig zonder druk te zijn, in goede, acceptabele kleuren is het ook voor velen kwa prijs een kamerbreed tapijt met een eigen gezicht. Niet nieuw, maar een trend die door zet, fs katoen. Binnenhuisarchitecten passen het al jaren toe in met name het moderne interieur, nu breekt het door. Van katoen moet je houden, „maar zo is het met alles" stelt men bij De Priester terecht vast. 't Is een natuurlijk materiaal, dat wat nonchalance heeft, vooral jongeren houden er van en nu is het ook betaalbaar voor hét slaapkamergebeuren op de markt, zo hoor en zie je bij De Priester. Naast pittige kleuren wordt katoen ook veel in camel, naturel en andere beige tinten gebracht, kleuren die ook in wol of synthetisch nog steeds de toppers zijn en blijven met Ank Hovingh-Krayo Postbus 167 - Delft Met „Ter Zake" brengen wij een rubriek, die zakelijke en/of com merciële informatie geeft als daar aktuele aanleidingen voor zijn. Algemene voorlichting, die in bre dere zin tot dit terrein gerekend kan worden, zorgt daarbij voor af wisseling. „Ter Zake" verschijnt als regel in meer dan één Randstad-Editie in een daartoe geëigend deel van ons verspreidingsgebied. De belangstelling voor de preventie van mond- en tandziekten neemt toè. De nieuwe conceptie van de jeugdtandver- zorging is veelbelovend, terwijl uit de contacten inzake het nationaal plan voor gezondheidsvoorlichting en -op voeding (GVO) eveneens meer aan dacht voorde TGVO mag worden ver wacht. Er wordt wel wat (verder) in gang gezet op preventief tandheelkun dig gebied. Belangrijk is, dat men algemeen met preventie op een zo vroeg mogelijk tijdstip wil beginneii. zowel wat betreft „doe-preventie" (zoals de aanwending van fluoride) als „praat-preventie" (voorlichting langs vele wegen, waarbij nvn zich herbezint op onder meer de rol van de massa-media). Het gaat vooral om de zelfwerkzaamheid van de mensen („verstandig snoepen", fluori- degebruik. doelmatige mondreiniging en de regelmatige gang naar de tan darts voor controle als sluitsteen van de perpersoonlijke verzorging). Het 70-jarig Ivoren Kruis (niet meer -van gisteren) wil bij de tijd blijven. Op basis van het rapport van een speciale commissie voor het toekomstige beleid wordt een plan uitgewerkt voor een nieuwe 'opzet van het voorlichtings- werk, waarbij gedacht wordt aan des kundigenteams zowel wat betreft de inhoud van de voorlichting (bevorde ring van eensluidendheid) als metno- dieken en vooral ook het meten van het effect van voorlichtingsprogramma's. Er zal (veel) meer financiële steun no dig zijn en gehoopt wordt in nader overleg met de Rijksoverheid, het Pre ventiefonds en mogelijk andere subsi- diënten in de nabije toekomst althans een begin te kunnen maken met de verwezenlijking van de voornemens. In deze conjunctureel moeilijke jaren zouden wij willen herinneren aan het aloude gezegde: voorkomen is nog al tijd beter dan genezen. Men kan wel is waar niet alles hebben, maar toch wèl een gezond gebit!

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 20