Nieuwe „Scyedam" gewijd aan Babberspoldermolen Amsterdams Volkstoneel met Uitkomst in Passage Schoolmelk- consumptie in de lift Foto 's nabestellen Harpe Davids zonder geld Progressief wonen... 20e auto weggesleept SCHIEDAM Molenlief hebbers moeten vooral zjen dat zij in het bezit komen van het laatste (sept/okt) nummer van „Scyedam", het blad van de Historische Vereniging Schiedam. „Scyedam" besteedt dit keer namelijk veel aan dacht aan de Babberspol dermolen, wiens geschiede nis uitvoerig wordt besch reven door Jan Kies. PRIVÉ Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 38 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18X24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koornmarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hlerby gaame een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. Aan het eind van zijn artikel is een verklarende woordenlijst opgeno men, zodat lezers zich niet hoeven te laten afschrikken door technisch klinkende termen. Drs. L. R. A. de Jong O. P. vervolgt SCHIEDAM De Chr. Muziekver eniging „Harpe Davids" zal op 5 juli 1981 60 jaar bestaan. Ter gele genheid hiervan hebben zij een co mité gevormd met het doel „Harpe Davids" op het concert, welk ge houden zal worden in het voorjaar van 1981, nieuwe eenvoudige uni formen aan te bieden. De huidige uniformen zijn intensief gebruikt, terwijl aan de jongere le den, die toch de basis voor de toe komst van de vereniging vormen, geen uniform kan worden uitge reikt. Met de opbrengst van diverse ak- ties werd door de vereniging een fi nanciële basis gelegd. Het bedrag van 20.000,dat zij voor deze aankoop nodig hebben, is echter nog lang niet bereikt. Om dit bedrag toch te bereiken kan iedereen, die „Harpe Davids" een warm hart toedraagt en deze aktie steunen wil, een geldelijke bijdrage storten op giro 2717 van de Stich ting Spaarbank Anno 1820, t.n.v. „Harpe Davids", rek.nr. 81.31.60.324. zijn serie over het Ontstaan van de statie der Dominicanen te Schie dam met aflevering vier, een serie die ook in het volgende nummer nog zal worden voortgezet. In de rubriek boekbespreking wordt ditmaal het verschijnen van „Henri Hartog, schrijver van Zwart Schiedam" (uitgeverij De Engelbe waarder, Amsterdam) onder de loep genomen. Aad van der Tang las verder het onlangs verschenen boek „Een dorp dat driemaal onderging" dat Jaap de Raat schreef over Kethel en Spaland. Ook aan dit boek wijdt hij een bespreking in het nieuwe nummer van „Scyedam". Ditmaal bevat het blad geen afleve ring van „Schiedammers privé", omdat nog niemand heeft gerea geerd met een vrijwillige bijdrage. Enigszins jaloers merkte de redak- tie van „Scyedam" op dat Het Nieuwe Stadsblad heel wat meer succes heeft met de rubriek „Ops poring verzocht", die er enigszins op lijkt. In de rubriek Historie Actueel maakt de Historische Vereniging enkele bezwaren tegen de stadserf- plannen. Woningbouw tussen de ruine en het Proveniershuis vindt men minder geslaagd. De vereni ging voelt meer voor een open ruimte tussen beide gebouwen, hier en daar „gestoffeerd" met de fraaie bomen zoals die er nu staan. Het massale karakter van de ge plande bebouwing zal volgens de historische vereniging ook geen goed doen aan het uiterlijk van de Singelkerk, die in de verdrukking dreigt te raken, evenals de 19e eeuwse gevelwand van de Singel. De Historische Vereniging betreurt verder dat een tweetal panden, te weten Lange Kerkstraat 21 en Overschieseplein 3 door een re cente ingreep in ramen en kozijnen, ïen deel van hun historische waarde hebben verloren. .Scyedam" besluit met de medede ling dat de Historische Vereniging /olgend jaar enkele nieuwe aktivi- teiten wil ontplooien. Eén daarvan .s het intervieuwen van oude Schie dammers.- Hoe dit plan uitgevoerd gaat worden is nog onderwerp van studie. Losse nummers van „Scyedam" kosten vier gulden. Leden en be gunstigers krijgen het blad auto matisch toegezonden. Men kan zich schriftelijk als lid aanmelden bij P. Plaisier, Vlaar- dingerdijk 414, 3117 ZW Schiedam, waarna een acceptgirokaart wordt toegezonden. Een individueel lidmaatschap kost 22,50 per jaar. Speciale voorwaar den voor houders van Pas 65 en CJP en voor lidmaatschappen per echtpaar. SCHIEDAM Progressieven wo nen in duurdere huizen dan libe ralen. Dat is de strekking van een opmerking die Gerard Verhuls- donk (VVD) donderdagmiddag maakte tijdens de jaarlijkse be grotingsbehandeling. Verhulsdonk zei dit als reactie op uitlatingen van PvdA-wethouder Reinier Scheeres die eerder deze week in de gemeenteraad had gezegd dat de VVD een partij was voor mensen met eigen wonin gen. Verhulsdonk kaatste de bal terug dooreen mini-enquête te houden onder de viermans-fractie van de VVD en te melden dat drie van hen in een huurwoning wonen en slechts één in een koopwoning op eigen grond. „Alle vier de progressieve colle geleden daarentegen wonen in een eigen huis", zei Verhulsdonk, onder grote hilariteit van de ge meenteraad. Op de omslag van het nieuwe nummer van „Scyedam" prijkt de Babbers- poldermolen. De opname dateert tussen 1900 en 1904. Sinds enkele jaren bestaat er een Lan delijke Werkgroep Schoolmelk, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de schoolmelkleverende bedrjjven en het Centraal Schoolmelkcomité. Deze werkgroep werd in 1978 belast met het opzetten van de schoolmelk- verziening „nieuwe styl" en nam in fei te daarmee een aantal begeleidings- en beleidstaken over van het Centraal Schoolmelkcomité. Uitvoerende werkzaamheden werden van het Schoolmelkcomité overgehe veld naar de afzonderlijke bedrijvwn. De Landelijke Werkgroep bestaat uit acht leden en staat onder voorzitter schap van de heer F. L. van Dam, di recteur van Coberco in Arnhem. Deze is tevreden met de instelling en het functioneren van de nieuwe werk groep: „Voorheen was het zo dat de zuivelbedrijven uitsluitend voor de dis tributie zorgdroegen en hun eigen prij zen vaststelden. Dat betekende ver schillende prijzen door het hele land. Bovendien waren er nog allerlei ge meentelijke subsidies, die dan door het Centraal Schoolmelkcomité werden verdubbeld. Dit comité was in de oude situatie verantwoordelijk voor de uit voering van alle resterende taken. Naast de ondoorzichtheid in de prijs- struktuur werd het teruglopende schoolmelkverbruik in de afgelopen ja ren mede sterk beinvloed door de slechte wijze van bezorging. Vaak wer den de kratten met schoolmelk 's mor gens zomaar bij een school neergezet en bleven dan, ook in de zomermaan den, enkele uren buitenstaan. In de scholen waren er verder helemaal geen koelfaciliteiten. BEDRIJVEN Bij het totstandkomen van de nieuwe regeling en het ingaan van de EG-sub- sidie, kwam de schoolmelkvoorziening in al haar onderdelen in handen van het zuivelbedrijfsleven. De afzonder lijke bedrijven kregen hun eigen schoolmelkmedewerkers, die nu zorg dragen voor afrekening, bezorging, le vering koelkisten etc. De subsidiebedragen worden tegen woordig rechtstreeks door het Pro- duktschap voor Zuivel aan de school melkleverende bedrijven uitbetaald. Van Dam: „Met name door de invoe ring van de koelkisten is het mogelijk gemaakt, dat schoolmelk door veel kinderen een acceptabeler produkt is geworden. Bovendien is er nu vijf da gen per week schoolmelk in plaats van vier. Twee keer per week wordt de melk aangeleverd en blijft gekoeld vrijwel dagvers". STIJGING We hebben kunnen constateren dat sinds 1978 de schoolmelkconsumptie weer duidelijk in de lift zit. Dat ver schilt per regio heel sterk, maar over het algemeen bedraagt de stijging on geveer 30% vergeleken met twee jaar geleden. Een ander voordeel van de nieuwe struktuur is dat we nu aan het begin van de zomer een prijs vaststellen die geldt voor het hele komende school jaar. Enkele jaren is de prijs van de schoolmelk op 0,25 per kwart lieter (vol of halfVol) gefixeerd geweest; het komende jaar zijn we uitgekomen op 0,27. Overigens is het aandeel van de halfvolle melk nu al ruim 90%. NIET GEÏSOLEERD De heer Van Dam wil de schoolmelk voorziening in ons land niet geïsoleerd bezien, maar binnen een groter geheel: „Wanneer je schoolkinderen kennis kunt laten maken met deze basisvoe dingsmiddelen, dan kan dat goede ge volgen voor later hebben. De voedings deskundigen wijzen er toch op dat mensen over het algemeen te weinig basisprodukten en teveel snacks en snoep eten. Wel, met een uitbouw van de zuivelconsumptie op school maak je een uitstekend begin voor de toekomst". SCHIEDAM In het toneelseizoen 1980/81 zal het Amsterdams Volk stoneel zich voor het eerst presen teren onder de nieuwe artistieke leiding van Jules Croiset. In dit seizoen zal dat gebeuren met het toneelstuk „Uitkomst" van Herman Heijermans, een uitgesp roken volkstoneelstuk met de zo vertrouwde lach en een traan. Een spel van droom en leven in twee bedrijven, of, zoals Heijer mans dat zelf zei, in twee afdelin gen. In de eerste afdeling maken we kennis met het straatarme Amster damse gezin van Thijs Banes, met hun zieke zoontje Jan en met hun buurtgenoten. In de tweede afdeling maken we de koortsige droom van de zieke Jantje mee, waarin hij met de zwaan uit het Vondelpark op ster- reripluk gaat, in de hoop om die, weer terug op aarde, aan de man te kunnen brengen en zo het gezin uit de armoede te halen. In de droom wordt de zwaan ge wurgd door de venijnige bakker. In werkelijkheid sterft Jantje aan de opwinding, die door deze laffe, ge droomde moord veroorzaakt wordt. De muziek en de teksten van de liedjes werden geschreven door Martin Kesseler en zullen onder zijn leiding worden uitgevoerd door het vertrouwde orkest van het Am sterdams Volkstoneel. De choreo grafie is van Hannah de Leeuwe. „Uitkomst" wordt geregisseerd door Jules Croiset. Het toneelbeeld is van Lou Steenbergen en uitge voerd door het atelier van de Stich ting Theatertechniek en -Adminis tratie. De costuums zijn ontworpen en vervaardigd door Marianne Ba tavier. Het Amsterdams Volkstoneel geeft een voorstelling van „Uitkomst" in Schiedam op dinsdag 25 november in het Passage Theater. De voor stelling begint om acht uur. Vanaf 18 november zijn kaarten verkrijgbaar aan de kassa. De prij zen zijn ƒ20,—. ƒ17,50 en ƒ15,—. CJP en Pas 65 geldig. VLAARDINGEN Vanaf de Poli straat (bij het Holyziekenhuis) werd maandagmiddag eem foutief gepar keerde auto weggesleept door mid del van de politie-takelwagen. Het betrof het 20e daadwerkelijke weg- sleepgeval. Daarnaast werd nog een tiental ke ren niet weggesleept doch wel be keurd, aangezien de eigenaar voor tijdig bij zijn voertuig arriveerde. Geconstateerd moet worden dat door valide mensen zeer veel mis bruik wordt gemaakt van de alge mene invalidenplaatsen in de stad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 38