I I I I I GESCHIEDENIS VAN DE SINGELKERK WAT BIEDEN WE U WAT KIEST U WE VIEREN KERSTMIS DE GLIMLACH Eerste kommunie vieringen in 1981 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 22 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 j binnenstadskerk uitgave voor de Rooms Katholieke binnenstadsparochie St. Liduina O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam - v-?? Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 320, Schiedam. Telefoon 263095 Op 24 september 1917 had Pastoor Lange- wen tijdens een vergadering van het Kerkbestuur „goed nieuws, zeer goed nieuws zelfs". Hij had namelijk een niet onaanzienlijke som geld gekregen om daar voor electrisch licht in de kerk te laten aan leggen. Deze gift was afkomstig van Marie Wenneker, die al reeds zoveel aan onze kerk had geschonken. In de eerste plaats moest dit bedrag dienen voor de aanleg van de lichtleidingen en de lampen, maar de pastoor hoopte, dat er nog iets zou overblijven om ook het orgel te electrificeren. Een zekere heer Willemse werd uitgenodigd een offerte voor de kosten uit te brengen. Deze werden begroot op 6.500,een be drag dat ongeveer 2.500,— hoger was dan de ontvangen schenking. Omdat de kosten van aanleg hoger waren dan de schenking begaf de Pastoor zich met lood in de schoenen naar de edele geefster. Maar deze stelde hem spoedig gerust met de woorden: „Nu ik eenmaal begonnen ben, wil ik ook de zaak voleinden", en het ont brekende werd hem toegezegd. In de kronieken komen wij hierover de vol gende volzin tegen, welke wij graag willen weergeven: „Een woord van dank en hulde is hier zeker niet misplaatst voor haar, die reeds meer malen zich offervaardig toonde jegens onze kerk en op waarlijk vorstelijke wijze met milde hand de beurs opende ter eere van God en tot opluistering van Zijn huis. Dat zij nog lang moge leven tot heil onzer kerk is voorzeker ons aller wensch". Op 2 mei 1918 is het dan zover. Marie Wenneker is uitgenodigd op de ver gadering van het Kerkbestuur. Na het ge bruiken van de thee, begeeft het gezelschap zich naar de kerk, waar de geheel voltooide electrische verlichting is ontstoken. Na terugkomst in de vergaderzaal dankt de Pastoor haar in welgekozen bewoordingen voor datgene wat zij opnieuw voor Gods huis heeft gedaan. Bij monde van de Kerkmeester Zoetmulder dankt het Kerkbestuur haar eveneens zeer hartelijk. Achteraf blijken de totale kosten van aan leg 7.000,— te hebben bedragen. In de an nalen staan nog twee toevoegingen in een ander handschrift, namelijk: ook de electrische verlichting om het Mariabeeld is geschonken door Mej. Wenneker de lichtkronen zijn geschonken door de parochie bij gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van Pastoor Langewen. Tijdens een vergadering in juli 1918 werd de wens uitgesproken dat men op de toren graag een haan geplaatst zag. In september 1918 deelt de Pastoor mede, dat de nieuwe koperen haan reeds in bewerking is en dat hij binnenkort wel zal worden geplaatst. Volgens de nieuwe Codex moest Pastoor Langewen in 1919 aftreden, maar door een goedgunstige beschikking mocht hij blijven tot na de viering van zijn gouden priester feest in maart 1920. De parochie maakte zich reeds op om dit feest met grote luister te vieren. Doch de mens wikt, God beschikt. Op vrijdag 24 oktober 1919, 's morgens om 09.30 uur, toen niemand aanwezig was, overleed hij plotseling in de pastorie. De verslagenheid was groot in parochie toen men vernam, dat de geliefde herder was gestorven. Hij was 36 jaar aan de Singelkerk verbon den geweest, de eerste 13 jaar als rector, daarna 23 jaar als pastoor. In die tijd had hij ontzettend veel voor kerk en parochie gedaan. Geen andere priester heeft tot heden dit re cord van 36 jaar geëvenaard. C. H. van der Zant. Wis en waarachtig zullen die er zijn: de eer ste kommunie-vieringen. Ieder jaar een feestelijk gebeuren in gezin en familie; ook in de parochie. Zo iets ingrijpends vraagt om een goede voorbereiding. Hier en daar (Sint Jan-Aloy- siusgroep en de Sint Jozefgroep) is er al een begin gemaakt met voorbereidingen. De daar bekende ouders krijgen binnenkort een bericht hierover. Ook de ouders van de kinderen van de Catharinagroep zullen we benaderen. Ouders die hun kinderen elders op school laten gaan en die toch mee willen doen, worden nu verzocht zich te melden - liefst schriftelijk - bij de commissie pasto rale zorg. Adres: Singel 104. Dan kunnen wij u uitnodigen. VIER WEEKENDS ADVENT koorzang advent 1: 29-30 november: zaterdag 19.00 parochiekerk: Creedsingers zondag 9.15 parochiekerk: I.H.D. grego riaans, 10.45 Liduinakapel: Valeriuskoor advent 2: 6-7 december: zondag 9.15 parochiekerk: I.H.D. gregoriaans, 10.45 uur: Liduinakapel: Creedsingers advent 3: 13-14 december: zaterdag 17.30 Liduinakapel: Valeriuskoor zondag 10.45 Liduinakapel: I.H.D. grego riaans advent 4: 20-21 december: zondag 9.15 parochiekerk: I.H.D. grego riaans zondag 12.00 parochiekerk: Gastkoor „Se- nectute" met liederen en motetten parochianen en gasten, u zult er zelf een mooie eredienst aan beleven als u deze dienst meemaakt; bovendien laat u door uw komst in deze diensten uw waardering blij ken voor de koor-medewerking aan de li turgie en dat zal de koren helpen hun taak te blijven vervullen. Verder: als u mee wilt komen zingen, dan bent u welkom. De liturgie van kerstmis staat nu ook om schreven, maar biedt verschillende moge lijkheden: zo is het leven van de kerk. Daar zijn de mogelijkheden van wat meer oudere kerkmuzikale medewerking van het koor I.H.D. maar ook van de eigentijdse gezangen van het koor Valerius, dat vooral put uit de ei gen schat van psalmteksten en de moderne componisten van kerkmuziek. En van de Creedsingers, die vaak be staande melodieën van teksten voorzien en de zang aanpassen aan hedendaagse moge lijkheden. Iedere viering brengt een eigen sfeer mee. De commissie Pastorale Zorg probeert de goede sfeer waarmee we kerstmis kunnen vieren aan te grijpen en aan de kerkgangers aan te bieden, vooral een litrugie die niet zozeer dreigt te blijven hangen in „vroeger" maar die ook „kerst wil vieren" voor nü en voor de toekomst. Zo zijn we gekomen tot de opstelling, die u elders in de rubriek: Wat bieden we u - wat kiest u, elders op deze pagina kunt aan treffen en uitknippen. Kerstmis 25 december Kerstavond 24 december Iln de parochiekerk: Singel 106. 19.00 uur een viering ingesteld op ouders Imet kinderen (spel en vrijheid). Hierbij is geen koor, we zingen samen nederlandse liederen. 121.30 uur een wat meer traditionele eucha ristieviering met medewerking van de ko- ren I.H.D. (heren) en Jubilatio (dames); de vaste gezangen zijn: latijn-meerstemmig. I Verder vele kerstliederen in verschillende talen. 24.00 uur een wat soberder maar toch zeer I feestelijke viering met medewerking van het Valeriuskoor waarbij veel volkszang; ook nieuwe kerstliederen met begeleiding aan de vleugel. In de kapel St. Liduina (parochiedienst): 21.30 uur een themadienst met medewer king van de Creedsingers: Gods Zoon is mens geworden. Is dat geen mysterie? Ieder jaar opnieuw een kerstvieren geplaatst in het heden. In de parochiekerk: 10.30 uur de enige eucharistieviering van I deze dag. Het herenkoor I.H.D. zet zich bij zonder in om een feestelijke mis te zingen. Eenieder zal in deze dienst een waardevolle I kerstviering vinden. Moge dit een volle kerk zijn! In de kapel St. Liduina: 10.45 uur een feestelijke eucharistieviering I (de enige op deze dag) met medewerking I van het koor Valerius ook hier geldt: wie uit deze wijk liever niet in de avonduren gaat treft hier een fijne kerstviering aan met I veel koor- en volkszang in de moedertaal. Tweede Kerstdag vrijdag 26 december In de parochiekerk alleen een H. Mis om I 10.30 uur en in de kapel St. Liduina een vie- I ring om 10.45 uur. N.B. deze gegevens zullen in het kort her haald worden in een extra uitgave over Kerstmis, uit te geven door alle parochies ^van Schiedam op 19 december. De jonge mensen van de Creedsingers heb ben mij een thema bezorgd voor dit week end. Ik mag dit thema kort en krachtig samen vatten onder het woord en begrip „Glim lach". Hoewel in leeftijd ver vooruitlopend op mijn assistenten, die dit thema hebben uit gedacht, wil ik mij gaarne bij dit thema aansluiten. We vonden elkaar. Ik moet dan trachten, de religieuse diepte van dit fenomeen aan te geven. De glimlach is een waarnemingsapparaat voor een gelovige levenservaring. Ik weet maar al te zeer hoe verschillend dit leven wordt beoordeeld. De T.V. bracht ons deze week het verhaal van een jonge Belgische dichter. Zijn taal vertolkte een bijna overgrote gevoeligheid voor de droevenis in dit leven. Hij maakte dan ook een einde aan zijn nog zo jonge leven. Hij viel over de steen des aanstoots. Hij vond de dood. Paus Pius XII verkondigde in zijn eerste boodschap het mensenleven als een spelen voor Gods aangezicht. Spelen moet een glimlach opwekken. Spelen moet blijdschap geven. Spelen moet geen spelbederf opleveren. Spelen voor Gods aangezicht laat je soms over stenen vallen, zelfs over de grafsteen van een dierbare, maar je moet blijven glimlachen. Achter de steen waarover je struikelt staan Gods uitgestrekte armen en handen. God kan van stenen brood maken. Ons geloof vraagt om het leven te aanvaar den als een geschenk. Het leven is een geschenk van God en van je ouders. God gaf ons het leven om zijn liefde en hart met ons te delen. God gaf ons een verstand om Zijn liefde te leren begrijpen. Je dankt je leven aan de liefde van je ou ders. Het leven is een geschenk, want wat liefde geeft is kosteloos. Een geschenk is gratis, liefde is niet te koop. Een geschenk brengt je een glimlach op het gelaat. Geschenken in materiële of geestelijke zin als uiting van dankbaarheid doen je soms méér dan wat je zelf hebt kunnen kopen. Dankbaarheid voor het leven, en wat je in het leven ontmoet hebt, lokt soms een glim lach uit. Een glimlach is echter geen schaterlach. Een schaterlach hoor je bij de vele uitingen van feestvreugde in onze welvaartswereld. De vierders zijn soms uitgelaten, en dan is alle leed tijdelijk vergeten. De glimlach sluit meestal het leed niet uit. Een glimlach kan tranen tot parels maken. Dat is het vakmanschap van de mens, die waarachtig kan troosten. En wie heeft als ik ooit ervaren, hoe over het gelaat van een pijnlijk gestorven mens plotseling een glimlach valt? Het drukt toch iets uit van een vrede, die iets hemels laat verstaan. Peinzend en schrijvend over de glimlach verschijnt op mijn t.v. apparaat een jonge verpleegster. Zij had in ons land gewerkt maar was via de diaconie van haar kerk naar Suriname uitgezonden. Ze is nu verzorgster van lichamelijk en tegelijk geestelijk gehandicapten kinderen. Zij vertelde: Deze kinderen kunnen niet spreken, maar na veel geduld uiten zijn hun dankbaarheid met een glimlach. En dat doet mij veel meer goed, dande vele woorden van dank, waarmee mij in ons va derland mensen bedanken, als zij uit het ziekenhuis ontslagen werden. Christendom goed verstaan, blijft ondanks alles, vragen om een glimlach. J. A. L. Laurent Titulair pastoor. De 3 wijzen uit het oosten komen het Kind aanbidden. (Uit het museum San Marco te Florence door Fra Angelico).

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 22