Pastoor Eman: „Kerk moet meer mens worden" Dienstencentrum „Woudhoek" hield gevarieerd open huis Foto's nabestellen Reünie op St. Aloysius „Anders ouder worden" SCHIEDAM Pastoor W. A. Eman, die zondag tot her der van de oud-katholieke parochie in Schiedam wordt geinstalleerd, is een wat frêle man wiens stem geheel onverwacht een paar toont jes kan klimmen, om vervol gens weer even onverwacht naar het gewone bedacht zame timbre af te dalen. Hij is één van de weinige pastoors die de oud-katho lieke kerk (verwant aan de Anglikaanse kerk) in vaste dienst heeft. Dit kleine kerkgenootschap heeft te kampen met een groot „personeelsgebrek", reden waarom pastoor Eman een druk bezet leven heeft en heel wat moet afrei zen, wil hij alle gelovigen re gelmatig bezoeken. DOODGEWOON HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 27 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 Pastoor Eman: „Bescheiden werken aan mentaliteits verandering". ren, maar op een bescheiden ma nier te werk gaan. Het belangrijkste is werken aan de verandering van mentaliteit, zodat de mensen niet zich zelf in het mid delpunt stellen, maar het geheel in de gaten houden", zegt hij eenvou dig. MENS Volgens pastoor Eman is dat vooral de taak van de priester zelf, die zich als mens daarvoor moet inzetten. „De kerk als instituut schrikt de mensen af. Al dat statutaire is do delijk. Al is het dieptepunt voorbij voor wat het afnemende kerkbezoek, de kerk zelf zal misschien nog door een dieper dal moeten. De kerk moet minder een instituut, en veel meer mens worden". Pastoor Eman zal na zijn installa tie, die verricht wordt door Mgr. M. Kok, aartsbisschop van Utrecht, tweemaal per maand de dienst ver zorgen in het kerkgebouw aan de Dam. Omdat hij ook zijn parochie in Rotterdam heeft, zullen de gelovi gen uit Rotterdam en Schiedam re gelmatig moeten pendelen, om de ene week de dienst te volgen in de Nobelstraat, en de andere week aan de Dam. Wie buiten de dienst om pastoor Eman wil raadplegen kan hem al tijd bellen voor een afspraak. Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18X24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koommarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag,./ 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. Overzicht van de bezigheden in de Heijermansflat deze week ..Anders ouder worden vooral de dames voelen er wel voor om onder el kaar kreatief bezig te zijn. De heren leggen dikwijls liever een kaartje. Sinds 1977 is hij pastoor van de kerk aan de Nobelstraat in Rotter- dam-Blijdorp. Daarnaast heeft hij een diasporagebied onder zijn hoede dat zich uitstrekt over de provincies Brabant en Limburg, met nog een stuk van België erbij. Eenmaal per maand verzorgt hij de dienst in en nu heeft hij ook de Schiedamse parochie erbij gekre- SCHIEDAM In het kader van het gouden bestaansjubileum van de St. Aloysiusschool in Schiedam Oost organiseert een hiervoor ge vormd comité 13 december een reü nie-avond in het clubgebouw vati de Sportvereniging Excelsior'20. Verwacht wordt dat ongeveer vier honderd oud-leerlingen en leer krachten uit de periode van direkt na de tweede wereldoorlog aan deze reünie gaan deelnemen. Hiervoor komen zij uit eigen stad en verder uit alle windstreken van ons land naar Schiedam. Onder de religieuzen onder de leerkrachten bevindt zich ook de nog altijd be- gen, zodat hem feitelijk een dub bele taak is toebedeeld. Voor de oud katholieke kerk is dat geen uitzondering. „Er zijn meer pastoors die twee, soms zelfs drie parochies hebben", zegt pastoor Eman. Het reizen vermoeit hem nauwe lijks. Reizen heeft hij trouwens zijn hele leven gedaan, zij het niet altijd in dienst van de kerk. OMZWERVINGEN Voordat hij in 1946 in Leiden theo logie ging studeren maakte hij noodgedwongen grote omzwervin gen in Indonesië en Japan, waar hij twee en een half jaar krijgsgevan gen zat, niet ver van de steden waar in augustus 1945 de eerste atoom bommem vielen. In 't kamp op Java kwam hij, zoals hij zegt „tamelijk plotseling" tot het geloof. Voordat zijn verlangen om theologie te studeren in vervulling ging moest hij heel wat moeilijkhe den overwinnen. Zijn middelbare schoolopleiding was door de oorlog ruw afgebroken, en om na de oor log in het bezit van het diploma te komen was verre van gemakkelijk. Omdat zijn vader bestuursambte naar was in Nederlands Oost Indië, maakte het gezin grote omzwervin gen, zodat de zoon niet meer dan een „gammele schoolopleiding" kreeg, nu eens hier een paar maan- kende broeder Borromeus, destijds dirigent en leider van een groot jon genskoor dat furore maakte in ei gen stad en ver daar buiten. Zijn confraters speelden destijds een belangrijke rol bij de ontwikke ling van het jeugdvoetbal in Excel sior'20. De reünie begint 13 decem ber om 18.30 uur. Van de deelnemers wordt een kleine geldelijke bijdrage gevraagd om de kosten te dekken. Hiervan ontstaat een overschot dat onder couvert wordt overgedragen door broeder Borromeus aan het huidige schoolhoofd. Oud-leerlingen uit Schiedam, niet hiervoor benaderd doorhetorganisa- tiecomité kunnen zich alsnog wen den tot C. J. v.d. Toorn, Dirk Scha- ferplein 144, 3122 EG Schiedam. den, dan weer daar een paar jaar. Afkomstig uit een niet-kerkelijk ge zin, sloot hij zich later aan bij de Hervormde Kerk, om zich tenslotte meer aangetrokken te voelen tot de oud-katholieke kerk, „omdat die, een combinatie is van katholicisme en reformatie". Terug in de tropen werd hij in 1957 ,tot priester gewijd op Malakka en vertrok hij in 1963 naar Londen, waar hij werkzaam was in een Ang likaanse parochie. In Nederland keerde hij in 1968 te rug en werd aangesteld in IJmui- den, Den Helder en tenslotte Rot terdam. Zijn nieuwe parochie Schiedam kent hij tamelijk goed, omdat hij er in 1978 en '79 tijdelijk plaatsvervan ger was van de vorige pastoor. Hoe ziet hij zijn werk? „Ik zie een pastoor als iemand die door God opgeroepen is om de mensen te hel pen zichzelf verder te ontwikkelen in hun geloof, hun verantwoorde lijkheid en hun dienstbaarheid voor de hele wereld. Ik wil proberen de mensen zo bewust mogelijk chris ten te laten zijn". Praktisch betekent dat volgens pastoor Eman dat zijn parochianen „moeten leren als gewone mensen met elkaar om te gaan en elkaar in doodgewone dingen bij te staan". „Als priester moet je kunnen zien wat de kerk aan invloed kan uitoe fenen. Je moet niet denken dat je meteen de structuren kan verande- bloemstukjes, dit laatste met mede werking van schiksters van de KMTP. Bij dit alles waren de aanwezige da mes veel in aantal zelf nauw betrokken. Doel van dit alles was, de ouderen een inzicht te verschaf fen hoe zich te ontspannen en ken nis te maken met het scala van mo gelijkheden dat hiervoor bestaat. Het dienstencentrum haakt hier mee in op het door de gemeente ge voerde huisvestigingsbeleid voor ouderen, namelijk dezen zo lang mogelijk zelfstandigheid te kunnen bieden en bovendien om wijkge richt, mensen die over veel, zelfs te veel, vrije tijd beschikken actief te houden. Dit laatste past in het raam van ge plande voorlichtingsbijeenkomsten met als thema „Anders ouder wor den", die op 15 januari 1981 in het centrum „De Blauwe Brug" (14.00 uur) en op 3 februari 's morgens om 10 uur in het wijkcentrum „De 4- Molens" gehouden wo gehouden worden. Vertegenwoordigers van Kruisverenigingen en Gezinsver zorging zijn beide keren aanwezig. „De belangstelling voor ons werk hier in „De Woudhoek" bevindt zich in een stijgende lijn", zegt leidster mevrouw Den Herder. ,Om de mensen fysiek fit te houden startten wij in het Sportfondsenbad met de oefeningen „bewegingen in water", heilzaam voor de ouder wordende spiereMstelsels. Het slaat enorm aan bij de mensen, wat blijkt uit het werken met twee groepen! Wij trachten ook te komen tot het formeren van gespreksgroe pen, ook weer samen met Kruisver enigingen en Gezinsverzorging. Voor ons welfare werk steunen onze hierop gerichte activiteiten op dames van het Rode Kruis.". SCHIEDAM Dienstencentrum „De Woudhoek" hield begin van deze week een dag „Open Huis", gericht op alle ouderen uit de wijk. Er was van alles te zien en te doen op het gebied van creatieve bezig heid zoals een expositie van teken werk, fijne handwerken, werkstuk ken makramé en alles wat met handvaardigheid iets uit te staan heeft. Verder waren er demonstraties klei-boetseren, tapijt weven, spin nen en batikken, met op het gebied van bloemsierkunst het maken van corsage en het vervaardigen van Dat stofje lijkt me wel wat- Mevrouw Den Herder toont zich op timistisch over de verdere ontwik keling van haar dienstencentrum. Ze vindt het jammer dat het voor namelijk dames zijn die aan de acti viteiten meedoen. De mannen hou den het grotendeels bij biljarten en het leggen van een kaartje. Bijzondere gebeurtenissen in „De Woudhoek" gaan worden op 7 de cember het Sinterklaasfeest voor grootouders en huM kleinkinderen. Vervolgens op 23 december de Kerstavond met burgemeester John te Loo als speciale eregast.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 27