Onthulling op 13 maart 1981: 40 jaar na de fusillade Geuzen verzetsmonument op Vlaardinuse Markt Goeman Borgesiusschool: ai jaren voedingsbewust HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 31 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 VLAARDINGEN Op de Markt in Vlaardingen links gezien vanaf het stadhuis naast de Grote Kerk, zal op 13 maart 1981 een verzetsgeuzenmonument worden onthuld. Dit verzetsmonument moet de herinnering levend houden aan de verzet sgeuzen van het eerste uur die in de beginjaren van de tweede wereldoorlog in verzet kwa men tegen de Nazi overweldigers uit Hitier Duitsland. Deze verzetsgeuzen kwa men voor het grootste gedeelte uit Vlaardingen/Schiedam en Maassluis en waren voor een deel lid van de wandelsportvereniging Flardingha, terwijl een ander deel uit medewerkers bestond van de Schiedamse scheepswerf Wilton Fijenoord. De heer J. Houdijk namens de initiatiefnemers het verzetsgeuzenmonument in Vlaardingen moet er komen. SCHIEDAM In „Het Nieuwe Stadsblad" van vrjjdag 21 novem ber stond een artikel over de schoolmelkconsumptie. Daarin propageerde de heer Van Dam, voorzitter van de landelijke werkgroep „Schoolmelk", de bas isvoedingsmiddelen voor lagere school kinderen, die hij door een nieuw distributiesysteem „aan de man" wilde brengen. „Er worden te veel snacks gegeten, en te weinig basisprodukten", aldus de heer Van Dam, die zijn verhaal besloot met de woorden: „Met een uitbouw van de zuiveicon- sumptie op school maak je een uit stekend begin voor de toekomst". Dat „uitstekende begin" is in Schie dam al gemaakt, berichtte ons de oudercommissie aan de Goeman Borgesiusschool deze week vol trots. Op deze openbare lagere school aan de Ant. Muysstraat bestaat al ge ruime tyd de mogelijkheid om naast de schoolmelk ook andere produkten te kopen, voornamelijk fruit, en dat tegen een lage prijs. Dat gebeurt via een zogenaamde „appelkaart". In de pauze kopen de kinderen op die kaart sinaasappels, radijs, peen, mandarijnen, kom kommer, kokosnoot, en noem maar op, voor een prijs die ligt tussen de vijf en tien cent per dag. Deze prijs wordt dan geschrapt van de appelkaart, die voor één gulden te koop is. „De prijs van het fruit wordt door de welwillende mede werking van enkele Schiedamse fruithandelaren bijzonder laag gehouden", zegt de Oudercommis sie. In het algemeen ligt deze prijs zelfs onder de inkoopprijs van de detail handel, waardoor zelfs in zoge naamd „dure fruittijden" de gezon de snack op de Goeman Borgesius school niet veel hoeft te kosten. De verkoop vindt plaats in de hal bij een speciaal ingerichte markt kraam die bemand wordt door leer lingen uit de hoogste klas. Op die manier worden de leerlingen „voedingsbewust" gemaakt. „Iets voor andere Schiedamse scholen?" vraagt de Oudercommissie zich af. De datum 13 maart 1981 is gekozen omdat het dan precies 40 jaar geleden is dat de eerste groep verzetsstrijders door de Duitse bezetters werd gefusil leerd op de Waalsdorpervlakte. Het waren er 18, namelijk drie die bij de beroemde februaristaking in Amster dam waren betrokken en 15 ter dood veroordeelden uit de Geuzengroep. Reeds op 14 mei kwam er in deze regio onder leiding van Bernard IJzerdraat een verzetsgroep tot stond, die zich de Geuzen noemde. Daarbij waren ook talrijke Maassluizers, Schiedammers en Vlaardingers betrokken. De groep Geuzen pleegde verzet in di verse vormen, zoals spionage en sabo tage en kreeg al spoedig een tamelijk grote aanhang. Het ontbrak hen zeker niet aan moed, maar helaas wel hoe kan het anders in deze beginfase aan ervaring. In november 1940 werd door voorraad bijna de gehele groep van ca. 200 man gearresteerd. In februari 1941 vond er een proces plaats voor het „Kriegsgerichtshof" waarbij 18 veelal jonge mensen ter dood wer den veroordeeld. Daarvan werd van drie beneden achttienjarigen deze straf omgezet in levenslang. Het bekende verzetsgedicht „de acht tien doden" van Jan Campert heeft be trekking op deze groep. Ook heeft de direkteur van het Rijkinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Harry Paape, een boek geschreven over deze Geuzen, waarvan kort geleden een herdruk is verschenen. De gebeurtenissen van februari/maart 1941 hebben diep ingegrepen in de lo kale samenleving, maar daarbij bleef het niet. Een dertigtal Geuzen is na verloop van enkele maanden vrijgela ten, maar 154 werden naar Duitse con centratiekampen overgeplaatst. Van deze 154 Geuzen kwamen 54 om het leven. De Vlaardingse gefusilleerde verzets geuzen zijn na de tweede wereldoorlog op de Waaldorpervlakte bij Den Haag opgegraven/uitgerekend door één van de leden vai) het scherpschutters pele- ton dat deel nem aan deze fusillade. Zij zijn later op de Vlaardingse Algemene Begraafplaats op het Emaus herbegra ven. GELDEN In de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis vond woensdagavond een eer ste bijeenkomst plaats met als doel gel den bijeen te brengen voor dit verzets monument. Hiervoor is een bedrag van 60.000, nodig; een eerste aanloopbedrag van 5000,afkomstig uit de kas van service clubs in de noordelijke water weg, is al binnen. Het initiatief is afkomstig van één van deze serviceclubs, namelijk de Rotary club Maassluis. Later bleek dat dit in- tiatief zo aan sloeg bij brede lagen van de bevolking dat er een initiatiefcomite ontstond uit de drie steden Schiedam, Vlaardingen en Maasluis. Woordvoerder van dit comité is de heer J. Houdijk, die inging op de eerste oor logsdagen en het moedige initiatief van de eerste Geuzen. „Men had in 1940 geen idee met wat voor niets ontziende en onderdrukkende tegenstander men te maken had aldus de heer Houdijk. KUNSTWERK Het kunstwerk zal worden vervaardigd door een kunstenaar uit eigen regio. Op of rond 15 december zullen Leen Droppert uit Vlaardingen en Jaap Noorlander uit Hellevoetssluis een voorlopige ontwerptekning klaar heb ben. Tijdens de bijeenkomst kwam ook Piet Nieuwstraten uit Vlaardingen, zelf ver- zetsgeus van het eerste uur hij stond terecht in het tweede geuzenproces, nog eens terug op die donkere jaren. „Slechts tien procent was de Neder landse bevolking was te vinden om ver zet tegen de nazi's te plegen", zei hij. Een opmerkelijk en vooral negatief cij fer noemde hij ook namelijk dat per- centagegewijs de meeste SS'ers uit Ne derland kwamen. Ook stond hij stil bij de gedachten van de Verzetsgeuzen. „Hun iedeaal was militair", zei hij. „De bedoeling was dat als de invastie vanuit Engeland zou ko men wij de Nazi Duitsers in de rug zouden aanvallen". Verder stond hij stil bij de figuur Ber nard IJzerdraat, de Geuzenideoloog die vanaf de Nederlandse grens bij Duitsland even voor de oorlog was ver huisd naar Schiedam en daar leraar handenarbeid werd. Hij wist uit erva ring met wat voor lieden men toen te doen had en schreef reeds op 15 mei 1940 zijn eerste Geuzen brief. Het zijn er in totaal 14 geworden, waarvan ove rigens maar een zeer klein deel in han den van de Nazi Duitsers viel. Over het toekomstige monument merkte hij op: „Het moet een levende brief worden die onze boodschap en onze gedachten uit die jaren moet goe- ven aan de toekomstige generaties". BESTUUR Tijdens de eerste bijeenkomst trad ook het initiatief comité terug. Hiervoor in de plaats is nu een bestuur geformeerd die alle plannen definitief gestalte gaat geven. Dit comité bestaat uit de drie burge meesters: Willem Kieboom van Vlaar dingen als voorzitter, John te Loo Schiedam en Hans van Es uit Maas sluis als vice voorzitters, terwijl als penningmeester de heer De Ranitz di recteur van de Schiedams/Vlaardingse vestiging van Mees en Hope gaat funk- tioneren. Verder maken deel uit van dit bestuur: de heren Han Spruijt chef voorlichter van de gemeente Vlaardingen als p.r. man en de heer C. Kuylman. Er wordt nog gezocht naar vertegenwoordigers van de kerken en de vakbeweging zo dat het bestuur zich weet gedragen door alle lagen van de bevolking uit de drie steden. Het iniatiefcomité met belangstellenden achter de tafel

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 31