van heel Nederland Vlaardingse Aeolus hoogste molen RADI0ACTIEVE-ST0FFENBESLUJT KERNENERGIEWET (Stb. 1969,404) (ter inzagelegging aanvraag om vergunning) WMk üsyiÈ, HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 35 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 Al jaren en jaren passeren dagelijks vele duizenden Vlaardingers de molen Aeolus aan de Kortedijk. Ook buiten Vlaardingen is deze molen een begrip. Als een Vlaardinger iemand van buiten de stad uit moet leggen hoe hij ergens moet ko men, is onze molen niet zelden het uitgangspunt. Kortom, Aeolus mag best een Vlaardings symbool genoemd worden. En omdat er op dat punt al zes eeuwen een molen staat, leek het de Historische Vereniging Vlaardingen een leuk idee om eens wat meer over deze molen te vertellen. Daarom werd de man uitgenodigd die hier bi! voorkeur voor geschikt is, na melijk Niek Boekesteyn, de huidige molenaar. In een kostelijk verhaal vol humor, maar ook vol filosofie, vertelde hij over de geschiedenis en de huidige werking. Al in 1407 werd er over een molen gesproken. Graaf Willem van Holland gaf toen toestemming om Vlaardings grondgebied uit te breiden met 100 roeden noordwaarts en 100 gaarden west- en oostwaarts van de molen. In andere stukken wordt de molen al sinds 1525 als korenmolen genoemd. In 1585 werd de molen aan het stads bestuur verkocht voor 1100 „Carolus- guldens". Tot 1688 was de molen van hout, maar toen gaf het stadsbestuur opdracht tot het bouwen van een stenen molen met een draaiende kap in plaats van een houten draaikast. Deze molen was blijkbaar niet van zo'n goe de kwaliteit, want na 100 jaar werd al weer tot afbreken besloten. Voor 20.000 werd een nieuwe, iets hogere molen gebouwd. Het metselwerk kostte 5890,het timmerwerk 4128, het verfwerk 137,en 10 stuivers en het glas 6 stuivers de vierkante voet. Bo vendien stond er op de rekening nog een bedrag van 14,11 voor bier voor het personeel. De plaats van de molen is niet zomaar gekozen. Vanuit Aeolus werd meel geleverd voor Vlaardinger- Ambacht, Zouteveen, Babberspolder en een deel van Spaland, alsmede Vlaardingen zelf. De molen had dus een centrale positie. In 1790 werd de eerste steen gelegd door Ary Voorgd Jr. en ook werd er een herdenkingssteen geplaatst ter ere van de regerende bur gemeesters Antony Ruiterus en Abra ham van Rijn. Deze steen is inmiddels behoorlijk verweerd, maar nog wel zich baar. Op 8 september 1797 brak er door blikseminslag brand uit. De schade be droeg 7550. De schade werd nog het zelfde jaar hersteld en de toenmalige molenaar Hooykaas kon verder malen. Tot het jaar 1878 werd de molen ver huurd, maar door huurproblemen werd tot verkoop besloten. Omdat er op de veiling maar één gegadigde was, namelijk de huurder, molenaar Mat hijs de Korver, werd hij de nieuwe eigenaar. Voor 11.100 kocht De Kor ver de korenmolen, de woning, stalling, schuur en het erf. Na het overlijden van Mathijs, werd diens zoon Cornelis de molenaar. En hij verkocht de molen aan Gijsbertus van der Knoop. En toen werd een zekere Simon Terlaak de mo lenaar. Hij woonde in de molen, waar toen nog een woming in was. Een van zijn zonen werd in de molen geboren. Deze zoon, de heer W. G. F. Terlaak, woont nog steeds in Vlaardingen, was De Peperbus op de hoek van Emous en Kortedijk heeft tientallen ja ren alleen nog maar dienst gedaan als reclamezuil. De Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, mede namens de Minister van Sociale Zaken, gelet op artikel 12 e.v van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne (Stb. 1979, 442), maakt bekend, dat op 30 oktober 1980 een aanvraag is ingekomen van het Gemeente Ziekenhuis Schiedam. Burgemeester Knappertlaan 25 te Schiedam, voor een vergunning voor het voorhanden hebben, het toepassen en het zich ontdoen van radioactieve stoffen ten behoeve van medisch diagnostische doeleinden in het isoto- penlaboratorium van het Gemeente Ziekenhuis Schie dam, gelegen aan de Juliana van Stolbergstraat 1 te Schiedam De in artikel 18, eerste lid van de Wet algemene bepalingen bedoelde ter inzagelegging van de aan vraag en de daarbi] behorende stukken vindt plaats van 1 december 1980 tot en met 5 januari 1981 op de volgende plaatsen: 1. Sector Straling van het Ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Koopmansstraat 1 te Rijswijk (Z.H.) op werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur 2. het Stadskantoor van de gemeente Schiedam, Emmastraat 1 te Schiedam, op .werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur, en 3. de Gemeentebibliotheek, Lange Haven 131 te Schiedam, op werkdagen tijdens de openingsuren, en op zaterdag van 9.00-12.00 uur. Na afloop van deze termijn blijven de aanvraag en de daarbij behorende stukken alsmede eventueel nog te ontvangen aanvullingen voor een ieder tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de te verlenen vergunning, ter inzage liggen bij de Sector Straling (ter inzage uren als boven), en op het Stadskantoor van de gemeente Schiedam (ter inzage uren als boven). Desgewenst kan een,, mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen bij de heer P. Blouw van de Sector Straling van bovengenoemd Ministerie van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur (tel. 070-949505, toestel 419). Gemotiveerde bezwaren kunnen door een ieder tot 6 januari 1981 schriftelijk worden ingebracht bij de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en dienen te worden gezonden aan de Sector Straling, Postbus 58112280 HV Rijswijk (Z.H.). Degene, die een bezwaarschrift indient, kan daarbij schriftelijk verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden inge bracht tijdens een openbare zitting, welke Wbrdt ge houden op 17 december 1980 van 15.00-1.7.00 uur in het Stadskantoor van de gemeente Schiedam, Emmastraat 1 te Schiedam waarbij tevens gelegen heid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Haydnstraat 31 en 33, Vlaardingen. Twee mooie beneden woningen met voor- en grote achtertuin, berging en achterom. Tuinkamer, slaapkamer, moderne keuken, badkamer en/of douche. Prijzen: 59.000,— k.k. en 72.500,— k.k. Netto maandlast: resp. 415,— en 495,—. „D'Ouwe Serre" Zuiddijk 8, Maassluis. Dit is een karakteristiek verbouwde dijkwoning. In deling: woonkamer ca. 37 m2 met balkenplafond, keuken, grote lichte serre, waarvan één kamer te maken is. In het souterain zijn 2 kelders en een ga rage. Op de slaapetage 2 royale slaapkamers. Kleine tuin en c.v.-gas. Oplevering plm. februari 1980. Prijs: 157.000,— k.k. Inlichtingen en bezichtiging via Onroerend Goed telefoon 01899-15458 bakkers in Vlaardingen dat meel ge bruiken, kan dat bij molenaar Boeke steyn vragen. Iedere zaterdag is hij in de molen aanwezig en iedereen kan dan een kijkje komen nemen en, als er gaat met de molen. Diverse bakkers bakken hun brood met meel uit de Aeolus. Iemand die wil weten welke tijd voor is alle gewenste informatie over de molen, het malen en het meel krijgen. Op een ding na en dat is de sa menstelling van het meel. Dat is iets dat Niek voor zichzelf houdt en mis schien voor zijn zoon, de vierde uit de molenaars familie. Dat het brood an ders smaakt die zelf ook wel eens een echt .jnolenbrood" wil bakken kan in de molen meel kopen. Kortom, een be zoek aan de molen is zeer de moeite waard. HOOGSTE MOLEN VAN NE DERLAND Doordat de molen op de dijk gebouwd is, is er geen molen in Nederland die hoger reikt dan de 30 meter hoge Aeo lus. (Aeolus was de God van de wind). De omloop ligt op een hoqgte van 15 meter. De doorsnee op de begane grond is 12 meter en onder de kap toch ook nog 5,5 meter. De wieken zijn ruim 26 meter. De as van de molen is van gietijzer en weegt 3 ton. De maalstenen hebben een gezamelijk gewicht van 2 ton. Een aantal uitzonderlijke gege vens. Even uitzonderlijk was de wijze waarop Niek Boekesteyn zijn toehoor ders wist te boeien. Dat een lezing van een historische vereniging bepaald geen saaie vertoning is, zal een ieder kunnen bevestigen die in de volle zaal van de Valkenhof aanwezig was. Siebe Idzinga Maasstraat 15, Schiedam. Klein huisje op eigen grond met c.v.-gas, gelegen in een gezellige straat. Indeling: entree, woonka mer met spiltrap en open haard, grote moderne keuken, toilet/douche, achterplaats met schuurtje en achterom via een zijpoort. Slaapetage met 2 slaapkamers beiden met schrotenplafond. Dakka pel. Oplevering terstond mogelijk. Prijs: f 65.000,- k.k. Netto maandlast: 465,—. één van de honderd aanwezigen, en weet zich nog veel van de geschiedenis van Aeolus te herinneren. PEPERBUS kv W De Kortedijk voor 1914 (toen één van de wieken afbrak). Links bakke rij Van der Caay. In 1914 brak één van de wieken af en pogingen tot herstel leverden alleen maar meer schade op. Dat deed Ter laak er toe besluiten de molen te ver kopen voor 100,De molen werd omgevormd tot een grote peperbus die onder andere dienst deed als opslag voor bonen en erwten. Ook is het een uitkijktoren geweest en vooral de oudere Vlaardingers zullen zich nog de grote reclames van Van Toor, De Rave en helemaal bovenop Hakbijl herinne ren. De omloop, eveneens ernstig be schadigd, werd er ook afgesloopt. In 1954 werd de molen weer terugver- kocht aan het stadsbestuur om de mo len te kunnen restaureren. In 1954 werd de molen weer terugver- kocht aan het stadsbestuur om de mo len te kunnen restaureren. In 1955 was de buitenkant weer hersteld en in 1957 werd op koninginnedag de molen weer in werking gesteld door burgemeester Heusdens. En 20 jaar later kreeg Niek Boekesteyn een lot uit de loterij. Als kind al droomde deze zoon en klein zoon van eveneens molenaars ervan om zelf een molen te hebben. In april '77, het jaar waarin nieuwe wieken werden opgehangen, werd hij de molenaar. In het begin al zat het niet mee. Eén uur werken, drie uur repareren. Maar Niek is een doorzetter en samen met zijn zoön en een aantal molenaarvrij- willigers stelden ze een zevenjaren-plan op. En nu we bijna op de helft zijn kunnen we rustig stellen dat het goed

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 35