De fiets is internationaal Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen „Een Franse markies verbond twee wielen met een balk. Een Duitse baron maakte hem bestuurbaar. Een Schotse smid gaf hem pedalen. De Engelsen maakten hem hoger en lichter. Wielen met luchtbanden waren het geschdhk van een Schotse arts en een Italiaanse wielrenner zorgde voor snelle vervan ging. De Nederlanders gaven hem eigen wegen, Amerikanen gaven hem vleugels. Laat geen natie recht doen gelden op de fiets- hij is internationaal. Geboren in Europa, werd zfjn elegante eenvoud en wonderbaarlijke bruikbaarheid overal onmiddellijk aanvaard". Aldus het begin van een inleidend artikel in het onlangs verschenen jubileumnum mer van het 100 jaar bestaande maandblad „American Bicyclist and Motorcyclist". Inderdaad, de fiets is in ternationaal. De meeste van de onge veer drieduizend talen die op onze pla neet worden gesproken, kennen een eigen woord voor de tweewieler; alleen Nederland heeft een typisch eigen be naming: „de fiets", zij het dat over de herkomst van dit woord door de des kundigen nog steeds wprdt getwist. SINTERKLAAS December is een geschenkenmaand. Sinterklaas en de Kerstman lopen zich het vuur uit de eerwaardige sloffen om hun goede gaven af te leveren. Hoewel een gegeven paard niet in de mond mag worden gekeken, blijkt het vaak moeilijk te zijn om de juiste keus te doen. In een land als het onze, waar bijna iedereen een fiets heeft, hoeven er geen problemen te zijn. Rond de fiets zijn veel originele cadeautjes te beden ken en toepasselijke surprises te ver zinnen. De keuze is ongemeen groot of het nu gaat om een echt degelijke fiets- voetpomp voor het hele gezin of om een niet lek wordende fietsband voor de geheide pechvogel. Misschien brengt het volgende lijstje en het is nog maar een kleine keuze u op een goed idee: kilometerteller, snelheidsmeter, jasbeschermer, fiets bel, bagagedragerverbreder, gereed schapsset, degelijk slot, kinderzitje, achteruitkijkspiegel, spaakreflector, toeclips (nu ook in sierlijke uitvoering), kaartklem (voor de fietstoerist), zade- lovertrekje, spatlap, bagageklem, zij tassen, fietsschoenen, fietskleding (in vele mated en soorten), drinkkruikje, kettingkast en draadmandje. En dan is er voor de echte liefhebbers een brede keus aan boekjes over de fiets, waar onder veel uitgaven met rondrit-be schrijvingen. Een folder hierover „Voor nog meer lees- en fietsplezier" kan men aanvragen bij de stichting: fiets!, Euro paplein 2, 1078 GZ Amsterdam. VROUW OP FIETS WORDT MODE De fiets heeft bij de zogenoemde eerste golf van de vrouwen-emancipatie een moeilijk te onderschatten rol gespeeld. Nu-de tweede golf zijn hoogtepunt be reikt heeft, blijkt de fiets opnieuw sterk in de belangstelling van de dames te zijn gekomen. Nu net als toen weer gericht op sportief gebruik. In de wielersport zal, naar wordt aangeno men, in de komende jaren meer dan ooit met vrouwelijke coureurs rekening worden gehouden. Meer algemeen wordt steeds duidelijker dat de vrou wen van nu de sportieve lichtgewicht- fietsen niet aan zich voorbij laten gaan. Nog niet zo lang bestaan er ook race fietsen en semi-racefietsen in dames model en als je het toenemende aanbod van speciale sportieve fietskleding voor vrouwen ziet, ga je geloven dat de toe komst van mevrouw ligt op de fiets. Door de Stichting Fietscross Ne derland zijn inmiddels eisen opgesteld met betrekking tot crossfietsen voor deelname aan wedstrijden. Ook de af deling Fietsen van de RAI is doende met een inventarisatie van technische eisen die eventueel aan crossfietsen ge steld moeten worden. Deze hebben on dermeer betrekking op de sterkte van gebruikte materialen, remmen, afme tingen en op voorzieningen ter voorko ming van verwondingen. Speciaal om een dunne beschermde laag op chroomdelen van fietsen aan te brengen wordt nu door Kroon-Oil B.V. in Almelo witte vaseline in een bus in de handel gebracht. Hierdoor kunnen alle hoeken en gaatjes beter worden bereikt. Deze spuitbus heeft een on schadelijk drijfgas en bevat 150 ml. witte vaseline. Ook reinigende en con serverende poetsolie is in een dergelijke spuitbus verkrijgbaar. FIETS MOET JUISTE MAAT HEB BEN Wie een nieuwe fiets gaat kopen en aan die fiets ook echt plezier wil beleven, moet over de keuze niet al te gemakke lijk denken. Het ene type fiets is het andere niet, ook al zijn de verschillen voor de leek niet zo groot. Van veel be lang is bijvoorbeeld het „passen", want de fiets moet de juiste maat hebben, afgestemd op de lichaamsafmetingen van de berijder. Bij de juiste maat spe len ook hoogte en stand van zadel en stuur een rol en de afstand tussen zadel en stuur. Het aanbod van fietsen is zo gevarieerd dat aan vrijwel alle per soonlijke wensen kan worden voldaan. Wie een nieuwe fiets wil kiezen, doet er "gded aan zich van tevoren te oriënte ren. Daarvoor is een uitstekend consu mentenboekje beschikbaar onder de titel „Wat voor fiets?" Door overmaking van 8,50 op postgi rorekening nr. 234567 aan te vragen bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Veel aandacht wordt in dit ruim honderd bladzijden tellende boekje besteed aan de juiste keus in verband met de i '- teenlopende gebruiksdoelen, terwijl verder alle soorten fietsen worden be sproken, alsmede remsystemen, ver snellingen, verlichting en de meest ui teenlopende toebehoren om de fiets tot een echt persoonlijk bezit te maken. ENVELOPPEN MET FIETS- AFBEELDING Ter gelegenheid van het eeuwfeest van America's oudste fietsersorganisatie, de Leaque of American Wheelmen, is door de Amerikaanse posterijen een enveloppe in de handel gebracht, waarop naast een moderne tienversnei- lingsfiets een hogebi in relëfdruk is af gebeeld, die dienst doet als frankering ter waarde van 15 c. Voor filatelisten en verzamelaars van fietsen op postze gels een heel bijzonder stuk. Een woordvoerder van de posterijen noem de deze uitgifte het begin van de twee de eeuw van de fiets. Ook een onder steuning van het feit dat de fiets voor de moderne mens weer extra betekenis heeft gekregen als „zacht" en energie besparend vervoermiddel èn in het be lang van de volksgezondheid. De uit Amerika overgewaaide jeugd - sport fietscrossen blijkt in ons land bij zonder goed aan te slaan. Er zijn op het ogenblik reeds een twintigtal fiets- crossverenigingen en zestien fietscross- banen. Maandelijks komen er nieuwe clubs bij. Er werden naar schatting reeds zo'n 60.000 crossfietsen in Ne derland verkocht. Als je echt wil vermageren, moet je stapje voor stapje proberen je eetge woontes te veranderen en niet je toe vlucht nemen tot wonder-diëten die je de hemel op aarde beloven. Want afslanken is moeilijker dan veel mensen denken. De Hartstichting in Den Haag geeft nu, in samenwerking met drie psychologen van de Vrije Uni versiteit en op basis van een cursus van een Amerikaanse psycholoog, een schriftelijke afslank-cursus uit, die be staat ui 10 lesbrieven. Mensen die zich opgeven (en die alleen maar de portokosten kf 12,75 hoeven te betalen!), krijgen 10 weken lang, elke week een brief toegestuurd. Daarmee .dwingt" de Hartstichting het publiek er automatisch, maar wel op een vrien delijke manier toe om ook werkelijk stapje voor stapje vastgeroeste gewoon tes om te buigen. DAGBOEK De cursus bestaat uit een aantal kleine opdrachten, die de een na de ander moeten worden uitgevoerd en begint met de opdracht tot het bijhouden van een dagboekje, iets wat ook in de be handeling van verslavingsziekten zijn vruchten afwerpt. In dit géval gaat het over een dagboek waarin de cursist een week lang moet noteren wat hij of zij eet en drinkt, hoe laat dat gebeurt, met wie dat was en waar. Ook moet de cursist proberen aan te geven of er op die eet- en drinkmomen- ten iets opvallends te bespeuren was: wat dacht je op dat moment en hoe voelde je je, zag je ergens tegenop, wil de je jezelf belonen, verveelde je je, had je een goeie of een slechte bui? Daar mee worden veel mensen zich pas weer echt en ten volle bewust van de motie ven waarom ze bepaalde dingen doen; gewoontes hebben namelijk de verve lende eigenschap om bijna onopge merkt in te sluipen, zodat je uiteinde lijk dingen doet waarvan je je nauwe lijks meer bewust bent. In de eerste week speelt ook de spiegel een belangrijke rol. Mensen die zich te dik voelen, durven zichzelf bijna niet meer in een spiegel te bekijken. Ze kij ken weliswaar nog wel regelmatig hoe hun gezicht eruit ziet, maar de rest van hun lichaam zien ze gemakkelijk als „iets wat eigenlijk niet bij me hoort" of als „iets waar ik toch niets aan kan doen". Het advies van de Hartstichting: vat moed en ga ondanks alles nu toch maar een een paar minuten voor de spiegel staan, naakt of gekleed, wat je zelf het prettigst vindt. Doe dat een week lang, als het kan elke dag op een vaste tijd en bekijk jezelf maar eens rustig en uitgebreid. In het begin mis schien lastig maar na eeri week accep-1 teer je jezelf al een stuk beter. SAMEN De les voor de eerste week wordt afge sloten met de opdracht om in die week iemand te zoeken in je eigen omgeving, die je wil helpen en die het prima vindt dat je aan de slag gaat om je eetge woontes te veranderen. Ideaal is na tuurlijk als je iemand vindt die zelf ook wel zou willen vermageren, want samen met zo iemand kun je beter praten en kun je elkaar een beetje helpen. Zoek dus in die eerste week iemand die met hetzelfde probleem zit als jij zelf, want die begrijpt je het best. TELEFOON Cursisten die onderweg op problemen of probleempjes stuiten waar ze niet Ook in Groot-Brittanië gaat het bij zonder goed met de fiets. In 1979 wer den daar 1,4 miljoen fietsen verkocht. Dat is een stijging van 200% in tien jaar. In de afgelopen maanden is de fietsenverkoop er opnieuw met 45% ge stegen, in Londen zelfs met 50%. De stijgende prijzen van ander vervoer blijken hierbij van invloed te zijn. Ra leigh, de grootste Britse fietsenindu- strie houdt rekening met een jaarlijkse groei van vijf tot acht procent en dat gedurende een lange periode. 13,4% OP DE FIETS NAAR WERK In de landen van de Europese Ge meenschap wordt door 13,4% van de totale bevolking gebruik gemaakt van de fiets om van en naar het werk te gaan. Het hoogst is dit percentage in Nederland en wel 35,4%. In de Duitse Bondsrepubliek is dit percentage slechts 9,5%. Vandaar dat men daar over onder-ontwikkeling" in het woon- werk-fietsverkeer spreekt. Auto's zijn geliefde prijzen in allerlei loterijen. Niet goed in een tijd van energiebesparing, althans naar de me ning van de „Freie Wohlfahrtspflege" in Noordrijn-Westfalen, die inplaats van auto's in haar loterij nu 2000 fiet sen als prijzen in het vooruitzicht stelt; naar keuze een dames- of herenfiets' steeds voorzien van drie versnellingen. Reflectoren, bevestigd aan de spaken van het fietswiel worden steeds meer gebruikt om de fietser in het donker van opzij beter zichtbaar te maken. Er zou zijn vastgesteld dat bij ongevallen de fietser vaak in de flank wordt aan gereden. In de Duitse Bondsrepubliek worden spaakreflectoren óf banden met reflecterende zij-strips dan ook in gaande 1982 voor nieuw afgeleverde fietsen, verplicht gesteld. In Amerika is nu een spaakreflector ontwikkeld, die zowel naar voren als naar achter re flecteert. In Engeland heeft men een andere methode bedacht om het ge bruik van spaakreflectoren voor de jeugd aantrekkelijker te maken. Daar zijn nu spaakreflectoren in de handel in de vorm van bekende stripfiguren zoals Superman, Spiderman en Bugs Bunny. Door de Boston University of Medicine is een langdurig onderzoek ingesteld naar de betekenis van het fietsen ter voorkoming van hartziekten. De con clusie van deze onlangs afgeronde stu die is dat een kilometer of vijftig per week fietsen al voldoende is om de kans op een hartziekte aanzienlijk te verminderen. Dit dan bij voorkeur in combinatie met niet roken, meer vis en 'inder vet vlees en eieren eten. Vcar- waamde is xel dat regelmatig wordt ge fietst, als het enigszins kan iedere dag. Wie meer over het fietsen ten nutte van de gezondheid wil weten, kan gewezen worden op het boekje „Fit door fietsen" dat door overmaking van 8,20 op postgirorekening 234567 kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Hierin veel nuttige advie zen en een groot aantal uitgewerkte trainingsprogramma's voor trimmen op de fiets. In dit boekje is ook voor lichting over kamerfietsen (hometrai ners) opgenomen. FIETSEN RATIONEEL Fietsen is niet alleen gezond, maar ook in economisch opzicht de rationeelste manier van voortbewegen. Een fietser heeft slechts 20% van de energie van een wandelaar nodig om eenzelfde af stand af te leggen. Hij is daarbij drie tot viermaal sneller. Voor een uur fiet sen is ongeveer dezelfde energie nodig als voor een uur zwemmen, terwijl hart, bloedsomloop, spieren en ademhaling krachtig worden gestimuleerd. Toch is het energieverbruik van een fietser mi nimaal vergeleken bij de energie die een auto verbruikt. Met dezelfde ener gie die een auto nodig heeft om 700 meter af te leggen, overbrugt een fiets er een afstand van 37 kilometer. Fiet sen is dus een indrukwekkende manier van energiebesparing, hetgeen op steeds meer wijzen tot uitdrukking komt. Ook het Belgische fietsenpark ontwik kelt zich de laatste jaren in stijgende lijn, zoals dat in vrijwel alle landen het geval is. Volgens thans beschikbaar ge komen cijfers reden in 1979 in ons zuidelijk buurland 3.272.554 fietsen en dat is 37.823 „velo's" meer dan in 1978. Rotterdam zal als eerste grote, stede lijke gemeente in ons land een speciale fietskaart uitgeven. Daarop zijn niet alleen de fietspaden en fietsroutes aan gegeven, maar ook fietsenstallingen, fietsreparatiebedrijven en recreatie-ob jecten. Tevens wordt op deze kaart ver wezen naar toeristische fietsrondritten zoals -die bijvoorbeeld zijn uitgezet door de Stichting: fiets! Op de achter zijde van de stadskaart wordt een fiets kaart van het gehele Rijnmondgebied afgedrukt. De kaart zal binnenkort verschijnen; Rotterdam haalt hiermee een prijzenswaardige primeur in huis, die navolging door andere stedelijke gemeenten verdient. KLACHTENBUREAU FIETSERS VOOR De E.N.F.B. heeft aan de Oudegracht 36 in Utrecht een klachtenbureau voor fietsers geopend. Klachten over het wegdek van Utrechtse fietspaden, over verzakkingen, gaten in het asfalt, sto rende stoepraden en allerlei knelpun ten voor fietsers kunnen hier worden gemeld. De E.N.F.B. maakt daarvan periodiek een klachtenlijst en benadert daarmee de voor de misstanden ver antwoordelijke instanties. In Rotter dam kunnen fietsers sinds kcrt gebruik maken uan een klachtentelefoon onder nummer 895729. Wellicht dat ook el ders dergelijke klachtenbureaus zvlfea cntstaan. Fëetsers-belangen zitten no9 te veel in het verdomhoekje. Met de winter voor de deur moeten Je wegbeherende overheden extra aan dacht schenken aan het fietsverkeer. Bij gladheidsbestrijding en qua sneeuwruimen komen fietspaden en fietsstroken veelal later of in net 9eheel niet aan de beurt, pietsers verdienen voorkeursbehandeling omdat de fiets door slechts twee wielen nu eenmaal een minder stabiel vervoermiddel is. Verschillende gemeenten beschikken reeds over op de breedte van fietspaden afgestemde sneeuwruim-apparatuur, maar dat is nog lang niet overal het ge val. Ook buitenwegen die vaak relatief intensief worden benut voor woon werkverkeer en schoolverkeer dienen in najaar en winter extra aandacht. LICHTGEWICHT BIDONHOUDER In Amerika is een nieuw soort drinkkruik-houder voor fietsen in de handel gebracht. Inplaats van het ge bruikelijke draadkorfje waarin het drinkkruikje wordtvastgezet, gaat het hier om een eenvoudige houder van kunststof die aan de framebuis wordt bevestigd, waarop de bidon simpel kan worden vastgedrukt. Houder en bidon wegen samen niet meer dan 100 gram. Ons land is voor zijn aardolieproduk- ten voor een zeer belangrijk deel af hankelijk van importen uit olieprodu cerende landen. Onder andere om deze afhankelijkheid te verminderen, heeft de regering een vele terreinen omvat tend energiebesparingsprogramma ontwikkeld. In het kader hiervan is door de ministeries van Econimische 2aken en van Vemkeem en Waterstaat, in-samenwerking met Sven en RAI een brochure „Brandstofverbruikcijfers van personenauto's" uitgegeven, waar in gemakkelijk kan worden nagegaan hoeveel energie een bepaalde persone nauto hiü verschillende =nelheden ge bruikt. Hiemnaast een groot aantal tips voor zuinig auto-rijden. De tips besluiten net een warme aan beveling voor het gebruik van de fiets voor korte ritten. Uit allerlei onderzoe kingen is gebleken dat de auto door zeer velen ook wordt gebruikt voor rit ten die qua afstand gemakkelijk en zonder bezwaar per fiets kunnen wor den overbrugd. Uit overwegingen van energiebeleid en dat is een belang dat ons allen aangaat verdient het gebruik van de fiets in deze gevallen absoluut de voorkeur. helemaal uitkomen, kunnen dan ook nog terecht bij een afslank-adviestele- foon.die iemand wordt door psycholo gen van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Die telefonische verbinding slijn naar de specialisten staat elke werkdag open voor cursisten, niet al leen overdag (020-5484407), maar ook 's avonds van 19.00-21.00 uur: 020- 5483851. Je kunt je vragen ook schrif telijk overleggen: Postbus 71191, BD Amsterdam. De cursus heet „Geslaagd Gewicht" en is, tegen overmaking van 12,75 te be stellen bij: De Nederlandse Hartstich ting, Sophialaan 10, 2514 JR, 's -Gra- venhage, telefoon 070-924292.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 44