Plakboeken vol Oranje, maar.... SCHIEDAM De heer (66) en mevrouw (67) Spoor zijn hartstochtelijke fans van het koninklijk huis. Daarom wilden ze iets rechtzetten. Een kleinig heid. Maar 't werd een lang verhaal. Het ging om de onlangs ver schenen dubbelpagina (in Het Nieuwe Stadsblad en Groot Vlaardingen) over fo to's van Hare Majesteit en haar familie die in de oor log ondergronds en soms ook bovengronds circu leerden. mms HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 15 - VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 „Van de Koningin zag ik alleen haar hoed" In dat verhaal vonden meneer en mevrouw Spoor een kleine fout. Twee onderschriften deugden niet. Eén foto, waarop de jonge prinses Beatrix een hobbelpaard berijdt werd niet, zoals de krant vermeld de, in oorlogstijd in Canada ge maakt, maar dateert uit 1939 en werd, naar een originele foto van prins Bernhard, indertijd als brief kaart uitgegeven. „Waarschijnlijk via de ondergrond se", zegt zij nu. Hoewel ze zelf geen deel uitmaakte van het verzet, kon ze door haar werk zo nu en dan een vaderland slievende daad verrichten, zonder daar overigens prat op te gaan. Een lintje heeft ze dan ook nooit gekre gen. PALEISJE In de eerste oorlogsdagen van mei 1940 werkte zij als verpleegster in het Schiedams Gemeentezieken huis, waar ze gewonden te behan delen kreeg die afkomstig waren van het oorlogsschip Jan van Ga len, dat in de Schiedamse haven werd gebombardeerd. Hetzelfde geldt voor de opname waarop de prinsesjes Beatrix en Irene samen te zien zijn. Ook die werd in 1939 gemaakt. Mevrouw Spoor weet dat zo goed omdat ze zelf afdrukken van deze foto's be zit. KRACHT Ze heeft trouwens nog veel meer Oranjefoto's hele plakboeken vol curiosa bezit deze goedlachse en la- konieke Schiedamse, een collectie die zij zeer zuinig bewaart omdat er tal van persoonlijke herinneringen aan verbonden zijn. Mevrouw Spoor is één van de vele Nederlanders die de oorlog van zéér nabij heeft meegemaakt. Zij putte indertijd kracht uit de foto's, die ze nu heeft ingeplakt in boeken en schriften die ze zelden of nooit meer inziet. Overigens was ze al voor het uitbre ken van de oorlog begonnen, af beeldingen van de koninklijke fa milie te verzamelen. Zo bezit ze een wat fletse kleurenreportage van een nog zeer jeugdige Beatrix, die in fleurig kleuterjurkje poseert, en tal van andere bijzonderheden waar collega-verzamelaars jaloers op zouden worden. LINTJE In haar collectie bevinden zich ook door geallieerde vliegtuigen uitge worpen illegale krantjes en pam fletten. Mevrouw Spoor heeft oude nummers van Vrij Nederland, Het Parool, de Vliegende Hollander en Vox, en heeft verder gruwelijke fo to's ygn de terechtgestelde nazibeu- len die na de Neurenberger proces sen werden opgehangen. Hoe ze in de oorlog aan die Oranje foto's kwam, weet ze niet meer. Een Amerikaanse bommenwerper,door Duitse luchtafweergeschut afge schoten boven het Schiedamse Sterrenbos. In 1941 vertrok ze naar het sanato rium Oranje Nassau Oord, een ver pleeginrichting voor tbc-pati enten in Renkum, nabij Arnhem. Het sanatorium was ooit een ko ninklijk paleisje geweest, privébezit van de Oranjes. In het grote huis bevond zich ook de speelkamer van de toenmalige prinses Wilhelmina. „Ik dacht, dan ben ik heerlijk uit de oorlog weg, maar een paar jaar la ter zat ik er midden in", vertelt me vrouw Spoor. Dat was in 1944, toen Engelse para chutisten een (mislukte) poging de den om de brug over de Rijn te ver overen. Direkt na het uitbreken van de gevechten richtten de Duitsers een rode kruispost in het sanato rium in. GEEN SCHRAMMETJE „De gewonden werden met hele vrachtwagens tegelijk binnen ge bracht", herinnert mevrouw Spoor zich, nog huiverend bij de af schuwelijke verwondingen die zij daar onder ogen kreeg. Zuster Spoor was ée'n van de wei nige verpleegsters die bleef om de gewonde Engelse en Duitse solda ten te verzorgen. Een zware, span nende en gevaarlijke tijd: er ont plofte een granaat in haar slaapka mer, terwijl ze in bed lag („Ik had geen schrammetje") en toen het sa natorium in de vuurlinie kwam te liggen verhuisden staf en patiënten naar de kelder. Later dat jaar werd ze geëvacueerd naar Putten op de Veluwe, waar de Duitsers de hele mannelijke bevol king hadden weggevoerd als repre- de rand van haar hoed zag. Ze is ook niet lang gebleven. Sommigen zeiden dat ze bang was voor bes metting". Bij haar bezoek verleende de ko ningin een hoog bestuurslid van de stichting een koninklijke onder scheiding - voor diens inspanningen tijdens de slag om Arnhem. „Hij kreeg het lintje, terwijl wij het werk hadden opgeknapt", zegt me vrouw Spoor, overigens zonder wrok. GENERAAL Na de oorlog trouwde ze met de heer Spoor, in de verte nog familie van de gelijknamige, roemruchte generaal, en een man die nu met zijn 66 jaar een nog zeer indruk wekkende gestalte heeft. Hij bleek een al even toegewijde „Oranjeklant" als zij zelf. Al sinds jaar en dag zendt hij bij verjaarda gen gelukwensen naar Soestdijk, en krijgt dan getypte, handgeschreven of op fraai handgeschept papier ge drukte bedankbrieven of felicita ties terug. Zijn plakboeken puilen uit van de foto's en kranteknipsels. Hij volgt de koninklijke familie op de voet, en heeft regelmatig van jarige prinsjes tekeningen gekregen in dank voor zijn gelukwensen. „Hoe ouder de prinsjes worden, hoe mooier de tekeningen", zegt de heer Spoor uiterst trots. „We zijn er erg zuinig op", zegt me vrouw Spoor nogmaals. „En op onze Koningin moeten we ook zui nig zijn. Laten we blij zijn dat we haar nog hebben. Een president, dat lijkt me niks". Aankomst van het prinselijk gezin op vliegveld Teuge, augustus 1945. De Jan van Galen wordt gebombardeerd in de haven van Schiedam. saille op de moordaanslag op een hoge officier. HOED Ze werd in april 1945 bevrijd en keerde terug naar het sanatorium in Renkum. Een paar jaar later, tij dens de viering van het vijftigjarig bestaan van de inrichting, zag ze voor het eerste de koningin. Dat werd een lichte teleurstelling. „Iedereen had zich er terdege op voorbereid, alles was netjes opge ruimd, de patiënten waren nauw keurig geinstrueerd en er was zelfs geoefend met het dienblad waarop de koffie zou worden geserveerd". „Maar er stonden zoveel mensen om de koningin heen, dat ik alleen Het echtpaar Spoor thuis: „Laten we blij zijn dat we een koningin heb ben".

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 15