i Tekst en foto's: Aat Zandstra C NB* Gerhard Braune. Dressuur pur sang. De paarden moeten het hem doen. Los Munoz in de piste, Topnummers uit Monaco te zien in Ahoy Sq a rKpimlrnn /Da^a»!» Saarbrucken/Rotterdam Het staat weer voor de deur. Voor de tiende keer alweer. Het Ahoy Kwstdrcus, zoals dat dit jaar van 20 december tot en met 30 december te zien is ln de inmense hal. Tien jaar geleden alweer, dat Dick Binnendijk, theaterman pur sang, maar met een grote liefde voor het circus ermee begon. Reden genoeg voor Ahoy «n dit jaar een topprogramma samen te stellen en dat is ze gelukt ook. Billy Arata, de man die de prouuUie vijf jaar geleden na de onverwachte dood van Binnendijk overnam, en Ahoy bedrijfsleider Wim Buitendijk reisden het afgelopen jaar duizenden kilometers om overal contacten te leg gen en circusnummers te bekijken. En dat is wel nodig ook, want circussen staan nu eenmaal enorm verspreid door Europa. Maar Buitendijk is ook niet van gisteren. Die gaat gewoon on dermeer naar Monaco, waar tijdens het jaarlijkse festival het beste van het bes te te zien is. Dat festival is jaarlijks in begin decem ber. Net voor het Ahoy kerstcircus. De producers leven dus op zo'n festival eigenlijk een jaar vooruit. Of soms meerdere jaren, want neem nou de dresseur van Willy Hagenbeek, het Westduitse circus. Gerhard Braune heet de man en in 1978 werd hij op het festival onderscheiden. Nu komt hij naar Rotterdam. Met der tig paarden, zes olifanten en Van Gend en Loos. Deze laatste dan als vervoer der, want, zoals veel Duitse circusnum mers wordt alles per trein vervoerd. Een aardige man, deze Gerhard Brau ne. We spraken met hem in St. In- graum, een plaatsje even onder Saar- brucken. Een stille man, al 28 jaar in het circus. Best bereid om in het kader van zijn optreden in het kerstcircus even te pra ten met Die Presse von Rotterdam. Zegt: „Weet je wat het is. Je moet die paarden vertrouwen, dan vertrouwen ze jou ook en dat heb je nodig". Een collega meent, dat het lastig gemaakt wordt. Op de foto's staat Braune zon der baard. Iets, waar hij nu wel mee ge tooid is. „Ach", zegt Braune dan, „wat doet dat er nou toe. Ik ben niet zo bel angrijk. Het gaat om de dieren. Die moeten het doen". Toch een voor een artiest opmerkelijke uitspraak, maar voor zover wij hem hebben leren kennen tekenend voor Gerhard Braune. Hij heeft 30 paarden, kan er tien verschillende nummers mee brengen. De klant mag kiezen. Ahoy kiest niet. Braune mag met zijn paar den zelf het beste kiezen. Doet de man ook. Rustig en beheerst. „Paarden zijn heel m'n leven", zegt hij. „Ik heb in m'n privé leven vaker ergens genoeg van dan in het circus". Kijk, da's nou een uitspraak van een rasech te circusman. Het is bekend, dat wie En na afloop in de wagen, vertellend over hun vak. eenmaal een paar schoenen in het cir cus versleten heeft er nooit meer van loskomt. Zoals ook indertijd, nu alweer tien jaar geleden, Dick Binnendijk ver knocht raakte aan het circus. Geboeid als hij was door de inzet, het hele leven, van circusartiesten. Zo ontstond het Ahoy kerstcircus, inmiddels uitge groeid tot een traditie, die ook in de in ternationale circuswereld bekend is en erkend wordt. Circus namelijk is een heel leven. Neem nou de drie Portuge zen, die samen het clownstrio Los Mu noz vormen. Munoz is huh echte (achter)naam. Umbefto (52), Angelo (49) en Rui (34). Drie broers, in het circus geboren en getogen, de vierde generatie circusar tiesten en alle drie oprecht verdrietig, dat de vijfde generatie er niets in ziet. Al zes jaar bij Hagenbeek inmiddels en straks met kerst in Rotterdam te zien. Ze zijn moe als we ze spreken. De voor stelling is net achter de rug en het sei zoen loopt op het einde. Én lang sei zoen is het geweest, want Hagenbeek reist tot en met 3 december en dat is uitzonderlijk lang. Een zekere matheid sprak dan ook uit de hele voorstelling, maar bij Los Mu noz was daar betrekkelijk weinig van te merken. Toch zeggen ze: „We zullen blij zijn als het 3 december is. Dan even veertien dagen vrij en dan met frisse moed naar Rotterdam". Ze zijn al be zig wat woorden Nederlands te leren en dat valt hen nog best tegen. Hun act is vrij origineel. Muzikaal ook en met de nodige slapstick, die je van Europese clowns verwacht. Over die act gespro ken. Zoiets gaat jaren mee", weet de oudste. En de jongste zegt: „Een goeie act opbouwen is een karwei van jaren en jaren. Heb je eenmaal erg lang een bepaalde act, dan wil je wel wat anders, maar wie schrijft 'm voor je. Wie be paalt nou wat leuk is". Ze hebben een van de moeilijste beroepen ter wereld. Dat van clown. Niet altijd gehad over igens. Vroeger hadden ze een trampoline-act. „Weet je wat het is", «egt Angelo. „Je moet je in een kwar tier, twintig minuten, waarmaken". We zien hier in dit kleine plaatsje bij Saarbrücken niet alles, wat Ahoy straks te bieden heeft. Maar we zijn geen onbekenden in de circuswereld en kennen ze wel. Dieter Farell bijvoor beeld. De Duitse dompteur, die meer dan terecht in 1979 in Monaco werd onderscheiden met een zilveren clown, (zoiets als een Oscar in filmland). Ook hij komt naar Rotterdam met een ge mengd roofdierennummer. Tijgers, panters en een luipaard. Of Dubsky's voetballende honden,die begin decem ber eerst nog in Monaco gaan proberen onderscheiden te worden. Of Silvia, een acrobate met een lichaamsbeheersing waar je u tegen zegt. Ze presteert het op één vinger te staan. En daarbij jongleert ze nog ook. Je snapt het niet, maar het blijkt te kunnen. Ohne truc kage. Komt alle goeds dan uit het buiten land? Neen. Ahoy presenteert tijdens haar kerstcircus ook onze eigen Ma- nuela Beelo, een nichtje van vaderlands circusvorst Jos Mullens. De big boss van de fameuse Spaanse Rijschool in Wenen was zo van haar kunnen onder de indruk, dat hij haar een Lippizaner schonk, voorwaar een prijzig presentje. Op die Lippizaner en op een schitte rende Fries r(jdt ManuelaMn Ahoy een hogeschool, het summum van paard- r ij kunst. Noemen we voorts nog de tra- pezegroep Padillos en het orkest van Joe Schwartz en men zal bogrjjpen, dat Ahoy dit jaar een uitstekend program ma binnenhaalt. Het tienjarig bestaan van het kerstcircus waardig. Kerstcircus Ahöy van 20 t/m 30 de cember Aanvangstijden: zaterdag 20/12 20.00 uur zondag 21/12 12.30 uur en 17.30 uur maandag 22/12 15.00 uur en 20.00 uur dinsdag 23/12 15.00 uur en 20.00 uur woensdag 24/12 15.00 uur donderdag 25/12 (le Kerstdag) 12.30 uur en 17.00 uur vrijdag 26/12 (2e Kerstdag) 12.30 uur en 17.00 uur zaterdag 27/12 15.00 uur en 20.00 uur zondag 28/12 12.30 uur en 17.00 uur maandag 29/12 15.00 uur en 20.00 uur dinsdag 30/12 15.00 uur Toegangsprijzen: 14,—, 18, 22,en 26,Kinderen t/m 14 jaar en Pas 65 betalen in alle voorstel lingen half geld. De voorverkoop is inmiddels in volle gang. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de voorverkoopkassa Van Ahoy' van maandag t/m zaterdag 10-16 uur de bekende voorverkoopadressen en bij alle VVV-theaterbespreekbureau in Nederland. GRATIS NAAR KERSTLAND Gelijktijdig met het Kerstcircus biedt Ahoy' nog een geweldige uitgaansat- tractie rond de Kerstdagen. Van 20 t/m 28 december a.s. beleeft Ahoy' voor de derde achtereenvolgende maal Kerstland Ahoy'. Negen volle dagen feest voor groot en klein. Een uniek fa miliefestijn. Er is van alles te beleven: een grote Kerstmarkt, dertig grote en kleine Lunaparkattracties, dagelijks wisselende shows met topartiesten, sport en spel... Met een toegangskaartje van het Kerstcircus mag iedereen voor- en/of achteraf gratis naar Kerstland Ahoy'. Kortom, in de Kerstvakantie betekent Kerstcircus/Kerstland Ahoy' een gran dioze dag uit voor het hele gezin. Kerstland Ahoy' is dagelijks geopend van 12.00-21.30 uur. Uitgezonderd 24 en 25 december. Dan zijn de opening stijden van 12.00 tot 18.00 uur. Voor niet circusbezoekers bedraagt de toe gang 5,voor volwassenen. Jeugd t/m 12 jaar en Pas 65 betalen slechts 2,50.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 28